Προς το περιεχόμενο

Λύση συμβολαίου λόγω ιδιοκατοικησης


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μα το αν είναι ευκαιρία αυτός το ξέρει καλύτερα από εσένα και εμένα 

Οπότε δεν έχει καμία λογική ο ισχυρισμός σου πως είναι ευκαιρία, σωστά?

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν ο άλλος ζητάει π.χ. ένα 50ρικο πιο λίγο το μήνα, κερδισμένος δε θα είναι ;

Ο άλλος ΔΕΝ ζητάει λιγότερα, αν ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στα προηγούμενα post θα δεις πως ο Μανώλης έγραψε "Τα ενοίκιο είναι στα ίδια επίπεδα".

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπορεί αυτή η γειτονιά να τον βολεύει για τον Χ, Υ, Ζ λόγο και να θέλει πάση δυνάμει να μείνει εκεί 

Υπάρχει λες περίπτωση το σπίτι που είναι ακριβώς από πάνω να είναι σε άλλη γειτονιά?

13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είσαι σίγουρος ότι σε 2 χρόνια θα βρει κάτι καλύτερο ή φθηνότερο ; 

Δεν θυμάμαι ποτέ να ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Επίσης ακόμα περιμένω απάντηση στο πως ακριβώς κινδυνεύει να χάσει το σπίτι στο οποίο μένει τώρα, θα απαντήσεις ή θα συνεχίσεις να υπεκφεύγεις γράφοντας άσχετα πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οπότε δεν έχει καμία λογική ο ισχυρισμός σου πως είναι ευκαιρία, σωστά?

Ο άλλος ΔΕΝ ζητάει λιγότερα, αν ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στα προηγούμενα post θα δεις πως ο Μανώλης έγραψε "Τα ενοίκιο είναι στα ίδια επίπεδα".

Υπάρχει λες περίπτωση το σπίτι που είναι ακριβώς από πάνω να είναι σε άλλη γειτονιά?

Δεν θυμάμαι ποτέ να ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Επίσης ακόμα περιμένω απάντηση στο πως ακριβώς κινδυνεύει να χάσει το σπίτι στο οποίο μένει τώρα, θα απαντήσεις ή θα συνεχίσεις να υπεκφεύγεις γράφοντας άσχετα πράγματα?

Δεν το έγραψα καλά, εννοούσα να χάσει την ευκαιρία να νοικιάσει το από πάνω σπίτι 

Ο ισχυρισμός περί ευκαιρίας βασίζεται στην παραδοχή ότι αφενός θα ελαχιστοποιήσει το κόστος μετακόμισης αλλάζοντας απλά όροφο αφετέρου μπορεί να έχει βασίσει κάποια πράγματα στο γεγονός ότι μένει στη συγκεκριμένη γειτονιά, στην οποία 2 χρόνια μετά δε θα είναι σίγουρος ότι θα βρίσκει σπίτι 

Εγώ π.χ. που ήμουν σε αντίστοιχη περίπτωση με τον ιδιοκτήτη μου, εντελώς οριακά βρήκα σπίτι στις προδιαγραφές (και στα χρήματα) που ήθελα στην ίδια γειτονιά, παρόλο που είχα ξεκινήσει να ψάχνω χαλαρά σχεδόν έναν χρόνο και εντατικά ένα εξάμηνο πριν λήξει η τριετία 

Ψυχολογικά επίσης χαλιέσαι να κάνεις το παραμικρό σε ένα σπίτι που ξέρεις ότι σε 10 - 15 μήνες πρέπει να το αφήσεις... 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παζάρεψε να γλιτώσεις κανένα νοίκι, μη φύγεις έτσι

Δεν έχουμε μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις.

Και απ ότι έχω καταλάβει, όσες φορές κάνεις τον καλό (άντε μωρέ δε πειράζει....) τόσο περισσότερο μαλάκα σε θεωρούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δεν το έγραψα καλά, εννοούσα να χάσει την ευκαιρία να νοικιάσει το από πάνω σπίτι 

Και εγώ πάνω σε αυτό σου απάντησα, δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα που να πείθει πως η μετακόμιση στο από πάνω σπίτι είναι ευκαιρία.

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ο ισχυρισμός περί ευκαιρίας βασίζεται στην παραδοχή ότι αφενός θα ελαχιστοποιήσει το κόστος μετακόμισης αλλάζοντας απλά όροφο αφετέρου μπορεί να έχει βασίσει κάποια πράγματα στο γεγονός ότι μένει στη συγκεκριμένη γειτονιά, στην οποία 2 χρόνια μετά δε θα είναι σίγουρος ότι θα βρίσκει σπίτι 

Μα δεν έχει κάποια υποχρέωση να μετακομίσει, χάρη στον ιδιοκτήτη θα κάνει, συνεπώς τα περί ελαχιστοποίησης του κόστους μετακόμισης δεν στέκουν.

