Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2021 στις 10:57 ΠΜ, Sebu είπε

Νομιζω δεν ειναι θεμα εκτελωνισμου μονο. Το τελωνειο θα ασχοληθει με τα φορολογικα αποκλειστικα. Επειδη ειναι ομως πυλη εισοδου το Ελ.Βελ το τελωνειο ως ο πρωτος που ερχεται σε επαφη με το εισαγωμενο ειδος τσεκαρει και αλλα πραγματα που πρεπει να τηρηθουν οπως αλλοι νομοι και διαταξεις που μπορει να αφορουν εγκρισεις απο τριτες υπηρεσιες.

Ειναι θεμα εισαγωγης φαρμακευτικων σκευασματων και συμπληρωματων απο τριτη χωρα μη Ε.Ε.

Για εισαγωγη τετοιων προιοντων στην ελληνικη επικρατεια αρμοδιος να δωσει εγκριση ειναι ο ΕΟΦ.

Οπως δεν μπορεις να εισαγεις φυτα απο το εξωτερικο αν δεν ληφθει ειδικη αδεια απο τους αντιστοιχους φορεις.

Το ερώτημα μου, είναι άλλο... Επειδή ένα δέμα έχει ΗΔΗ εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα, θα το 'πιάσουν' πχ. εδώ ότι έχει 5 συμπληρώματα διατροφής μέσα; Εγώ νομίζω πως ΟΧΙ!! Το πρόβλημα είναι απλά σε αυτά που έρχονται χωρίς να έχουν εκτελωνιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλεισιμο απο χτες απο Γετα...δν εχει εμφανιστει στο Κεντρο Διαλογης ακομη...ειναι νορμαλ;

24/10/2021, 17:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
24/10/2021, 15:37 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
5/10/2021, 08:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Βλεπω, οτι το πακετακι δεν ειχε το IOOS. (καλος κοπανος ο seller).

ΔΕΝ χρειάζεται να γραφτεί κανένας IOSS αριθμός…

To IOSS είναι εφαρμογή…

Όταν εκτυπώνουν τον αριθμό αποστολής, ενημερώνεται και η εφαρμογή IOSS με όλα τα στοιχεία του δέματος (και φυσικά αν πληρώθηκε φόρος)…

Όταν έρχεται το δέμα σκαναρετε και βλέπουν στην εφαρμογή IOSS αν έχει καταχωρηθεί στην εφαρμογή και κατ επέκταση αν έχει πληρωθεί ή όχι ο φόρος για αυτό το δέμα…

Οπότε κανένας στο τελωνείο δεν ενδιαφέρετε για το τι θα γράφει ο κάθε πωλητής…

Βλέπουν μόνο αν υπάρχει το δέμα στο σύστημα…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Οταν ο πωλητης, ειναι μλκας...

Μικροαντικειμενο απο UK, παραγγελια αρχες Σεπτεμβρη.
Μεσα Σεπτεμβρη, πηρα refund. Γιατι επρεπε να το εχω λαβει απο αρχες Οκτωβρη.

Σημερα ελαβα sms απο Ελτα.
Παω, 'να πληρωσετε το φπα' μου λεει.
Μα το πληρωσα στο ebay τους λεω. Ποιο φπα πληρωσατε ομως μου λεει; Τον αγγλικο; Τον ελληνικο; (Δως μου Θεε μου υπομονη)
Εδω ομως γραφει οτι πρεπει να το πληρωσετε μου λεει, και μου δειχνει το κοκκινο αυτοκολητο πανω στο πακετακι.
Βλεπω, οτι το πακετακι δεν ειχε το IOOS. (καλος κοπανος ο seller).

Βγαινει ακρη; Δεν βγαινει.
Σκεφτηκα οτι ειχα παρει refund, γιατι το ειχα ξεγραψει, και δεν εδωσα συνεχεια.
Φταινε τα ελτα; Μαλλον οχι.
Αφου ο αλλος δεν εβαλε το σωστο αυτοκολητο;
Εδω δεν ισχυει οτι 'η ανθρωπινη βλακεια ειναι ανικητη';
Ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν το σωστο αυτοκολητο;

Δεν ξερω τι θα γινει και πως θα το χειριστουμε αυτο...
:(

Έχεις δίκιο ότι φταίει ο πωλητής, αλλά για άλλο λόγο, όχι για το αυτοκόλλητο.

Όπως έχει γραφτεί πολλάκις, πρέπει να δηλώνουν το tracking code σε κάποια πλατφόρμα και ο δικός σου δεν το έκανε, ή το έκανε λάθος. Με αυτή την εγγραφή, στο τελωνείο βλέπουν ότι το δέμα έχει πληρωμένο ΦΠΑ και δεν ζητάνε τίποτα άλλο.

