Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι άνοιξες στο paypal  αλλά  ανοίγουμε  πρώτα  θέμα (case), δίνοντας όλες τις πληροφορίες σχετικά με την υπόθεση (εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής, κατάσταση που βρίσκεται το δέμα, αλληλογραφία με τον πωλητή, κλπ) και απαιτούμε επιστροφή των χρημάτων. Αυτό συνήθως γίνεται μετά τη λήξη της εκτιμώμενης ημερομηνίας παραλαβής.

Το Paypal θα ρωτήσει τον πωλητή και μετά την απάντησή του που συνήθως είναι του τύπου "το έχω στείλει με τον τάδε κωδικό", γυρίζουμε το θέμα σε claim απαιτώντας την επιστροφή των χρημάτων.

Σε καμία περίπτωση δεν κλείνουμε το θέμα γιατί χάνουμε την προστασία του Paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Noreak είπε

Εκανα dispute τελικα, επικοινωνησαν μαζι μου δινοντας μου επιλογη για refund η να ξαναστειλουν το προιον, διαλεξα refund δινοντας το paypal για καταθεση, και μου απαντησαν ως εξης :

" Dear friend, please don't worry, let me help you. We will refund you as soon as possible. But could you please help us close the dispute first? Because once the dispute time is over, then we can not refund you any more, Looking forward to your quick reply, "

Δε μου χει ξανατυχει θεμα dispute, τι κανω σ'αυτη την περιπτωση?Κλεινω το dispute η επιμενω να γινει καταθεση πρωτα?Ευχαριστω!

Τυπική απάντηση κινεζων, εχω καμια δεκαρια τέτοιες...πες τους απλα ότι δεν γίνεται αυτο που ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, makfil είπε

Δεν ξέρω τι άνοιξες στο paypal  αλλά  ανοίγουμε  πρώτα  θέμα (case), δίνοντας όλες τις πληροφορίες σχετικά με την υπόθεση (εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής, κατάσταση που βρίσκεται το δέμα, αλληλογραφία με τον πωλητή, κλπ) και απαιτούμε επιστροφή των χρημάτων. Αυτό συνήθως γίνεται μετά τη λήξη της εκτιμώμενης ημερομηνίας παραλαβής.

Το Paypal θα ρωτήσει τον πωλητή και μετά την απάντησή του που συνήθως είναι του τύπου "το έχω στείλει με τον τάδε κωδικό", γυρίζουμε το θέμα σε claim απαιτώντας την επιστροφή των χρημάτων.

Σε καμία περίπτωση δεν κλείνουμε το θέμα γιατί χάνουμε την προστασία του Paypal.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Η αγορα εγινε με καρτα απο aliexpress, δεν ειχε επιλογη απο οσο θυμαμαι για paypal.Το dispute εγινε μεσω της επιλογης που εχει το aliexpress και την προστασια που ελπιζω να παρεχει.

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Noreak είπε

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Η αγορα εγινε με καρτα απο aliexpress, δεν ειχε επιλογη απο οσο θυμαμαι για paypal.Το dispute εγινε μεσω της επιλογης που εχει το aliexpress και την προστασια που ελπιζω να παρεχει.

Κάτσε τώρα γιατί τα μπέρδεψες. 

Αν πρόκειται για το Aliexpress τι δουλειά έχει το PayPal, και Σιγά μη σου επιστρέψεις αυτος λεφτα στο παυπαλ απο το aliexpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Κάτσε τώρα γιατί τα μπέρδεψες. 

Αν πρόκειται για το Aliexpress τι δουλειά έχει το PayPal, και Σιγά μη σου επιστρέψεις αυτος λεφτα στο παυπαλ απο το aliexpress

Και ομως αυτο ζητησε :

" Dear friend,

I am afraid the parcel might be lost by the post office during shipping.
Please don't worry, we are always responsible for our customers.
Can we resend a new parcel ASAP for you ?
Or do you have paypal account or QIWI Wallet account?
We can refund the full payment to you thru this way. 
Really hope for your quick reply. 
Thank you! "
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ναι αυτό σου λέω, σε δουλεύει.

Μα δεν ειπα το αντιθετο, απλα αναφερω οτι οντως ζητησε επειδη φανηκε να μη με πιστευεις.Εξαλλου γι' αυτο ρωτησα και γω εδω γιατι το θεωρησα υποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Noreak είπε

Μα δεν ειπα το αντιθετο, απλα αναφερω οτι οντως ζητησε επειδη φανηκε να μη με πιστευεις.Εξαλλου γι' αυτο ρωτησα και γω εδω γιατι το θεωρησα υποπτο.

