Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, alucard82 είπε

καλησπερα στο φορουμ ,μου στελνουν ενα τζαμι απο Σινγκαπουρη  για αντικατασταση (ειχε εγγυηση το κουτι του pc)με fedex international priority, παιζει να πληρωσω τελωνειο?η  LIAN LI δεν μου εχει τιποτα για χρηματα,ευχαριστω εκ των προτερων

Fedex νομιζω ναι..τελωνειο ταριφα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει από Sportsdirect UK μετά το Brexit?

Βλέπω στο site και αναφέρει πως για αγοραστές εντός EU οι τιμές περιλαμβάνουν όλους τους φόρους και τα τέλη.

Ισχύει αυτό? Εχει φορολογική αποθήκη Ελλάδα? Αποδίδει αυτό το ΦΠΑ απευθείας στις ελληνικές αρχές άρα το πακέτο έρχεται απευθειας σπιτι σου οπως παλια?

33 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Fedex νομιζω ναι..τελωνειο ταριφα

Υπαρχει μια καποια πιθανοτητα να την γλιτωσεις. Στο παρελθον οσες φορες επαιρνα βιβλια απο ΗΠΑ με Fedex ερχοντουσαν αερα κατευθειαν στο γραφειο. 1-2 φορες που ο αποστολεας χρησιμοποιησε απο ΗΠΑ DHL μου ηρθε λυπητερη για τελη εκτελωνισμου, δασμους και επιβαρυνσεις και εξοδα αποθηκευσης ανα ημερα, οποτε τα εστειλα πισω και ειπα στον πωλητη να τα ξαναστειλει με Fedex και ερχοντουσαν Χ μερες μετα χωρις προβλημα στο γραφειο.

Ισως να εχει αλλαξει κατι εκτοτε, εχω ομως την εντυπωση οτι η DHL εδω στο αεροδρομιο εχει ανοιξει φαμπρικα για δουλιτσες και αρπαχτες απο εκτελωνισμους και αποθηκευτρα, ενω η Fedex ισως ειναι λιγο πιο σοβαρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναμονή παράδοσης συμπληρωμάτων διατροφής από iHerb και έστειλαν SMS από ΕΛΤΑ στο οποίο ζητάνε αποστολή μέσω email υπεύθυνη δήλωση - έγκριση ΕΟΦ. Μέχρι πρότεινος γνώριζα ότι με μία ατομική δήλωση ότι δεν προορίζονται για εμπορική χρήση, ήταν αποδεκτή, πλέον αυτό που αναγράφεται για την έγκριση ΕΟΦ, έχει κάποιος εμπειρία, γνώση επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gousias είπε

Σε αναμονή παράδοσης συμπληρωμάτων διατροφής από iHerb και έστειλαν SMS από ΕΛΤΑ στο οποίο ζητάνε αποστολή μέσω email υπεύθυνη δήλωση - έγκριση ΕΟΦ. Μέχρι πρότεινος γνώριζα ότι με μία ατομική δήλωση ότι δεν προορίζονται για εμπορική χρήση, ήταν αποδεκτή, πλέον αυτό που αναγράφεται για την έγκριση ΕΟΦ, έχει κάποιος εμπειρία, γνώση επί του θέματος;

Για ρίξε μια ματια εδω

 

Επεξ/σία από johnmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gousias είπε

Σε αναμονή παράδοσης συμπληρωμάτων διατροφής από iHerb και έστειλαν SMS από ΕΛΤΑ στο οποίο ζητάνε αποστολή μέσω email υπεύθυνη δήλωση - έγκριση ΕΟΦ. Μέχρι πρότεινος γνώριζα ότι με μία ατομική δήλωση ότι δεν προορίζονται για εμπορική χρήση, ήταν αποδεκτή, πλέον αυτό που αναγράφεται για την έγκριση ΕΟΦ, έχει κάποιος εμπειρία, γνώση επί του θέματος;

Δεν ισχυε ακριβως οπως το λες.

Η ατομικη υπευθυνη δηλωση οτι ειναι για προσωπικη χρηση ισχυε και ισχυει για συγκεκριμενες ποσοτητες που οριζονται απο τον ΕΟΦ και τις οποιες παλαιοτερα εγραφαν οι οδηγιες του εκτελωνισμου που λαμβανεις απο τη ΓΕΤΑ (λ.χ. χ πακετα ή χ συσκευασιες ή χ ποσοτητα).