Αν ήταν απλά ένα αυτοκόλλητο, θα το έβαζαν όλοι, τσάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

ΔΕΝ χρειάζεται να γραφτεί κανένας IOSS αριθμός…

To IOSS είναι εφαρμογή…

Όταν εκτυπώνουν τον αριθμό αποστολής, ενημερώνεται και η εφαρμογή IOSS με όλα τα στοιχεία του δέματος (και φυσικά αν πληρώθηκε φόρος)…

Όταν έρχεται το δέμα σκαναρετε και βλέπουν στην εφαρμογή IOSS αν έχει καταχωρηθεί στην εφαρμογή και κατ επέκταση αν έχει πληρωθεί ή όχι ο φόρος για αυτό το δέμα…

Οπότε κανένας στο τελωνείο δεν ενδιαφέρετε για το τι θα γράφει ο κάθε πωλητής…

Βλέπουν μόνο αν υπάρχει το δέμα στο σύστημα…

 

23 λεπτά πριν, ekkli είπε

Έχεις δίκιο ότι φταίει ο πωλητής, αλλά για άλλο λόγο, όχι για το αυτοκόλλητο.

Όπως έχει γραφτεί πολλάκις, πρέπει να δηλώνουν το tracking code σε κάποια πλατφόρμα και ο δικός σου δεν το έκανε, ή το έκανε λάθος. Με αυτή την εγγραφή, στο τελωνείο βλέπουν ότι το δέμα έχει πληρωμένο ΦΠΑ και δεν ζητάνε τίποτα άλλο.

Αν ήταν απλά ένα αυτοκόλλητο, θα το έβαζαν όλοι, τσάμπα.

Παιδια, εδω ενα απο τα screenshots που κρατησα (απο οργανωση, λιγοι με φτανουν), κατα την παραγγελια:

spacer.png

 

Το vat που λεει οτι πληρωθηκε, και το πληρωνω πλεον παντα κατα τις αγορες εκτος ΕΕ, τι ειναι; Βρετανικος; Δεν ειναι απο το συστημα ο αντιστοιχος ελληνικος, αφου απο Ελλαδα αγοραζω κι εδω θα ερθει το πακετακι;

Τι καταλαβαινετε; Πληρωθηκε, αλλα ο seller δεν καταχωρησε την συναλλαγη στο συστημα; Αυτο γινεται χειροκινητα απο τον seller, κι οχι αυτοματα απο το ebay;

Αν ειναι ετσι, καλοι μλκες αρκετοι τραμπαριφες sellers, αλλα και το Ελληνικο κρατος ανοιξε 'ομορφη φαμπρικα', αφου διπλοεισπραττει φπα. Τον πληρωσα στο ebay, θα αποδωθει στο ελληνικο κρατος, και το ξαναπληρωσα σημερα στα Ελτα. Βεβαια, αν οντως ετσι εγινε, θα μου πειτε να κανω αμφισβητηση στο Γετα κλπ; Τι να πω.

Περιμενω να μου πειτε τι ειναι ο vat που οντως πληρωσα, και τελικα ποιος ειναι ο φταιχτης (παντως εγω οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Παιδια, εδω ενα απο τα screenshots που κρατησα (απο οργανωση, λιγοι με φτανουν), κατα την παραγγελια:

spacer.png

 

Το vat που λεει οτι πληρωθηκε, και το πληρωνω πλεον παντα κατα τις αγορες εκτος ΕΕ, τι ειναι; Βρετανικος; Δεν ειναι απο το συστημα ο αντιστοιχος ελληνικος, αφου απο Ελλαδα αγοραζω κι εδω θα ερθει το πακετακι;

Τι καταλαβαινετε; Πληρωθηκε, αλλα ο seller δεν καταχωρησε την συναλλαγη στο συστημα; Αυτο γινεται χειροκινητα απο τον seller, κι οχι αυτοματα απο το ebay;

Αν ειναι ετσι, καλοι μλκες αρκετοι τραμπαριφες sellers, αλλα και το Ελληνικο κρατος ανοιξε 'ομορφη φαμπρικα', αφου διπλοεισπραττει φπα. Τον πληρωσα στο ebay, θα αποδωθει στο ελληνικο κρατος, και το ξαναπληρωσα σημερα στα Ελτα. Βεβαια, αν οντως ετσι εγινε, θα μου πειτε να κανω αμφισβητηση στο Γετα κλπ; Τι να πω.

