Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πως ακριβώς είναι επιλογή το diskless, αφού πληρώνω για το drive; Επιλογή θα ήταν αν έλεγα ότι δεν θα χρησιμοποιήσω το drive και μου το αφαιρούσαν από την τιμή. Δηλαδή στην ουσία αυτό που θα γίνει τώρα.

Όσον αφορά αυτό που λες, πρέπει να σε ενημερώσω ότι είτε είναι φυσική είτε ψηφιακή, ο publisher πληρώνει κάποιο fee στην microsoft και στην sony,. Την τιμή και στις 2 περιπτώσεις την καθορίζει ο publisher. Επίσης τα ψηφιακά έχουν γίνει πιο φθηνά μέσω των υπηρεσιών και προσφορών και εκπτώσεων. Ένα παιχνίδι day one, μπορεί να έχει ίδια τιμή, αλλά ο λόγος είναι ότι οι retailers πιέζουν microsoft και sony να έχουν ΙΔΙΑ τιμη. Δηλαδή αυτοί οι μεσάζοντες που υπερασπίζεσαι και λες ότι κρατάνε τις τιμές χαμηλά επειδή υπάρχουν, είναι αυτοί οι ίδιοι που κρατάνε τις τιμές του digital ψηλά.

Ο μεσάζοντας όποτε μπορεί να φύγει από την μέση, πρέπει να φεύγει. Το super market υπάρχει γιατί δεν μπορώ να πάω στο κάθε εργοστάσιο και να πάρω το προϊόν που θέλω. Το ίδιο και για τα παιχνίδια, δεν μπορούσα να πάω στην κάθε εταιρεία και να το πάρω. Αναλαμβάναν οι retailers να τα μαζέψουν. Τώρα αυτό ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Αν σας αρέσει να πληρώνεται μεσάζοντα για μία αχρείαστη υπηρεσία, πάσο. Αφήστε όμως να έχουμε την επιλογή για diskless (χωρίς να πληρώνουμε το drive) και πιο φθηνά digital copies (γιατί οι retailers πιέζουν για ίδιες τιμές).

Πληρώνεις για το drive ΑΚΡΙΒΩΣ για να έχεις την επιλογή να αγοράσεις φυσική ή ψηφιακή κόπια. Το κόστος είναι εφάπαξ και αμελητέο έτσι κι αλλιώς. Όταν σε χρεώνει πχ 20€ επιπλέον για μία κονσόλα που χρησιμοποιείς για 4 χρόνια τουλάχιστον, τότε απορώ που το συζητάς κιόλας...

Θα σε ρωτήσω για τρίτη φορά (ελπίζω σε απάντηση αυτή τη φορά...): όταν η ψηφιακή κόπια κοστίζει το ίδιο day one και λίγο φθηνότερα σε προσφορά, τότε τα χρήματα ποιος τα παίρνει, αφού δεν περιέχει μέσα το κόστος παραγωγής της φυσικής κόπιας, τη μεταφορά και τη πώληση; Ο publiser; Ίσως. Το ίδιο μου κάνει. ΤΟ θέμα είναι ότι όλοι όσοι εργάζονται στη φυσική διανομή και πώληση θα χάσουν τη δουλειά τους. Προσωπικά προτιμώ να πληρώσω και λίγο παραπάνω και να πάρω φυσική κόπια, από το να γλυτώσω λίγα ευρώ τα οποία βγάζω με το παραπάνω με μεταπώληση. 

Επίσης, στη ψηφιακή κόπια δεν αγοράζεις το παίχνίδι. Αγοράζεις το δικαίωμα να το κατεβάσεις και να το παίξεις εσύ και μόνο. Στη φυσική έχεις πραγματικά δικό σου το παιχνίδι. Μπορείς να το παίξεις, να το ανταλλάξεις ή να το μεταπουλήσεις.

Ποιος πληρώνει μεσάζοντα; Σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές των ψηφιακών είναι ίδιες ή και ανώτερες από τα φυσικά και αν σκεφτείς ότι το φυσικό μπορείς να το ανταλλάξεις ή να το μεταπουλήσεις, τότε το κέρδος είναι απείρως μεγαλύτερο και οι επιλογές περισσότερες στη φυσική κόπια. Αυτό δε θέλουν οι εταιρείες. Υποστήριξέ τους λοιπόν και πλήρωνε...

Αφού σου αρέσουν οι παρομοιώσεις να σου πω μία πιο πετυχημένη:

Αν σου πουλούσε ένα εργοστάσιο αυτοκινήτου, απευθειας, ένα μοντέλο 5-10% φθηνότερα (σε προσφορά), αλλά σου έλεγε ότι μόνο εσύ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και κανένας άλλος. Δε μπορείς να το δανείσεις σε κανένα φίλο σου ή να το μεταπουλήσεις. Θα το αγόραζες; Οι περισσότεροι δε θα το αγόραζαν ούτε στη μισή τιμή.

