Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να μου στείλει ένας φίλος από Γερμανία ένα κινητό εδω Ελλάδα. Θα πληρώσω τελωνείο ή όχι; Να επιλέξω DHL η UPS για να μου το στείλει εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, paradit9s είπε

Καλησπέρα, θέλω να μου στείλει ένας φίλος από Γερμανία ένα κινητό εδω Ελλάδα. Θα πληρώσω τελωνείο ή όχι; Να επιλέξω DHL η UPS για να μου το στείλει εδώ; 

Δεν υπάρχει Τελωνείο ρε παιδιά εδώ και δεκαετίες ανάμεσα σε χώρες της ΕΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paradit9s είπε

Καλησπέρα, θέλω να μου στείλει ένας φίλος από Γερμανία ένα κινητό εδω Ελλάδα. Θα πληρώσω τελωνείο ή όχι; Να επιλέξω DHL η UPS για να μου το στείλει εδώ; 

Τα ίδια και τα ίδια. Όσες φορές και να τα γράψουμε θα υπάρχει κάποιος που θα ρωτάει για τελωνείο ανάμεσα σε χώρες της ΕΕ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Από όσο γνωρίζω υπάρχουν σχετικές απαγορεύσεις για πολύτιμους λίθους και μέταλλα…

Σίγουρα για τον Χρυσό…

Τελικά μου στείλανε λογαριασμό! €177 για προϊόν αξίας €110!!!!

Απλα δεν πανε καθόλου καλα! Θα πάω να κάνω τον εκτελωνισμο μόνος μου να πληρώσω τα μισά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atrus74 είπε

Τελικά μου στείλανε λογαριασμό! €177 για προϊόν αξίας €110!!!!

Απλα δεν πανε καθόλου καλα! Θα πάω να κάνω τον εκτελωνισμο μόνος μου να πληρώσω τα μισά...

Δυστυχώς είναι η ζοφερή πραγματικότητα των ιδιωτικών εταιριών που έχουν ληστρικά τιμολόγια εκτελωνισμού… 😟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Δυστυχώς είναι η ζοφερή πραγματικότητα των ιδιωτικών εταιριών που έχουν ληστρικά τιμολόγια εκτελωνισμού… 😟

Ασε, 100+ ευρώ για να κανουν τον εκτελωνισμό. ΔΕΝ πανε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες παραγγελία από Κίνα-Aliexpress που ήρθε μέσω Comet και παρέδωσε εδώ η Speedex. Η ιστορία πάει αρκετά πίσω καθώς είχε φτάσει πρώτη φορά εδώ με ΕΛΤΑ Ιούνιο, επιβλήθηκαν δασμοί τελωνείου παρά το ότι ήταν κάτω από το όριο των 22Ε, έκανα αίτηση επανεξέτασης, δεν ενημερώθηκα ποτέ και μια μέρα βλέπω να γυρνάει πίσω μόνο του. Μίλησα με τον πωλητή που ήταν πολύ συνεννοήσιμος και έστειλε ξανά το πακέτο. Για την δεύτερη αποστολή δεν μου έδωσε κωδικό αναζήτησης, μόνο ήρθε ξαφνικά χθες το κούριερ. Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου λέει ότι το Ali διαχειρίζεται τον τρόπο αποστολής και αυτοί δεν έχουν έλεγχο πάνω σε αυτό (επειδή τους είπα αν μπορούν να ξαναστείλουν με Comet αντί με ταχυδρομείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2021 στις 3:02 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Το ερώτημα μου, είναι άλλο... Επειδή ένα δέμα έχει ΗΔΗ εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα, θα το 'πιάσουν' πχ. εδώ ότι έχει 5 συμπληρώματα διατροφής μέσα; Εγώ νομίζω πως ΟΧΙ!! Το πρόβλημα είναι απλά σε αυτά που έρχονται χωρίς να έχουν εκτελωνιστεί.

