Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να μου πεις ότι εσύ πήρες πτυχίο και έπιασες δουλειά επιτόπου; Χωρίς βοήθεια από κάποιο παλιότερο; Τα ήξερες όλα; Αν όχι εσύ, έστω κάποιος γνωστός; Γνωστός γνωστού; Αν θες, πες και σε ποια δουλειά κι από ποια σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ενδιάμεσο από το «δεν ξέρω τίποτα» και το «τα ξέρω όλα», τότε δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να γίνει υγιής συζήτηση. 

Δηλαδή, εάν ως αντί-επιχείρημα στο «οι περισσότεροι όταν βγαίνουν από την σχολή δεν ξέρουν **τίποτα**», με ρωτάς εάν εγώ ή κάποιος γνωστός μου βγήκε από την σχολή και τα ήξερε **όλα**, τότε είτε δεν έχεις το μυαλό για να καταστρώσεις κάποιο καλύτερο λογικό τέχνασμα και να υποστηρίξεις τα όσα, λανθασμένα, λες, είτε δεν έχεις το μυαλό για να καταλάβεις ότι δεν είναι ανάγκη να τα ξέρεις όλα, αλλά είναι ανάγκη να μην είσαι στο «δεν ξέρω τίποτα και περιμένω να τα μάθω στην δουλειά». 

Σε κάθε από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις, οι πιθανότητες για υγιή συζήτηση είναι ελάχιστες. 

Υ.Γ. Το επιχείρημα «έπιασες δουλειά επιτόπου», δεν το σχολιάζω καν. Είναι υποτιμητικό για την νοημοσύνη μου να το σχολιάσω. Θα σου πρότεινα να αναλογιστείς πόσο υποτιμητικό είναι για την δική σου να χρησιμοποιείς τέτοιο επιχείρημα. 

Υ.Γ.2 Επίσης, η προσπάθεια να δικαιολογηθείς και αναγκάζεσαι να γράφεις τέτοια σαθρά επιχειρήματα, δείχνει πόσο δίκιο είχα όταν έγραφα: 

41 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Και αυτή ακριβώς είναι η πιο συνηθισμένη δικαιολογία όσων βγαίνουν από την σχολή τους και δεν έχουν μάθει τίποτα. 

 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 36, τα τελευταια 4 χρόνια εργαζομαι στην Αμερική, έκανα πρώτα 2 μετα-διδακτορικα, ένα σε γνωστο πανεπιστημιο και μετά σε μεγάλη φαρμακευτική. Τώρα έχω θέση ερευνητή σε φαρμακευτική. Εχώ μεταπτυχιακό και διδακτορικό απο Αγγλία και πρώτο πτυχιο απο Ελλάδα, συγκεκριμένα από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Θέλω απλώς να μιλήσω για το μύθο των τρελών μισθών στο εξωτερικό που ακούγονται πολυ συχνα. Ο μισθός μου ειναι πλεον υψηλος ( >100κ δολλάρια) αλλα πρέπει να σκεφτείτε ότι η εφορία τα παίρνει ένα μεγάλο κομματί, μετά έχουμε την τοπική κυβέρνηση που κρατάει και αυτη ένα μικρο ποσοστό. Επιπλέον η γιατρο/φαρμακευτική κάλυψη είναι πανακρίβη. 

Τα ενοίκα στη περιοχή μου ειναι απο 1.500 και πάνω, αν θέλεις κάτι καλο τοτε μιλάμε για 2.000 και πάνω. Η ασφάλεια αυτοκινήτου ειναι 1000+ το χρονο. Οταν τα υπολογίσετε ολά θα διαπιστωσετε ότι δεν σου μένουν και τόσα πολλά στην άκρη.

Αγγλία που ήμουν πριν πανω κατω ισχύουν τα ίδια, ειδικά σε μεγάλες πόλεις, πχ Λονδίνο.

Τα γράφω κυριώς για αυτούς που σκέφτονται να φύγουν στο εξωτερικό, μην ακουτε 2000 ευρώ το μήνα και νομίζετε ότι θα ζείτε σαν βασιλίαδες, υπολογίστε και το κόστος ζωής ο οποίος έιναι πολλαπλάσιος αυτού στην Ελλαδα. 

