Προς το περιεχόμενο

Audi A1 1.4 122hp s-tronic αποψεις!


natasaaaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια..μετα απο παρα πολλες σκεψεις κ μετα απο διαφορες μαρκες μοντελα κτλ., αποφασισα να σκεφτω λιγο πιο σοβαρα την αγορα ενως μεταχειρισμενου Α1. Τα χρηματα μου ειναι καπως περιορισμενα οποτε κ περιορισμενες οι επιλογες.. Στο δια ταυτα.. Ειδα μια αγγελια για ενα 1.4 με 122hp αυτοματο (stronic..;)  8ταχυτο,με 89000χλμ (λεει) μοντελο 2010 εισαγωγης (δεν ξερω ακομα απο που). Τι θεωρειτε πως θα πρεπει να κοιταξω πριν την πιθανη αγορα; Απο προβληματα κτλ τι θα μπορουσε να εχει; Εννοειται πως θα γινει επισκεψη σε μηχανικο δικο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι πριν απο ολα αυτα ας πουμε υποψιασμενη για τυχον θεματα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχάς όπως είπε και ο συμφορουμίτης από πάνω να μείνεις μακριά από τέτοιες αγγελίες.Υπάρχουν λάθη ανθρώπινα και άλλα εσκεμμένα για να πουλήσουν μούρη στον ανίδεο.Η αγγελία μου κάνει για τη 2η μάλλον.Ειδικά άμα βλέπεις εμπόρους με ένα σωρό θαυμαστικά και ιστοριες, πρόσεχε.

Τώρα,αν σου αρέσει αυτό το αυτοκίνητο,να κοιτάξεις για χειροκίνητο.Το αυτόματο  αυτό έχει δυστυχώς σχεδόν 100% πιθανότητα να βγάλει ακριβή ζημιά όσο και να το προσέξει κανείς.Το χειροκίνητο είναι  κομπλέ.Ο κινητήρας το μόνο που θέλει προσοχή είναι η καδένα.Αν κάνει θόρυβο στην κρύα εκκίνηση θέλει άμεσα αλλαγή γιατί μπορεί και εκεί να πάθεις χοντρή ζημιά.

Εν κατακλείδι,αν θες οπωσδήποτε αυτό το μοντέλο,κοιτάζεις χειροκίνητο είτε με λίγα χιλιόμετρα και υπολογίζεις άλλα 350-400 για αλλαγή καδένας κάποια στιγμή,ή να την έχει αλλάξει ο προηγούμενος αν έχει γράψει κάμποσα χλμ.Κατά τα άλλα είναι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... γιατί κατέληξες σε αυτό???  (Εννοώντας, όχι σε ιαπωνικό που έχεις μια σχετική ασφάλεια λόγω σχολής-προελευσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Audi που λέει η φιλη πάντως φαίνεται σε πολύ καλή κατασταση.Δεκτός και κάθε έλεγχος λέει ο μαντράς.

Και επιτέλους ένας που δεν λέει στην αγγελία full extra.

Αν εξαιρέσουμε τα θαυμαστικα,γιατί μακριά απο τέτοιες αγγελίες;

Φιλη natasaaaki αν σου αρέσει το αμαξι,καλυτερα ρωτα σε forum για Audi.Εδώ μονο θα σε μπερδέψουν επειδή τα γερμανικά αμάξια και τα μη "ελληνικα" είναι κοκκινο πανί.😀

www.forum.audisportsclub.gr

www.audi-club.gr

Καλύτερα να σου πούνε ατομα που έχουν το αμάξι ή Audi γενικά, γιατί εδώ μέσα θα σε πρηξουνε με Yaris, Kia και σία.

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους σας για τις αμεσες απαντησεις! Θελω να πω οτι οντως μου αρεσε το συγκεκριμενο αμαξι,δεν εχω βεβαια παει να το δω απο κοντα κ να μιλησω με τον κυριο..μου αρεσει παντως γενικα το Α1 μπορω να πω,οχι δηλαδη μονο το συγκεκριμενο.

κοιταξτε,τωρα εχω ενα grande punto 1.2 κ η αληθεια ειναι πως θελω λιγακι ας πουμε να ανεβω κατηγορια,να μην παω δλδ πχ σε yaris.. θελω κατι μικρο σχετικα με καροτσα,αλλα να ειναι κ σχετικα δυνατο σε αποδοση. Για να αυτοματα που αναφερατε οντως κ εμενα λιγακι με προβληματιζουν η αληθεια ειναι,απλα μου αρεσε οπτικα το συγκεκριμενο,τιποτε αλλο.

Απο εκει κ περα εαν εχει βιβλιο σερβις εννοειται πως θα το κοιταξω κ επισης οπως ειπα κ πριν εννοειται πως θα το πηγαινα σε δικο μου μηχανικο να το ελεγξει φουλ.

Αλλα αυτοκινητα που μου εκαναν κλικ ειναι το golf tsi 1.4 122hp και το αντιστοιχο με 160hp απλα αυτο μου ειπαν οτι βγαζει θεματακια οποτε μαλλον θα το αποφυγω.