Περιμενω να μου πειτε τι ειναι ο vat που οντως πληρωσα, και τελικα ποιος ειναι ο φταιχτης (παντως εγω οχι).

Στο έγραψα ξεκάθαρα, ο πωλητής φταίει.
Και νομίζω κι ο @andreas1gr συμφωνεί σε αυτό.

Δεν ξέρω όμως αν είναι θέμα πλατφόρμας, πωλητή ή μεταφορικής.
Έχω να αγοράσω απο ebay εδώ και χρόνια.
Στο δίπλα θέμα, του aliExpress, συμβαίνει το ίδιο μόνο με συγκεκριμένες μεταφορικές.

Επίσης, δεν γνωρίζω αν τα χρήματα που πλήρωσες στον πωλητή σαν ελληνικός ΦΠΑ (γιατί αυτό πληρώνεις, ελληνικό ΦΠΑ, όπως ο κάτοικος της Ιταλίας θα πληρώσει τον ιταλικό κοκ) θα αποδωθούν στο ελληνικό κράτος.

Σίγουρα μπορείς να ζητήσεις refund από eBay αλλά δεν ξέρω πως διαχειρίζεται η πλατφόρμα αυτά τα ζητήματα. Σίγουρα θα βοηθήσει αν έχεις απόδειξη πληρωμής στα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekkli είπε

Στο έγραψα ξεκάθαρα, ο πωλητής φταίει.
Και νομίζω κι ο @andreas1gr συμφωνεί σε αυτό.

Δεν ξέρω όμως αν είναι θέμα πλατφόρμας, πωλητή ή μεταφορικής.
Έχω να αγοράσω απο ebay εδώ και χρόνια.
Στο δίπλα θέμα, του aliExpress, συμβαίνει το ίδιο μόνο με συγκεκριμένες μεταφορικές.

Επίσης, δεν γνωρίζω αν τα χρήματα που πλήρωσες στον πωλητή σαν ελληνικός ΦΠΑ (γιατί αυτό πληρώνεις, ελληνικό ΦΠΑ, όπως ο κάτοικος της Ιταλίας θα πληρώσει τον ιταλικό κοκ) θα αποδωθούν στο ελληνικό κράτος.

Σίγουρα μπορείς να ζητήσεις refund από eBay αλλά δεν ξέρω πως διαχειρίζεται η πλατφόρμα αυτά τα ζητήματα. Σίγουρα θα βοηθήσει αν έχεις απόδειξη πληρωμής στα ΕΛΤΑ.

Εχω αποδειξη απο τα Ελτα. 1,70 ευρω πληρωσα.

Μαλλον, σκεφτομαι, απο εδω και περα, σε οποια αγορα μεσω ebay και εκτος ΕΕ, να αφηνω στο σταδιο της πληρωμης, 'message to seller', που να του θυμιζω να καταχωρηση τη συναλλαγη στην πλατφορμα, για αποφυγη διπλοπληρωμης φπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

 

Παιδια, εδω ενα απο τα screenshots που κρατησα (απο οργανωση, λιγοι με φτανουν), κατα την παραγγελια:

spacer.png

 

Το vat που λεει οτι πληρωθηκε, και το πληρωνω πλεον παντα κατα τις αγορες εκτος ΕΕ, τι ειναι; Βρετανικος; Δεν ειναι απο το συστημα ο αντιστοιχος ελληνικος, αφου απο Ελλαδα αγοραζω κι εδω θα ερθει το πακετακι;

Τι καταλαβαινετε; Πληρωθηκε, αλλα ο seller δεν καταχωρησε την συναλλαγη στο συστημα; Αυτο γινεται χειροκινητα απο τον seller, κι οχι αυτοματα απο το ebay;

Αν ειναι ετσι, καλοι μλκες αρκετοι τραμπαριφες sellers, αλλα και το Ελληνικο κρατος ανοιξε 'ομορφη φαμπρικα', αφου διπλοεισπραττει φπα. Τον πληρωσα στο ebay, θα αποδωθει στο ελληνικο κρατος, και το ξαναπληρωσα σημερα στα Ελτα. Βεβαια, αν οντως ετσι εγινε, θα μου πειτε να κανω αμφισβητηση στο Γετα κλπ; Τι να πω.

Περιμενω να μου πειτε τι ειναι ο vat που οντως πληρωσα, και τελικα ποιος ειναι ο φταιχτης (παντως εγω οχι).