Επίσης αν μείνει στο σπίτι που είναι τώρα δεν θα μπορέσει να τον κουνήσει κανείς για 2 χρόνια, ενώ αν πάει στο από πάνω δεν θα τον κουνήσει κανείς για 3, σιγά τη διαφορά.

13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εγώ π.χ. που ήμουν σε αντίστοιχη περίπτωση με τον ιδιοκτήτη μου, εντελώς οριακά βρήκα σπίτι στις προδιαγραφές (και στα χρήματα) που ήθελα στην ίδια γειτονιά, παρόλο που είχα ξεκινήσει να ψάχνω χαλαρά σχεδόν έναν χρόνο και εντατικά ένα εξάμηνο πριν λήξει η τριετία 

Ε και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι,όπως και νόμος ξεκάθαρος οτι εφοσων ο μισθωτής πληρώνει το νοίκι,έστω και καθυστερημένα,και δεν προκαλει σοβαρες ζημιες ή φασαρίες,για το χρονικό διαστημα των 3 ετων δεν μπορεί να τον βγάλει ο εκμισθωτής, ακόμα και για ίδιοκατοίκηση.

Στην περιπτωση του φίλου τώρα ο ιδιοκτήτης όφειλε να ειδοποιήσει τον ενοικιαστή τουλάχιστον 6 μηνες πριν,και εφόσων τον βγάζει εξω πριν λήξει η 3ετια θα έπρεπε να του έκανε δώρο τουλαχιστον 3-4 νοίκια, ώστε να του δώσει και χρονο αλλά και οικονομικη ανάσα να βρει κάτι άλλο.Και αυτο πάντα εφόσων δεχτεί ο ενοικιαστής.Έτσι θα εκανα εγω.

Τώρα βρήκε λέει ακριβως από πανω, με τα ίδια λεφτά, οποτε είναι ανόητο να κανει τσαμπουκαδες που λέει ο φίλος Joshua.,γιατί του χρονου θα φύγει απο εκεί, και το πάνω διαμέρισμα μπορεί να μην υπάρχει.Εγώ στη θέση του δεν θα πλήρωνα τον Φλεβάρη,τον Μάρτιο έτσι και αλλιώς. Δεν νομιζω να είναι τόσο στραβός ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12 χρόνια, 3 Πόλεις και 9 Ενοικιαζόμενα Διαμερίσματα μετά - σημειώνω πάντα με προκαταβολές ενοικίου και λογαριασμών, φανταστείτε δεν έχει καθυστερήσει δραχμή δευτερόλεπτο, πάντα πήγαινε στον τόπο της νωρίτερα -, το μοναδικό πράγμα που έχω μετανιώσει στην πορεία αυτή είναι όλα τα χρήματα που έχασα στο πεδίο των ακινήτων. 

Το παραμικρό ευρώ που έδωσα στους ιδιοκτήτες (φυσικές επενδύσεις εκ μέρους μου, ανέκαθεν παρέδιδα ακίνητα σε πάρα πολύ καλύτερη κατάσταση και με σαφής βελτιώσεις για τους Χ/Ψ λόγους) και το παραμικρό ευρώ που δε τους ζήτησα πίσω (διπλές, τριπλές και τετραπλές εγγυήσεις, καλύψεις ζημιών/φθορών εν ευθύνη ιδιοκτησίας, απάτες). Το ποσό ξεπερνά τα 5-6 χιλιάρικα, και για τη συζήτηση που κάνουμε είναι τρομακτικά μεγάλο, δε θα μπούμε όμως σε περαιτέρω λεπτομέριες.

Είτε σου κοστίσει, είτε όχι, η ρίξη του συμβολαίου, ζήτα δικαιωματικά κάτι, έστω και μικρό. Την εγγύηση και το πρώτο ενοίκιο στο άλλο σπίτι, κάτι εν πάση περίπτωση. Είναι η μεγαλύτερη αμαρτία της Ελλάδος να μην αναγνωρίζει κανείς της ζωτικής σημασίας παράνοια τέτοιων πράξεων, και ας είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Δε βγάζεις τον άλλον από το πρόγραμμα της ζωής του τόσο εύκολα και δίχως βοήθεια, δεν αθετείς το νομικό πλαίσιο ενός συμβολαίου, δε παίζεις με μια τσέπη - και γενικότερα με μια ζωή - που δεν είναι δική σου.

1 από 'δω, 1 από 'κει, έτσι χάνεις τα χρήματά σου και την ευκαιρεία σου να έχεις κάτι παραπάνω, έστω και μικρό, δικαιωματικά και με κάθε τυπικό ή άτυπο νόμο. Αυτοί σε (μας) πάνε πίσω.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι στην κρίση και διάθεσή σου.