My two cents.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Και αυτή ακριβώς είναι η πιο συνηθισμένη δικαιολογία όσων βγαίνουν από την σχολή τους και δεν έχουν μάθει τίποτα. 

Ο φιλος στον οποιο απανταγες σου ειπε "Οποιοσδηποτε οταν βγαινει απ' οποιαδηποτε σχολη δεν ξερει τι του γινεται" και στο ερμήνευσε ως προς το οτι το Πανεπιστήμιο δεν είναι για να σε μάθει πως να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά. Ειδικά εάν σπουδάζεις κάποια επιστήμη.

Το "δεν ξερω τι μου γινεται" επειδή δεν έχω ακόμη εμπειρία στη συγκεκριμένη δουλειά και το "δεν έχω μάθει τίποτα" είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, j2k said:

Δεν σου λεω για μηχανικους εκει τα ποσα ξεφευγουνε...

Τεχνικος(που κανει συντηρηση σε μηχανηματα βιομηχανιας) χωρις καν πτυχιο ανωτατατης εκπαιδευσης 200 ευρω την ωρα στην ελλαδα της κρισης.

 

37€ δώσαμε στον τελευταίο που ήρθε.

Για τι μηχανικούς μιλάμε. 

Να ξέρω πόσα να ζητήσω τώρα στην αύξηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alloc είπε

Ο φιλος στον οποιο απανταγες σου ειπε "Οποιοσδηποτε οταν βγαινει απ' οποιαδηποτε σχολη δεν ξερει τι του γινεται" και στο ερμήνευσε ως προς το οτι το Πανεπιστήμιο δεν είναι για να σε μάθει πως να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά. Ειδικά εάν σπουδάζεις κάποια επιστήμη.

Το "δεν ξερω τι μου γινεται" επειδή δεν έχω ακόμη εμπειρία στη συγκεκριμένη δουλειά και το "δεν έχω μάθει τίποτα" είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτή ακριβώς είναι η δικαιολογία όσων δεν μάθανε κάτι στην σχολή τους. 

Δηλαδή, ότι η σχολή τους δεν τους ετοίμασε για την δουλειά και όχι ότι αυτοί δεν μάθανε τίποτα.

Εάν παρατηρήσεις, το αντι-επιχείρημα δεν ήταν εάν είχα μάθει την δουλειά αλλά εάν τα ήξερα **όλα**. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 31 με 6 χρόνια προϋπηρεσία στον τομέα που εργάζομαι, μεταπτυχιακό και μία επαγγελματική πιστοποίηση που μου έφαγε 3.5 χρόνια από την ζωή μου 840 καθαρά ( τα 40 είναι η αύξηση που πήρα για το μεταπτυχιακό ) + κάποιο μπόνους στο τέλος του χρόνου βγαίνει κανένα 1000 το μήνα καθαρά (οι υπερωρίες και τα σκ δεν πληρώνονται επιπλέον).  Στον ίδιο τομέα με μένα συνήθως μπορείς να βγάλεις πολύ περισσότερα αν θυσιάσεις πολύ περισσότερα πράγματα από την ζωή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτή ακριβώς είναι η δικαιολογία όσων δεν μάθανε κάτι στην σχολή τους. 

Δηλαδή, ότι η σχολή τους δεν τους ετοίμασε για την δουλειά και όχι ότι αυτοί δεν μάθανε τίποτα.

Εάν παρατηρήσεις, το αντι-επιχείρημα δεν ήταν εάν είχα μάθει την δουλειά αλλά εάν τα ήξερα **όλα**. 

Μιλαω για την αρχικη σου απαντηση στον apostolispd στο "Κανένας βγαίνοντας από την οποιαδήποτε σχολή δεν ξέρει τι του γίνεται. Και δεν είναι δουλειά της σχολής να προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του κάθε εργοδότη για να του δίνει υπάλληλο έτοιμο.¨. Μετά κατάλαβα ότι είναι ο ίδιος που είπε και το "αν τα ξερες ολα επιτοπου".

