Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sinsane είπε

Δεν νομιζω οι τελωνειακοι να ειναι κακοι ανθρωποι, κανενας τους δεν μας ξερει, απλα κανουν αυτο που τους λενε.

Απλα πιστευω αρκετερες φορες περνανε πραγματα, αυτα τουλαχιστον που δεν τραβανε το ματι!

Ειχα παρει απο ΗΠΑ ενα πανι προτζεκτορα και μου βγηκε 750ευρω, ενω κοστιζε 200. Πρωτη φορα ειδα εκτελωνισμο παραπανω απο την τιμη προιοντος.
Ασχετα που το προιον το ανοιξανε και το δεσανε οπως ναναι, ηρθε με χτυπηματα αλλα παλι καλα οχι στο πανι ( Επεσε και ΠΣΚ και μπηκε στην αποθηκη τους )
σε επικοινωνια με fedex μου ειπαν οτι συνηθως οταν πανε στην αποθηκη του αεροδρομιου χτυπιουνται και δεν μπορουν να παρουν ευθυνη.

Εν κατακλειδι, οτι ναναι, και μακρια απο αγορες στο εξωτερικο εκτος ΕΕ, τα ποσα ειναι ασυληπτα, μονο ΕΛΤΑ! 

Ο μονος λογος που πηγα απτο εξωτερικο ειναι επειδη δεν υπηρχε τιποτα αξιολογο ΕΕ. 

Ο κολλητος μου πηρε κατι αναρτησεις απο ενα παιδι στην ρωσσια, 1500ε και πληρωσε τελωνειο 220ε, οποτε θεωρησα οτι αν παρω κατι μικροτερης αξιας θα πληρωσω ελαχιστα, αλλα δεν ειναι ετσι...

1. Οι αγορές από Αμερική έχουν φτηνό κόστος αλλά ακριβά μεταφορικά και, αν η αποστολή γίνει με courier, τότε τα έξοδα εκτελωνισμού ανεβαίνουν πάρα πολύ.

2. Στο παράδειγμα που αναφέρεις κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα. Η courier χρεώνει αμοιβή εκτελωνιστή , αποθήκευτρα κλπ, εκτός από τον  ΦΠΑ και δασμό (πάνω από τα 150€) αλλά δεν μπορεί για αξία 200€ να πληρώσεις 750€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα διαβάσει μεμονωμένες περιπτώσεις στο παλιό νήμα όπου οι τελωνειακοί δεν αναγνώριζαν τις εκπτώσεις στην αξία των προϊόντων. Έχει αποσαφηνιστεί τελικά τι ισχύει; Για κάτι βιταμίνες που ρωτούσα χθες, η αρχική αξία ήταν πάνω από 30€ με τα μεταφορικά. Χρέωσαν όμως ΦΠΑ 6,41€ που αντιστοιχεί σε 26,70€ 🤔

iHerb.png.551d53f33ac1db451f73d2010bf9893c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Είχα διαβάσει μεμονωμένες περιπτώσεις στο παλιό νήμα όπου οι τελωνειακοί δεν αναγνώριζαν τις εκπτώσεις στην αξία των προϊόντων. Έχει αποσαφηνιστεί τελικά τι ισχύει; Για κάτι βιταμίνες που ρωτούσα χθες, η αρχική αξία ήταν πάνω από 30€ με τα μεταφορικά. Χρέωσαν όμως ΦΠΑ 6,41€ που αντιστοιχεί σε 26,70€ 🤔

 

Στη νομοθεσία αναφέρεται η αξία CIF, και στα παραδείγματα που διάβασες ο τελωνειακός την ερμήνευσε χωρίς την έκπτωση.

Στο δικό σου παράδειγμα  υπολόγισε τον ΦΠΑ πάνω στην αξία που πλήρωσες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επαναληφθεί.

Απλά, είσαι τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ @makfil, αλλά δεν πρόσεξες τα νούμερα.. Άτυχος είμαι :) Υπολόγισε τον ΦΠΑ πάνω σε αξία που δεν υπάρχει πουθενά. Πλήρωσα 21,82 - η αρχική ήταν 30,93. Πόθεν προκύπτει το 26,70€;

Έχει νόημα να τους στείλω παράπονο ή όχι; Στο CIF (Cost, Insurance, Freight) , το Cost είναι όποιο κρίνει ο τελωνειακός τελικά ή ό,τι πραγματικά καταβάλαμε; Να ξέρουμε και για τις επόμενες φορές.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράπονο δεν έχει καμία αξία, αν ζητήσεις αναδασμολόγηση θα τραβηχτείς.

Για το θέμα της αξίας που χρεώνει ο τελωνειακός απάντησα στο προηγούμενο.

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα επαναληφθεί το ίδιο την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο να επαναληφθεί; Μάλλον κάτι παρανόησες λόγω βιαστικής ανάγνωσης.

