Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

https://uk.finance.yahoo.com/news/uk-customs-duty-import-vat-123403166.html

Το διαβασε κανεις; Τι παιζει τελικα;

Θα μάθεις αύριο στις εννέα και μισή, που υπογράφεται η συμφωνία από ΕΕ-ΗΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Θα μάθεις αύριο στις εννέα και μισή, που υπογράφεται η συμφωνία από ΕΕ-ΗΒ.

Η συμφωνία υπάρχει ήδη ανηρτημένη στο σάιτ της ΕΕ (1200+ σελιδες) και στο κομμάτι του εμπορίου λέει ξεκάθαρα ότι κανένας απο τους δυο δεν θα επιβάλει δασμούς στις εισαγωγες απο τον αλλο. Αυτο το αρθρο παλι λεει άλλα. Πολυ περίεργα πράγματα

Επεξ/σία από Alphagamerz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Η συμφωνία υπάρχει ήδη ανηρτημένη στο σάιτ της ΕΕ (1200+ σελιδες) και στο κομμάτι του εμπορίου λέει ξεκάθαρα ότι κανένας απο τους δυο δεν θα επιβάλει δασμούς στις εισαγωγες απο τον αλλο. Αυτο το αρθρο παλι λεει άλλα. Πολυ περίεργα πράγματα

Δεν ειναι και τοσο ξεκάθαρο, επίσης αλλο οι δασμοί, άλλο τα τέλη και ο φπα, και άλλο τα προϊόντα καταγωγής οπως λεει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ειναι και τοσο ξεκάθαρο, επίσης αλλο οι δασμοί, άλλο τα τέλη και ο φπα, και άλλο τα προϊόντα καταγωγής οπως λεει

 

Γενικά το όλο πράγμα είναι πάρα πολύ μπλεγμένο και ελπίζω να ξεκαθαρίσει σχετικά γρήγορα ειδικά για όσους περιμένουμε πράγματα από uk αλλά και για τις επιχειρήσεις που θα επηρεαστούν από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, σχεδόν 2 εβδομάδες εχουν περάσει με αυτό το status σε παραγγελία από Ολλανδία:

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

Toσο καιρό παίρνει συνήθως? (βασικά σίγουρα θα έχει καθυστερήσεις λόγο φόρτου) πόσο θα πάρει ακόμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, doge_mlg είπε

Γειά σας, σχεδόν 2 εβδομάδες εχουν περάσει με αυτό το status σε παραγγελία από Ολλανδία:

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

Toσο καιρό παίρνει συνήθως? (βασικά σίγουρα θα έχει καθυστερήσεις λόγο φόρτου) πόσο θα πάρει ακόμα... 

Από Ολλανδία, χθες μου εκτελώνισαν δέμα που ήρθε εδώ 23 του μηνός. Ταυτόχρονα, έχω δέμα από 17 του μηνός που ακόμα δεν το εκτελώνισαν. Είναι λίγο απρόβλεπτο κιόλας, να ξέρεις. Το σίγουρο είναι ότι γίνεται χαμός από αποστολές από Ολλανδία, καθώς πολλοί πωλητές του Aliexpres χρησιμοποιούν στα συστημένα το 'Aliexpress standard shipping', που ουσιαστικά χρησιμοποιεί το PosNL (Ολλανδικό ταχυδρομείο), οπότε γεμίζει το τελωνείο όλο δέματα από Ολλανδία. Αυτό το έχω ξαναγράψει. Οι του Κινέζικου ταχυδρομείου εκτελωνιστές, πρέπει να 'ξύνονται' αυτό το διάστημα, καθώς δέμα με παπούτσια αυτές τις μέρες, το εκτελώνισαν σχεδόν αμέσως. Και από το Βέλγικο ταχυδρομείο-Bpost (που χρησιμοποιεί το Βέλγιο η Sunyou σαν transit χώρα αυτό το διάστημα), πρέπει να 'ξύνονται'.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα
Ενα τετοιο δεμα πλεον που βρισκεται στο τοπικο μπορω να το παραλαβω αυριο με το που ανοιξει το ελτα αν δεν δω σημερα καποια αποπειρα να φορτωνεται προς παραδοση;
Γνωριζουμε ποτε φορτωνουν πανω κατω για παραδοσεις δηλαδη η θα παω πρωι πρωι και θα πω ονομα νουμερο και θα το παραλαβω κανονικα;Screenshot_1241.jpg.0686ac68bf9340a81fb6dc35317d9c81.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα
Ενα τετοιο δεμα πλεον που βρισκεται στο τοπικο μπορω να το παραλαβω αυριο με το που ανοιξει το ελτα αν δεν δω σημερα καποια αποπειρα να φορτωνεται προς παραδοση;
Γνωριζουμε ποτε φορτωνουν πανω κατω για παραδοσεις δηλαδη η θα παω πρωι πρωι και θα πω ονομα νουμερο και θα το παραλαβω κανονικα;Screenshot_1241.jpg.0686ac68bf9340a81fb6dc35317d9c81.jpg

