Προς το περιεχόμενο

Πότε να αλλάξω λαδια σε καινούριο αυτοκίνητο?


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Giorgos kavlas είπε

Κάθε 30.000 km που λένε οι αντιπροσωπείες παιδιά για να τα πάρετε όλα στο χέρι.. μαζί και τα παπούτσια... 

Εσυ κάθε πότε τα αλλάζεις ρε @kavla αν παρόλα αυτά ο κατασκευαστής σου λέει κάθε 30k ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAKADI είπε

Καλα δεν ειπε κανενας οτι αν δεν αλλαξεις λαδια πιο νωρις απ τα πρωτα 10000 οτι θα σπασει το μοτερ..

Απλα τα οποια ρινισματακια δημιουργηθουν στο καινουριο κινητηρα απ το ζορι της καροτσας τα βγαζεις μονο ετσι.

Παλιοτερα ειχε περισσοτερο νοημα κατι τετοιο που ειχες να κανεις με αλλα μεταλλα, καυσεις κτλ. 

Παρολα αυτα δε το εχω καν ακουσει αυτο που λες για τα εξτρα.. Βασικα δε το εχω συναντησει πουθενα.

Παρολα αυτα το ενα δεν αναιρει το αλλο, δηλαδη οτι δεν αντιμετωπισες ποτε προβλημα ακολουθωντας τις οδηγιες του κατασκευαστη..

Ισα ισα ησουν στο sweet spot of maintenance που λεμε. Και νωριτερα να τα εκανες παλι δε θα εβλεπες κατι ομως.

Japan μονο ε? Respect...

Eνω το φίλτρο λαδιού υπάρχει για να πιάνει χώρο; Οχι για να πιάνει ρινίσματα;

Πολύ φιλολογία και μπλά μπλά. Οτι γράφει ο κατασκευαστής, οτι λέει το service reminder που εχουν τα περισσότερα νέα αυτοκίνητα. ΤΕΛΟΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να πουλαω σιγουρια για το τι γινεται μεσα στα εργαστασια και διαφορες τετοιες εξυπναδες, στο manual του daihatsu μου , αναφερει οτι ο κινητηρας εχει ρονταριστει στο εργοστασιο αλλα προτεινεται για τα πρωτα 1,500 χιλιομετρα ομαλη και ηπια χρηση χωρις αποτομες επιταχυνσεις και τα γνωστα... Τωρα αν το manual λεει παπατζες και η αληθεια κρυβεται στο insomnia ειναι αλλο θεμα....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

3 λίτρα λάδι στα 1000? Ούτε αυτοκίνητο με αέριο δεν καίει τόσο..... Έρευνα απτά lidl είναι... 

Μπορει και να βγηκε μια παρτιδα που να ειναι ετσι,δεν το γνωριζω αυτο.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να λαβω αυτο το δημοσιευμα σοβαρα.Ασε που θα ειχε κανει ανακλιση γιατι στα 1000χλμ θα στεγνωναν απο λαδια τα αυτοκινητα.

6 ώρες πριν, ideal09 είπε

Χωρις να πουλαω σιγουρια για το τι γινεται μεσα στα εργαστασια και διαφορες τετοιες εξυπναδες, στο manual του daihatsu μου , αναφερει οτι ο κινητηρας εχει ρονταριστει στο εργοστασιο αλλα προτεινεται για τα πρωτα 1,500 χιλιομετρα ομαλη και ηπια χρηση χωρις αποτομες επιταχυνσεις και τα γνωστα... Τωρα αν το manual λεει παπατζες και η αληθεια κρυβεται στο insomnia ειναι αλλο θεμα....

ενα αυτοκινητο περα απο τον κινητηρα εχει γραναζια στο συστημα μεταδοσης,δισκους φερμουιτ κλπ που θελουν ομαλο στρωσιμο μεχρι να πατησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panoskatos είπε

Εσυ κάθε πότε τα αλλάζεις ρε @kavla αν παρόλα αυτά ο κατασκευαστής σου λέει κάθε 30k ?

Προφανώς πολύ νωρίτερα πρέπει. Κάθε 10,000 είναι μια καλή μέση λύση.

Αν κάνεις 8 το χρόνο, κάθε 8, αν κάνεις 13, κάθε 13. Αν πας σε 14+ το χρόνο, κάνε 2 αλλαγές ετησίως, που μπορείς κάλλιστα να αλλάζεις και λίγο το ιξώδες για χειμώνα/καλοκαίρι.

Δεν είναι κόστος να δίνεις 50 ευρώ ανά 8,000 για την μακροζωία του κινητήρα. 
ΝΑ ΜΗΝ σχολιάσω κάτι τύπους με bmw 50.000 ευρώ που πάνε και αλλάζουν ανά 25.000 χλμ τα λάδια. Έλεος.

Επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό είναι να αξιολογεί ο καθένας τα χιλιόμετρα που κάνει και να τα ψιλοανάγει σε ώρες λειτουργίας. Δηλαδή άλλο 15.000 σε ταξίδια κυρίως και άλλο 8.000 σε πόλη με ρελαντί και μικρές ταχύτητες κίνησης.
 

6 ώρες πριν, Vagosman είπε

Eνω το φίλτρο λαδιού υπάρχει για να πιάνει χώρο; Οχι για να πιάνει ρινίσματα;

Πολύ φιλολογία και μπλά μπλά. Οτι γράφει ο κατασκευαστής, οτι λέει το service reminder που εχουν τα περισσότερα νέα αυτοκίνητα. ΤΕΛΟΣ.

Το φίλτρο είναι για τα σχετικά χοντρά. Σίγουρα υπάρχουν πολλά μικροσωματίδια που πρέπει να απομακρυνθούν. Καλό του κάνεις, κακό όχι, μια φορά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ideal09 είπε

Χωρις να πουλαω σιγουρια για το τι γινεται μεσα στα εργαστασια και διαφορες τετοιες εξυπναδες, στο manual του daihatsu μου , αναφερει οτι ο κινητηρας εχει ρονταριστει στο εργοστασιο αλλα προτεινεται για τα πρωτα 1,500 χιλιομετρα ομαλη και ηπια χρηση χωρις αποτομες επιταχυνσεις και τα γνωστα... Τωρα αν το manual λεει παπατζες και η αληθεια κρυβεται στο insomnia ειναι αλλο θεμα....

Τωρα θα βγουν καποιοι να πουν οτι εχει γινει τυπογραφικο λαθος στο manual. Πολλοι πιστευουν οτι οι αυτοκινητοβιομηχανιες ειναι ακομα στις δεκαετιες του 80 και του 90. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Προφανώς πολύ νωρίτερα πρέπει. Κάθε 10,000 είναι μια καλή μέση λύση.

Αν κάνεις 8 το χρόνο, κάθε 8, αν κάνεις 13, κάθε 13. Αν πας σε 14+ το χρόνο, κάνε 2 αλλαγές ετησίως, που μπορείς κάλλιστα να αλλάζεις και λίγο το ιξώδες για χειμώνα/καλοκαίρι.

Δεν είναι κόστος να δίνεις 50 ευρώ ανά 8,000 για την μακροζωία του κινητήρα. 
ΝΑ ΜΗΝ σχολιάσω κάτι τύπους με bmw 50.000 ευρώ που πάνε και αλλάζουν ανά 25.000 χλμ τα λάδια. Έλεος.

Επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό είναι να αξιολογεί ο καθένας τα χιλιόμετρα που κάνει και να τα ψιλοανάγει σε ώρες λειτουργίας. Δηλαδή άλλο 15.000 σε ταξίδια κυρίως και άλλο 8.000 σε πόλη με ρελαντί και μικρές ταχύτητες κίνησης.
 

Το φίλτρο είναι για τα σχετικά χοντρά. Σίγουρα υπάρχουν πολλά μικροσωματίδια που πρέπει να απομακρυνθούν. Καλό του κάνεις, κακό όχι, μια φορά είναι!

Στα BMW βάζουν 100% συνθετικά λάδια τα οποία τα αλλάζουν στα 30.000 εκτός και αν κάνεις σέρβις στον Μπάρμπα Ντωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Στα BMW βάζουν 100% συνθετικά λάδια τα οποία τα αλλάζουν στα 30.000 εκτός και αν κάνεις σέρβις στον Μπάρμπα Ντωνα

Το λες σαν να βάζουν μόνο εκεί στην φοβερή bmw φουλ συνθετικά λάδια λες και είναι λάδια για διαστημικό σταθμό.
Εκει βάζουν τα "καλά" λάδια, κρατάνε. Οι υπόλοιποι βάζουν τα 2ο-3α λάδια και δεν σχεδιάζουν τον κινητήρα καλά. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Στα BMW βάζουν 100% συνθετικά λάδια τα οποία τα αλλάζουν στα 30.000 εκτός και αν κάνεις σέρβις στον Μπάρμπα Ντωνα

Θυμάμαι στα πρώτα e90 ,E91 από όσο διάβαζα σε γερμανικό φόρουμ για BMW , πολλοί ιδιοκτήτες παίρνανε το τούρμπο στο χέρι πριν κάνουν 3 αλλαγές με τα ποιοτικά λάδια του κιλού της bmw 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, palawiaris είπε

Θυμάμαι στα πρώτα e90 ,E91 από όσο διάβαζα σε γερμανικό φόρουμ για BMW , πολλοί ιδιοκτήτες παίρνανε το τούρμπο στο χέρι πριν κάνουν 3 αλλαγές με τα ποιοτικά λάδια του κιλού της bmw 😁

ΠΕς τα χρυσόστομε.
Εγώ δε λέω κάτι παραπάνω, γιατί δεν έχω φίλους με bmw που να αλλάζουν και στα τόσα χλμ λάδια οπότε δεν έχω παραδείγματα, ούτε έχω ασχοληθεί δαύτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 7:04 ΜΜ, whoose είπε

Θα σου πουν μερικοί insomniacs στα 10.000 οτι είναι εντέξει. Άλλοι θα σου πουν αστο 20.000. Εγώ θα σου πω το εξής και έχουν πέσει πολλοί να με φάνε εδώ μέσα.