Αν καποιος ερχεται για δουλεια και σου λεει "η σχολη δεν μ εμαθε τιποτα" τοτε ναι, τι να πω - μαλακια δικη του. Αν καποιος ερχεται για δουλεια και εσυ ως εργοδοτης περιμενεις οτι η σχολη τον ετοιμασε να κανει αυτο που θες χωρις να τον εκπαιδευσεις τοτε μαλακια δικη σου. Τα δυο ακρα ειν' αυτα και δεν ξερω καν γιατι τα συζηταμε. Δεν νομιζω οτι πολλοι πανε σε δουλεια και λενε "δεν μ' εμαθε τιποτα η σχολη" - και δεν νομιζω οτι πολλοι εργοδοτες (ή καλοι εργοδοτες) περιμενουν οτι θα πάρουν έτοιμους υπαλλήλους απο απόφοιτους χωρίς εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alloc είπε

Μιλαω για την αρχικη σου απαντηση στον apostolispd στο "Κανένας βγαίνοντας από την οποιαδήποτε σχολή δεν ξέρει τι του γίνεται. Και δεν είναι δουλειά της σχολής να προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του κάθε εργοδότη για να του δίνει υπάλληλο έτοιμο.¨. Μετά κατάλαβα ότι είναι ο ίδιος που είπε και το "αν τα ξερες ολα επιτοπου".

Αν καποιος ερχεται για δουλεια και σου λεει "η σχολη δεν μ εμαθε τιποτα" τοτε ναι, τι να πω - μαλακια δικη του. Αν καποιος ερχεται για δουλεια και εσυ ως εργοδοτης περιμενεις οτι η σχολη τον ετοιμασε να κανει αυτο που θες χωρις να τον εκπαιδευσεις τοτε μαλακια δικη σου. Τα δυο ακρα ειν' αυτα και δεν ξερω καν γιατι τα συζηταμε. Δεν νομιζω οτι πολλοι πανε σε δουλεια και λενε "δεν μ' εμαθε τιποτα η σχολη" - και δεν νομιζω οτι πολλοι εργοδοτες (ή καλοι εργοδοτες) περιμενουν οτι θα πάρουν έτοιμους υπαλλήλους απο απόφοιτους χωρίς εμπειρία. 

Συμφωνώ. Δεν θα σχολιάσω όμως τους εργοδότες, γιατί κυρίως θέλω να εστιάσω στους εργαζόμενους. Αυτό γιατί η νοοτροπία των περισσοτέρων αποφοίτων των Ελληνικών σχολών είναι το να περιμένουν να μάθουν στην δουλειά. Δηλαδή, δεν μαθαίνουν τίποτα στην σχολή, περιμένοντας να τους τα μάθει κάποιος άλλος "μετά". Το "μετά", στην αρχή, είναι η δουλειά, μετά γίνεται κάποιο σεμινάριο κτλ. 

Αυτή ακριβώς η νοοτροπία, έχει οδηγήσει και στην απαξιώση των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών. Κάτι που περιέγραψε και ένας άλλος παραπίσω και όλοι του την πέσανε με προσωπικές επιθέσεις. Παραθέτω ξανά ενώ το μήνυμα μου και το μήνυμα του άλλου. 

9 ώρες πριν, Fortistis είπε
Στις 24/1/2019 στις 5:33 ΜΜ, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

 

 

Αρκετοί προσπεράσανε τα παραπάνω και επέλεξαν τις προσωπικές επιθέσεις στον poster του quoted text. 

Εμπειρικά μιλώντας, έχω διαμορφώσει την άποψη ότι οι περισσότεροι που τελειώνουν μία σχολή δεν γνωρίζουν πού πάνε τα τέσσερα. Αναλόγως την σχολή, είτε θα μάθουν στην δουλειά επειδή το αντικείμενό τους τούς προσφέρει εργασία στον δημόσιο τομέα (π.χ. γιατροί στην ειδικότητα), είτε θα πάνε για ένα μεταπτυχιακό για να πάρουν ένα χαρτί που θα καλύψει την αρχική άρνηση των εργοδοτών να τους προσλάβουν (αφού δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα). Αυτό έχει οδηγήσει στην απαξίωση **και των** μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών. 