 

 

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομος για να κλείσει κάθε συμφωνία είναι να του δώσεις να καταλαβει ότι και οι δυο πρέπει να έχετε κάποιο όφελος και αυτό που σου προτείνει σε ρίχνει. 

Αν θες να εξασφαλίσεις την εγγύηση και εφόσον το σπίτι δεν έχει ζημιές πες του να έρθει να το δει ότι δεν υπάρχουν ζημιές και να του θέσεις ότι το μόνο που δέχεσαι είναι επιστροφή των χρημάτων γιατί θα σου χρειαστούν για τη χασουρα που σου προκάλεσε αλλιώς δεν βλέπεις το λόγο να βάλεις στο κεφάλι σου μπελάδες. Από μόνος του θα σου πει για συμψηφισμό και εκεί θα του πεις ότι είμαι αρκετά κυριος και σε διευκολύνω και δεν σου ζήτω το έκτακτο κοστος της μετακομισης που μου προκάλεσες αλλά πρέπει να με βοηθησεις με τα penalty από elpedison κτλ.

Ότι και να συμφωνήσεις με τον από πάνω δεν χρειάζεται να το ξέρει ο τωρινός ιδιοκτήτης γιατί δεν ξέρεις τι σχέσεις μπορεί να έχουν και μπορεί να σου χαλάσει τη συμφωνία αν το πας στην κόντρα. 

Τέλος μην ξεχνάς ότι αυτός καίγεται όχι εσύ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

Δεν μπορει να τον αγγιξει ο ιδιοκτητης τον ενοικιαστη αν ειναι τυπικος μεχρι να περασει η τριετια,ο θεος ο ιδιος να ειναι.

Μηπως σου ειπε για επαγγελματικη στεγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης ειναι τελείως φάουλ ο ιδιοκτήτης που σου είπε οτι χρειάζεται το σπίτι σε 2 μήνες,κανονικά χρειάζεται μίνιμουμ περιθώριο 6μηνες σε τέτοιες περιπτώσεις,γενικα να απαιτήσεις τα έξοδα μετακίνησης.Για επαγγελματική στέγη δε γνωρίζω, μίλησα προφανώς για ενοικίαση σπιτιού που ενδιαφέρει και το thread. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι αυτά τα θέματα να λύνονται με συνεννόηση και όχι εκβιαστικά ή δικαστικά. Πιστεύω με κουβέντα θα βρείτε μια λύση ικανοποιητική και για τους δύο.

Εγώ ενδέχεται να αντιμετωπίσω το αντίθετο, να φύγω δηλαδή πριν κλείσει χρόνος από σπίτι που νοικιάζω. Εκεί τι θεωρείτε σωστό να γίνει; Να χαρίσω την εγγύηση πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμένα συμφηφίζεις τα 2 τελευταία ενοίκια με την εγγύηση που είχες δώσει και χωρίζετε σαν φίλοι και γείτονες. είναι παράλογο να μην σου αναγνωρίζει αυτό τουλάχιστον ενώ σου σπάει το συμβόλαιο στον χρόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Η αλήθεια ειναι,όπως και νόμος ξεκάθαρος οτι εφοσων ο μισθωτής πληρώνει το νοίκι,έστω και καθυστερημένα,και δεν προκαλει σοβαρες ζημιες ή φασαρίες,για το χρονικό διαστημα των 3 ετων δεν μπορεί να τον βγάλει ο εκμισθωτής, ακόμα και για ίδιοκατοίκηση.

Στην περιπτωση του φίλου τώρα ο ιδιοκτήτης όφειλε να ειδοποιήσει τον ενοικιαστή τουλάχιστον 6 μηνες πριν,και εφόσων τον βγάζει εξω πριν λήξει η 3ετια θα έπρεπε να του έκανε δώρο τουλαχιστον 3-4 νοίκια, ώστε να του δώσει και χρονο αλλά και οικονομικη ανάσα να βρει κάτι άλλο.Και αυτο πάντα εφόσων δεχτεί ο ενοικιαστής.Έτσι θα εκανα εγω.

Τώρα βρήκε λέει ακριβως από πανω, με τα ίδια λεφτά, οποτε είναι ανόητο να κανει τσαμπουκαδες που λέει ο φίλος Joshua.,γιατί του χρονου θα φύγει απο εκεί, και το πάνω διαμέρισμα μπορεί να μην υπάρχει.Εγώ στη θέση του δεν θα πλήρωνα τον Φλεβάρη,τον Μάρτιο έτσι και αλλιώς. Δεν νομιζω να είναι τόσο στραβός ο ιδιοκτήτης.

