Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, manos_ir είπε

 Τελικά έχει βρεθεί λύση με το aliexpress ? σίγουρη λύση ....
ίσως κάποιο άλλο site  ?
γιατί το bangood (που έχει λύσει το πρόβλημα ) δεν έχει ότι θέλω, πέραν κάποιον συγκεκριμένων κατηγοριών. 
γιατι με το ali .... ειχα κάνει παραγγελιά πριν την αλλαγή , είχε έρθει πριν την αλλαγή Ευρώπη ,
αλλά μου χρεωσανε κανονικά 3 ευρώ για κάτι αυτοκόλλητα που είχα πληρώσει ~0,8 ευρώ , αν το ήξερα πριν ανοίξω το δεματάκι , δεν θα τα παραλαμβανα.

AliExpress standard ή saver shipping, εκτελωνιζονται στο εξωτερικό και όχι εδώ,35-40 ημέρες χρόνος παράδοσης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Μια βοήθεια παράκληση. Πόσα χρήματα εννοούν ότι πρέπει να πληρώσω; Τα δέματα που περιμένω είναι έως 5€ αξίας εδώ και πολλούς μήνες.

Screenshot_2021-10-07-12-54-24-984_com.android.mms.jpg

0,35€ γράφει δεν βάζουν το 0 οι κόπανοι, πριν από λίγο μου ήρθε και εμένα ένα μήνυμα με χρέωση 0,47€ αντίστοιχο πακετάκι μέσω Εμιράτων(AE)

Επεξ/σία από radiotv
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω χαθει μεσα στις σελιδες και εχω να αγορασω απο iherb 2 χρονια

Αγορα γυρω στα 100 ευρω με dpd+μεταφορικα 30e θα εχω προβλημα Eλλαδα?

Τι παιζει πλεον με iherb?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Greg7vas είπε

Επειδη εχω χαθει μεσα στις σελιδες και εχω να αγορασω απο iherb 2 χρονια

Αγορα γυρω στα 100 ευρω με dpd+μεταφορικα 30e θα εχω προβλημα Eλλαδα?

Τι παιζει πλεον με iherb?

Με DPD μάλλον όχι.

Αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Όταν παραλάβεις, ενημέρωσε εδώ, αν θέλεις, τι έγινε με την παραγγελία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiotv είπε

0,35€ γράφει δεν βάζουν το 0 οι κόπανοι, πριν από λίγο μου ήρθε και εμένα ένα μήνυμα με χρέωση 0,47€ αντίστοιχο πακετάκι μέσω Εμιράτων(AE)

και μενα σήμερα φάκελος μεσω Εμιρατων UA***ΑΕ μυνημα για  .46 τα έδωσα να ξεμπερδεύω παροτι ειχα καταβάλει φπα στο aliexpress αλλα το αρχικο tracking ηταν  S00000****07179 αλλα μετα έγινε UA146***603AE του οποιου το αυτοκολλητο ηταν πανω απο αυτο που ειχε ο κινεζος και εδειχνε πληρωμενο το φπα

 

f68UxL7.jpg

5h2UVNE.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, villasg είπε

και μενα σήμερα φάκελος μεσω Εμιρατων UA***ΑΕ μυνημα για  .46 τα έδωσα να ξεμπερδεύω παροτι ειχα καταβάλει φπα στο aliexpress αλλα το αρχικο tracking ηταν  S00000****07179 αλλα μετα έγινε UA146***603AE του οποιου το αυτοκολλητο ηταν πανω απο αυτο που ειχε ο κινεζος και εδειχνε πληρωμενο το φπα

 

f68UxL7.jpg

5h2UVNE.jpg

 

Μπορείς να δεις στην καρτέλα του προϊόντος στο AliExpress αν ο τρόπος αποστολής ήταν Cainiao super economy ή το ίδιο με Global στο τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radiotv είπε

Μπορείς να δεις στην καρτέλα του προϊόντος στο AliExpress αν ο τρόπος αποστολής ήταν Cainiao super economy ή το ίδιο με Global στο τέλος;

6VInj5o.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, villasg είπε

6VInj5o.jpg

άρα η Cainiao και η Yanwen είναι το πρόβλημα και πρέπει να την αποφεύγουμε καλύτερα AliExpress standard shipping ή saver shipping που μέχρι στιγμής πάει καλά,δεν χρεώνει το ΕΛΤΑ ξανά ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμου

Επεξ/σία από radiotv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, radiotv είπε

εφόσον είναι κλοπή αλληλογραφίας μπορείς να πας στην Αστυνομία αλλά μην περιμένεις πολλά, αν υπάρχει κάμερα στην είσοδο ή σε διπλανό κτίριο ίσως να βγει άκρη.

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία κάμερα, αλλά και να υπήρχε δεν νομίζω να αξίζει. Το θέμα είναι, όταν έρχεται μία παραγγελία από το aliexpress, τα ελτά να μου αφήνουν ειδοποιητήριο έτσι ώστε να πηγαίνω να το παραλαμβάνω, αλλιώς άμα το αφήσουν στην είσοδο είναι σίγουρο πως 99% θα κλαπεί, και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα να παραγγέλνω από το aliepxress. Το πρόβλημα είναι ότι άλλες φορές μου αφήνουν και άλλες όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Happy. είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία κάμερα, αλλά και να υπήρχε δεν νομίζω να αξίζει. Το θέμα είναι, όταν έρχεται μία παραγγελία από το aliexpress, τα ελτά να μου αφήνουν ειδοποιητήριο έτσι ώστε να πηγαίνω να το παραλαμβάνω, αλλιώς άμα το αφήσουν στην είσοδο είναι σίγουρο πως 99% θα κλαπεί, και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα να παραγγέλνω από το aliepxress. Το πρόβλημα είναι ότι άλλες φορές μου αφήνουν και άλλες όχι. 

