Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε στο τοπικό κατάστημα το δεματάκι από ebay Αγγλίας που περίμενα...

IMG_20211228_140223.jpg.49c78070d1d5130ebd73119b53d4bfdb.jpg

IMG_20211228_140230.jpg.ef50037ed27d32f692851515ad17b81f.jpg

Ο άγγλος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω, βέβαια έβαλε μικρή αξία,  το σωστό θα ήταν 80 + 16 ο ΦΠΑ, συνολο 96 ευρώ. Αλλά και πάλι δεν φαίνεται πουθενά ότι πληρώθηκε o ΦΠΑ, μπράβο στο ebay που δεν ενημέρωσε το IOSSσύστημα.

Έκανα αίτηση επαναυπολογισμού ΦΠΑ, ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ μου λέει "θες να στο υπολογίσουν με μεγαλύτερη αξία;" του λέω "αφού έχω πληρώσει τον ΦΠΑ της μεγαλύτερης αξίας, τι να υπολογίσουν;". Του λέω το τάληρο θα πληρώσω λογικά. Μου φέρνει ένα άλλο κατάλογο με χρεώσεις και βλέπω ότι στα αξίας ως 50 ευρώ τα τέλη ΕΛΤΑ ειναι 5 ευρώ. Αν πάει στα 96 μου λέει το ποσό αυτό θα πάει στα 10.

Αν γίνει αυτό θα καταφύγω στην ΕΕΤΤ χαχαχα

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, soterman είπε

Ήρθε στο τοπικό κατάστημα το δεματάκι από ebay Αγγλίας που περίμενα...

IMG_20211228_140223.jpg.49c78070d1d5130ebd73119b53d4bfdb.jpg

IMG_20211228_140230.jpg.ef50037ed27d32f692851515ad17b81f.jpg

Ο άγγλος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω, βέβαια έβαλε μικρή αξία,  το σωστό θα ήταν 80 + 16 ο ΦΠΑ, συνολο 96 ευρώ. Αλλά και πάλι δεν φαίνεται πουθενά ότι πληρώθηκε o ΦΠΑ, μπράβο στο ebay που δεν ενημέρωσε το IOSSσύστημα.

Έκανα αίτηση επαναυπολογισμού ΦΠΑ, ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ μου λέει "θες να στο υπολογίσουν με μεγαλύτερη αξία;" του λέω "αφού έχω πληρώσει τον ΦΠΑ της μεγαλύτερης αξίας, τι να υπολογίσουν;". Του λέω το τάληρο θα πληρώσω λογικά. Μου φέρνει ένα άλλο κατάλογο με χρεώσεις και βλέπω ότι στα αξίας ως 50 ευρώ τα τέλη ΕΛΤΑ ειναι 5 ευρώ. Αν πάει στα 96 μου λέει το ποσό αυτό θα πάει στα 10.

Αν γίνει αυτό θα καταφύγω στην ΕΕΤΤ χαχαχα

lol θα καταφύγεις στην ΕΕΤΤ και θα πεις τι;

"Ο πωλητής έκανε λαμογιά και δε δήλωσε σωστά την αξία, όταν έκανα την αγορά δεν είχα διαβάσει τον πίνακα των νέων χρεώσεων που ισχύουν από 1/7, θέλω τα λεφτά μου πίσω μπουχου κρατήστε μου το χεράκι;"

ζήτα τα λεφτά σου πίσω από ebay

edit: Καταλαβαίνω να θεωρεί κάποιος πως οι χρεώσεις εκτελωνισμού είναι υψηλές για την αξία των υπηρεσίων των ΕΛΤΑ κλπ. Το αίσθημα είναι κοινό. Αλλά συνέλθετε λίγο. Διαβάστε τι ισχύει και ποιος ευθύνεται για τι.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η ευτυχως ειναι καταλοιπα της εποχης που εμεις οι ιδιοι
ζηταγαμε απο τους πωλητες μικροτερες δηλωσεις.
Ετσι τους εκπαιδευσαμε.
Soterman ισως ειναι σωστοτερο-προτιμοτερο να απευθυνθεις σε ebay απευθειας.
Προφανως ο πωλητης εκανε λαθος, δεν χρησιμοποιησε το αυτοκολλητο του
ebay (υποθετω σε αφηνει να τυπωσεις το δικο τους για να εχεις το ioss) και το
ελληνικο τελωνειο  ηταν αδυνατο να ξερει οτι ειχε πληρωθει φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, whosethere είπε

