Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, papas68 είπε

356110006_2022-02-2513_08_08.png.91cad24f397e0124d8540885fdb4eca5.png

αυτό να αλλάξω και να το βάλω στο wifi 3 και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου 

επειδή το μενού δεν το ξέρω ψάξε να βρεις που γίνεται disable το 5-GHz wireless και να αφήσεις μόνο το 2.4 για κάμποσες ώρες Λογικά το μενού ειναι στη σελίδα που έβγαλες printscreen αλλα πιο πάνω απ αυτό που βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papas68 είπε

θα κάνω και αυτό και πάλι ευχαριστώ 

Για να κανεις disable το 5αρι, πας στο Wifi - Wifi Network πας κατω εκει που λεει Active Frequency Bands και αποεπιλεγεις το 5-GHz frequency band active

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να κάνει το 5αρι disable; Υπάρχει smart tv με κεραία 2,4;

Τέλος πάντων, ας τα δοκιμάσει όλα.

Εγώ πιστεύω με τα κανάλια που είπα θα λυθεί.

Το ίδιο πρόβλημα ένας φορητός μου, μόνο σε αυτά παίζει σωστά. Ιδιοτροπίες.

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takislz είπε

Γιατί να κάνει το 5αρι disable; Υπάρχει smart tv με κεραία 2,4;

Τέλος πάντων, ας τα δοκιμάσει όλα.

Εγώ πιστεύω με τα κανάλια που είπα θα λυθεί.

Το ίδιο πρόβλημα ένας φορητός μου, μόνο σε αυτά παίζει σωστά. Ιδιοτροπίες.

πολλές τηλεοράσεις έχουν το 4άρι μόνο, δοκιμές κάνει δεν γίνεται αλλιώς μόνο με try & error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει να κλείσει το 5αρι και να υποβαθμίσει όλο το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού που λέτε!

Δεν μου φαίνεται λογικό να είναι θέμα Fritz . 

Ιδιοτροπία καναλιού θα είναι από την μεριά της κεραίας των client συσκευών. Ας κάνει τις δοκιμές.

Θα μας απαντήσει σύντομα.

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δυστυχώς είναι θέμα του fritz έχω αλλάξει ρουτερ και είχα βάλει το H300s με αυτό δεν είχα πρόβλημα αποσύνδεσης και ταυτόχρονα είχα αλλάξει και τις κάρτες wifi των τηλεοράσεων μόλις ξαναβάζω το fritz που του είχα κάνει και reset πάλι τα ίδια αυτό μου συμβαίνει σε δυο smart tv samousng μοντέλα 2015 με κάρτα wifi BN59-01174A το wifi 5 δεν το βλέπει πάρα μονό το 2,4 και επειδή οι περισσότερες συσκευές μου συνδέονται στο 5 δεν το έχω απενεργοποιήσει αλλάζω κανάλια εδώ και 3 μέρες και ακρη δεν έχω βρει 

και για να μην ξεχάσω σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον 

στο σπίτι με βρίζουν τα παιδιά μου με τις αλλαγές και επανεκκινήσεις που κάνω εδώ και τρεις μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2022 στις 11:39 ΜΜ, poulinos είπε

μπερδευεσαι χωρις λογο.

εχεις 3 ταχυτητες.

α.lan port fritz. ειναι 1000 mbit  εκτος αν εχεις ενεργοποιησει το   eco mode

b.lan port tp link. αν ειναι 100αρα τοτε ακομα και αν βαλεις του fritz στα 1000 θα την ριξει στα 100.

γ.ταχυτητα  μεταξυ powerline.πχ 329 mbit. αν ειναι tp link  μπορεις να δεις και το send και  το receive speed απο το utility tpplc.η ταχυτητα αυτη ειναι ασχετη με την ταχυτητα ethernet. εχει να κανει με τα powerlines. εσυ λογω 100 αρας ethernet  apo ta 329 μπορεις να εκμεταλευτεις μεχρι 100.το ιδιο  powerline  (αλλο μοντελο )βγαινει και με gigabit port οποτε εκει το εκμεταλλευσαι ολο αφου 1000> 329.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ.τα 329 ειναι ενα θεωρητικο νουμερο. ακομα και  gigabit να ειχες στην πραξη το μεγιστο που θα πετυχαινες δεν θα ηταν 329 αλλα το μισο απο αυτο. 

