Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Neofrank είπε

Και μόλις ανανεώθηκε η κατάσταση ζητώντας μου PayPal για δέμα από την Ολλανδία ρε φίλε!! Χώρα της ΕΕ!! Τα συμπεράσματα δικά σας! Θα πληρώνουμε και τελωνείο για αποστολή από ευρωπαϊκές χώρες

Screenshot_2021-12-24-16-07-47-76_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Τους είχες στείλει στο μεσοδιάστημα τα στοιχεία σου μέσω mail ή απλά περίμενες να δεις καμιά αλλαγή στο status? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Παντός τελευταία που έχω κάνει παραγγελία από αλι από διάφορους πολίτες παρατήρησα ότι μετά την συλλογή όλα μαζί 3-4 προϊόντα από όλους διάφορους έχουν συγκεντρωθεί σε ένα δέμα γιατί το ανάφερει κιόλας όταν κοιτάς για αριθμό αποστολής οπότε μάλλον το κάνει αλι για τα έξοδα αποστολής

Προσοχή στα combined shipping από Ali.Υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο στην Ελλάδα.

Σαν μεμονωμένες αγορές έχεις προπληρωσει το VAT αλλά αν γίνουν όλες μαζί μια αποστολή τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, whosethere είπε

μια ματιά στο φόρουμ θα αρκούσε και δε θα χρειαζόσουν 300 κυριολεκτικά τηλέφωνα, αλλά τι να λέμε, 300 σελίδες τώρα, ότι τα προβλήματα των υπηρεσιών γίνονται και δικά μας, καλή γαλοπούλα.

 Το θέμα ειναι αγαπητέ/ή οτι δεν θα έπρεπε να έχουμε φτασει σε σημείο να παριστάνουμε τον ντετέκτιβ στα φόρουμ και να ψαχνουμε μεταξύ μας για τα δέματα μας που στο κάτω κάτω και τα έχουμε πληρώσει (τα έξοδα αποστολής) και με το παραπάνω, αλλά επιπλέον θα μας ράψουν κοστουμάκι στο τελωνείο για να πληρώσουμε πάλι τα μαλλιά της κεφαλής μας, οι λύσεις είναι απλές, απλώς οι αρμόδιοι αρνούνται να δράσουν και έχουμε φτάσει σε αυτό το μπάχαλο.

 Και εξ'υπακούεται οτι δεν είναι λόγω εορτών, αυτό το φιάσκο γίνεται όλο το χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Neofrank είπε

Και μόλις ανανεώθηκε η κατάσταση ζητώντας μου PayPal για δέμα από την Ολλανδία ρε φίλε!! Χώρα της ΕΕ!! Τα συμπεράσματα δικά σας! Θα πληρώνουμε και τελωνείο για αποστολή από ευρωπαϊκές χώρες

Screenshot_2021-12-24-16-07-47-76_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Ειναι απο καταστημα στην Ολλανδια η ειναι τριγωνικη αποστολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, grip είπε

Τους είχες στείλει στο μεσοδιάστημα τα στοιχεία σου μέσω mail ή απλά περίμενες να δεις καμιά αλλαγή στο status? 

Εννοείται είχα στείλει τα στοιχεία... Μέχρι και fax από το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ προσπαθούσαν να στείλουν για να δούνε τι είναι αυτά τα ελλιπή στοιχεία και δεν δεχόταν το φαξ

18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ειναι απο καταστημα στην Ολλανδια η ειναι τριγωνικη αποστολη?

Είναι αποστολή από Ηνωμένο Βασίλειο που έχει εκτελωνιστεί στην Ολλανδία μιας και ο έμπορος το αναφέρει ξεκαθαρα

Screenshot_2021-12-21-13-27-37-04_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Neofrank είπε

Εννοείται είχα στείλει τα στοιχεία... Μέχρι και fax από το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ προσπαθούσαν να στείλουν για να δούνε τι είναι αυτά τα ελλιπή στοιχεία και δεν δεχόταν το φαξ

Είναι αποστολή από Ηνωμένο Βασίλειο που έχει εκτελωνιστεί στην Ολλανδία μιας και ο έμπορος το αναφέρει ξεκαθαρα

Screenshot_2021-12-21-13-27-37-04_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Πω... Τι να πω. Λυπηρό κ ταυτόχρονα εξοργιστικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neofrank είπε

Εννοείται είχα στείλει τα στοιχεία... Μέχρι και fax από το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ προσπαθούσαν να στείλουν για να δούνε τι είναι αυτά τα ελλιπή στοιχεία και δεν δεχόταν το φαξ

Είναι αποστολή από Ηνωμένο Βασίλειο που έχει εκτελωνιστεί στην Ολλανδία μιας και ο έμπορος το αναφέρει ξεκαθαρα

Screenshot_2021-12-21-13-27-37-04_e4424258c8b8649f6e67d283a50a2cbc.jpg

Αρα δεν ειναι αποστολη απο ΕΕ και ακολουθει τον ιδιο δρομο με τις αποστολες απο Κινα.

