Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, j2k είπε

60 τα θεωρεις πολλα το χρονο ??

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει τα 60 για να εισαι σε ξενη χωρα ειναι πολυ λιγα....

Πολυ παραπανω απο 60 βγαζει εδω ενας ταβερνιαρνης καθαρα τη καλοκαιρινη σεζον στα τουριστικα ..

Ας πουμε υπαρχουνε δουλειες στην ελλαδα της κρισης που αποδιδουνε καθαρα 5χιλιαρικα τη μερα

και αλλες που αποδιδουνε 5 χιλιαρικα καθαρα την ωρα στην ελλαδα της κρισης..

ωραίος φίλε, θα το πω στον φιλο μου. Δε μου λες όμως πόσες ώρες τη μέρα δουλεύει ο ταβερνιαρης. 25? Και τι κοινωνική αναγνώριση έχει?του ταβερνιαρη?

ξεκαθαριζω πριν μου γράψεις SJW εξυπνάδες: Καμια δουλεια δεν είναι ντροπή, αλλα άλλη κοινωνική καταξίωση έχει ένας επιστήμονας και άλλη ένας ταβερνιαρης. Δεν κάνω εγώ κουμάντο στις κοινωνικές τάξεις και αρχές.  its the way it is. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ασε τον ταβερνιαρη ενας καλος γιατρος(χειρουργος σε ιδιωτικη κλινικη) στην ελλαδα της κρισης πιανει 5 χιλιαρικα τη μερα.

Ενας καλος οδοντιατρος πιανει απο 2 χιλιαρικα και πανω..

Δεν σου λεω για μηχανικους εκει τα ποσα ξεφευγουνε...

Τεχνικος(που κανει συντηρηση σε μηχανηματα βιομηχανιας) χωρις καν πτυχιο ανωτατατης εκπαιδευσης 200 ευρω την ωρα στην ελλαδα της κρισης.

Επεξ/σία από j2k
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, j2k είπε

Οκ ασε τον ταβερνιαρη ενας καλος γιατρος(χειρουργος σε ιδιωτικη κλινικη) στην ελλαδα της κρισης πιανει 5 χιλιαρικα τη μερα

Πιθανώς, αν και 5κ τη μερα (125 το μήνα?????) ακούγεται υπερβολικό. Αλλα φευ, για χαρη της κουβέντας θα συμφωνήσω. Το θέμα είναι ότι ο φίλος μου δεν είναι γιατρός οποτε, το έχασε το λαχείο, το συγκεκριμένο :)

Επεξ/σία από hexenlord
συνταξη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, j2k είπε

Οκ ασε τον ταβερνιαρη ενας καλος γιατρος(χειρουργος σε ιδιωτικη κλινικη) στην ελλαδα της κρισης πιανει 5 χιλιαρικα τη μερα.

...

 

Ένα μέσο κοινό επάγγελμα πάνω από όλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνικος ηρθε σε ενα γνωστο μου να δει μηχανημα για μια βλαβη εκανε 1.5 ωρα τιμη 300 ευρω μαυρα.

(Ο επομενος τεχνικος επρεπε να ερθει απο εξωτερικο/ επρεπε να του πληρωσει εισιτηρια/ξενοδοχειο/φαι + 800 τη μερα εργασια οποτε πηρε τη δουλεια ο ελληνας και ας μην ειτανε επισημος τεχνικος)

Ηλεκτρολογος πηγε να συνδεσει αλλο μηχανημα με το βοηθο του χρονος 3 ωρες συνολο 700 ευρω μαυρα.

Dubai 60k το χρονο ειναι λιγα εμα ερθει εδω ο φιλος σου και ψαχτει μπορει να βγαζει παραπανω...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@j2k, το λάθος στον τρόπο σκέψης είναι ότι συγκρίνεις ταβερνιάρη και γιατρό στην Ελλάδα με κάτι άλλο στο εξωτερικό. Αν ο φίλος στο Ντουμπάι παίρνει 60 χιλιάρικα για δουλειά που στην Ελλάδα θα έπαιρνε 8, καλά έκανε κι έφυγε, όσο μεγάλο και να είναι το κόστος ζωής. Αν στην Ελλάδα έπαιρνε 30-40- 50 Κ, είναι μάλαξ που έφυγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λεω ειναι οτι αμα εισαι σε μισθωτη εργασια στον ιδιωτικο τομες ειναι σχεδον σιγουρη η εκμεταλευση...