Αν, λοιπόν, το παραπάνω εργοστάσιο σου έλεγε ότι τα αυτοκίνητα πλέον θα πωλούνται μόνο με τον τρόπο αυτό τί θα ελεγες; "Μπράβο, αυτό είναι εξέλιξη;" ή "επιτέλους γλυτώσαμε τους μεσάζoντες"... Δεν πειράζει και αν στο βωμό της "εξέλιξης" χάσουν μερικές χιλιάδες άτομα τη δουλειά τους... Εμείς να είμαστε καλά...

Μου θυμίζεις μία ρήση του γερμανού πάστορα Μάρτιν Νίμελερ:

Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές, εσιώπησα, δεν ήμουν δα κομμουνιστής.

Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες, εσιώπησα, δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.

Όταν πήραν τους συνδικαλιστές, εσιώπησα, δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.

Όταν πήραν εμένα, δεν υπήρχε κανείς πλέον, που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.

Η ρήση δημοσιεύτηκε το 1955 στο βιβλίο του Milton Mayer "Νόμιζαν πως ήταν ελεύθεροι". 

Να δω τί θα πεις όταν το δικό σου επάγγελμα θυσιαστεί στο βωμό της "εξέλιξης"...

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Talepwros είπε

Εχω PS4 pro με πανω απο 25 παιχνιδια και δεν εχω ούτε ενα δισκάκι και το χαίρομαι.

Δεν μπορώ να με φανταστώ πλεον να σηκώνομαι να αλλάξω το δισκάκι για να παιξω

Δεν μπορω να με φανταστώ να πηγαινω από κατάστημα σε κατάστημα για να βρω το παιχνίδι που θελω να παιξω σημερα σε δυο ωρες. Δεν μενουν ολοι Αθηνα δίπλα στα μαγαζια, τα μαγαζια δεν έχουν ολα τα παιχνίδια, πιο πιθανο ειναι να εχεις στην πολη σου Κωτσοβολο με full price παιχνίδια 3ετιας.

Απο το PSN αγοραζω παντα στις προσφορές και ειμαι ευχαριστημένος, πχ αγόρασα το τελευταίο Wolfenstein μιση τιμη μετα απο 2 μηνες κυκλοφοριας, συγνώμη που δεν το πήρα day one μαγκες μου. 

Πηγα εξωτερικό σε φίλο μου, τσουπ κατέβασα το παιχνιδάκι μου και το έπαιξα στο δικο του PS4 χωρις να κουβαλαω δισκάκια, μονο με το account μου. (εχει 200Mbps ο φίλος, αυτα λειπουν απο Ελλάδα) 

Δεν κάνουν κανενα πείραμα, το πείραμα εχει ηδη γινει, ο κόσμος γουστάρει ψηφιακά. 

Γκρινιάξτε όσο θέλετε, αν σας άκουγαν ακομα usb1 θα είχαμε. 

Το πιο αστείο απο ολα ειναι οτι όταν σπανε καμια κονσόλα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που πλασάρουν μετα το τζαμπα ειναι "ενας δίσκος γεμάτος παιχνίδια, χωρις να κουβαλας/γραφεις dvd"  στο τζαμπα μας αρέσει. 

Για τους συλλέκτες, μη φοβάστε παιδια, ξέρουν το κολλημα σας, θα βγάζουν συλλεκτικές και χωρίς δισκακι ή με δισκάκι αφου έτσι και αλλιώς οι αληθινοί συλλέκτες δεν τα ανοίγουν καν τα κουτιά. Τα θέλουν τα λεφτακια σας οι εταιρίες. 

Ειναι το μελλον, ειναι η ευκολία μου, καλα κανουν. 

Τη μουσικη σας δεν φαντάζομαι να την ακουτε απο cd walkman :)

Αν έχεις φτάσει σε αυτή την κατάντια. Τότε πέτα το Pro και ξεκίνα γυμναστήριο. Αυτό λέγεται "ρούχλας"...

Και εγώ το Pro έχω και τα περισσότερα παιχνίδια μου είναι δισκάκια. Ούτε υπερκόπωση έπαθα, ούτε και αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με το να τα παραγγέλνω από το κατάστημα ηλεκτρονικά με παράδοση στο σπίτι μου, ή να σηκώνομαι να αλλάζω δισκάκι.

Εσύ, αντίστοιχα, τη μουσική την ακούς από το sportify, ή το itunes μόνο.

Αντιλαμβάνεσαι ότι το παιχνίδι που αγοράζεις ψηφιακά δεν είναι πραγματικά δικό σου. Αγοράζεις το δικαίωμα να το κατεβάσεις και να το παίξεις μόνο εσύ. Η φυσική κόπια είναι δική σου. Μπορείς να παίξεις το παιχνίδι, να το αντάλλαξεις ή  να το πουλήσεις.

Αν βαριέσαι...

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνιδια ειναι ακριβα γιατι κοστιζουν. Μερος αυτου του κοστους ειναι τα εργοστασια bluray/εξωφυλλων, μεταφορικες, καταστηματα και η κερδοφορια/φορολόγηση τους σε καθε σταδιο συν η προβλεπομενη χασουρα για απουλητα που καταληγουν μα  δινονται στα καλαθια για δεκαρες.