Το aliexpress εφόσον πρόκειται για τις γνωστές καθυστερησεις, θα σε καλυψει απολυτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορά από (κίνα) https://www.seeedstudio.com

ICE Tower CPU Cooling Fan for Raspberry Pi (Support Pi 4) (για αυτούς που γνωρίζουν)

CPU Cooler για raspberry pi 4 αξίας 19,90 usd (2 τεμάχια) = 39,80 usd

επειδή τα βιάζομαι δεν διάλεξα το απλό ταχυδρομείο (15-30 μέρες) αλλά αποστολή με courrier (DHL) (3-4 μέρες) και έγινε αυτό που φοβόμουν

θα πληρώσω τελωνείο...για δύο ανεμιστήρες για επεξεργαστή (μικρού μεγέθους) 

τώρα λένε από την DHL ότι θα πληρώσω 42 ευρώ + έξοδα τελωνείου (τα οποία περιμένω να μάθω πόσα είναι)

το πάθημα μου έγινε μάθημα

πλέον αν ξανά αγοράσω από κίνα η αποστολή θα γίνεται με απλό ταχυδρομείο (λιγοστεύουν οι πιθανότητες για τελωνείο)

δηλαδή ebay , gearbest , banggood κτλ..

η μόνη εξαίρεση είναι το AMAZON για το οποίο περιλαμβάνεται στην τιμή αποστολής στην ελλάδα (μέχρι τώρα που μιλάμε) καθώς έχω αγοράσει πράγματα και από το .com (ΗΠΑ) αλλά και από τα εντός Ε.Ε δηλαδή .de και .co.uk και επειδή είμαι Prime βάζω την γρήγορη αποστολή και πάντα έχει μέσα στην τιμή και τυχόν δασμούς/τελωνεία κτλ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω πως υπάρχουν ακόμη συμφορουμίτες που αγοράζουν από τρίτες χώρες με αποστολή με courier, αφού έχει γραφτεί τόσες πολλές φορές ότι πρέπει να την αποφεύγουμε..

Η δικαιολογία "τα βιάζομαι"  έχει σαν επακόλουθο τα  ακριβά έξοδα  εκτελωνισμού  που  χρεώνουν αυτές οι εταιρείες (αμοιβή εκτελωνιστή, χρέωση , αποθήκευτρα όσο αργείς να δώσεις εξουσιοδότηση, ΦΠΑ κλπ)

Τα 42€ ακούγονται λίγα  και εύχομαι να είναι μόνο τόσα, αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Ανεξάρτητα από τη χρέωση της DHL, πρέπει να υπολογίζεις στην αξία CIF (κόστος + μεταφορικά + τυχόν ασφάλεια) ΦΠΑ 24%

Όσο για το ότι το απλό ταχυδρομείο έχει λιγότερες πιθανότητες για τελωνείο, μάλλον, είσαι λάθος πληροφορημένος.

Και έχεις δίκιο ότι "τα πάθημα γίνεται μάθημα" ...

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@makfil είσαι από τους χρήστες που σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη τους

ναι το πάθημα μου έγινε μάθημα ... ποτέ ξανά η αγορά από Κινέζους και η αποστολή μέσω courrier θα αφήνω το απλό συμβατικό ταχυδρομείο (ή ότι προτείνουν αυτοί) αν και εφόσον δεν το βρίσκω να το αγοράσω από AMAZON ή EBAY.

ναι γνωρίζω ότι έκανα βλακεία με το γεγονός ότι επέλεξα αποστολή μέσω courrier (DHL) και όχι το απλό συμβατικό ταχυδρομείο αλλά όπως είπα το βιαζόμουν καθώς είναι επείγον η αγορά του συγκεκριμένου προιόντος

δυστυχώς το προϊόν που ήθελα δεν υπήρχε στο AMAZON καθώς αν υπήρχε τότε θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα με το τελωνείο (το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

ο Κινέζος (οποιοσδήποτε) Gearbest/Banggood κτλ ισχυρίζεται ότι μέσω απλού ταχυδρομείου δεν πληρώνεις τελωνείο (αν δεις και γνωστούς που κάνουν unboxing διάφορα προιόντα στο youtube/twitch)