Το οτι περασε τελωνειο ειναι προφανως επειδη κατι δε δηλωσε καλα ο πωλητης.Οπως γινεται και με τα της Κινας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Neofrank είπε

Ζητάς από DHL να επιστραφεί το δέμα στον αποστολέα και παράλληλα κάνεις dispute στο PayPal μόλις δεις και επιστρέφει...επίσης ήξερα ότι τα βιβλία και οι επιστολές δεν υπόκεινται σε τελωνειακούς ελέγχους...

Μια χαρα υποκεινται

Την εχω πατησει με βιβλια πιστοποιησης απο Αμερικη το 2015 και 2016. Με DHL ολα σταματουσαν ΕλΒελ και ηθελαν εκτελωνισμο και αποθηκευτρα. Ειχα μιλησει τοτε και με το τελωνειο στο αεροδρομιο και μου το ειχαν επιβεβαιωσει οτι θα ειχε και ΦΠΑ βιβλιων και δασμους αν υπερβαινε μια αξια Χ (που την υπερβαινε).

Αν ακυρωνες αγορα, επεστρεφαν και ερχοντουσαν με αλλο κουριερ περναγαν αερα πατερα το οποιο και τελικα εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, whosethere είπε

χμμμ, μήπως επικοινώνησες με ebay/πωλητή; ίσως να έπαιξε κάποιο μπέρδεμα εκεί και να μην φάνηκε στην ετικέτα του δέματος ότι ήταν πληρωμένο, έτσι να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς με αιτήσεις στα ΕΛΤΑ και δώσεις παραπάνω χρήματα, αλλά να σου επιστρέψει το ποσό ο πωλητής/ebay.

Το ebay θα μου πει ότι τα έκανε όλα σωστά, επίσης στο pdf που μου δίνει λέει ολοκάθαρα 24% ΦΠΑ τόσα ευρώ (παραπάνω από ότι χρεώσε ο τελώνης). Τα οποία φυσικά πλήρωσα μαζί με τα μεταφορικά και το προιόν.

Δεν το βιάζομαι και για το γμτ και μόνο θα κάνουν επανεξέταση...

Διαβάζω ότι φίλος εδώ είχε status που έλεγε φέρτε μας paypal ή τιμολόγιο κτλ κτλ. Και γω που τα έστελνα πριν τα ζητήσουν, ούτε τα έλαβαν υπόψη. Ε, οχι δεν θα χαριστώ και ας είναι 9 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Damned7 είπε

Προσοχή στα combined shipping από Ali.Υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο στην Ελλάδα.

Σαν μεμονωμένες αγορές έχεις προπληρωσει το VAT αλλά αν γίνουν όλες μαζί μια αποστολή τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Κανένα πρόβλημα. Έχω πάρει τα  περισσότερα δέματά μου έτσι. Έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soterman είπε

Το ebay θα μου πει ότι τα έκανε όλα σωστά, επίσης στο pdf που μου δίνει λέει ολοκάθαρα 24% ΦΠΑ τόσα ευρώ (παραπάνω από ότι χρεώσε ο τελώνης). Τα οποία φυσικά πλήρωσα μαζί με τα μεταφορικά και το προιόν.

Δεν το βιάζομαι και για το γμτ και μόνο θα κάνουν επανεξέταση...

Διαβάζω ότι φίλος εδώ είχε status που έλεγε φέρτε μας paypal ή τιμολόγιο κτλ κτλ. Και γω που τα έστελνα πριν τα ζητήσουν, ούτε τα έλαβαν υπόψη. Ε, οχι δεν θα χαριστώ και ας είναι 9 ευρώ.