 

Και τοτε γιατι δεν βαζουν στο store την τιμη του καθε red dead και fifa φτηνοτερη απο το public ή wallmart;

Γιατι αν ξεκινησει πχ sony την κουλτούρα του "αγοραστε απο μας ψηφιακα χωρις μεσαζοντα ΦΤΗΝΑ " αμεσως το καθε wallmart/target ή public/κωτσοβολος θα την βγαλει απο τα ραφια οπως ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ . Η δε nintendo θα σφυριζει αδιαφορα οπου καταναλωτες που δεν ειναι του online αλλα θελουν προιοντα στα ραφια "να τα πιανουν στα χερια τους" μαντεψτε τι δωρο θα παρουν στα παιδια τους ή και τον εαυτό τους.

 

Το οτι θα ακριβυνουν οι τιμες αν καταργηθουν τα physical copies δεν βγαζει νοημα, το αποδεικνύει το steam. Παιχνιδια που δεν υπαρχουν σε cd δεχονται εκπτωσεις.

 

Οσο για τους συλλέκτες μην φοβαστε. Ολοι σχεδον ακουμε μουσικη απο mp3 δηλαδη spotify/itunes/torrent. Αλλα για το ραφι υπαρχουν βινυλια/cd. Δεν ειναι χαζη η βιομηχανια να αφηνει κενο στην αγορα.

Πιθανως το last of us 3 ή fifa 25 δεν θα εχει φτηνη κοπια σε bluray και μονο digital αλλα σιγουρα θα εχει συλλεκτικη εκδοση με καλουδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Τα παιχνιδια ειναι ακριβα γιατι κοστιζουν. Μερος αυτου του κοστους ειναι τα εργοστασια bluray/εξωφυλλων, μεταφορικες, καταστηματα και η κερδοφορια/φορολόγηση τους σε καθε σταδιο συν η προβλεπομενη χασουρα για απουλητα που καταληγουν μα  δινονται στα καλαθια για δεκαρες.

Και τοτε γιατι δεν βαζουν στο store την τιμη του καθε red dead και fifa φτηνοτερη απο το public ή wallmart;

Γιατι αν ξεκινησει πχ sony την κουλτούρα του "αγοραστε απο μας ψηφιακα χωρις μεσαζοντα ΦΤΗΝΑ " αμεσως το καθε wallmart/target ή public/κωτσοβολος θα την βγαλει απο τα ραφια οπως ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ . Η δε nintendo θα σφυριζει αδιαφορα οπου καταναλωτες που δεν ειναι του online αλλα θελουν προιοντα στα ραφια "να τα πιανουν στα χερια τους" μαντεψτε τι δωρο θα παρουν στα παιδια τους ή και τον εαυτό τους.

Το οτι θα ακριβυνουν οι τιμες αν καταργηθουν τα physical copies δεν βγαζει νοημα, το αποδεικνύει το steam. Παιχνιδια που δεν υπαρχουν σε cd δεχονται εκπτωσεις.

Οσο για τους συλλέκτες μην φοβαστε. Ολοι σχεδον ακουμε μουσικη απο mp3 δηλαδη spotify/itunes/torrent. Αλλα για το ραφι υπαρχουν βινυλια/cd. Δεν ειναι χαζη η βιομηχανια να αφηνει κενο στην αγορα.

Πιθανως το last of us 3 ή fifa 25 δεν θα εχει φτηνη κοπια σε bluray και μονο digital αλλα σιγουρα θα εχει συλλεκτικη εκδοση με καλουδια

Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το steam που έχει ανταγωνισμό τουλάχιστον 6 stores μεγάλων εταιρειών (ea, ms, epic, ubi, gog, humble bundle κ. α.) με την κατάσταση στις κονσόλες όπου υπάρχει μόνο ένα store.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Τα παιχνιδια ειναι ακριβα γιατι κοστιζουν. Μερος αυτου του κοστους ειναι τα εργοστασια bluray/εξωφυλλων, μεταφορικες, καταστηματα και η κερδοφορια/φορολόγηση τους σε καθε σταδιο συν η προβλεπομενη χασουρα για απουλητα που καταληγουν μα  δινονται στα καλαθια για δεκαρες.

Και τοτε γιατι δεν βαζουν στο store την τιμη του καθε red dead και fifa φτηνοτερη απο το public ή wallmart;

Γιατι αν ξεκινησει πχ sony την κουλτούρα του "αγοραστε απο μας ψηφιακα χωρις μεσαζοντα ΦΤΗΝΑ " αμεσως το καθε wallmart/target ή public/κωτσοβολος θα την βγαλει απο τα ραφια οπως ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ . Η δε nintendo θα σφυριζει αδιαφορα οπου καταναλωτες που δεν ειναι του online αλλα θελουν προιοντα στα ραφια "να τα πιανουν στα χερια τους" μαντεψτε τι δωρο θα παρουν στα παιδια τους ή και τον εαυτό τους.

Το οτι θα ακριβυνουν οι τιμες αν καταργηθουν τα physical copies δεν βγαζει νοημα, το αποδεικνύει το steam. Παιχνιδια που δεν υπαρχουν σε cd δεχονται εκπτωσεις.