ο Κινέζος στην περίπτωση μου λυπάται για την ταλαιπωρία που έχω υποστεί (καθώς έφαγε αρνητικό σχόλιο από μένα στην ιστοσελίδα του)

ότι αφορά το πρόβλημα με το τελωνείο

η DHL είναι ξεκάθαρη σύμφωνα με το μήνυμα της αν δεις και το συνημμένο αρχείο

Καλημέρα σας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώνουμε σχετικά με την αποστολή σας η οποία κατά την άφιξη της στη χώρα θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Αναμένουμε από εσάς το αποδεικτικό πληρωμής (PayPal, western union, καταθετήριο, order confirmation της παραγγελίας σας που στέλνει η εταιρεία), μια πλήρη περιγραφή του περιεχομένου καθώς και το ΑΦΜ και τη ΔΟΥ σας.(στοιχεία που έχετε δώσει ήδη τηλεφωνικά, δεν τα ξαναπροωθείτε)

Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε την εξής επιλογή:

  1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς 
  1. κόστος 42.00 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου
  2. κόστος 56.00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 151,00-800,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου
  1.  Αναλαμβάνετε εσείς την διαδικασία του εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος σας από το διεθνή Αερολιμένα Αθηνών (Cargo-Εμπορεύματα 3,4)
  1. κόστος  57.00 Ευρώ (41,00 τα πρακτορειακά - διατακτική + 16,00 Ευρώ τα εργατικά)  + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές έως 5 κιλά)
  2. Κόστος  67,00 Ευρώ (41,00 τα πρακτορειακά - διατακτική + 26,00 Ευρώ  τα εργατικά) + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές πάνω από 5 κιλά)

*Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά την παρέλευση 48 ωρών από την ενημερώση σας για  την αποστολή από 22/08, θα χρεώνεστε αποθήκευτρα τα οποία είναι 7.50 ευρώ την ημέρα ανά δέμα.*

Παρακαλώ σημειώστε ότι το κόστος των φόρων προκύπτει από το τελωνείο και δεν μας γνωστοποιείται.

*Εφόσον συναινείτε να προχωρήσουμε σε εκτελωνισμό το κόστος που θα προκύψει θα πρέπει να πληρωθεί, και δεν μπορεί να γίνει άρνηση παραλαβής.

DHL Special Clearance Fees 01012019 (Ιδιώτες)_gr.pdf

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η στερεότυπη πληροφόρηση των εταιρειών courier και διαφέρουν λίγο στην τιμολόγηση των υπηρεσιών τους.

Όπως διαπιστώνεις το κόστος των υπηρεσιών εκτελωνισμού (χωρίς τα έξοδα του ΦΠΑ) είναι μεγαλύτερα στην περίπτωση που σκεφτείς να εκτελωνίσεις μόνος σου το δέμα.

Στέλνεις, λοιπόν, την απόδειξη πληρωμής και περιμένεις το λογαριασμό για να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2019 στις 10:51 ΜΜ, makfil είπε

Αυτή είναι η στερεότυπη πληροφόρηση των εταιρειών courier και διαφέρουν λίγο στην τιμολόγηση των υπηρεσιών τους.

Όπως διαπιστώνεις το κόστος των υπηρεσιών εκτελωνισμού (χωρίς τα έξοδα του ΦΠΑ) είναι μεγαλύτερα στην περίπτωση που σκεφτείς να εκτελωνίσεις μόνος σου το δέμα.

Στέλνεις, λοιπόν, την απόδειξη πληρωμής και περιμένεις το λογαριασμό για να παραλάβεις.

έχω στείλει και την απόδειξη πληρωμής και τα δικά μου στοιχεία (ΑΦΜ)

απλά δεν συμφέρει να το κάνεις μόνος σου (αυτό εκμεταλλεύεται η κάθε εταιρεία courrier)

καταρχήν δεν μπορώ να τρέχω στο αεροδρόμιο (τελωνείο εμπορευμάτων) που για μένα είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας

σύμφωνα με το αρχείο που μου έστειλαν

Διασάφηση Εκτελωνισμού Εισαγωγής Αξία εμπορεύματος CIF έως 150€ Χρέωση με 24% Φ.Π.Α. 42.00 €

μένει να μάθω το κόστος του τελωνείου μετά θα μου στείλουν τραπεζικό λογαριασμό για να κάνω την κατάθεση ώστε να μου αποσταλεί το δέμα.

τελικό κόστος 56.91 ευρώ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...