Και στο aliexpress που έχει προκύψει ένα παρόμοιο πρόβλημα η αιτία ήταν πως δεν είχε δηλωθεί η πληρωμή, δεν είχε περαστεί στην ετικέτα κλπ, υπήρξαν άτομα που τους επέστρεψαν το ποσό που είχαν καταβάλει αρχικά. Απλώς ώστε να έχει καλυφθεί η πιθανότητα το προτείνω.

Δεν ξέρω όμως γιατί περίμενες έχοντας στείλει προκαταβολικά το email ότι θα γίνει κάτι. Πως θα το λάβει υπόψη μια υπηρεσία το μήνυμα σου, ότι θα φτάσει κάποτε ένα δέμα και ναι το έχω προπληρώσει και να το έχετε στο νου σας, δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω τέτοια διαδικασία.

6 ώρες πριν, ikthareone20736 είπε

 Το θέμα ειναι αγαπητέ/ή οτι δεν θα έπρεπε να έχουμε φτασει σε σημείο να παριστάνουμε τον ντετέκτιβ στα φόρουμ και να ψαχνουμε μεταξύ μας για τα δέματα μας που στο κάτω κάτω και τα έχουμε πληρώσει (τα έξοδα αποστολής) και με το παραπάνω, αλλά επιπλέον θα μας ράψουν κοστουμάκι στο τελωνείο για να πληρώσουμε πάλι τα μαλλιά της κεφαλής μας, οι λύσεις είναι απλές, απλώς οι αρμόδιοι αρνούνται να δράσουν και έχουμε φτάσει σε αυτό το μπάχαλο.

 Και εξ'υπακούεται οτι δεν είναι λόγω εορτών, αυτό το φιάσκο γίνεται όλο το χρόνο.

Το θέμα είναι πως έγραψες κάτι που θεώρησα εξυπνακίστικο και προφανέστατο, το σχολίασα, και τώρα μας εξηγείς λογοτεχνικά πως θέλεις να ζεις σε ένα κράτος του οποίου οι υπηρεσίες δουλεύουν ρολόι. Κάτι μας είπες τώρα δηλαδή, επειδή όλοι οι υπόλοιποι τη βρίσκουμε περιμένοντας ιδιοκτησία, χωρίς να ξέρουμε πότε θα την παραλάβουμε. Οκέυ, εάν εσύ μπορείς να αλλοιωθείς σε 300 τηλεφωνήματα αντί να καταλάβεις ότι βράζεις στο ίδιο καζάνι αργοπορίας των υπολοίπων το οποίο διαρκεί 2 χρόνια τώρα όπως αγαπάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marios1515 είπε

Το ξερει καποιος αυτο το καταστημα?

Εχει κανει καποιος αγορα απο εκει?

https://www.notebooksbilliger.de/

Υπάρχουν κάποιες αναφορές για αγορές από εκεί πιο παλιά εδώ στο forum.

Τότε ήθελε να έχεις εταιρικό ΑΦΜ , δεν πουλούσαν σε απλούς πελάτες.

Για τώρα δεν ξέρω.

7 ώρες πριν, Damned7 είπε

Προσοχή στα combined shipping από Ali. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο στην Ελλάδα.

Σαν μεμονωμένες αγορές έχεις προπληρωσει το VAT αλλά αν γίνουν όλες μαζί μια αποστολή τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Έχει τύχει ποτέ σε κάποιον κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από προσωπική εμπειρία που παραγγελνω από Κίνα και έρχεται μέσω Αγγλίας περιττό να σας πω ότι μου έκανε δέμα με κάτι μπρασελεδες 75 μερες.και οι 33 μερες ήταν στους κοπρίτες στο τελωνείο φυσικά μεσα στο σάκο.όλα αυτά πριν 3 μηνες όχι τώρα με τις γιορτες γιατί προβλέπω να τα έπαιρνα το 2023.τηλέφωνα δεν σήκωναν ποτέ,ενημέρωση ούτε για δείγμα.και απλά βάλανε ταρίφα δασμών όσο γουστάρουν.αυτό είναι το ελληνικο κράτος

Επεξ/σία από greekandrew1953
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

Ξέρουμε αν στο cafago η αποστολή από Κίνα με την μέθοδο duty free ειναι όντως χωρίς τελωνείο και λοιπά extra κόστη;;;;

Και πως έρχεται το δέμα Ελλάδα με κούριερ η με απλό ταχυδρομείο;;;

Ενδιαφέρομαι για ένα ταμπλετ που το έχει σε καλή τιμή προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...