Προς το περιεχόμενο

Μου κλείνουν το parking. Τί να κάνω; !!


Qman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μην χρειάζεσαι άδεια για να βάλεις ένα αμάξι σε δικό σου χώρο και να το αφήσεις εκεί για αποθήκευση, αλλά πώς θα το πας/ πηγαίνεις μέχρι εκεί;  Χρειάζεσαι άδεια πολεοδομική, αφενός για την είσοδο επί της πρόσοψης (δεν επιτρέπεται να έχεις σε όλη την πρόσοψη εισόδους, μόνο σε ειδικές περιπτώσεις) και αφετέρου για την δίοδο μέχρι τη θέση (υπάρχουν αυστηρές προδιαγραφές, όπως ελάχιστο πλάτος διόδου, ακτίνα καμπυλότητας κλπ). Οι ίδιες οι θέσεις έχουν υποχρεωτικές ελάχιστες διαστάσεις και ελεύθερες αποστάσεις από απέναντι τοίχους κλπ για να εξασφαλίζεται η απρόσκοπτη πρόσβαση.

Πάντως όταν ήδη υπάρχει είσοδος και κατάλληλη δίοδος, σε αρκετές πολυκατοικίες έχουν δεσμευθεί συμβολαιογραφικά κοινόχρηστοι χώροι πυλωτής ή υπαίθριοι χώροι στον ακάλυπτο με αποκλειστική χρήση, που χρησιμοποιούνται (καταχρηστικά) για στάθμευση ενώ δεν πληρούν τις επίσημες προδιαγραφές. Αλλά συνήθως έχει ελεγχθεί ότι αυτές οι "ιδιωτικές" θέσεις δεν εμποδίζουν τις κανονικές κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, jmmys είπε

Αν εγώ παρκαρω το αμάξι μου σε δικο μου ιδιωτικό χώρο, όχι κοινόχρηστο ουτε ακάλυπτο,στην αυλή μου π.χ. είμαι παράνομος;Χρειάζομαι άδεια πάρκινγκ για να παρκαρω το αμαξι μου μέσα σε κλειστό ιδιόκτητο χώρο;

Δεν ξερετε ουτε τα βασικα και σκουζετε....

1) Ο ακαλυπτος της οικοδομης, μονοκατοικιας ή οτι αλλο ειναι ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ. Δεν ειναι θεση σταθμευσης. Μαλιστα ποσοστο του ακαλύπτου οχι μονο επιβαλεται να ειναι ακαλυπτο αλλα να ειναι και ΦΥΤΕΜΕΝΟ. Κατι το οποιο δεν γινεται μεν αλλα δεν σημαινει οτι ειναι σωστο και νομιμο. Εαν νομιζεις λοιπον ότι εχεις και δικαιωμα να βαλεις το αυτοκινητο σου, τροχοσπιτό σου ή ότι αλλο θέλεις εκει τοτε απλα εισαι γελασμένος. Ποσο μαλλον να απαιτησεις να σου παραχωρηθεί και προσβαση σε αυτο.

2) Αυλες, οικόπεδα κλπ δεν προυποθέτουν δικαίωμα προσβασης σε αυτοκινητο ή άλλο τροχοφόρο εκτός και αν νομίμως έχει χαρακτηριστεί μέρος του χώρου ως θεση σταθμευσης και παραχωρείται προσβαση η ελαχιστη απαραιτητη. Εαν δυο ή παραπανω αυτοκινητα μπορουν να εξυπηρετηθουν απο μια πχ εισοδο τότε αυτη και μονο θα παραχωρηθει και όχι μια για το καθενα και ας απαιτει αυτο καποιες βασικες μανουβρες κατα την εισοδο/εξοδο.