ενα παραδειγμα να σου πω

φερνεις ενα φακο φωτογραφικης και γραφει απεξω τραχανα πχ. μπορει και να μην ανοιξει γιατι πιθανολογω δεν τα ανοιγουν ολα ,αν τ ανοιξουν τι πρεπει να κανουν ??? απο εμπειρια σου λεω θα σε πετσοκοψουν

φερνεις 5 συμπληρωματα ,αν σωστα γραφει τι περιεχει το δεμα θα το ανοιξουν και θα σε παραπεμψουν στον ΕΟΦ ,αν γραφει κατι αλλο ασχετο μπορει οχι....αυτο δε σημαινει οτι οποιος φερνει κατι σε ποσοτητες οτι ειναι για ιδια χρηση και δεν μπορεις να το αποδειξεις (μπορει να δινεις τα 3 σε γνωστους και να κανεις μεροκαμματο) γιαυτο και υπαρχει ο περιορισμος στις ποσοτητες σε ιδια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostasbm είπε

ενα παραδειγμα να σου πω

φερνεις ενα φακο φωτογραφικης και γραφει απεξω τραχανα πχ. μπορει και να μην ανοιξει γιατι πιθανολογω δεν τα ανοιγουν ολα ,αν τ ανοιξουν τι πρεπει να κανουν ??? απο εμπειρια σου λεω θα σε πετσοκοψουν

φερνεις 5 συμπληρωματα ,αν σωστα γραφει τι περιεχει το δεμα θα το ανοιξουν και θα σε παραπεμψουν στον ΕΟΦ ,αν γραφει κατι αλλο ασχετο μπορει οχι....αυτο δε σημαινει οτι οποιος φερνει κατι σε ποσοτητες οτι ειναι για ιδια χρηση και δεν μπορεις να το αποδειξεις (μπορει να δινεις τα 3 σε γνωστους και να κανεις μεροκαμματο) γιαυτο και υπαρχει ο περιορισμος στις ποσοτητες σε ιδια πραγματα

Νομίζω πάλι δεν έγινα αντιληπτός. Καλά όλα αυτά, αλλά εδώ έχουμε το φαινόμενο όταν στο Aliexpress χρησιμοποιούμε πχ. τρόπο αποστολής 'Aliexpress standard/saver shipping' , το Aliexpress χρησιμοποιεί το PostNL στην Ολλανδία ή το Magyar Posta στην Ουγγαρία σαν 'transit country post'. Το θέμα είναι ότι ο εκτελωνισμός γίνεται πρακτικά στην Ολλανδία ή στην Ουγγαρία, και το δέμα έρχεται μετά εδώ!! Από την στιγμή που πρακτικά έχει εκτελωνιστεί στην 'transit' χώρα, λογικά εδώ δεν θα έχει πρόβλημα, ότι και αν έχει μέσα (εκτός από την περίπτωση λογικά που υπερβαίνει τα 150 ευρώ, όπου εκεί πρέπει να πληρωθούν δασμοί).

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 2:57 ΠΜ, teo010 είπε

Τελικα σε τι φαση ειναι το δεμα σου?

Εμενα σημερα μετα απο 16 μερες εμφανιστηκε στο Βελγιο και φαινεται και το tracking number στα ελτα

Λοιπον οταν εμφανιστηκε στο Βελγιο ηρθε στην Ελλαδα σε 2 μερες και σε 3 σπιτι χωρις να πληρωσω κατι επιπλεον με ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι χαλι μαυρο ειναι αυτο; Παραγγελια απο Iherb ηρθε σε μια εβδομαδα Ελλαδα και ηδη περιμενω πανω απο 1 μηνα στο τελωνειο. Ληγμενα θα μου ερθουν. Αλλη φορα μου φαινεται DHL και ας πληρωσω και 25 ευρω πσραπανω.

 

Επισης δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα με το παρομοιο θεμα <<Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2>>

Επεξ/σία από Lazostat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Τι χαλι μαυρο ειναι αυτο; Παραγγελια απο Iherb ηρθε σε μια εβδομαδα Ελλαδα και ηδη περιμενω πανω απο 1 μηνα στο τελωνειο. Ληγμενα θα μου ερθουν. Αλλη φορα μου φαινεται DHL και ας πληρωσω και 25 ευρω πσραπανω.

 

Επισης δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα με το παρομοιο θεμα <<Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2>>

Να σε ρωτήσω; πόσα συμπληρώματα έβαλες και πόσο σου κόστισε;

Εγώ πριν καμιά ώρα παρήγγειλα από iherb 3 συμπληρώματα αξίας 53 ευρώ (στην τιμή και τα Duties & Taxes) μέσω "Delivery by Local Post Plus". Θα χρειαστεί να στείλω βεβαίωση σε ΕΟΦ; Παίζει να πληρώσω πάλι κάτι για εκτελωνισμό;

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...