Κανενας δεν σε κραταει αμα δεν κερδιζει απο σενα..

Στο δημοσιο υπαρχει παλι εκμεταλευση απο την αναποδη..

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι ο εργοδότης πρέπει να κερδίσει απασχολώντας σε-με-τον (και να σου δώσει αναλογικά την αμοιβή σου). Έχω "τσακωθεί" με πολλούς εδώ, αλλά δεν έχω και την απαίτηση να κάνουν φιλανθρωπία. 

Το δημόσιο δεν το πιάνω γιατί θα βγούμε ακόμα πιο off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Σκουπιδιαροσκραπατζηδοανακυκλωαποξυλωτες στην ελλαδα της κρισης πιανουνε πολυ περισσοτερα

απο το ριχαρδο που παιρνει το χρυσο...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλοι στην Ελλάδα βγάζουν λεφτά, εκτός από εμένα, το φίλο του @hexenlord και το Ριχάρδο; Δεν ειρωνεύομαι, αλλά τα βλέπεις όλα μονομπαντα. Για κάθε ταβερνιάρη που βγάζει 5.000 τη μέρα υπάρχουν άλλοι 3.000 που δε βγάζουν ούτε τα έξοδα του μαγαζιού.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση για το θέμα η μάλλον να προσαρμόσω το θέμα του TS στην ερώτηση Μου. Οικονομολόγοι υπάρχουν που να πληρούν τα προσόντα (πτυχίο μεταπτυχιακό και αν ναι που δουλεύουν θα με ενδιέφε να αναφερθεί σε πιο τομέα είναι το μεταπτυχιακό και από.πιο ίδρυμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, j2k είπε

εχεις δικιο ειπα για ταβερνιαρη σε τουριστικη περιοχη νησια οι αλλοι ψωμολυσανε..

Κι εγώ κάτι Σαντορίνες σκεφτόμουν όταν σε διάβαζα... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolispd είπε

Κανένας βγαίνοντας από την οποιαδήποτε σχολή δεν ξέρει τι του γίνεται. Και δεν είναι δουλειά της σχολής να προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του κάθε εργοδότη για να του δίνει υπάλληλο έτοιμο. Ο απόφοιτος νομικής δεν είναι έτοιμος την επόμενη μέρα να παραστεί σε δικαστήριο, ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι έτοιμος να χτίσει, ο λογιστής να ανοίξει γραφείο κι ο γιατρός να αναλάβει χειρουργείο. Και στο "σκληρό" δημόσιο ακόμα, ο ανθυπολοχαγός της Ευελπίδων δεν είναι έτοιμος να διοικήσει ούτε λόχο. Για να μπορέσουν να δουλέψουν όλοι αυτοί πρέπει αφενός να κάτσουν να εξειδικευτούν στην καθημερινότητα της δουλειάς που θα κάνουν (άλλη η καθημερινότητα σε λογιστήριο εταιρείας και άλλη σε λογιστικό γραφείο, άλλη του δικηγόρου που ασχολείται με ποινικές υποθέσεις και άλλη του εργατολόγου, άλλη του πολ. μηχανικού που χτίζει γέφυρες κι άλλη αυτού που ασχολείται με νομιμοποίηση αυθαιρέτων), αφετέρου ο εργοδότης να καταλάβει ότι το πτυχίο το παίρνει για το μέλλον, όχι για να γλυτώσει κόστος με υπάλληλο που του τον ετοίμασε μια σχολή.

 Τα ανωτέρω τα λέω για πτυχίο με αντίκρυσμα. Οι υπόλοιποι με τα βαλκανικά πληρωμένα, τα μέσω κομμάτων κλπ όπως έστρωσαν να κοιμηθούν, ανειδίκευτοι είναι.

Και αυτή ακριβώς είναι η πιο συνηθισμένη δικαιολογία όσων βγαίνουν από την σχολή τους και δεν έχουν μάθει τίποτα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...