Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζεις το τροφοδοτικό boot-άρει και μετά από την γραμμή σου (πρίζα τοίχου) με το γκρι καλώδιο που έχει μέσα στην dsl γκρι θύρα.

Τρέχεις τον wizard, διαλέγεις χώρα/προφίλ cosmote και σύντομα παίρνει Ίντερνετ. Για την τηλεφωνία είπαμε θα χρειαστεί να κάνεις μια κλήση στο 13888 από το κινητό σου και τελευταίο γιατί δεν το κάνει μόνο του,
login στο fritzbox/internet/account information/tab ipv6 τσεκάρεις ipv6, use native ipv6 connection και πατας apply.

Έχεις τελειώσει!

Τα υπόλοιπα θα τα βρεις ψαχουλεύοντας το φοβερό λογισμικό.

Ανακυκλώνεις ή κάνεις δώρο και ότι συσκευές τηλεφωνίας έχεις και εγκαθιστάς την εφαρμογή fritz fon σε όποια smartphone θες. Τώρα αν έχεις κάποια που την ''αγαπάς'' πολύ και είναι dect την δηλώνεις απ ευθείας στο ρουτερ και εκπέμπει εκείνο αντί της βάσης που είχες. Αλλά γιατί να φορτίζεις και να κουβαλάς μέσα στον χώρο κι άλλες συσκευές;

Νέα κόλπα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ Τάκη γι' άλλη μία φορά! Ξεφεύγουμε πολύ με τις δυνατότητες απ' ότι βλέπω! Πρέπει επειγόντως να πείσω τη σύζυγο να κρατήσει το μωρό για να ψαχουλέψω με την ηρεμία μου το νέο "μωρό"..!!

Στο σπίτι υπάρχει ένα iPhone 12 PM κι ένα 13 ΡΜ, αμφότερα υποστηρίζουν WiFi 6. Υπάρχει και παλιό laptop όμως τ' οποίο υποστηρίζει (αν δεν κάνω λάθος) μόνο 2.4Ghz. Αφήνω το WiFi σε λειτουργία αυτόματη dual band;

Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ πλήρως τα 5Ghz τουλάχιστον για τα δύο κινητά.

Τέλος, στο review του TheLab.gr είναι σωστό αυτό που γράφουν;
 

Αναφορά σε κείμενο

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ : Η μπαταρία στα Smartphones και σε άλλες φορητές συσκευές θα αυξηθεί με το WiFi 6 με τους νέους μηχανισμούς εξοικονόμησης ενέργειας που διαθέτει. Επιπρόσθετα υποστηρίζεται WPA3 για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω δει διαφορά στα smartphone από θέμα μπαταρίας,

το wpa θα το βάλεις στο 2+3 (δεν θυμάμαι αν είναι προρυθμισμένο)

για τις wifi ρυθμίσεις το αφήνεις όπως είναι και ίσως χρειαστεί να επιλέξεις χειροκίνητα τα κανάλια και όχι στο auto που θα είναι default.

Θα το δεις στην πράξη αν χρειάζεται.

Στην δική μου περίπτωση οι συσκευές 2,4 δεν έχουν κανένα πρόβλημα και το έχω στο auto, όμως στην 5 τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω στα κανάλια 36 ή 40, οπότε το κλείδωσα στο 36.

Από εκεί και έπειτα κάθε συσκευή ανάλογα την τεχνολογία κεραιας που έχει θα παίρνει και την αντίστοιχη που υποστηρίζει το fritz.

Το σημαντικότερο από όλα είναι πως μόλις περάσει ο ενθουσιασμός και το ψάξιμο δυνατοτήτων, έρχεται η ηρεμία! 

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστησα το ρουτεράκι, πήρα Ίντερνετ κανονικά, ενεργοποίησα και το IPv6 που μου είπες ασχέτως αν δε ξέρω τι κάνει. 😛

Μπορώ να δω μέσα από το router ποιες συσκευές συνδέονται στο WiFi 6 5Ghz και ποιες στο 2.4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 home network/mesh/δίπλα στην κάθε συσκευή details, σκρολάρεις και στα Wi-Fi properties βλέπεις στο Wi-Fi standard, την κεραία της συσκευής.

Στο mesh overview βλέπεις όλες τις συσκευές που έχουν συνδεθεί σε 2,4 & 5 αλλά οι λεπτομέρειες για την 6 ax είναι στα details που είπα πιο πάνω

Με γεια!