Οσο για τους συλλέκτες μην φοβαστε. Ολοι σχεδον ακουμε μουσικη απο mp3 δηλαδη spotify/itunes/torrent. Αλλα για το ραφι υπαρχουν βινυλια/cd. Δεν ειναι χαζη η βιομηχανια να αφηνει κενο στην αγορα.

Πιθανως το last of us 3 ή fifa 25 δεν θα εχει φτηνη κοπια σε bluray και μονο digital αλλα σιγουρα θα εχει συλλεκτικη εκδοση με καλουδια

Νομίζεις ότι θα μειωθεί η τιμή.... λάθος κάνεις.... για τα μάτια του κόσμου.... το βλέπεις και στο Steam που οι τιμές σε μερικά παιχνίδια είναι στο θεό...

Και μην μου πεις ότι θα βγει φθηνότερα από το ... αγοράζω το παιχνίδι σε φυσική - DVD μορφή..... το παίζω και το μεταπουλώ αν θέλω.....

Πιστεύεις ότι αν γίνουν οι κονσόλες μόνο με παιχνίδια ψηφιακά θα συνεχίσει ο κόσμος να αγοράζει?????... εγώ προσωπικά θα το γυρίσω στο PC όπου

έτσι και αλλιώς σε ψηφιακή μορφή θα είναι....  και όχι μόνο αυτό.... και μην ξεχνάς ότι αυτό θα οδηγήσει και στην αύξηση

κατεβάσματος παιχνιδιών από τορενάδικα.... 

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Αν έχεις φτάσει σε αυτή την κατάντια. Τότε πέτα το Pro και ξεκίνα γυμναστήριο. Αυτό λέγεται "ρούχλας"...

Και εγώ το Pro έχω και τα περισσότερα παιχνίδια μου είναι δισκάκια. Ούτε υπερκόπωση έπαθα, ούτε και αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με το να τα παραγγέλνω από το κατάστημα ηλεκτρονικά με παράδοση στο σπίτι μου, ή να σηκώνομαι να αλλάζω δισκάκι.

Εσύ, αντίστοιχα, τη μουσική την ακούς από το sportify, ή το itunes μόνο.

Αντιλαμβάνεσαι ότι το παιχνίδι που αγοράζεις ψηφιακά δεν είναι πραγματικά δικό σου. Αγοράζεις το δικαίωμα να το κατεβάσεις και να το παίξεις μόνο εσύ. Η φυσική κόπια είναι δική σου. Μπορείς να παίξεις το παιχνίδι, να το αντάλλαξεις ή  να το πουλήσεις.

Αν βαριέσαι...

Καλησπερα Γιαννακη,
μαντεψε πανω personal training 3 φορες την εβδομαδα, αν εχεις καμια αδερφουλα μας την στελνεις.

Ρε μαν ειναι Σαββατο πρωι και θες να αγορασεις ενα παιχνιδι, τσουπ το αγορασες.Δεν θελω να περιμενω το κουριερ στο γραφειο, θελω απλα την ευκολια μου, αν εχεις αργη γραμμη και τα  update να κατεβασεις μετα το install, ωρα θα σου παρει, αλλα τι λεω εσυ παιζεις offline το πρωτο build και τελος.
Αν εισαι τοσο hardcore μην το παραγγειλεις, τραβα στο καταστημα.

Δεν ακουω μουσικη απο κανενα φυσικο μεσο, οπως το 90% του κοσμου.

Αποψη μου ειναι οτι οσοι αγοραζουν ψηφιακα πληρωνουν και τη χασουρα απο το φυσικο αντιτυπο.Οι τιμες θα πανε εκει που τους επιτρεπεται να πανε. Ο κοσμος πληρωνει για loot boxes και σας φταιει η αρχικη τιμη;

Πρεπει να ειναι δικο μου το παιχνιδι;Μηπως οντως αγορασα το δικαιωμα να το παιξω;
Δεν περιμενω να βγαλω λεφτα,πρωτα απο ολα το πηρα για να παιξω,επισης εχω σιχαθει τις αγγελιες μεταχειρισμενων σε τιμη πιο ακριβα απο προσφορα του store.

Τελος επειδη δεν προκειται να  σας αλλαξω γνωμη αλλα και ουτε το θελω.
Βλεπετε που παει το gaming;
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια ειναι ευκολα; (επειδη πρεπει να αγορασεις το επομενο)
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια που εχουν επιτυχια ειναι online με φιλους;
Βλεπετε οτι ο casual  gamer εχει το λεφτακι;
Η ευκολια στο τελος κερδιζει.
 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, pictorino είπε

Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το steam που έχει ανταγωνισμό τουλάχιστον 6 stores μεγάλων εταιρειών (ea, ms, epic, ubi, gog, humble bundle κ. α.) με την κατάσταση στις κονσόλες όπου υπάρχει μόνο ένα store.