τα χρηματα δυστυχως δεν ειναι παρα πολλα που διαθετω απλα θα ηθελα να παρω κατι που να ειναι οσο το δυνατον βεβαια αξιοπιστο. Γνωριζω πως οτι μεταχειρισμενο κ αν παρεις,καποια στιγμη ολο κ κατι θα βγαλει,απλα αλλο να βγαλει κατι της ταξης των 100-200€ κ αλλο της ταξης των 1000€,αν καταλαβαινετε τι εννοω. Κ απλα ελπιζω να μου πει ισως καποιος μια προσωπικη εμπειρια εαν εχει καποιο απο αυτα τα αυτοκινητα. Εχω κανει πολλες ερωτησεις επισης στα φορουμ με τις αντιστοιχες μαρκες αλλα ακομη ακρη δεν εχω βγαλει..

9 ώρες πριν, jmmys είπε

Το Audi που λέει η φιλη πάντως φαίνεται σε πολύ καλή κατασταση.Δεκτός και κάθε έλεγχος λέει ο μαντράς.

Και επιτέλους ένας που δεν λέει στην αγγελία full extra.

Αν εξαιρέσουμε τα θαυμαστικα,γιατί μακριά απο τέτοιες αγγελίες;

Φιλη natasaaaki αν σου αρέσει το αμαξι,καλυτερα ρωτα σε forum για Audi.Εδώ μονο θα σε μπερδέψουν επειδή τα γερμανικά αμάξια και τα μη "ελληνικα" είναι κοκκινο πανί.😀

www.forum.audisportsclub.gr

www.audi-club.gr

Καλύτερα να σου πούνε ατομα που έχουν το αμάξι ή Audi γενικά, γιατί εδώ μέσα θα σε πρηξουνε με Yaris, Kia και σία.

Ετσι μου μοιαζει κ εμενα η αληθεια ειναι,πως ειναι δηλαδη σε καλη κατασταση..βεβαια μονο ενας καλος ελεγχος θα μου πει αν οντως ειναι οκ.. κ επισης δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο αμαξι της αγγελιας αυτης,με ενδιαφερει γενικα το Α1...ειτε αυτοματο ειτε χειροκινητο,αν κ ισως καλυτερα θα ηταν το χειροκινητο νομιζω..

 

9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

image.png.4cc3077c83c6e37e9a1ef36a3771626f.png

:P :P :P

Τι παραξενο εχει βρε αυτο; :)

11 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... γιατί κατέληξες σε αυτό???  (Εννοώντας, όχι σε ιαπωνικό που έχεις μια σχετική ασφάλεια λόγω σχολής-προελευσης).

Ιαπωνικο πιο δηλαδη; Θελω κατι οικονομικο σχετικα, κ ας πουμε ανωτερης κλασσης απο το grande punto που εχω..αλλη κατηγορια ας πουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Define κλάσση.... αναφέρεις ότι θέλεις άλλη κατηγορία... αλλά ουσιαστικά κοίτας στην ίδια κατηγορία (κ μάλλον στην ίδια περίπου ισχύ). Επίσης αναφέρεις το περιορισμένο budget κ ότι θέλεις κάτι οικονομικό.... Έχε στο νου σου ότι κοιτάς επίσης, ένα υπερτιμημένο κ καθόλου οικονομικό (αποκλειστικά κατά τη προσωπική μου γνώμη) αυτοκίνητο το οποίο έχει υπερτιμημένα (κατά γενική πραγματικότητα) έξοδα συντήρησης, επισκευής, ανταλλακτικών κλπ. Σκόπιμα δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον όρο της αξιοπιστίας (θεωρώ ότι η αξιοπιστία προκύπτει κατά μεγάλο βαθμό απο τον τρόπο που χρησιμοποιούμε το όχημα, την σωστή συντήρηση που του κάνουμε κ φυσικά αν ακολουθούμε αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής στην χρήση αλλά κ συντήρηση του...κ όχι αν είναι vag η όχι). Σαφώς κ να πάρεις αυτό που σου αρέσει αλλά καλύτερα θα είναι να μπορείς να το αντέξεις κιόλας (οικονομικά, οδηγικά κλπ) κ να βρεις την χρήση τομή, κάνοντας εκπτωσεις στα σωστά για σένα, σημεία....κ εφόσον (υποθέτω) δεν σου άρεσε το Grande Punto, πως κατέληξες σε αυτό?

56 λεπτά πριν, natasaaaki είπε

 

Τι παραξενο εχει βρε αυτο; :)

 

Κάνεις πλάκα έτσι?!?!?

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό αυτοκίνητο με αξιόπιστο μοτέρ και φανταστικό σασμαν. 

 

Μην ακους ανθρώπους που δεν έχουν να διαθέσουν σοβαρό ποσο για αμάξι και θα σου προτείνουν σάπια ιαπωνικά των 3Κ.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχες κοιτάξει αλλά αμάξια ή πηγές κατευθείαν στο Α1.