Φίλε,την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ!Εμένα βρίσκεται στο κ.μ.δ αθήνας 10 από προχθές.Το δικό μου από ολλανδία από το νοέμβρη!

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giwrgosp90 είπε

Φίλε,την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ!Εμένα βρίσκεται στο κ.μ.δ αθήνας 10 από προχθές.Το δικό μου από ολλανδία από το νοέμβρη!

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Λογικα μπορεις εφοσον δεν εχει φορτωθει απλα θελω να καταλαβω τι ωρες περιπου τα στελνουν για να ξερω τι ωρα να στηθω ουρα να το προλαβω.Δηλαδη αν δεν φορτωθει μεχρι τις 11 πχ λογικα θα μπορεις να πας να το παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giwrgosp90 είπε

Φίλε,την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ!Εμένα βρίσκεται στο κ.μ.δ αθήνας 10 από προχθές.Το δικό μου από ολλανδία από το νοέμβρη!

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Εκεί που λέτε πήγαινα προ lockdown,ήξερα το όνομα του ταχυδρόμου και τον φώναζαν έξω και μου έφερνε τα δέματα όμως συνέχεια μου έλεγε να μην πάω εκεί

Επίσης εκεί είναι κέντρο διανομής,οπότε δεν μπορείς να σταθείς να περιμένεις,κατά της 7:30 με 8:00 τα έχουν ολοκληρώσει για ταξινόμηση,αν θα πάς 10 ώρα θα σου πει ο υπάλληλος (κάποιος εκεί) ότι έχουν σφραγιστεί οι σάκοι και να πας στο τοπικό κατάστημα την άλλη μέρα

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Εκεί που λέτε πήγαινα προ lockdown,ήξερα το όνομα του ταχυδρόμου και τον φώναζαν έξω και μου έφερνε τα δέματα όμως συνέχεια μου έλεγε να μην πάω εκεί

Επίσης εκεί είναι κέντρο διανομής,οπότε δεν μπορείς να σταθείς να περιμένεις,κατά της 7:30 με 8:00 τα έχουν ολοκληρώσει για ταξινόμηση,αν θα πάς 10 ώρα θα σου πει ο υπάλληλος (κάποιος εκεί) ότι έχουν σφραγιστεί οι σάκοι και να πας στο τοπικό κατάστημα την άλλη μέρα

 

Σε περιπτωση που ειμαι στο ανοιγμα των ελτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Σήμερα το status αναφέρει "ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΌ Κ.Α.Τ ΔΕΜΑΤΑ"

Ξερει κάνεις τι σημαίνει αυτό και σε τι στάδιο βρίσκομαι? 

Edit:. Πρόσεξα ότι έκανε update και το tracking tou postnl! Τώρα λέει αυτο= Shipment is cleared and forwarded to addressee

Τι σημαίνει επίσης αυτό? Μου έρχεται??? 

Επεξ/σία από doge_mlg
Νέες πληροφορίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία Bangood όπου επέλεξα priority direct mail φαίνεται ότι εστάλη μόλις με eu priority line, αφού ο κωδικός αντιστοιχεί σε gls... Μάλιστα επίτηδες επέλεξα pdm που είχε 1€ παραπάνω μιας και έχω την εντύπωση ότι φτάνει πιο γρήγορα... Τι έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...