Με βάση το τελευταιο χαρτι που εχω απο ΓΕΤΑ πριν λιγους μηνες (αρχες 2021) ειναι

-τρεις (3) συσκευασίες ανα μικροδέμα για συμπληρώματα διατροφης,

-δυο (2) συσκευασιες για μεχρι πεντε (5) φαρμακα ανα μικροδεμα για φαρμακα

-μικρες ποσοτητες καλλυντικων.

Ότι υπερβαινει τα ανωτέρω ορια θεωρειται οτι κανεις "αλλη χρηση" ή/και ειναι για εμπορικους σκοπους και σε στελνουν για αδεια/γνωστοποιηση στον ΕΟΦ.

Επομένως αν η παραγγελία σου υπερβαίνει τις ανωτέρω ποσότητες σε έστειλαν ορθα και λογικα στον ΕΟΦ. Το ερώτημα είναι αν θα καταφέρεις να ξεμπλέξεις γρήγορα με τον ΕΟΦ. Φιλοι που θέλουν εγκρίσεις για τις εταιρείες τους (λ.χ. για έγκριση χημικου καθαριστικου αυτοκινητου ή χημικών διαλυτών για αρώματα) η άδεια εισαγωγης απο το εξωτερικο πρωτης υλης/χημικου μπορει να παρει μηνες εως και πανω απο χρονο για να δοθει από τον ΕΟΦ.

Ευχομαι για συμπληρωματα και φαρμακευτικα σκευασματα ιδιωτων να ειναι αλλη διευθυνση/υπηρεσια/υπαλληλοι και να ξεμπλεκεις γρηγοροτερα αλλιως.......

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διαφορετικά σκευάσματα είναι. Το ανέφερα διότι είχε τύχει μια φορά με 4 τότε είχα αγοράσει να μη ζητήσουν από Ε.Ο.Φ, πάλι από iHerb. Δεν διαφωνώ σε αυτό που ανέφερες ότι ζητούν έγκριση και από Ε.Ο.Φ, ωστόσο παρέθεσα και τη δική μου εμπειρία, η οποία προφανώς δεν είναι η συνηθισμένη από ότι κατάλαβα, μάλλον έτυχε τότε.

Το γνωστό «άμα σου κάτσει» στην Ελλάδα, διαλειπτική εφαρμογή νομοθεσίας + πολυνομοθεσία = ωχουμωρεαδερφεπιασεμιαπρασινηναουμε!!! Και αυτό ισχύει όπως το ζούμε σε όλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λες.

Ή αλλαξαν και τα όρια και πρέπει να περνανε πλεον ολα απο ΕΟΦ. Ή έπεσες σε στριμμένο υπάλληλο στο τελωνειο.

Δεν σου εστειλαν απο το τελωνειο την κλασσικη επιστολη που εστελναν που αναφεραν και τα ορια σκευασματων? Την καταργησαν? Ξεχαστηκε ο υπαλληλος? Ποιος ξερει. Αν δεν υπαρξει επισημη ενημερωση απο καπου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε βασει της εμπειριας του ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα sms μόλις χθες Παρασκευή μεσημέρι (για να χαθούν κι άλλες δυο μέρες στον ένα μήνα ήδη), όπου ανέφερε τον αριθμό αποστολής και ότι για εκτελωνισμό απαιτείται υπεύθυνη δήλωση-έγκριση από Ε.Ο.Φ και αποστολή στο [email protected]

Αρα έχει μπλέξιμο η υπόθεση; Οπότε τώρα σε τηλεφωνικό κέντρο Ε.Ο.Φ και ρωτώντας, παρακαλώντας;

Υπαρχει περίπτωση να αρνηθεί ή να βάλει φόρο ο Ε.Ο.Φ ή τα τελωνεία; Γιατί έτσι όπως το ζήτησαν για υπεύθυνη δήλωση-έγκριση δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο, εκτός κι αν το κρατάνε κρυφό για την επόμενη πίστα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο Usa .με Usps....δν μου εδειξε αφιξη ελλαδα..απλα μου εγραψε το παρακατω..στο tracking τν Ελτα δν φαινεται το δεμα...τι γινεται;

October 23, 2021, 10:39 am
Departed
ATHENS, GREECE
Your item departed a transfer airport in ATHINAI, ATHENS, GREECE on October 23, 2021 at 10:39 am. The item is currently in transit to the destination.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gousias είπε

Ένα sms μόλις χθες Παρασκευή μεσημέρι (για να χαθούν κι άλλες δυο μέρες στον ένα μήνα ήδη), όπου ανέφερε τον αριθμό αποστολής και ότι για εκτελωνισμό απαιτείται υπεύθυνη δήλωση-έγκριση από Ε.Ο.Φ και αποστολή στο [email protected]

Αρα έχει μπλέξιμο η υπόθεση; Οπότε τώρα σε τηλεφωνικό κέντρο Ε.Ο.Φ και ρωτώντας, παρακαλώντας;

Υπαρχει περίπτωση να αρνηθεί ή να βάλει φόρο ο Ε.Ο.Φ ή τα τελωνεία; Γιατί έτσι όπως το ζήτησαν για υπεύθυνη δήλωση-έγκριση δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο, εκτός κι αν το κρατάνε κρυφό για την επόμενη πίστα!!!