Βρισκεστε σε πόλη. Επιβαλεται να ειστε πολιτισμενοι και να ακολουθειτε τους κανόνες. Εαν δεν τους γνωριζετε φροντιστε να τους μαθετε. Σε καθε περιπτωση ο νομος του δυνατου και του πιο μαγκα δεν ισχυει ουτε και μπορειτε να επιβαλετε ως σωστο αυτο που εσας σας βολευει.

33 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Θα μας τρελανεις.Ελα Καρδιτσα να σου δειξω οσες θες. Φανταζομαι και  σε αλλες τις επαρχιακες πολεις.Δεν ξερω με τους καινουργιους κανονισμους τι γινεται, αλλα οι παλιες οικοδομες ετσι ειναι.Εαν ειναι μαλιστα και γωνιακη πιανει 5-6 αυτοκινητα απο την μια πλευρα που παρκαρουν παραλληλα  και αλλα τοσα απο την αλλη.

Το οτι κατι γινεται με καποιον τροπο και κανενας δεν το ελεγχει δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι σωστο και κυριως νομιμο. Οποτε δεν εχει νοημα να βαλουμε την κουβεντα σε επιπεδο καφενειου. Οποιος θελει απλα ας διαβασει την πολεοδομικη νομοθεσια για τις θεσεις σταθμευσεις και για τις προσβασεις σε αυτες. Ολα τα υπολοιπα ειναι ασχετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ξερετε ουτε τα βασικα και σκουζετε....

1) Ο ακαλυπτος της οικοδομης, μονοκατοικιας ή οτι αλλο ειναι ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ. Δεν ειναι θεση σταθμευσης. Μαλιστα ποσοστο του ακαλύπτου οχι μονο επιβαλεται να ειναι ακαλυπτο αλλα να ειναι και ΦΥΤΕΜΕΝΟ. Κατι το οποιο δεν γινεται μεν αλλα δεν σημαινει οτι ειναι σωστο και νομιμο. Εαν νομιζεις λοιπον ότι εχεις και δικαιωμα να βαλεις το αυτοκινητο σου, τροχοσπιτό σου ή ότι αλλο θέλεις εκει τοτε απλα εισαι γελασμένος. Ποσο μαλλον να απαιτησεις να σου παραχωρηθεί και προσβαση σε αυτο.

2) Αυλες, οικόπεδα κλπ δεν προυποθέτουν δικαίωμα προσβασης σε αυτοκινητο ή άλλο τροχοφόρο εκτός και αν νομίμως έχει χαρακτηριστεί μέρος του χώρου ως θεση σταθμευσης και παραχωρείται προσβαση η ελαχιστη απαραιτητη. Εαν δυο ή παραπανω αυτοκινητα μπορουν να εξυπηρετηθουν απο μια πχ εισοδο τότε αυτη και μονο θα παραχωρηθει και όχι μια για το καθενα και ας απαιτει αυτο καποιες βασικες μανουβρες κατα την εισοδο/εξοδο.

Βρισκεστε σε πόλη. Επιβαλεται να ειστε πολιτισμενοι και να ακολουθειτε τους κανόνες. Εαν δεν τους γνωριζετε φροντιστε να τους μαθετε. Σε καθε περιπτωση ο νομος του δυνατου και του πιο μαγκα δεν ισχυει ουτε και μπορειτε να επιβαλετε ως σωστο αυτο που εσας σας βολευει.

καλα καλα κανε εσυ οτι γουσταρεις 

και ασε εμασ να κανουμε οτι γουσταρουμε 

και αν εισαι και τοσο μαγκασ κανε μασ αγωγη!

1000 ευρω για μαγκιες.αν σου περισευουν δωστα αλλα το αμαξι σου θα το παρεισ βιδες στισ περισοτερεσ περιπτωσεισ και τρεχα μετα να βγαλεισ ακρη ,

φανταζομαι θα εχεισ παλιο αμαξι που δεν σε νοιαζει ετσι? 