Άλλο το να σου λένε κάτι εξωφρενικό και να απαντάς ανάλογα, και άλλο ο τσαμπουκάς...

Κατά τα άλλα δεν λέμε διαφορετικό, όντως ο ιδιοκτήτης πρέπει να δώσει κάποιο κίνητρο στον ενοικιαστή ώστε ο τελευταίος να δεχτεί να του αδειάσει το σπίτι και σύντομα μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι κι εγώ.

31/12/18 έληγε το διετές συμβόλαιο (ήμουν επαρχία για γιορτές) και 2/1/19 που γύρισα μου ανακοίνωσε ότι πρέπει να φύγω επειδή θα γυρίσει η κόρη του.

Μου δίνει περιθώριο μέχρι το καλοκαίρι, ενδεχομένως και λίγο παραπάνω.

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι η ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου είναι 3 έτη και ότι απαγορεύεται να σε βγάλει λόγω ιδιοκατοίκησης, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Η σχέση που έχουμε είναι πολύ καλή. Αισθάνονται πολύ άσχημα που μας βάζουν σε αυτή τη διαδικασία (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) και είπαν ότι δε έμπαιναν καν στη διαδικασία να νοικιάσουν το σπίτι αν ήξεραν ότι θα επέστρεφε η κόρη τους (δούλευε στο εξωτερικό αλλά γύρισε και παντρεύτηκε).

Παρόλ' αυτά, με βάλατε σε σκέψεις σχετικά με την «υποχρέωση» του ιδιοκτήτη να μου καλύψει τα έξοδα μετακόμισης, αλλά και να βοηθήσει στο να βρω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tz3s είπε

Θα του πεις πολυ ευγενικα και κοσμια ''αυτα θα μου στοιχισει αυτο που κανεις, τοσα για διακοπη ρευματος, τοσα για το ταδε τοσα για το αλλο''.
Βρειτε τα ποσα θα σου δωσει απο αυτα... Δεν φταις εσυ που ο αλλος θελει να γυρισει αλλα οκ μην περιμενεις να σου δωσει και τις μετακομισεις σου. Αυτες αργα ή γρηγορα θα τις ειχες... Μπορειτε να τα βρειτε καπως, ειδικα απο την στιγμη που φαινεσαι εσυ οκ ατομο (που σκεφτεσαι οτι ο αλλος εχει οικογενεια κτλ)

Εγω παντως στην θεση του δεν θα το εκανα ευκολα αυτο... Να ζητησω να φυγουν απο το σπιτι που νοικιαζω επειδη γυρναω πισω στην πολη μου. Ειναι κατι που πρεπει να δεχτω απο την στιγμη που το βγαζω στο νοικι.

 

Εξήγησέ μας λίγο τη λογικη του κοκκινου bold....Το εχω ξανακούσει αυτό και πραγματικά δε το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι κι εγώ.

31/12/18 έληγε το διετές συμβόλαιο (ήμουν επαρχία για γιορτές) και 2/1/19 που γύρισα μου ανακοίνωσε ότι πρέπει να φύγω επειδή θα γυρίσει η κόρη του.

Μου δίνει περιθώριο μέχρι το καλοκαίρι, ενδεχομένως και λίγο παραπάνω.

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι η ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου είναι 3 έτη και ότι απαγορεύεται να σε βγάλει λόγω ιδιοκατοίκησης, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Η σχέση που έχουμε είναι πολύ καλή. Αισθάνονται πολύ άσχημα που μας βάζουν σε αυτή τη διαδικασία (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) και είπαν ότι δε έμπαιναν καν στη διαδικασία να νοικιάσουν το σπίτι αν ήξεραν ότι θα επέστρεφε η κόρη τους (δούλευε στο εξωτερικό αλλά γύρισε και παντρεύτηκε).

Παρόλ' αυτά, με βάλατε σε σκέψεις σχετικά με την «υποχρέωση» του ιδιοκτήτη να μου καλύψει τα έξοδα μετακόμισης, αλλά και να βοηθήσει στο να βρω σπίτι.

Ενταξει ο δικος σου ιδιοκτητης φαινεται πιο σωστος απο του topic starter,σε ειδοποιησε και σε λογικο διαστημα που θελει το σπιτι για ιδιοκατοικηση,εγω στη θεση σου θα του ελεγα θα ψαξω απο τωρα για σπιτι που καλυπτει τις αναγκες μου αλλα δε θα φυγω αν δε βρω κατι,ηρεμα και ωραια,μη σε περασει και για κοροιδο..Εννοειται να του πεις για σπασιματα συμβολαιων με εταιριες για τηλεφωνα,ρευματα κτλπ αν εχεις οτι τα πληρωνει αυτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...