Σωστά και γνωστά αυτά που λες (απλά, σπάνια έμπαιναν από το τελωνείο στον κόπο να ασχοληθούν με αυτά, γιατί 'κυνηγούσαν' τα λεφτά-οπότε δεν είχε νόημα να υπογράψεις χαρτιά για παραγγελία του ήταν κάτω από 22 ευρώ), αλλά πάμε στο σήμερα .... και έχω ένα πολύ καλό ερώτημα (όποιος το έχει δει ας μας το πει).....

Αν παραγγείλω πχ. από το Aliexpress 8 συμπληρώματα διατροφής και ο πωλητής πχ. χρησιμοποιήσει τρόπο αποστολής 'Aliexpress standard shipping' ή BSC PostNL, το δέμα εκτελωνίζεται πρώτα στην Ολλανδία ή στην Ουγγαρία (φαίνεται αυτό στα tracking number updates)!!! Σε αυτήν την περίπτωση (επειδή ήδη έχει γίνει ο εκτελωνισμός σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα), εδώ το 'πιάνουν' το δέμα ότι έχει πχ. 10 συμπληρώματα διατροφής; Γιατί νομίζω ότι εδώ δεν θα γίνει τίποτα, αφού ήδη έχει γίνει αλλού ο εκτελωνισμός!!! Εγώ παλιότερα (προ 1ης Ιουλίου), είχα πάρει 8 συμπληρώματα διατροφής μαζεμένα, αλλά επειδή τότε συνεννοήθηκα με τον πωλητή και χρησιμοποίησε την Sunyou logistics, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (το δέμα μάλιστα, μου ήρθε και με Courier σπίτι)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Σωστά και γνωστά αυτά που λες (απλά, σπάνια έμπαιναν από το τελωνείο στον κόπο να ασχοληθούν με αυτά, γιατί 'κυνηγούσαν' τα λεφτά-οπότε δεν είχε νόημα να υπογράψεις χαρτιά για παραγγελία του ήταν κάτω από 22 ευρώ), αλλά πάμε στο σήμερα .... και έχω ένα πολύ καλό ερώτημα (όποιος το έχει δει ας μας το πει).....

Αν παραγγείλω πχ. από το Aliexpress 8 συμπληρώματα διατροφής και ο πωλητής πχ. χρησιμοποιήσει τρόπο αποστολής 'Aliexpress standard shipping' ή BSC PostNL, το δέμα εκτελωνίζεται πρώτα στην Ολλανδία ή στην Ουγγαρία (φαίνεται αυτό στα tracking number updates)!!! Σε αυτήν την περίπτωση (επειδή ήδη έχει γίνει ο εκτελωνισμός σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα), εδώ το 'πιάνουν' το δέμα ότι έχει πχ. 10 συμπληρώματα διατροφής; Γιατί νομίζω ότι εδώ δεν θα γίνει τίποτα, αφού ήδη έχει γίνει αλλού ο εκτελωνισμός!!! Εγώ παλιότερα (προ 1ης Ιουλίου), είχα πάρει 8 συμπληρώματα διατροφής μαζεμένα, αλλά επειδή τότε συνεννοήθηκα με τον πωλητή και χρησιμοποίησε την Sunyou logistics, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (το δέμα μάλιστα, μου ήρθε και με Courier σπίτι)

Νομιζω δεν ειναι θεμα εκτελωνισμου μονο. Το τελωνειο θα ασχοληθει με τα φορολογικα αποκλειστικα. Επειδη ειναι ομως πυλη εισοδου το Ελ.Βελ το τελωνειο ως ο πρωτος που ερχεται σε επαφη με το εισαγωμενο ειδος τσεκαρει και αλλα πραγματα που πρεπει να τηρηθουν οπως αλλοι νομοι και διαταξεις που μπορει να αφορουν εγκρισεις απο τριτες υπηρεσιες.

Ειναι θεμα εισαγωγης φαρμακευτικων σκευασματων και συμπληρωματων απο τριτη χωρα μη Ε.Ε.