Όπως είπα υπάρχει γύφτος στην γειτονία μου που βάζει τελάρο τσαμπουκά μπροστά από το σπίτι του

Για πήγαινε να κανείς της μάγκες σου εκεί να δούμε

 

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nightwalker1990 είπε

Αδειασέ του πάνω σε καπό και ουρανό τα σκουπίδια με ένα ωραίο σημείωμα: Δεν είχα πρόσβαση στον κανονικό λόγο ότι είσαι ηλίθιος οπότε δημιούργησα έναν καινούργιο κάδο. Πάρε τον κουβά σου πιο κάτω άλλη φορά.

hahah, αν και θα του άξιζε, το αποτέλεσμα θα είναι τα σκουπίδια να σκορπίσουν στον δρόμο και να τα μαζέψει κάποιος ταλαίπωρος του Δήμου με τα χέρια. Οπότε, απλά ακουμπάω τη σακούλα στο καπό και τα πετάει μετά ο κόπανος στον κάδο. Κατά κάποιο τρόπο, πρακτικά, έχω βρει ανθρώπους να μου πετάνε τα σκουπίδια 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μάκαρος είπε

Μαγκας της οθονης ? 😂😂😂😂

Εχουμε χορτασει απο τετοιους εδω μεσα

φιλε καλα θα κανεισ να διαβασεις και τα προυγουμενα καθοσ δεν το ξεκινησα εγω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

φιλε αυτα που λεσ και η επικληση στην αυθεντια ειναι μπαρουφεσ καθοσ δεν μπορεισ να τα αποδηξεις (κοινοσ στην ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις)

και εγω σου λεω οτι ειμαι δικαστης και αν μου ερθει τετοια περιπτωση θα εξετασω τη συνυπαιτιοτητα και παρολο που δεν ειναι νομιμο παρκινγκ εσυ τον εκλεισεσ και τον παρεμποδισεσ να βγει απο το σπιτι του..

στο δια ταυτα δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω με βρισιές καθώς η μόρφωση που μας έχεις πει οτι κατέχεις δεν συνάδουν με τον τροπο εκφρασεως σου αλλα και με τον εκνευρισμο που αυτή απορεει

κανε εσυ ότι θελεις αλλα μην απορήσεις που 8 στις 109 φορές θα στο σπάσουν το αυτοκίνητο

και για να εχουμε καλο ερωτημα πως θα καταλαβεις ότι το παρκινγκ δεν έχει άδεια ?

εδώ ένας βγήκε δημοτικός σύμβουλος στην Πεντέλη και έβαλε απαγορευτικό σήμα και στις 2 μεριές του δρόμου για να μην τον ενοχλούν τα αυτοκίνητα (έπιασε σε όσους δεν ήξεραν) φυσικά ηταν και χαμηλής κίνησης ο δρόμος και μας λες εσυ ότι θα βρεθεις να ξερεις τι εχει βγαλει ο κάθε ενας στο σπιτι του και θα κανεις τις μαγκιες σου  

Δηλαδή εσύ σπούδασες πολιτικός μηχανικός και συγκηνονιολογος αλλά πηγές να δουλέψεις και ασφαλιστής ?

Μάλιστα

Ευχαριστως να ελεγξεις τους κωδικους μου σε Τεχνικο Επιμελητηριο και Ασφαλειες. Αλλα δεν χρειαζεται να πιστεψεις κανεναν ουτως ή αλλως. Η υπαρχουσα νομοθεσια βρισκεται πανευκολα στο διαδικτυο. Αλλα λογικα βαριεσαι να το κανεις και αυτο...

Ο ιδιος ο ενδιαφερομενος μας ειπε εξ αρχης οτι δεν εχει άδεια. Αλλα ουτε να διαβασεις μαλλον μπορεις....

Το υπαρχουν και αλλοι καφροι σε αυτο τον κοσμο ειναι γεγονος. Το οτι καποιοι απο αυτους εχουν και αξιοματα ειναι γεγονος επισης. Γεγονος ειναι ομως και η υπαρχουσα νομοθεσια.