1.Πλήρωσες Ελληνικό ΦΠΑ

2.Στο σύστημα του AliExpress η εισαγωγή των στοιχείων στο σύστημα IOSS γίνετε από τον πωλητή κατά την εκτύπωση του Αριθμού Αποστολής και δυστυχώς όταν ο πωλητής έχει πολλές διαφορετικές μεθόδους αποστολής, πολλές από αυτές δεν υποστηρίζουν ακόμη την εφαρμογή IOSS (πιθανών να γίνετε και εδώ το ίδιο)…

3.Δεν φταίει κανένα Ελληνικό κράτος… Η νέα διαδικασία είναι απόφαση της ΕΕ και εφαρμόζεται σε όλη την ΕΕ. Αν οι πωλητές – καταστήματα δεν κάνουν σωστά την διαδικασία δεν ευθύνεται το τελωνείο που δεν βλέπει το δέμα στο σύστημα IOSS (δηλαδή αν πλήρωσε ή όχι φόρο).

4.Τώρα αφού εσύ πήρες τα χρήματα σου πίσω, γιατί να κάνεις κάποια αμφισβήτηση;

5.Τελικά παρέλαβες ενώ είχες πάρει τα χρήματα πίσω;

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

1.Πλήρωσες Ελληνικό ΦΠΑ

2.Στο σύστημα του AliExpress η εισαγωγή των στοιχείων στο σύστημα IOSS γίνετε από τον πωλητή κατά την εκτύπωση του Αριθμού Αποστολής και δυστυχώς όταν ο πωλητής έχει πολλές διαφορετικές μεθόδους αποστολής, πολλές από αυτές δεν υποστηρίζουν ακόμη την εφαρμογή IOSS (πιθανών να γίνετε και εδώ το ίδιο)…

3.Δεν φταίει κανένα Ελληνικό κράτος… Η νέα διαδικασία είναι απόφαση της ΕΕ και εφαρμόζεται σε όλη την ΕΕ. Αν οι πωλητές – καταστήματα δεν κάνουν σωστά την διαδικασία δεν ευθύνεται το τελωνείο που δεν βλέπει το δέμα στο σύστημα IOSS (δηλαδή αν πλήρωσε ή όχι φόρο).

4.Τώρα αφού εσύ πήρες τα χρήματα σου πίσω, γιατί να κάνεις κάποια αμφισβήτηση;

5.Τελικά παρέλαβες ενώ είχες πάρει τα χρήματα πίσω;

Αρα, διπλοπληρωθηκε ο φπα. Not bad για το ελληνικο κρατος. Αν ολα πανε καλα, εισπραττει 1 φορα τον Φπα, οπως πρεπει. Αν κατι γινει λαθος, τον εισπραττει 2 φορες.

Δεν θα κανω 'αμφισβητηση'. Γιατι ετυχε στην εν λογω συναλλαγη, να γινει refund. Το refund εγινε πριν ενα μηνα. Ειχα ξεγραψει οτι θα ερθει το συγκεκριμενο πακετακι. Απλα θελω να δω τι εφταιξε και πηγε λαθος. Γιατι δεν θελω να την ξαναπατησω αλλη φορα.

Τελικα, δεν υπαρχει εξαρχης τροπος να γινει σωστα η δουλεια. Και πως, αν πληρωσα οντως ελληνικο φπα, το ebay να μου χρεωσε 1,20 ευρω, και στα Ελτα να το υπολογισαν 1,70 ευρω; Τι ψαχνεις θα μου πεις. Ειναι να μην μπλεξεις μαζι τους.

Δεν κατηγορω τα Ελτα. Ουτε το τελωνειο. Σιγουρα οπως αναλυσατε, φταει ο seller.

Γι'αυτο λεω, να αφηνω 'message to seller' σε καθε συναλλαγη, αν πουμε οτι θα δινουν την απαιτουμενη προσοχη. Δηλαδη τι αλλο να κανουμε, να τους παρουμε απο το χερακι; Νομιζω οτι απο τον Ιουλιο που ξεκινησε το νεο συστημα, 3-4 μηνες μετα, και ο τελευταιος seller εμαθε οτι πρεπει να καταχωρει το ρημαδιασμενο κωδικο στο συστημα. Για την ακριβεια, νομιζα οτι το ebay εχει αυτοματοποιησει, ωστε οχι απλα να βγαζει ελληνικο vat, αλλα να τυπωνει και τα αντιστοιχα labels, και να καταχωρουνται (οπως εσεις μου ειπατε, και δεν το ηξερα), αυτοματα ολα στο ioss. Πολλα θελω ε; Ολα αυτοματα; Δεν παιζει ετσι οπως φαινεται. Πρεπει να μπει 'χερακι' ανθρωπου, και αν ο seller ειναι κουκουρουκου, μετα διπλοπληρωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2021 στις 8:30 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Σωστά και γνωστά αυτά που λες (απλά, σπάνια έμπαιναν από το τελωνείο στον κόπο να ασχοληθούν με αυτά, γιατί 'κυνηγούσαν' τα λεφτά-οπότε δεν είχε νόημα να υπογράψεις χαρτιά για παραγγελία του ήταν κάτω από 22 ευρώ), αλλά πάμε στο σήμερα .... και έχω ένα πολύ καλό ερώτημα (όποιος το έχει δει ας μας το πει).....