εχω ανεβασει insomnia 3-4 devolo reviews με μετρησεις. 

Ευχαριστώ πολύ για το επεξηγηματικό ποστ! Μάλλον συμβαίνει αυτό που αναφέρεις. 
Έχοντας ως δεδομένο ότι η Cosmote στο μέλλον θα διπλασιάσει τις ταχύτητες και η 100αρα θα γίνει 200αρα μάλλον είναι καιρός να επενδύσω σ'ένα πιο γρήγορο powerline kit. 
M'ενδιαφέρει μόνο να έχει passthrough και στις 2 συσκευές καθώς και 2 ethernet η κάθε συσκευή. WiFi δε μ'ένδιαφέρει γιατί στο σημείο που θα τα βάλω είναι στα 4 μέτρα και το router (όλα μέσα στο σαλόνι).
Να πάω σε Fritz για να δουλεύουν όλα αρμονικά; Κάτι δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 9:56 ΜΜ, alexopth είπε

Hello, εχω ένα Asus DSL-AC88U που είναι μεγάλη απογοήτευση, γιατί έχει πολλά bugs, αλλά κλειδώνει πολύ καλά σε VDSL100. Πρέπει να το αλλάξω (ειμαι NOVA), γιατί τελευταία μετά από reboot, σηκώνεται με τη 10η.

Δε με εμδιαφέρει το wifi. 

Θα έχω μικρότερη απόδοση σε σχέση με το Asus? 

Οσον αφορά το modem μόνο, είναι καλύτερο το 7590?

Τελικά το ψώνισα και παίζει με ΕΟΝ. Παίζει μια εβδομάδα και έχω ΄ριστες εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/2/2022 στις 2:33 ΜΜ, papas68 είπε

Φίλε μου δυστυχώς είναι θέμα του fritz έχω αλλάξει ρουτερ και είχα βάλει το H300s με αυτό δεν είχα πρόβλημα αποσύνδεσης και ταυτόχρονα είχα αλλάξει και τις κάρτες wifi των τηλεοράσεων μόλις ξαναβάζω το fritz που του είχα κάνει και reset πάλι τα ίδια αυτό μου συμβαίνει σε δυο smart tv samousng μοντέλα 2015 με κάρτα wifi BN59-01174A το wifi 5 δεν το βλέπει πάρα μονό το 2,4 και επειδή οι περισσότερες συσκευές μου συνδέονται στο 5 δεν το έχω απενεργοποιήσει αλλάζω κανάλια εδώ και 3 μέρες και ακρη δεν έχω βρει 

και για να μην ξεχάσω σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον 

στο σπίτι με βρίζουν τα παιδιά μου με τις αλλαγές και επανεκκινήσεις που κάνω εδώ και τρεις μέρες 

To πρόβλημα λύθηκε με τον παρακάτω τρόπο 2,4 GHz επιλογή 802.11b+g Wifi 3 και WPA Mode με επιλογή  WPA+WPA2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν το 7530 μπορει να συνδεθει στο Huawei HA35-10 Router (Cosmote Home Speed Booster) ωστε  να μη χασω τις αυξημενες ταχυτητες και ταυτοχρονα να επωφεληθω απο τις λειτουργιες του fritz!box. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς πως ξανανοίγουμε την LAN4 με Cosmote γιατί τώρα από ότι κτλβα πάει σε CosmoteTV και δεν λειτουργεί?

image.png.8c94cd279b0072701bd355a27f933753.png

Το βρήκα τελικά, δεν έψαχνα σωστά. Για όποιον ενδιαφέρεται 

 

Λογικά δεν είναι το σωστό thread απλά είδα ότι παίζει και support εδώ :D

 

 

 

Επεξ/σία από Xvipes
solution
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...