u don't get it. Δεν υπάρχει ένα store, δεν υπάρχει ένα σύστημα, δεν υπάρχει μονοπώλιο. Όλα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Αν η Microsoft ακριβύνει το Store της, τότε ο καταναλωτής θα πάει σε pc/sony/Nintendo. Επίσης η Microsoft ανοίγει το store του xbox και στον pc. Όχι αυτό που το αγοράζεις για xbox και κατεβάζεις και την έκδοση για  pc, αλλά το ίδιο το παιχνίδι του xbox, χωρίς μετατροπή, θα παίζει και στον pc αυτούσιο από το store του xbox. Οπότε θα έχει ακριβώς το ίδιον ανταγωνισμό και με το Steam. Άσε που έρχεται και συνεργασία με Nintendo για να πηγαίνουν και παιχνίδια στο switch. Όσοι νομίζεται ότι το digital έρχεται για έλεγχο των τιμών το βλέπεται πολύ κοντόφθαλμα. Το digital έρχεται για μεγιστοποίηση κέρδους από την πώληση τίτλων σε μεγαλύτερο αριθμό με πιο φθηνή τιμή και μεγαλύτερη απόδοση (λόγω έλλειψης προμηθειών). win-win κατάσταση. Πρέπει να καταλάβετε ότι το digital κρατιέται ψηλά εξαιτίας των retailers που όσο περίεργο και να ακούγεται είναι πολύ φυσικό γιατί οι μεγάλοι retailers θα αποσύρουν τα physical copies αν βγουν πιο φθηνά digital. Και η αγορά δεν είναι ακόμη έτοιμη για να φύγουν οι retailers για αυτό και κάνουν πίσω η Microsoft/sony

https://www.digitaltrends.com/computing/next-version-of-windows-10-xbox-games-native/

https://www.techradar.com/news/xbox-games-pass-is-reportedly-coming-to-switch

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Καλησπερα Γιαννακη,
μαντεψε πανω personal training 3 φορες την εβδομαδα, αν εχεις καμια αδερφουλα μας την στελνεις.

Ρε μαν ειναι Σαββατο πρωι και θες να αγορασεις ενα παιχνιδι, τσουπ το αγορασες.Δεν θελω να περιμενω το κουριερ στο γραφειο, θελω απλα την ευκολια μου, αν εχεις αργη γραμμη και τα  update να κατεβασεις μετα το install, ωρα θα σου παρει, αλλα τι λεω εσυ παιζεις offline το πρωτο build και τελος.
Αν εισαι τοσο hardcore μην το παραγγειλεις, τραβα στο καταστημα.

Δεν ακουω μουσικη απο κανενα φυσικο μεσο, οπως το 90% του κοσμου.

Αποψη μου ειναι οτι οσοι αγοραζουν ψηφιακα πληρωνουν και τη χασουρα απο το φυσικο αντιτυπο.Οι τιμες θα πανε εκει που τους επιτρεπεται να πανε. Ο κοσμος πληρωνει για loot boxes και σας φταιει η αρχικη τιμη;

Πρεπει να ειναι δικο μου το παιχνιδι;Μηπως οντως αγορασα το δικαιωμα να το παιξω;
Δεν περιμενω να βγαλω λεφτα,πρωτα απο ολα το πηρα για να παιξω,επισης εχω σιχαθει τις αγγελιες μεταχειρισμενων σε τιμη πιο ακριβα απο προσφορα του store.

Τελος επειδη δεν προκειται να  σας αλλαξω γνωμη αλλα και ουτε το θελω.
Βλεπετε που παει το gaming;
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια ειναι ευκολα; (επειδη πρεπει να αγορασεις το επομενο)
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια που εχουν επιτυχια ειναι online με φιλους;
Βλεπετε οτι ο casual  gamer εχει το λεφτακι;
Η ευκολια στο τελος κερδιζει.
 

 

 

 

 

 

 

Διαφορετική συζήτηση αλλά είναι φοβερό το ότι ο κόσμος πιστεύει πως με 3 προπονήσεις τη βδομάδα κάνει κάτι συν ότι κάνει περσοναλ σε μόνιμη βάση. 

Μιλάμε για μια βασική αρχή εδώ την οποία τύποι σαν εσένα δεν μπορούν να καταλάβουν.

Όταν αγοράζουμε κάτι περιμένουμε να μας ανήκει και να το κάνουμε ότι θέλουμε.

Εσύ προτιμάς υπηρεσίες και δυστυχώς οι εταιρείες κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάνε προς τα εκεί για να σου λένε πως θα χρησιμοποιήσεις το οτιδήποτε αγοράσεις από αυτές για όσο καιρό αυτές θέλουν.

"Τσουπ το αγόρασες και κατέβηκε".  αλήθεια τώρα?  Σου είναι αδύνατο μεγάλος άνθρωπος να προγραμματίσεις κάτι που θέλεις λίγες μέρες πριν ή να περιμένεις?

Οι τιμές εάν καταργηθούν τα physical media θα αυξηθούν και θα είναι πλήρως ελεγχόμενες από τις εταιρείες χωρίς να υπάρχει καν ο "ανταγωνισμός" των μεταχειρισμένων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Διαφορετική συζήτηση αλλά είναι φοβερό το ότι ο κόσμος πιστεύει πως με 3 προπονήσεις τη βδομάδα κάνει κάτι συν ότι κάνει περσοναλ σε μόνιμη βάση. 

Μιλάμε για μια βασική αρχή εδώ την οποία τύποι σαν εσένα δεν μπορούν να καταλάβουν.