Αν παραγγείλω πχ. από το Aliexpress 8 συμπληρώματα διατροφής και ο πωλητής πχ. χρησιμοποιήσει τρόπο αποστολής 'Aliexpress standard shipping' ή BSC PostNL, το δέμα εκτελωνίζεται πρώτα στην Ολλανδία ή στην Ουγγαρία (φαίνεται αυτό στα tracking number updates)!!! Σε αυτήν την περίπτωση (επειδή ήδη έχει γίνει ο εκτελωνισμός σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα), εδώ το 'πιάνουν' το δέμα ότι έχει πχ. 10 συμπληρώματα διατροφής; Γιατί νομίζω ότι εδώ δεν θα γίνει τίποτα, αφού ήδη έχει γίνει αλλού ο εκτελωνισμός!!! Εγώ παλιότερα (προ 1ης Ιουλίου), είχα πάρει 8 συμπληρώματα διατροφής μαζεμένα, αλλά επειδή τότε συνεννοήθηκα με τον πωλητή και χρησιμοποίησε την Sunyou logistics, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (το δέμα μάλιστα, μου ήρθε και με Courier σπίτι)

 

20 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Το ερώτημα μου, είναι άλλο... Επειδή ένα δέμα έχει ΗΔΗ εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα, θα το 'πιάσουν' πχ. εδώ ότι έχει 5 συμπληρώματα διατροφής μέσα; Εγώ νομίζω πως ΟΧΙ!! Το πρόβλημα είναι απλά σε αυτά που έρχονται χωρίς να έχουν εκτελωνιστεί.

Όταν παραλάβεις τα δέματα με τα συμπληρώματα διατροφής από το Aliexpress, ενημέρωσε μας εδώ, αν θες, τι έγινε τελικά με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2021 στις 8:23 ΜΜ, andreas1gr είπε

Άντε με το καλό!!!!!

Τελικά την πάτησα...το πακέτο κρατήθηκε στο τελωνείο επειδή το αντικείμενο είναι ασημένιο και παρόλο που είναι κάτω απο 150€ με πληρωμένο ΦΠΑ υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις που μπορεί να φτάσουν στο 100% της αξίας του προϊόντος.

Μου είπαν απο την TNT ότι θα προσπαθήσουν να κανουν ότι καλύτερο και θα με ενημερώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, atrus74 είπε

Τελικά την πάτησα...το πακέτο κρατήθηκε στο τελωνείο επειδή το αντικείμενο είναι ασημένιο και παρόλο που είναι κάτω απο 150€ με πληρωμένο ΦΠΑ υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις που μπορεί να φτάσουν στο 100% της αξίας του προϊόντος.

Μου είπαν απο την TNT ότι θα προσπαθήσουν να κανουν ότι καλύτερο και θα με ενημερώσουν.

 

Από όσο γνωρίζω υπάρχουν σχετικές απαγορεύσεις για πολύτιμους λίθους και μέταλλα…

Σίγουρα για τον Χρυσό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Από όσο γνωρίζω υπάρχουν σχετικές απαγορεύσεις για πολύτιμους λίθους και μέταλλα…

Σίγουρα για τον Χρυσό…

Μου είπαν ότι το θέμα είναι το ασήμι στημν δική μου περίπτωση και ας είναι χαμηλής αξίας. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Περιμένω απο την Παρασκευή νέα τους αλλά τίποτα ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atrus74 είπε

Τελικά την πάτησα...το πακέτο κρατήθηκε στο τελωνείο επειδή το αντικείμενο είναι ασημένιο και παρόλο που είναι κάτω απο 150€ με πληρωμένο ΦΠΑ υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις που μπορεί να φτάσουν στο 100% της αξίας του προϊόντος.

Μου είπαν απο την TNT ότι θα προσπαθήσουν να κανουν ότι καλύτερο και θα με ενημερώσουν.

 

Η ΤΝΤ ειναι η χειρότερη μεταφορική που θα μπορουσες να εχεις σε μια τετοια περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...