Για εισαγωγη τετοιων προιοντων στην ελληνικη επικρατεια αρμοδιος να δωσει εγκριση ειναι ο ΕΟΦ.

Οπως δεν μπορεις να εισαγεις φυτα απο το εξωτερικο αν δεν ληφθει ειδικη αδεια απο τους αντιστοιχους φορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ΕΟΦ  δε βαζει φορους 

υπαρχει κανονισμος στην εισαγωγη φαρμακων και συναφων συμπληρωματων να ερχονται σε λογικες ποσοτητες

πχ παρηγγειλε γειτονας στη κορη του ΗΠΑ να στειλει καποια χαπια...η κορη του εστειλε 3 συσκευασιες....ο ΕΟΦ του ζητησε

συνταγογραφηση απο γιατρο γιατι δικαιολογει μονο 1 συσκευασια.....εκανε τη συνταγογραφηση ο ΕΟΦ του ενεκρινε 2 αντι για 3..(ορισμενα φαρμακα ειναι ακριβα και δε θελουν να γινεται εμπορικη συναλλαγη) ..εστειλε τα χαρτια την επομενη τα εστειλαν.....απλα πραγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ποσότητες αφενός είναι λίγες-εκτός κι αν θεωρούνται 3 συσκευασίες πολλές-κι αφετέρου, δεν είναι φάρμακα και είναι διαφορετικά το καθένα.

Το ένα από αυτά, πωλείται και στην Ελλάδα, σε τιμή 25€ ακριβότερα. Τα άλλα δύο, όχι.

Να κατανοήσω μόνο ότι σε εμένα, πρέπει να εφαρμόσουν πλήρως τον νόμο, στον προηγούμενο και στον επόμενο όχι. Αυτή είναι η ουσία, δεν με ενοχλεί ότι πρέπει να ακολουθήσω το νόμο, αλλά το κυριότερο ότι θα πέσουν κάποιοι να πουν... "έτσι είναι"... ώχουμώρεαδερφέάντεπιάσεμιαπράσινηναούμετώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νομο πρεπει να τον εφαρμοζουν σε ολους.

Το αν 3 συσκευασιες ειναι πολλες ή λιγες το εχει αξιολογησει προφανως αυτος που ορισε τα κριτηρια δλδ ο ΕΟΦ.

Ας αναλογιστουμε οτι πολλες φορες τα οποια κριτηρια μπαινουν με πελατειακα κριτηρια και οχι ορθολογικα. Λχ εγω μπορει να βρισκω συσκευασιες των 120 τεμαχιων και με 3 τετοιες να βγαζω 1 χρονο συμπληρωμα πχ βιταμινη D με κοστος ιδιο με αυτο που εδω παιρνω για 1 τριμηνο αρα 60-70% κατω. Προσωπικη χρηση και παλι αλλα χανουν λεφτα οι ντοπιοι φαρμακοποιοι, εισαγωγεις κτλ οποτε ισως ο Χ ΕΟΦ να λειτουργει και υποστηρικτικα προς την αγορα (εμπορικα) και οχι προς το δικο μας καταναλωτικο συμφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο πωλητης, ειναι μλκας...

Μικροαντικειμενο απο UK, παραγγελια αρχες Σεπτεμβρη.
Μεσα Σεπτεμβρη, πηρα refund. Γιατι επρεπε να το εχω λαβει απο αρχες Οκτωβρη.

Σημερα ελαβα sms απο Ελτα.
Παω, 'να πληρωσετε το φπα' μου λεει.
Μα το πληρωσα στο ebay τους λεω. Ποιο φπα πληρωσατε ομως μου λεει; Τον αγγλικο; Τον ελληνικο; (Δως μου Θεε μου υπομονη)
Εδω ομως γραφει οτι πρεπει να το πληρωσετε μου λεει, και μου δειχνει το κοκκινο αυτοκολητο πανω στο πακετακι.
Βλεπω, οτι το πακετακι δεν ειχε το IOOS. (καλος κοπανος ο seller).

Βγαινει ακρη; Δεν βγαινει.
Σκεφτηκα οτι ειχα παρει refund, γιατι το ειχα ξεγραψει, και δεν εδωσα συνεχεια.
Φταινε τα ελτα; Μαλλον οχι.
Αφου ο αλλος δεν εβαλε το σωστο αυτοκολητο;
Εδω δεν ισχυει οτι 'η ανθρωπινη βλακεια ειναι ανικητη';
Ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν το σωστο αυτοκολητο;

Δεν ξερω τι θα γινει και πως θα το χειριστουμε αυτο...
:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...