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δε μου κάθεται καλά. Έχω συνδέσει το router με power line pass through της TP-LINK. 

Γιατί μου δείχνει στο LAN 1 100mbps ενώ στο powerline 300+; Αφού το LAN 1 πάει πάνω στο powerline. 

877BE489-188C-4991-B599-70BE330F5008.jpeg

B677C8D5-6672-4268-9C79-52380B9B551C.jpeg

Αυτό είναι το setup μου τώρα στο σπίτι. Έκανα και prioritize το Series X για το multiplayer gaming που το θέλω. Η γραμμή είναι Cosmote VDSL 100/10.
H μία συσκευή WiFi 6 παρατηρώ όταν την αφήνω στο δωμάτιο (το router είναι στο σαλόνι) εναλλάσσεται μεταξύ 2.4 & 5Ghz (αλλά παραμένει πάντα συνδεδεμένη σε WiFi 6).
Επίσης, στο iOS τι fragmentation είναι αυτό, άλλη εφαρμογή για το router, άλλη για το WLAN, άλλη για το Home Assistant. Μία που τις κατέβασα και μία που τις πέταξα. Καλύτερα να μπαίνω στο fritz.box να τα έχω όλα μαζεμένα.

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Προφανώς η θύρα στο powerline είναι 100άρα, για αυτό και κλειδώνει εκεί.

Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά με μπερδεύει γιατί από κάτω δείχνει 329Mbit/s. 
Αυτό με τα 329, είναι το δεύτερο powerline που δείχνει; Αν ναι, πως γίνεται να έχει είσοδο 100Mbit/s και μετά να δίνει 329;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, bill_viper said:

Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά με μπερδεύει γιατί από κάτω δείχνει 329Mbit/s. 
Αυτό με τα 329, είναι το δεύτερο powerline που δείχνει; Αν ναι, πως γίνεται να έχει είσοδο 100Mbit/s και μετά να δίνει 329;

μπερδευεσαι χωρις λογο.

εχεις 3 ταχυτητες.

α.lan port fritz. ειναι 1000 mbit  εκτος αν εχεις ενεργοποιησει το   eco mode

b.lan port tp link. αν ειναι 100αρα τοτε ακομα και αν βαλεις του fritz στα 1000 θα την ριξει στα 100.

γ.ταχυτητα  μεταξυ powerline.πχ 329 mbit. αν ειναι tp link  μπορεις να δεις και το send και  το receive speed απο το utility tpplc.η ταχυτητα αυτη ειναι ασχετη με την ταχυτητα ethernet. εχει να κανει με τα powerlines. εσυ λογω 100 αρας ethernet  apo ta 329 μπορεις να εκμεταλευτεις μεχρι 100.το ιδιο  powerline  (αλλο μοντελο )βγαινει και με gigabit port οποτε εκει το εκμεταλλευσαι ολο αφου 1000> 329.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ.τα 329 ειναι ενα θεωρητικο νουμερο. ακομα και  gigabit να ειχες στην πραξη το μεγιστο που θα πετυχαινες δεν θα ηταν 329 αλλα το μισο απο αυτο. 

εχω ανεβασει insomnia 3-4 devolo reviews με μετρησεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας έχω 2 smart TV Samsoung και διαπίστωσα ξαφνικά ότι και η δυο αποσυνδέονται από το δίκτυο το πολύ μέσα σε δέκα λεπτά με το μόντεμ fritzbox 7530 στην αρχή νόμιζα ότι έχουν χαλάσει η κάρτες wifi των TV τις άλλαξα και πάλι τα ίδια μετά άρχισα να κάνω πειράματα και διαπίστωσα ότι με άλλο router όπως το H300s δουλεύουν κανονικά και δεν έχω αποσυνδέσεις ,με το fritzbox όταν το βάζω μετά από δέκα λεπτά με πετάνε έξω έχω κάνει reset έχω αλλάξει το κανάλι έχω κάνει τα πάντα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό περιμένω τις αποψεις σας πάνω στο θέμα μου σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, papas68 είπε

356110006_2022-02-2513_08_08.png.91cad24f397e0124d8540885fdb4eca5.png

αυτό να αλλάξω και να το βάλω στο wifi 3 και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου 

το b+g+n να βάλεις και δοκίμασε τα κανάλια του 5 να είναι το 36 ή το 40

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...