Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα επιτέλους μετά από 1+ μήνα φάκελο από eBay UK. Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται πάντως με το τελωνείο και το ΕΛΤΑ, αν είναι δυνατόν να κάνει δυό μέρες Αγγλία - Ελλάδα και να περιμένεις μετά για άγνωστο αριθμό εβδομάδων για το πότε θα παραλάβεις. Στο δια ταύτα, το eBay έκανε την κλασική πατάτα με το ΦΠΑ οπότε και ξαναχρεώθηκα. Στο linκ που έχει αναφερθεί, τι επισυνάπτω?? Φωτό από την ετικέτα που κόλλησαν πάνω στον φάκελο, την απόδειξη που μου έδωσαν απ'το γκισέ ή και τα δυό??

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, johnmadgr είπε

δεν παιζονται η ανθρωποι τι να πω, σε τι φαση βρισκεται το δεμα σου?

Είναι στη φάση "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" και απο εκει και πέρα καμία ενημέρωση εδώ κι ένα μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!

Για αγορά μέσω etsy από Ουκρανία, με προπληρωμένο φπα και το ioss no κανονικά πάνω στο δέμα, μου ήρθε ειδοποιητήριο από ΕΛΤΑ να πληρώσω τέλη εκτελωνισμόυ 7.5ε...

IMG_20211227_075048.jpg.0d9b4670d79eb0b853ee1e7c431a3d56.jpg

IMG_20211227_075139.jpg.921d56024e95a32a7ea61e7b842a46b5.jpg

 

Τι κάνω? Υπάρχει κάποιος τρόπος για επανεξέταση της χρέωσης? 

Αν παραλάβω και πληρώσω το χαράτσι, μπορώ μετά να το διεκδικήσω πίσω απ'το geta?

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 11:24 ΜΜ, whosethere είπε

Και στο aliexpress που έχει προκύψει ένα παρόμοιο πρόβλημα η αιτία ήταν πως δεν είχε δηλωθεί η πληρωμή, δεν είχε περαστεί στην ετικέτα κλπ, υπήρξαν άτομα που τους επέστρεψαν το ποσό που είχαν καταβάλει αρχικά. Απλώς ώστε να έχει καλυφθεί η πιθανότητα το προτείνω.

Δεν ξέρω όμως γιατί περίμενες έχοντας στείλει προκαταβολικά το email ότι θα γίνει κάτι. Πως θα το λάβει υπόψη μια υπηρεσία το μήνυμα σου, ότι θα φτάσει κάποτε ένα δέμα και ναι το έχω προπληρώσει και να το έχετε στο νου σας, δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω τέτοια διαδικασία.

Όταν θα πάω στα ΕΛΤΑ θα δω αν το ΙΟSS ειναι πάνω στο δέμα, αν φαίνεται ότι έχει πληρωθεί ΦΠΑ.

Email έστελνα από όταν είδα ότι το δέμα μπήκε στο τελωνείο, ούτως ώστε να προλάβω την όποια καθυστέρηση, αν δεν υπήρχε το IOSS επάνω. Διαδικασία τέτοια δεν υπάρχει, αλλά αν μια στο εκατομμύριο βοηθήσει τι πειράζει; Στη δική μου περίπτωση βέβαια, τσάμπα έγραφα 😛 😛 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikthareone20736 είπε

Είναι στη φάση "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" και απο εκει και πέρα καμία ενημέρωση εδώ κι ένα μήνα

απιστευτα πραγματα τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, καλημέρα και χρόνια πολλά.

Μου έτυχε και μένα το περίφημο: " Ελλιπη Πληροφοριακα Στοιχεια Απο Αποστολεα - Απαιτειται Καταχωρηση" (περιμένω πακέτο από Αμερική).
Μετά από τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και αναμονή μεγάλη, μου είπαν ότι τους έχουν ενημερώσει από το τελωνείο ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή την καταχώρηση. Τι να πω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 6:30 ΜΜ, Dantε είπε

Αρα δεν ειναι αποστολη απο ΕΕ και ακολουθει τον ιδιο δρομο με τις αποστολες απο Κινα.

Το οτι περασε τελωνειο ειναι προφανως επειδη κατι δε δηλωσε καλα ο πωλητης.Οπως γινεται και με τα της Θ

Μιλώντας με την postNL μου αναφέρουν ότι έχει γίνει εκτελωνισμος στην Ολλανδία αλλά παρόλα αυτά τα ΕΛΤΑ γουστάρουν να χρεώσουν και αυτοί τέλη...νταβατζηδες στην τσέπη μας με το έτσι θέλω!

Screenshot_2021-12-27-16-39-11-05_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

8 ώρες πριν, simba88 είπε

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!

Για αγορά μέσω etsy από Ουκρανία, με προπληρωμένο φπα και το ioss no κανονικά πάνω στο δέμα, μου ήρθε ειδοποιητήριο από ΕΛΤΑ να πληρώσω τέλη εκτελωνισμόυ 7.5ε...

IMG_20211227_075048.jpg.0d9b4670d79eb0b853ee1e7c431a3d56.jpg

IMG_20211227_075139.jpg.921d56024e95a32a7ea61e7b842a46b5.jpg

 

Τι κάνω? Υπάρχει κάποιος τρόπος για επανεξέταση της χρέωσης? 

Αν παραλάβω και πληρώσω το χαράτσι, μπορώ μετά να το διεκδικήσω πίσω απ'το geta?

Ευχαριστώ!

 

 

Αν είναι από eBay σου επιστρέφει τα χρήματα το eBay. Αλλιώς τα πληρώνεις και λες.και ευχαριστώ! Νταβατζηδες με όλη τη σημασία της λέξης. Η λογική είναι ότι δε σε χρεώνουν ΦΠΑ επειδή έχεις IOSS number αλλά τέλη παρουσίασης στο τελωνείο ότι δλδ μπήκε και βγήκε το δέμα. Μιλάμε για χαράτσι δικής τους εφεύρεσης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ είναι γνωστό ότι πρόκειται για μια συμμορία αλλά και η παρατυπία έχει κ όρια της...Βάσει εγγράφων και προπληρωμένου φπα όμως έπρεπε να γίνει cleared, χωρίς το τέλος.

Γνωρίζει κάποιος αν και πώς μπορώ να τα διεκδικήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikthareone20736 είπε

Τους πήρες τηλέφωνο για τα ελλιπή στοιχεία ή e-mail?

Τους έστειλα e-mail αλλά σε άλλους ξεκόλλησε από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Τους έστειλα e-mail αλλά σε άλλους ξεκόλλησε από μόνο του.

Σε ποιο e-mail τους εστειλες? γιατι εγω στελνω εδω και 10 μέρες και δεν παίρνω απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikthareone20736 είπε

Σε ποιο e-mail τους εστειλες? γιατι εγω στελνω εδω και 10 μέρες και δεν παίρνω απάντηση

Απαντηση μην Περιμένεις.

Έστειλα στο [email protected] για θέμα έβαλα το tracking number και έγραψα τα στοιχεία μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...