Όταν αγοράζουμε κάτι περιμένουμε να μας ανήκει και να το κάνουμε ότι θέλουμε.

Εσύ προτιμάς υπηρεσίες και δυστυχώς οι εταιρείες κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάνε προς τα εκεί για να σου λένε πως θα χρησιμοποιήσεις το οτιδήποτε αγοράσεις από αυτές για όσο καιρό αυτές θέλουν.

"Τσουπ το αγόρασες και κατέβηκε".  αλήθεια τώρα?  Σου είναι αδύνατο μεγάλος άνθρωπος να προγραμματίσεις κάτι που θέλεις λίγες μέρες πριν ή να περιμένεις?

Οι τιμές εάν καταργηθούν τα physical media θα αυξηθούν και θα είναι πλήρως ελεγχόμενες από τις εταιρείες χωρίς να υπάρχει καν ο "ανταγωνισμός" των μεταχειρισμένων.

 

19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

u don't get it. Δεν υπάρχει ένα store, δεν υπάρχει ένα σύστημα, δεν υπάρχει μονοπώλιο. Όλα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Αν η Microsoft ακριβύνει το Store της, τότε ο καταναλωτής θα πάει σε pc/sony/Nintendo. Επίσης η Microsoft ανοίγει το store του xbox και στον pc. Όχι αυτό που το αγοράζεις για xbox και κατεβάζεις και την έκδοση για  pc, αλλά το ίδιο το παιχνίδι του xbox, χωρίς μετατροπή, θα παίζει και στον pc αυτούσιο από το store του xbox. Οπότε θα έχει ακριβώς το ίδιον ανταγωνισμό και με το Steam. Άσε που έρχεται και συνεργασία με Nintendo για να πηγαίνουν και παιχνίδια στο switch. Όσοι νομίζεται ότι το digital έρχεται για έλεγχο των τιμών το βλέπεται πολύ κοντόφθαλμα. Το digital έρχεται για μεγιστοποίηση κέρδους από την πώληση τίτλων σε μεγαλύτερο αριθμό με πιο φθηνή τιμή και μεγαλύτερη απόδοση (λόγω έλλειψης προμηθειών). win-win κατάσταση. Πρέπει να καταλάβετε ότι το digital κρατιέται ψηλά εξαιτίας των retailers που όσο περίεργο και να ακούγεται είναι πολύ φυσικό γιατί οι μεγάλοι retailers θα αποσύρουν τα physical copies αν βγουν πιο φθηνά digital. Και η αγορά δεν είναι ακόμη έτοιμη για να φύγουν οι retailers για αυτό και κάνουν πίσω η Microsoft/sony

https://www.digitaltrends.com/computing/next-version-of-windows-10-xbox-games-native/

https://www.techradar.com/news/xbox-games-pass-is-reportedly-coming-to-switch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά.

Απλά δεν θα μπορεί κανείς να μεταπωλεί τα παιχνίδια.
Και αντίστοιχα δεν θα αγοράζουμε μεταχειρισμένα.
Καλά το σενάριο δανεισμού ( ή τεστ αν σου κάνει, από φίλους) ούτε καν.

Αν θες το παιχνίδι το αγοράζεις.

Αν χάσεις πρόσβαση στο λογαριασμό, εννοείτε ότι είναι θέμα.
Πόσο μάλλον αν χάνεις και τα παιχνίδια μαζί.

Μόνος κερδισμένος ο κατασκευαστείς.

Υπερβάλω;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Διαφορετική συζήτηση αλλά είναι φοβερό το ότι ο κόσμος πιστεύει πως με 3 προπονήσεις τη βδομάδα κάνει κάτι συν ότι κάνει περσοναλ σε μόνιμη βάση. 

Μιλάμε για μια βασική αρχή εδώ την οποία τύποι σαν εσένα δεν μπορούν να καταλάβουν.

Όταν αγοράζουμε κάτι περιμένουμε να μας ανήκει και να το κάνουμε ότι θέλουμε.

Εσύ προτιμάς υπηρεσίες και δυστυχώς οι εταιρείες κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάνε προς τα εκεί για να σου λένε πως θα χρησιμοποιήσεις το οτιδήποτε αγοράσεις από αυτές για όσο καιρό αυτές θέλουν.

"Τσουπ το αγόρασες και κατέβηκε".  αλήθεια τώρα?  Σου είναι αδύνατο μεγάλος άνθρωπος να προγραμματίσεις κάτι που θέλεις λίγες μέρες πριν ή να περιμένεις?

Οι τιμές εάν καταργηθούν τα physical media θα αυξηθούν και θα είναι πλήρως ελεγχόμενες από τις εταιρείες χωρίς να υπάρχει καν ο "ανταγωνισμός" των μεταχειρισμένων.

Ρε παιδια ειπαμε μια κουβεντα παραπανω επειδη το παλικαρι ηταν αποτομος.
Μη ειστε ολοι ειδικοι σε ολα.
Συγνωμη που κανω γυμναστικη.