με 11.000 έχεις παρά πολλές επιλογές.

θα πρέπει να βάλεις τα φίλτρα σου πχ βενζίνη, Diesel,διπορτο,τετραπορτο κλπ.

προσωπικά νομίζω 11κ για αμάξι 9 ετών είναι πολλά.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audi βλέπει όχι Hyundai.

Μπορείς να δεις και την σειρα 1 της BMW,έχει αρκετα μέχρι τις 10 χιλιάδες.

Φυσικά όταν πας σε τέτοιες μάρκες,θα υπολογίζεις τα λιγο πιο ακριβά ανταλλακτικά,αν πας σε γνήσια δηλαδή.Λογικο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χρήματα αυτά είναι μια άριστη προκαταβολή για ένα καινούργιο αυτοκίνητο....με ότι σημαίνει αυτό! 

Βλέπω αγγελία από Θεσσαλονίκη οπότε υποψιάζομαι ότι είσαι εκεί κοντά. 

Θα έριχνα στο τραπέζι 3 μοντέλα ... 

Ibiza - Arona - Polo  Με cng (φυσικό αέριο) πάντα! 

ή αν θες κάτι για μέσα στη πόλη και στα χρήματα σου κοίτα προς Toyota yaris hybrid... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε λάθος φόρουμ. Εδώ συζητιέται από μια μπαταρία ρολογιού μέχρι διαστημικό λεωφορείο της NASA! 

Θα διαβάσεις πολλά και θα μπερδευτείς. Να ήταν το Α1 και κανένα αυτοκίνητο που να είχε πουλήσει τρελά  στην Ελλάδα θα διάβαζες και κάτι από κατόχους. 

Καλύτερα μπες σε φόρουμ με αποκλειστική κουβέντα τα αυτοκίνητα, όπως και φόρουμ της συγκεκριμένης φίρμας. 

Καλοτάξιδο όπου και αν καταλήξεις.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε για να σε βοηθησω καθως απο οτι βλεπω εισαι στην ιδια φαση με μενα.

πριν ενα μηνα κατεληξα κι εγω μιας και ειχα δωσει το δικο μου αμαξι (vw polo tsi) και ηθελα κατι πιο "φρεσκο" σε χιλιομετρα καθως ηταν ο μονος λογος πωλησης ,πολυ ευχαριστημενος με το αμαξι.

 

1.ξεκινησα απο vw polo το καινουργιο ,βρηκα κατι ευκαιριες με 13.500-14.000 με μαξ 20.000χλμ αλλα προτιμησα να κρατησω καβα λεφτα για κανα ταξιδι-γκατζετ-και γενικοτερα αερα.

2. εψαξα μεταχειρα υβριδικα και μολις περασα διπλα απο το yaris hybrid 2012-2013 που μπανιζα ,ξενερωσα τη ζωη μου με το ποσο φτηνιαρικο δειχνει και ειναι + οτι η μπαταρια μετα τα 11 χρονια ,δε δινει καμια εγγυηση περαν του 1 χρονου ακομα και αν η αγορα της γινει απο την toyota.

3. με τα πολλα εκλεισα σε γκολφ 6 που ηταν αναβαθμιση για εμενα και σαν χωρους και σαν εξτρα απο το polo.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

το golf 6 1.4 tsi με τα 122 ειναι πολυ αξιοπιστος κινητητρας,το μονο που ΙΣΩΣ βγαλει ειναι μια καδενα,το ιδιο ισχυει και στο α3 εκεινης της χρονολογιας 2009-2012,κατα τα αλλα μιλαμε για ενα πολυ αξιολογο συνολο εμφανισης-αξοπιστιας-συντηρησης-κοστους αποκτησης.

το α3 το απεκλεισα γιατι ο εξοπλισμος του ειναι πολυ πιο φτωχος(αυτα που πετυχα τουλαχιστον) σε σχεση με του γκολφ.

για το γκολφ υπαρχουν πολλα καλουδια στην αγορα ακομα και μεταχειρισμενα σε πολυ καλες τιμες να το κανεις στα μετρα σου :)

 

στο καινουργιο σε vw που κοιτουσα δινουν 2χρονια εγγυηση,αλλα ελα που τα 2 χρονια δε φτανουν για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

θα μου πειτε υπαρχει η επεκταση εγγυησης αλλα εκει παιδια παμε στα 16-17000.

 

αυτη ειναι η αποψη μου.

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, amagawd said:

Πολύ καλό αυτοκίνητο με αξιόπιστο μοτέρ και φανταστικό σασμαν. 

Μην ακους ανθρώπους που δεν έχουν να διαθέσουν σοβαρό ποσο για αμάξι και θα σου προτείνουν σάπια ιαπωνικά των 3Κ.

 

Πλεμπα, τι περιμένεις. 

Δεν μας είπες και για το σασμάν αν είναι το ίδιο αξιόπιστο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...