Για κάποιο περίεργο λόγο έχει δημιουργηθεί η άποψη ότι γνωρίζει-δεν γνωρίζει κανείς, ένας εργοδότης οφείλει να τον προσλάβει και να τον πληρώνει επειδή έχει ένα, δύο ή x μεταπτυχιακά. Δεν υποστηρίζω ότι δεν θα πρέπει να πληρώνονται τα τυπικά προσόντα (δηλαδή, τα πτυχία). Όμως, πλέον νομίζω ότι η επικρατούσα αντίληψη έχει πάει στο άκρο και οι περισσότεροι θεωρούν πως οι εργοδότες οφείλουν να τους προσλάβουν **μόνο και μόνο** επειδή έχουν κάποια πτυχία/μεταπτυχιακά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fortistis, για τον πραγματικά ανίδεο (με το πληρωμένο, με το κομματικό, με το οτιδήποτε πλην διαβάσματος πτυχίο) το έχω πει ήδη στο σχόλιο που μου απαντάς.

8 ώρες πριν, apostolispd είπε

Τα ανωτέρω τα λέω για πτυχίο με αντίκρυσμα. Οι υπόλοιποι με τα βαλκανικά πληρωμένα, τα μέσω κομμάτων κλπ όπως έστρωσαν να κοιμηθούν, ανειδίκευτοι είναι.

Από κει και πέρα, προσπαθώ να στο εξηγήσω ότι δεν ξέρω κανέναν που να πήγε έτοιμος για δουλειά, ξέροντάς τα όλα, όπως απαιτούν κάποιοι εργοδότες και όπως δηλώνουν θρασύτατα κάποιοι πτυχιούχοι υποψήφιοι υπάλληλοι. Ο νέος πολιτικός μηχανικός του Πολυτεχνείου πχ πιθανότατα δεν έχει ιδέα πόσο κοστίζει το κυβικό σκυροδέματος κι ας ήταν ο καλύτερος φοιτητής. Ο μόλις απόφοιτος λογιστικής δεν έχει ιδέα πού θα πατήσει για να βγάλει φοροαπαλλαγές. Μάλλον τα ίδια λέμε, απλά το δικό μου "δεν είναι έτοιμος"  εσύ το παίρνεις "δεν έχει ιδέα" και γι' αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις κάποιον που να βγήκε πανέτοιμος για δουλειά κι από ποιά σχολή.

17 λεπτά πριν, Fortistis είπε

η νοοτροπία των περισσοτέρων αποφοίτων των Ελληνικών σχολών είναι το να περιμένουν να μάθουν στην δουλειά

Η ακόμα χειρότερη νοοτροπία είναι ότι έχω το Χ πτυχίο, άρα τα ξέρω όλα, το είπα και παραπάνω.

Τα περί μυαλού του καθενός άστο καλύτερα, δε γνωριζόμαστε και το μόνο εύκολο είναι να το πάμε για κλείδωμα, και είναι ωραίο θέμα.

24 λεπτά πριν, Alloc είπε

Αν καποιος ερχεται για δουλεια και σου λεει "η σχολη δεν μ εμαθε τιποτα" τοτε ναι, τι να πω - μαλακια δικη του. Αν καποιος ερχεται για δουλεια και εσυ ως εργοδοτης περιμενεις οτι η σχολη τον ετοιμασε να κανει αυτο που θες χωρις να τον εκπαιδευσεις τοτε μαλακια δικη σου. 

Ακριβώς αυτό.

Επεξ/σία από apostolispd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Αμα δεν το γουσταρε ο κοσμος, δεν θα εβλαπε τις τιποτενιες εκπομπες, οι διαφημιστες θα πληρωναν πεντοδιφραγκα για τις διαφημισεις, οποτε το το καναλι θα τις εκοβε χωρις πολλα πολλα, τοσο απλο ειναι.  Θεμα προσφορας και ζητησης ειναι και αυτο.

Θα ίσχυε, εάν φυσικά δεν υπήρχαν οι κρατικές επιχορηγήσεις και κυρίως τα απλήρωτα θαλασσοδάνεια.

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Τελικά οι "ιστορίες από το εξωτερικό" έχουν πάρει για τα καλά πλέον τη θέση των "ιστοριών από τη στρατιωτική θητεία".