Nissan Almera του 1998 αλλαγή λαδιών σε όλη τη διάρκεια της ζωής του κάθε 3.000 χιλιόμετρα. Έχει κάπου 360.000+ χιλιόμετρα και δεν καίει σταγόνα λάδι. 

Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι το λάδι ανεβάζει θερμοκρασία και σε περιπτώσεις που κάνουμε έντονη οδηγηση με τρεξίματα και ζορίζουμε τον κινητήρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το λάδι να καίγεται και να γινεται νερό. Αλλάζω λάδια στα 3000 χιλιόμετρα και είναι κατάμαυρα, πως τα αφηνουν μερικοί 10000 και 20000 απορώ. 

θα σου πω ενα παράδειγμα έχω ενα colt czt όταν το πάω χαλαρά(δλδ σχεδόν πάντα)  (αλλάζω ταχύτητα max στης 3,000 το πολύ 110 χιλομετρα ωρα πάω κλπ έχω δοκιμάσει και στα 14,000 το λάδι να αλλάξω και να είναι πεντακάθαρο, από την άλλη έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένω αυτοκίνητο να το λιώσω (κόφτες τρελή ταχυτιτα κλπ ) και στα 2,000 να είναι κατρανι τα λάδια....

προφανώς τα χιλομετρα που βάζουν κατασκευαστές είναι για φυσιολογική οδήγηση και φυσιολογικούς ανθρώπους και αν το αυτοκίνητο είναι οκ είναι υπεραρκετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, palawiaris είπε

Θυμάμαι στα πρώτα e90 ,E91 από όσο διάβαζα σε γερμανικό φόρουμ για BMW , πολλοί ιδιοκτήτες παίρνανε το τούρμπο στο χέρι πριν κάνουν 3 αλλαγές με τα ποιοτικά λάδια του κιλού της bmw 😁

2019 και μιλάμε για τα πρώτα με τα τότε λάδια που ανάθεμα αν ξέραν τη είχαν άντε οκ η γη είναι ορθογώνια change my mind. 

55 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

ΠΕς τα χρυσόστομε.
Εγώ δε λέω κάτι παραπάνω, γιατί δεν έχω φίλους με bmw που να αλλάζουν και στα τόσα χλμ λάδια οπότε δεν έχω παραδείγματα, ούτε έχω ασχοληθεί δαύτα. 

5 bmw στην οικογένεια εδώ το ένα με αέριο (το οποίο καίει 300ml λάδι στα 1000 χλμ λογο του αερίου) τα σέρβις γίνονται από γνωστούς μας  οι οποίοι και έμπιστοι, τώρα αν κάποιος δεν ξέρει πολλά από αυτοκίνητα κλπ (πχ ο πατέρας μου) μπορούν να τους κοροϊδέψουν για πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

2019 και μιλάμε για τα πρώτα με τα τότε λάδια που ανάθεμα αν ξέραν τη είχαν άντε οκ η γη είναι ορθογώνια change my mind. 

5 bmw στην οικογένεια εδώ το ένα με αέριο (το οποίο καίει 300ml λάδι στα 1000 χλμ λογο του αερίου) τα σέρβις γίνονται από γνωστούς μας  οι οποίοι και έμπιστοι, τώρα αν κάποιος δεν ξέρει πολλά από αυτοκίνητα κλπ (πχ ο πατέρας μου) μπορούν να τους κοροϊδέψουν για πλάκα. 

Πες μας ενδεικτικά πόσα χλμ έχει το καθένα και κάθε πότε γίνονται οι αλλαγές, καθώς και αν έχει βγάλει κάποιο κάποιο θέμα σχετικό με την λίπανση (από κατανάλωση ελαίου έως πιο βαθιά θέματα).
Πάντως ενημερωτικά το αέριο επουδενί δεν σχετίζεται με αυξημένη κατανάλωση ελαίου. Και εγώ έχω 150,000 σύνολο και 60,000 αέριο αλλά μηδέν κατανάλωση λάδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

2019 και μιλάμε για τα πρώτα με τα τότε λάδια που ανάθεμα αν ξέραν τη είχαν άντε οκ η γη είναι ορθογώνια change my mind. 

Από τότε περίπου ξεκίνησε το γνωστό παραμύθι με τις αλλαγές στα 30000 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...