Αν αγορασεις ενα cd με μουσικη σου ανηκει η μουσικη που εχει μεσα;
Ναι,ειμαι ο τυπος που πληρωνω και τις εφαρμογες στο playstore ,και γενικα οταν θελω κατι το πληρωνω,αν δεν μου φτανουν τα λεφτα μου δεν αγοραζω, δεν το κατεβαζω "σπασμενο" .
Δεν ξερω γιατι ειναι περιεργο.

Εγω νιωθω μια χαρα, εσεις βαζετε 2 μετρα και 2 σταθμα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

u don't get it. Δεν υπάρχει ένα store, δεν υπάρχει ένα σύστημα, δεν υπάρχει μονοπώλιο. Όλα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Αν η Microsoft ακριβύνει το Store της, τότε ο καταναλωτής θα πάει σε pc/sony/Nintendo. Επίσης η Microsoft ανοίγει το store του xbox και στον pc. Όχι αυτό που το αγοράζεις για xbox και κατεβάζεις και την έκδοση για  pc, αλλά το ίδιο το παιχνίδι του xbox, χωρίς μετατροπή, θα παίζει και στον pc αυτούσιο από το store του xbox. Οπότε θα έχει ακριβώς το ίδιον ανταγωνισμό και με το Steam. Άσε που έρχεται και συνεργασία με Nintendo για να πηγαίνουν και παιχνίδια στο switch. Όσοι νομίζεται ότι το digital έρχεται για έλεγχο των τιμών το βλέπεται πολύ κοντόφθαλμα. Το digital έρχεται για μεγιστοποίηση κέρδους από την πώληση τίτλων σε μεγαλύτερο αριθμό με πιο φθηνή τιμή και μεγαλύτερη απόδοση (λόγω έλλειψης προμηθειών). win-win κατάσταση. Πρέπει να καταλάβετε ότι το digital κρατιέται ψηλά εξαιτίας των retailers που όσο περίεργο και να ακούγεται είναι πολύ φυσικό γιατί οι μεγάλοι retailers θα αποσύρουν τα physical copies αν βγουν πιο φθηνά digital. Και η αγορά δεν είναι ακόμη έτοιμη για να φύγουν οι retailers για αυτό και κάνουν πίσω η Microsoft/sony

https://www.digitaltrends.com/computing/next-version-of-windows-10-xbox-games-native/

https://www.techradar.com/news/xbox-games-pass-is-reportedly-coming-to-switch

Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί πολύ απλά δεν πουλάνε όλες οι εταιρείες τα ίδια παιχνίδια. Η πλειοψηφία των χρηστών του ps4 πχ αγοράζουν την κονσόλα για τα exclusives. Επίσης, μια χαρά μπορούν να τα οι εταιρείες στις τιμές. Παράδειγμα: red red redemption 2. Retail 45€, ps stote 70€, xbox store 70€ ! Γιατί να μην είναι στα 50 ή στα 60€ σε μία από τις 2 κονσόλες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pictorino είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί πολύ απλά δεν πουλάνε όλες οι εταιρείες τα ίδια παιχνίδια. Η πλειοψηφία των χρηστών του ps4 πχ αγοράζουν την κονσόλα για τα exclusives. Επίσης, μια χαρά μπορούν να τα οι εταιρείες στις τιμές. Παράδειγμα: red red redemption 2. Retail 45€, ps stote 70€, xbox store 70€ ! Γιατί να μην είναι στα 50 ή στα 60€ σε μία από τις 2 κονσόλες; 

Οκ, από εκεί που μιλούσαμε γενικά, πήγαμε στα exclusives. Τα exclusives έτσι και αλλιώς είναι κυρίως microsoft/sony οπότε ισχύει το ίδιο και για τα physical copies. Δεν έχουν ανταγωνισμό.

Όσον αφορά το ερώτημα για τo πιο ακριβό digital, καταρχήν να σου πω ότι πριν, σε προηγούμενο μήνυμα, είπε κάποιος ότι αγόρασε το rdr2 σε προσφορά στο store 43 ευρώ, γιατί βγαίνουν συνέχεια προσφορές. Αλλά συνεχίζω να σου απαντήσω, γιατί δεν μπορεί να καταλάβεις πόσο παλαβό είναι αυτό που γίνεται με τους retailers που υποστηρίζετε και νομίζετε ότι βοηθούν στις χαμηλές τιμές. Το αντίθετο ακριβώς. Όπως είπα ο retailer κρατάει την τιμή του digital στην ίδια τιμή με το physical και εξήγησα πριν για ποιο λόγο. Η αλαζονεία τους όμως δεν σταματάει εκεί. Ενώ sony και microsoft αναγκάζονται να πουλάνε msrp στο store, για να μην φύγουν οι retailers, μερικοί έως πολλοί από αυτούς πάνε και πουλάνε λιγότερο από το msrp value για να ανταγωνιστούν το digital και τους άλλους retailers. Άσε μην το ψάχνεις. Ο μεσάζοντας χωρίς πραγματική διευκόλυνση/προσφορά υπηρεσίας είναι νταβατζιλίκι.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Καλησπερα Γιαννακη,
μαντεψε πανω personal training 3 φορες την εβδομαδα, αν εχεις καμια αδερφουλα μας την στελνεις.