1 ώρα πριν, makfil είπε

Στο δικό σου παράδειγμα  υπολόγισε τον ΦΠΑ πάνω στην αξία που πλήρωσες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επαναληφθεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makfil είπε

1. Οι αγορές από Αμερική έχουν φτηνό κόστος αλλά ακριβά μεταφορικά και, αν η αποστολή γίνει με courier, τότε τα έξοδα εκτελωνισμού ανεβαίνουν πάρα πολύ.

2. Στο παράδειγμα που αναφέρεις κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα. Η courier χρεώνει αμοιβή εκτελωνιστή , αποθήκευτρα κλπ, εκτός από τον  ΦΠΑ και δασμό (πάνω από τα 150€) αλλά δεν μπορεί για αξία 200€ να πληρώσεις 750€.

Φιλε 200 ευρω εκανε το πανι και πληρωσα συνολο ~700. Μιλησα μαζι τους και μου παν οτι εκτελωνιζουν ολο το ποσο ( μαζι με μεταφορικα )

Και ξαναγραφω, 200 το πανι + 250 μεταφορικα + 230 εκτελονισμος = 700 παρα, τοσα πληρωσα τωρα τι εφταιξε δεν ξερω αλλα ακομα εχω το email αν θελετε να το ανεβασω

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sinsane είπε

Φιλε 200 ευρω εκανε το πανι και πληρωσα συνολο ~700. Μιλησα μαζι τους και μου παν οτι εκτελωνιζουν ολο το ποσο ( μαζι με μεταφορικα )

Και ξαναγραφω, 200 το πανι + 250 μεταφορικα + 230 εκτελονισμος = 700 παρα, τοσα πληρωσα τωρα τι εφταιξε δεν ξερω αλλα ακομα εχω το email αν θελετε να το ανεβασω

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Οποτε με λιγα λογια το ΠΑΝΙ σου κοστισε τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα 450ε.....Αυτη ειναι η τελικη τιμη ΠΡΟ τελωνειου, αυτο σου ειπε και ο makfil.

Με λιγα λογια 450ε + 23% = γυρω στα 550ε + εξοδα αποθηκης και εκτελωνισμου και σου βγηκε κοντα στα 700ε.

Το τελωνειο βαζει δασμους στην τιμη του προιοντος (200ε) ΣΥΝ τα μεταφορικα (250ε) δλδ στα 450ε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Οποτε με λιγα λογια το ΠΑΝΙ σου κοστισε τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα 450ε.....Αυτη ειναι η τελικη τιμη ΠΡΟ τελωνειου, αυτο σου ειπε και ο makfil.

Με λιγα λογια 450ε + 23% = γυρω στα 550ε + εξοδα αποθηκης και εκτελωνισμου και σου βγηκε κοντα στα 700ε.

Το τελωνειο βαζει δασμους στην τιμη του προιοντος (200ε) ΣΥΝ τα μεταφορικα (250ε) δλδ στα 450ε.

Ναι, εγω το καταλαβα, οπως και τα εγραψα αναλυτικα, απλα το γραφω περισσοτερο για να ξερουν και οι υπολοιποι τι μπορει να παθουν-πληρωσουν.

Εγω παντα νομιζα οτι το ΠΑΝΙ το εκτελωνιζουν βαση ΑΞΙΑΣ ( μεμονομενο ) και οχι βαση  +ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ που ανεβαζουν τον εκτελωνισμο στο θεο.

Οπως επισης ειναι γελοιο να πληρωνεις μεταφορικα 2 φορες για να ερθουν στην πορτα σου

Lesson learned υπαρχουν 1000 τροποι να παρακαμψεις το τελωνειο, γνωστους εξωτερικο εχουμε προτιμω παραπανω ship παρα την ταλαιπωρια που τραβηξα 

Επεξ/σία από sinsane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sinsane είπε

Ναι, εγω το καταλαβα, οπως και τα εγραψα αναλυτικα, απλα το γραφω περισσοτερο για να ξερουν και οι υπολοιποι τι μπορει να παθουν-πληρωσουν.

Εγω παντα νομιζα οτι το ΠΑΝΙ το εκτελωνιζουν βαση ΑΞΙΑΣ ( μεμονομενο ) και οχι βαση  +ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ που ανεβαζουν τον εκτελωνισμο στο θεο.

Οπως επισης ειναι γελοιο να πληρωνεις μεταφορικα 2 φορες για να ερθουν στην πορτα σου

Lesson learned υπαρχουν 1000 τροποι να παρακαμψεις το τελωνειο, γνωστους εξωτερικο εχουμε προτιμω παραπανω ship παρα την ταλαιπωρια που τραβηξα 

Οχι δεν εχεις αλλες επιλογες, μπορεις απλα να το στειλεις κατι με απλο ταχυδρομειο αντι για κουριερ, δεν θα περασει απο το τελωνειο αερα ομως.

Πχ το πανι ακομα και 50$ να ειχες κοστος αποστολης (δλδ 200+50=250$) παλι θα πληρωνες γυρω στα 90$ για εκτελωνισμο. Η ατελεια απο φιλο προς φιλο ειναι κοντα στο 50αρικο εξαλλου.

Αν παλι δεν εβαζες αποδειξη και ελεγες πχ οτι ειναι δωρο η μεταχειρισμενο θα στο χρεωναν βαση τιμοκαταλογου που εχουν στο τελωνειο και ισως να πληρωνες ακομα περισσοτερα.