Ναι εκανα και θα κανω οσους δουλειες πρεπει για να συντηρω την οικογενεια μου. Και οχι ως αρπακολατζης. Πιστοποιημενα και με αδεια σε καθε τι που κανω. Αυτο σημαινει ικανοτητα και οχι αμαθεια!

15 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Σε αλλα νέα, το νέο επίσημο όνομα της Ελλάδας γίνετε Βλακισταν, η χωρα του χάους. Σπάστε αυτοκίνητα, πετάξτε αυγά, όταν ξεμείνετε από χρήματα ξυλοκοπήστε καμια γριά που πήρε την σύνταξη, και άμα σας στραβοκοιτάξει και κανένας κάψτε του το σπίτι έτσι για να μάθει που σας παραβίασε την ιδιωτικότητα ο σαχλός.

Κάποιοι πρέπει να πάτε σε ψυχολόγο αντί να κάθεστε πίσω από το τιμόνι.

Πεστα γιατι γεμισαμε ψευτομαγκες τραμπουκους εδω μεσα.

4 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

φιλε καλα θα κανεισ να διαβασεις και τα προυγουμενα καθοσ δεν το ξεκινησα εγω 

Σωστα. Δεν ειπες εσυ να σπανε τα αυτοκινητα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Ευχαριστως να ελεγξεις τους κωδικους μου σε Τεχνικο Επιμελητηριο και Ασφαλειες. Αλλα δεν χρειαζεται να πιστεψεις κανεναν ουτως ή αλλως. Η υπαρχουσα νομοθεσια βρισκεται πανευκολα στο διαδικτυο. Αλλα λογικα βαριεσαι να το κανεις και αυτο...

Ο ιδιος ο ενδιαφερομενος μας ειπε εξ αρχης οτι δεν εχει άδεια. Αλλα ουτε να διαβασεις μαλλον μπορεις....

Το υπαρχουν και αλλοι καφροι σε αυτο τον κοσμο ειναι γεγονος. Το οτι καποιοι απο αυτους εχουν και αξιοματα ειναι γεγονος επισης. Γεγονος ειναι ομως και η υπαρχουσα νομοθεσια.

Ναι εκανα και θα κανω οσους δουλειες πρεπει για να συντηρω την οικογενεια μου. Και οχι ως αρπακολατζης. Πιστοποιημενα και με αδεια σε καθε τι που κανω. Αυτο σημαινει ικανοτητα και οχι αμαθεια!

Πεστα γιατι γεμισαμε ψευτομαγκες τραμπουκους εδω μεσα.

Ο ιδιος ο ενδιαφερομενος μας ειπε εξ αρχης οτι δεν εχει άδεια. Αλλα ουτε να διαβασεις μαλλον μπορεις.

ασυ που θα παρκαρεσ πωσ θα το ηξερεσ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πεστα γιατι γεμισαμε ψευτομαγκες τραμπουκους εδω μεσα.

Θρασυδειλους θα ελεγα καλυτερα. Τα κανουν μονο εκει που τους παιρνει. Αλλα καποια στιγμη θα τις αρπαξουν και θα μπει το μυαλο στη θεση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Θρασυδειλους θα ελεγα καλυτερα. Τα κανουν μονο εκει που τους παιρνει. Αλλα καποια στιγμη θα τις αρπαξουν και θα μπει το μυαλο στη θεση του. 

οχι δεν καταλαβεσ καλα θα στο κοπαναγα το αμαξι και μπροστα να εισουν και θ αελεγα ουπσ σορι δεν σε ειδα ...