Ρε μαν ειναι Σαββατο πρωι και θες να αγορασεις ενα παιχνιδι, τσουπ το αγορασες.Δεν θελω να περιμενω το κουριερ στο γραφειο, θελω απλα την ευκολια μου, αν εχεις αργη γραμμη και τα  update να κατεβασεις μετα το install, ωρα θα σου παρει, αλλα τι λεω εσυ παιζεις offline το πρωτο build και τελος.
Αν εισαι τοσο hardcore μην το παραγγειλεις, τραβα στο καταστημα.

Δεν ακουω μουσικη απο κανενα φυσικο μεσο, οπως το 90% του κοσμου.

Αποψη μου ειναι οτι οσοι αγοραζουν ψηφιακα πληρωνουν και τη χασουρα απο το φυσικο αντιτυπο.Οι τιμες θα πανε εκει που τους επιτρεπεται να πανε. Ο κοσμος πληρωνει για loot boxes και σας φταιει η αρχικη τιμη;

Πρεπει να ειναι δικο μου το παιχνιδι;Μηπως οντως αγορασα το δικαιωμα να το παιξω;
Δεν περιμενω να βγαλω λεφτα,πρωτα απο ολα το πηρα για να παιξω,επισης εχω σιχαθει τις αγγελιες μεταχειρισμενων σε τιμη πιο ακριβα απο προσφορα του store.

Τελος επειδη δεν προκειται να  σας αλλαξω γνωμη αλλα και ουτε το θελω.
Βλεπετε που παει το gaming;
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια ειναι ευκολα; (επειδη πρεπει να αγορασεις το επομενο)
Βλεπετε οτι ολα τα παιχνιδια που εχουν επιτυχια ειναι online με φιλους;
Βλεπετε οτι ο casual  gamer εχει το λεφτακι;
Η ευκολια στο τελος κερδιζει.
 

Μάντεψε: κάνω άσκηση (σε δικό μου χώρο γυμναστηρίο) περίπου 14 ώρες την εβδομάδα τα τελευταία 6 χρόνια.  Είμαι 1,86 και 83 κιλά. Ας μη τις μετρήσουμε καλύτερα, γιατί το θέμα δεν είναι αυτό. Η φιλοσοφία σου είναι αυτή ενός υπέρβαρου ή μελλοντικά υπερβαρου ανθρώπου. Δε σου τη λέω. Απλά είναι η νωχελική φιλοσοφία της εποχής μας.

Ποιος σου είπε ότι τα φυσικά αντίγραφα στις παιχνιδομηχανές δεν κάνουν online update; Πού διάβασες ότι όποιος πάρει φυσικό αντίγραφο παίζει με την πρώτη έκδοση;

Αν θέλεις να παίξεις Σαββατο πρωί, τότε παράγγειλε το παιχνίδι 2-3 μέρες πριν να έρθει το Σάββατο στο σπίτι σου. Αν δεν το κάνεις, τότε θα πάθεις ότι και αν σηκωθείς από τον καναπέ και αλλάξεις δισκάκι στο PS4 pro: απολύτως τίποτα, το παίζεις 2-3 μέρες μετά. Δεν πέθανε ποτέ κανένας από έλλειψη gaming. Ξαναγράφω: το παραγγέλνεις και στο στέλνουν στο σπίτι, τί μου γράφεις να πάω στο κατάστημα; 2019 έχουμε, υπάρχει και το ηλεκτρονικό κατάστημα.

To 90% των Ελλήνων ακούνε μουσική κατεβασμένη πειρατικά. Το φυσικά και digital δεν έχει καμία σχέση εδώ...

Τα loot boxes εμφανίστηκαν στα φυσικά αντίτυπα ή από τότε που γνώρισαν άνθιση τα digital. Να μη μιλήσω για κάτι special edition ψηφιακές εκδόσεις με 5 skins και 10 wallpapers που κοστίζουν 10-20€ πάνω από τη φυσική έκδοση...

Από τη στιγμή που το πληρώνεις για δικό σου, σε τιμή που αντίστοιχή στη φυσική έκδοση, που είναι πραγματικά δική σου, τότε ναι. Πρέπει να είναι δικό σου. Δεν το κανεις για να βγάλεις χρήματα. Το ανταλλάζεις με κάποιο άλλο που σου αρέσει και πληρώνεις λίγα ή καθόλου ή σου πληρώνουν κιόλας. ΤΟ θέμα είναι ότι έχεις τις επιλογές αυτές χωρίς να πληρώσεις παραπάνω από το ψηφιακό αντίγραφο ή η διαφορά να είναι πολύ μικρή.

Το θέμα δεν είναι να αλλάξει γνώμη κανένας σε κανένα. Δεν έχω πρόβλημα το αν θέλεις να αγοράζεις μόνο ψηφιακά. Απλά μην το βαπτίζεις εξέλιξη. Δεν είναι. Εϊναι ο τρόπος που βολεύει εσένα και συμπτωματικά και τις εταιρείες. Το σωστό είναι να υπάρχουν και άλλες επιλογές  για του αγοραστές. Μόνο θετικό είναι αυτό.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...