 

1 ώρα πριν, dr_frozenarm είπε

Ειμαι 36, τα τελευταια 4 χρόνια εργαζομαι στην Αμερική, έκανα πρώτα 2 μετα-διδακτορικα, ένα σε γνωστο πανεπιστημιο και μετά σε μεγάλη φαρμακευτική. Τώρα έχω θέση ερευνητή σε φαρμακευτική. Εχώ μεταπτυχιακό και διδακτορικό απο Αγγλία και πρώτο πτυχιο απο Ελλάδα, συγκεκριμένα από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Θέλω απλώς να μιλήσω για το μύθο των τρελών μισθών στο εξωτερικό που ακούγονται πολυ συχνα. Ο μισθός μου ειναι πλεον υψηλος ( >100κ δολλάρια) αλλα πρέπει να σκεφτείτε ότι η εφορία τα παίρνει ένα μεγάλο κομματί, μετά έχουμε την τοπική κυβέρνηση που κρατάει και αυτη ένα μικρο ποσοστό. Επιπλέον η γιατρο/φαρμακευτική κάλυψη είναι πανακρίβη. 

Τα ενοίκα στη περιοχή μου ειναι απο 1.500 και πάνω, αν θέλεις κάτι καλο τοτε μιλάμε για 2.000 και πάνω. Η ασφάλεια αυτοκινήτου ειναι 1000+ το χρονο. Οταν τα υπολογίσετε ολά θα διαπιστωσετε ότι δεν σου μένουν και τόσα πολλά στην άκρη.

Αγγλία που ήμουν πριν πανω κατω ισχύουν τα ίδια, ειδικά σε μεγάλες πόλεις, πχ Λονδίνο.

Τα γράφω κυριώς για αυτούς που σκέφτονται να φύγουν στο εξωτερικό, μην ακουτε 2000 ευρώ το μήνα και νομίζετε ότι θα ζείτε σαν βασιλίαδες, υπολογίστε και το κόστος ζωής ο οποίος έιναι πολλαπλάσιος αυτού στην Ελλαδα. 

My two cents.

Πέστε τα, διότι άρχισα να νιώθω πολύ αποτυχημένος με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, εφόσον δεν βγάζω 1000€ την ημέρα καθαρά με σπουδές και προϋπηρεσία στα εξωτερικά :lol:

 

 

BTW: Τα είπαμε πολλάκις. Σε ένα σεβαστό αριθμό θέσεων δεν περνάς ούτε απ'έξω δίχως μεταπτυχιακό. Το οποίο είναι το πραγματικά ελάχιστο ώστε να περάσεις από το bot για τον recruiter, με το διδακτορικό να είναι το πιο συνηθισμένο προσόν...

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dr_frozenarm είπε

Ειμαι 36, τα τελευταια 4 χρόνια εργαζομαι στην Αμερική, έκανα πρώτα 2 μετα-διδακτορικα, ένα σε γνωστο πανεπιστημιο και μετά σε μεγάλη φαρμακευτική. Τώρα έχω θέση ερευνητή σε φαρμακευτική. Εχώ μεταπτυχιακό και διδακτορικό απο Αγγλία και πρώτο πτυχιο απο Ελλάδα, συγκεκριμένα από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Θέλω απλώς να μιλήσω για το μύθο των τρελών μισθών στο εξωτερικό που ακούγονται πολυ συχνα. Ο μισθός μου ειναι πλεον υψηλος ( >100κ δολλάρια) αλλα πρέπει να σκεφτείτε ότι η εφορία τα παίρνει ένα μεγάλο κομματί, μετά έχουμε την τοπική κυβέρνηση που κρατάει και αυτη ένα μικρο ποσοστό. Επιπλέον η γιατρο/φαρμακευτική κάλυψη είναι πανακρίβη. 

Τα ενοίκα στη περιοχή μου ειναι απο 1.500 και πάνω, αν θέλεις κάτι καλο τοτε μιλάμε για 2.000 και πάνω. Η ασφάλεια αυτοκινήτου ειναι 1000+ το χρονο. Οταν τα υπολογίσετε ολά θα διαπιστωσετε ότι δεν σου μένουν και τόσα πολλά στην άκρη.