Οπως και να εχει εσενα σε εφαγε το κουριερ, δεν φερνουμε αν μπορουμε τιποτα ακριβο με κουριερ απεξω.

Οσο για το αλλο που ειπες οτι νομιζες πως βαζουν δασμους μονο στην τιμη του προιοντος αυτο δεν ισχυει γιατι το κρατος θελει να ενισχυσει την τοπικη αγορα. Ειδικα σε μεγαλα πραγματα τα μεταφορικα απο μακρια ειναι πολλα οποτε ο αλλος θα το σκεφτει πολυ να παρει κατι οταν ισως να του κοστισει περισσοτερο απο οτι εδω.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sinsane είπε

Ναι, εγω το καταλαβα, οπως και τα εγραψα αναλυτικα, απλα το γραφω περισσοτερο για να ξερουν και οι υπολοιποι τι μπορει να παθουν-πληρωσουν.

Εγω παντα νομιζα οτι το ΠΑΝΙ το εκτελωνιζουν βαση ΑΞΙΑΣ ( μεμονομενο ) και οχι βαση  +ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ που ανεβαζουν τον εκτελωνισμο στο θεο.

Οπως επισης ειναι γελοιο να πληρωνεις μεταφορικα 2 φορες για να ερθουν στην πορτα σου

Lesson learned υπαρχουν 1000 τροποι να παρακαμψεις το τελωνειο, γνωστους εξωτερικο εχουμε προτιμω παραπανω ship παρα την ταλαιπωρια που τραβηξα 

Όταν σου έγραψα  ότι τα νούμερα δεν βγαίνουν εννοούσα ότι δεν μπορεί να πλήρωσες τόσα πολλά για αξία CIF 200€. Τώρα διευκρίνισες ότι δεν είχες προσθέσει και τα μεταφορικά.

Η αξία στην οποία εκτελωνίζονται τα εισαγόμενα από τρίτες χώρες λέγεται CIF που σημαίνει Cost+Insurance+Freight, δηλαδή το σύνολο του κόστους +τα μεταφορικά + ασφάλεια (αν έχεις βάλει).

Προφανώς, πρώτη φορά αντιμετώπισες αυτό το θέμα  και μάλιστα με την επιλογή της μεταφοράς με courier, που πάντα πρέπει να αποφεύγουμε, λόγω των μεγάλων εξόδων εκτελωνισμού που χρεώνει.

Ελπίζω, αφού πλήρωσες και έμαθες, να μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Έχει αγοράσει κάνεις μητρική από Ασία? 

Ρωτάω για να δω πως το κόβουν το πακέτο στα τελωνεία και τι χρέωση σας ήρθε. 

Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tornado είπε

Καλησπέρα, 

Έχει αγοράσει κάνεις μητρική από Ασία? 

Ρωτάω για να δω πως το κόβουν το πακέτο στα τελωνεία και τι χρέωση σας ήρθε. 

Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει

Υπαρχουν τζιμανια στο τελωνειο που κοιτανε ακομα και τι γραφουν επεξεργαστες επανω στο καλλυμα και τους φορολογουν βαση αυτου, αν πεσεις σε τετοιον οτι και να σου πουμε θα ειναι εκτος.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 12:25 ΠΜ, Noreak είπε

Ποσταρα και στο αλλο νημα αλλα δε πηρα απαντηση, σορυ για το διπλο ποστ.


2019-06-02 09:17, Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.
2019-06-01 09:21, Departure to country of destination
2019-05-31 17:18, Parcel is handled
2019-05-25 13:00, Arrival at export hub
2019-05-24 07:43, Item is ready for transport
2019-05-24 06:43, Item is announced / bpost received the information
2019-05-20 08:40, Item is at the shippers warehouse
======================================
Powered by www.17track.net

Η παραγγελια εγινε απο aliexpress.Ειναι φυσιολογικη η καθυστερηση η μηπως πρεπει να κανω dispute?Ευχαριστω!

P.S. Το προιον ειναι μπαταρια κινητου αξιας περιπου 12 ε.

 

Στις 24/7/2019 στις 2:19 ΜΜ, makfil είπε

Αφού στα ΕΛΤΑ δεν έχει καταχωρηθεί, σημαίνει ότι δεν ε΄χει ανοιχτεί ο σάκος και δεν έχει σκαναριστεί το δέμα.

Εκανα dispute τελικα, επικοινωνησαν μαζι μου δινοντας μου επιλογη για refund η να ξαναστειλουν το προιον, διαλεξα refund δινοντας το paypal για καταθεση, και μου απαντησαν ως εξης :

" Dear friend, please don't worry, let me help you. We will refund you as soon as possible. But could you please help us close the dispute first? Because once the dispute time is over, then we can not refund you any more, Looking forward to your quick reply, "

Δε μου χει ξανατυχει θεμα dispute, τι κανω σ'αυτη την περιπτωση?Κλεινω το dispute η επιμενω να γινει καταθεση πρωτα?Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...