μ ακαλα και εσυ παρκαρεσ μπροστα στην εισοδο του παρκινγκ μου 

πολιτισμενα ασφαλειεσ εχουμε θα σε αποζημειωνε η ασφαλεια μου σπαζοντασ σου βεβαια τα νευρα με τουσ εμπειρογνομωνεσ που δεν θα σου εδιναν το ποσο ακριβωσ αλλα κατι λιγοτερο και ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που δεν θα εβγαινε συνυπαιτηοτητα οποτε θα το πληρωνεσ μονοσ σου ... αν εσυ κρινεισ οτι αξιζει αυτη η  ταλαιπορια τοτε χαλαλι 

 

πεσ μου αξιζει ? ο χρονοσ και το χρημα για και τετοιο 

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakis81 είπε

οχι δεν καταλαβεσ καλα θα στο κοπαναγα το αμαξι και μπροστα να εισουν και θ αελεγα ουπσ σορι δεν σε ειδα ...

μ ακαλα και εσυ παρκαρεσ μπροστα στην εισοδο του παρκινγκ μου 

πολιτισμενα ασφαλειεσ εχουμε θα σε αποζημειωνε η ασφαλεια μου σπαζοντασ σου βεβαια τα νευρα με τουσ εμπειρογνομωνεσ που δεν θα σου εδιναν το ποσο ακριβωσ αλλα κατι λιγοτερο και ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που δεν θα εβγαινε συνυπαιτηοτητα οποτε θα το πληρωνεσ μονοσ σου ... αν εσυ κρινεισ οτι αξιζει αυτη η  ταλαιπορια τοτε χαλαλι 

Κι εσυ πολιτισμενα θα ετρωγες μια καταγγελια στην πολεοδομια. Να δω ποιος θα πληρωσει περισσοτερα μετα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Μάκαρος said:

Κι εσυ πολιτισμενα θα ετρωγες μια καταγγελια στην πολεοδομια. Να δω ποιος θα πληρωσει περισσοτερα μετα 😉

Στην περίπτωση πάντως του TS θα τα πλήρωνε ο ιδιοκτήτης. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτή την ορθογραφία δεν θα σε πιστεύαμε και να ήθελες ότι είσαι δικαστής. 

Και ποτέ δεν κοροϊδεύω για ορθογραφικά λάθη αλλά με ενοχλούν οι τραμπούκοι 

Επεξ/σία από alexhs gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexhs gk είπε

Με αυτή την ορθογραφία δεν θα σε πιστεύαμε και να ήθελες ότι είσαι δικαστής. 

Και ποτέ δεν κοροϊδεύω για ορθογραφικά λάθη αλλά με ενοχλούν οι τραμπούκοι 

καμια διαθεση τραμπουκισμου απλα ανεφερα τα στανταρτ που θα γινοταν στην μεση ελληνικη  πλειοψηφια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

οχι δεν καταλαβεσ καλα θα στο κοπαναγα το αμαξι και μπροστα να εισουν και θ αελεγα ουπσ σορι δεν σε ειδα ...

μ ακαλα και εσυ παρκαρεσ μπροστα στην εισοδο του παρκινγκ μου 

πολιτισμενα ασφαλειεσ εχουμε θα σε αποζημειωνε η ασφαλεια μου σπαζοντασ σου βεβαια τα νευρα με τουσ εμπειρογνομωνεσ που δεν θα σου εδιναν το ποσο ακριβωσ αλλα κατι λιγοτερο και ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που δεν θα εβγαινε συνυπαιτηοτητα οποτε θα το πληρωνεσ μονοσ σου ... αν εσυ κρινεισ οτι αξιζει αυτη η  ταλαιπορια τοτε χαλαλι 

πεσ μου αξιζει ? ο χρονοσ και το χρημα για και τετοιο 

Μας έβγαλες τα μάτια αυτό έχω να πω εγώ. 

Λοιπόν TS χωρίς άδεια δεν έχει τσιτσι η υπόθεση αντε βρείτε τα με τον ιδιοκτήτη να πάει να την βγάλει και να βάλετε την ταμπέλα στην εικόνα γιατί με τα υπόλοιπα το κράτος και ο άλλος θα σε πάει 🔄 και δεν θα σε σώσει ούτε 🛐

images.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...