Εάν παραγγέλνεις συχνά τότε  ίσως σε συμφέρει ενοικίαση ταχυδρομικής θυρίδας στο τοπικό κατάστημα ή να δεις για αγορά γραμματοκιβωτίου με κλειδί και να το εγκαταστήσεις στην είσοδο της πολυκατοικιας  https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/προϊόνταλιανικής/γραμματοκιβώτια.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Happy. είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία κάμερα, αλλά και να υπήρχε δεν νομίζω να αξίζει. Το θέμα είναι, όταν έρχεται μία παραγγελία από το aliexpress, τα ελτά να μου αφήνουν ειδοποιητήριο έτσι ώστε να πηγαίνω να το παραλαμβάνω, αλλιώς άμα το αφήσουν στην είσοδο είναι σίγουρο πως 99% θα κλαπεί, και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα να παραγγέλνω από το aliepxress. Το πρόβλημα είναι ότι άλλες φορές μου αφήνουν και άλλες όχι. 

Μπορείς να παραγγείλεις και να έρχεται με συστημένο πχ AliExpress standard shipping που εκτελονιζοντε στο εξωτερικό και χωρίς περαιτέρω χρέωση θα στο φέρει στα χέρια σου ο ταχυδρόμος ή θα σου αφήσει ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, radiotv είπε

δύο δικά μου (διαφορετικές παραγγελίες) που στάλθηκαν με Cainiao έμειναν αναμονή για έλεγχο τελωνείου γύρω στο δίμηνο το καθένα, κάποια άλλα με AliExpress standard shipping και saver shipping τα οποία εκτελωνιστηκαν στην Ουγγαρία έκαναν να φτάσουν στα χέρια μου από 35-40 ημέρες,για εμένα πλέον αυτές οι δύο μέθοδοι είναι η ενδεδειγμένη επιλογή.

Έχω νεότερα για το θέμα, παραγγελία που στάλθηκε με Cainiao super economy και μετά το S0..... έγινε U.....AE μου ήρθε σήμερα μήνυμα για πληρωμή 0,47€ προφανώς ΦΠΑ.   

Άλλη παραγγελία με Cainiao super economy Global μετά το S0..... έγινε U.....CN και μπήκε χρέωση 2,50€ τέλη εκτελωνισμου συν 0,80€ ΦΠΑ.   

Οπότε για εμένα δεν αξίζει να ασχοληθώ ξανά με Cainiao, γιατί το καθένα έκανε από ένα δίμηνο αναμονή για τελωνείο εδώ 

Παραγγελίες πλέον μόνο με AliExpress standard και saver shipping που εκτελωνιζονται στο εξωτερικό και σε 35-40 ημέρες φτάνουν στα χέρια μου.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20211007-093429.png

Screenshot_20211007-094252.png

Δεν ισχύει, δες παραπάνω την απάντηση μου

Ισχύει αυτό ακριβώς που σου λέω... και αυτό γιατί μου έχει τύχει και εμένα ο πωλητής να αναγράψει στην αποστολή 'Cainaio super economy' (στα order details), αλλά το tracking number να ξεκινάει από S0000.... δηλ. τύπωσε κανονικά το tracking number από το 'εξωτερικό' σύστημα της Yanwen, αλλά το ανέβασε επιλέγοντας (στην εφαρμογή του Aliexpress) το 'σκέτο' 'Cainiao super economy'. Αυτό, είναι απλά ένα λάθος του. Ξαναλέω.... η αποστολή 'Cainaio super economy' δίνει tracking number από Bpost/Belgium Post (UH.........BE), και επειδή το tracking number τυπώνεται από την πλατφόρμα του Aliexpress, είναι ασφαλές! Η αποστολή 'Cainaio super economy GLOBAL' τυπώνει το tracking number από το εξωτερικό σύστημα της Yanwen, και είναι αυτή που έχει το πρόβλημα. Απλά, το τελευταίο διάστημα, τείνουν οι πωλητές στις φτηνοπαραγγελίες να χρησιμοποιούν το 'Cainaio super economy GLOBAL', μιας και φαίνεται ότι τους βγαίνει πιο φτηνά!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

και μενα σήμερα φάκελος μεσω Εμιρατων UA***ΑΕ μυνημα για  .46 τα έδωσα να ξεμπερδεύω παροτι ειχα καταβάλει φπα στο aliexpress αλλα το αρχικο tracking ηταν  S00000****07179 αλλα μετα έγινε UA146***603AE του οποιου το αυτοκολλητο ηταν πανω απο αυτο που ειχε ο κινεζος και εδειχνε πληρωμενο το φπα

 

f68UxL7.jpg

5h2UVNE.jpg

 

Να κάνω μια ερώτηση; Πώς και σας επιβλήθηκε μονάχα το έξτρα ΦΠΑ και όχι και το καθιερωμένο €2,50 για τέλη εκτελωνισμού; Εμένα όλα όσα μικροδεματάκια μου κόλλησαν στο τελωνείο (πάνω από 10) μου ζητούσαν στάνταρ τα €2,50 συν ό,τι ΦΠΑ ξαναχρέωναν (συνήθως της τάξης του 0,…). Αυτά τα €2,50 ανά φακελάκι είναι που μαζεύονται και κοντεύουν να μου κοστίσουν μια μικρή περιουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Πως σας φαίνεται αυτη η περιπτωση? 15 μερες κόλλημα το tracking.

LD****************BE

Πρόκειται για παραγγελια απο Banggood με μεθοδο αποστολης Banggood express....

Screenshot_20211012-233704_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Stathis5341
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...