Αγγλία που ήμουν πριν πανω κατω ισχύουν τα ίδια, ειδικά σε μεγάλες πόλεις, πχ Λονδίνο.

Τα γράφω κυριώς για αυτούς που σκέφτονται να φύγουν στο εξωτερικό, μην ακουτε 2000 ευρώ το μήνα και νομίζετε ότι θα ζείτε σαν βασιλίαδες, υπολογίστε και το κόστος ζωής ο οποίος έιναι πολλαπλάσιος αυτού στην Ελλαδα. 

My two cents.

σωστα μιλας, γιαυτο οταν φεύγεις στο εξωτερικό μια απο τις παραμετρους που κοιτάς ειναι το κράτος που θα καταλήξεις να εχει την χαμηλότερη δυνατή ( η μηδαμινη αν γινεται) φορολογία. Εμιρατα, Κατάρ κτλ. Ότι βγάζεις παει στην τσέπη. Το ντουμπαι ειναι ακριβό αν μένεις στη μαρίνα, αλλα εχει και άλλες ανθρώπινες περιοχές να μείνεις που δεν πληρώνεις τα μαλλιά σου. Ετσι μου λεει ο φιλος μου τουλαχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, flienky είπε

Συγχαρητήρια!

Μια ερώτηση, πως γινεται να παιρνεις τοσα πολλα(!); Πως σου κάθισε τέτοια δουλεια και μολις με 5 χρονια προυπηρεσια, εχεις τοσες απολαβες. Αν δεν κανω λαθος, το QA ειναι εκτος του ΣΕΜΦΕ, ή εχετε και τέτοια μαθηματα; 

Συγχαρητήρια παντως!

 

Ήμουν 3 χρόνια στην Accenture ως Business Analyst και στην συνέντευξη για την επόμενη δουλειά ζήτησα 30% παραπάνω λεφτά από την προηγούμενη.

Δεν είχα certification σε QA Engineer, ούτε κάνουμε κάτι αντίστοιχο στην ΣΕΜΦΕ. Αλλά η εταιρεία η 2η έχει σχέση με Data Analytics και Στατιστική, όπου έχουμε υπόβαθρο από ΣΕΜΦΕ και με βάση την προηγούμενη δουλειά κατάφερα και εδραίωσα στην συνέντευξη ένα Seniority.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Πόσο χρόνο σου πήρε για το διδακτορικό και τα μεταδιδακτορικά? Λογικά έχεις τελειώσει υλικά στα Ιωάννινα.

Για το business ή το clinical trials sector στη φαρμακευτική που είσαι θεωρείς χρειάζεται διδακτορικό? ή αρκεί και και Bio-Master

Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών (Β.Ε.Τ.) τελειώσα όχι Υλικά .

Εκανα Βιοπληροφορική μεταπτυχιακό και στο διδακτορικό έκανα Χημειο-Πληροφορική (Chemical-Informatic / Cheminformatics) ειδικέυομαι στη εφαρμογή μηχανικής μάθησης για αναπτυξη μοντέλων προβλεψης για φαρμακα/ σχεδίαση φαρμακων. Ουσιαστικα Data-Science αλλά με εξειδικευση την αναπτυξη φαρμακων. 

Το διδακτορικό πηρε σχεδον 4 χρόνια. Στην Αγγλια έχουν hard-deadline τα 4 χρόνια, οποτε πρεπει να τελειωσεις στα 4 χρονια.

Τωρα ειμαι σε ομαδα που σχεδιαζει και αναπτύσσει μικρά μορια (small molecule drug design) στα πρωτα σταδια με χρηση υπολογιστικων συστηματων.

Τωρα για την δευτερη ερωτηση σου. Τυπικά υπάρχουν δυο κατευθυνσεις στις εταιριες με ερευνα: Scientist (me master) kai Research Investigators (me PhD). Πολλοι είναι εδώ που έχουν μονο μαστερ, απλώς δε μπορεις να ανέβεις πολύ ψηλά, π.χ. Research Fellow.

 

Επεξ/σία από dr_frozenarm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...