ε μάλλον διεύθυνση/όνομα θα είναι τι άλλο θα μπορούσε, πάντα με βάση ό τι έχουν δημοσιεύσει άλλοι συμφορουμίτες.

Που θα βρούν το όνομα/διεύθυνση μου αν αυτά όντως έχουν σβηστεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Που θα βρούν το όνομα/διεύθυνση μου αν αυτά όντως έχουν σβηστεί? 

Μπορείς να τους στειλεις ενα e-mail με το tracking ως θέμα και στο κυρίως κείμενο να βάλεις τα στοιχεία σου.

 

17 λεπτά πριν, whosethere είπε

θα μυρίσουν τα νύχια τους

 

Εσείς βρίσκεστε εδώ μόνο για την ειρωνεία προς άλλους ή για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον οσο μπορούμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikthareone20736 είπε

Μπορείς να τους στειλεις ενα e-mail με το tracking ως θέμα και στο κυρίως κείμενο να βάλεις τα στοιχεία σου.

 

Εσείς βρίσκεστε εδώ μόνο για την ειρωνεία προς άλλους ή για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον οσο μπορούμε?

Όπως αναφέρει το λινκ που έδωσα (το οποίο είναι μία από τις προηγούμενες αναρτήσεις που ανέφερα ότι πρόσφατα άλλοι συμφορουμίτες δημοσίευσαν και στις οποίες θα μπορούσε να αναφερθεί ο χρήστης αλλά επέλεξε αντί να κάνει μια γρήγορη ανάγνωση των προηγούμενων λίγων σελίδων, να αναθέσει στους υπόλοιπους να την κάνουν για εκείνον) ήταν πιθανότατα λάθος το συστήματος και πλέον έχει αποκατασταθεί ή η υπηρεσία ίσως να κάνει χειροκίνητα την εισαγωγή στοιχείων.

Εσύ γιατί βρίσκεσαι εδώ; Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έχεις κάνει είναι να κλαφτείς για το που ζεις, να αγνοήσεις τις απαντήσεις περί του αργοπορημένου δέματός σου και όταν τελικά έλαβες απάντηση από ΕΛΤΑ (ήταν τελικά η ίδια με αυτή που σου δώσαμε) να αμφισβητήσεις κατά πόσο αυτή είναι ισχύει ή όχι:  ο μεγάλος όγκος δεμάτων και η γενική κατάσταση ΕΛΤΑ *surprised pikachu face*

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, whosethere είπε

Όπως αναφέρει το λινκ που έδωσα (το οποίο είναι μία από τις προηγούμενες αναρτήσεις που ανέφερα ότι πρόσφατα άλλοι συμφορουμίτες δημοσίευσαν και στις οποίες θα μπορούσε να αναφερθεί ο χρήστης αλλά επέλεξε αντί να κάνει μια γρήγορη ανάγνωση των προηγούμενων λίγων σελίδων, να αναθέσει στους υπόλοιπους να την κάνουν για εκείνον) ήταν πιθανότατα λάθος το συστήματος και πλέον έχει αποκατασταθεί ή η υπηρεσία ίσως να κάνει χειροκίνητα την εισαγωγή στοιχείων.

Εσύ γιατί βρίσκεσαι εδώ; Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έχεις κάνει είναι να κλαφτείς για το που ζεις, να αγνοήσεις τις απαντήσεις περί του αργοπορημένου δέματός σου και όταν τελικά έλαβες απάντηση από ΕΛΤΑ (ήταν τελικά η ίδια με αυτή που σου δώσαμε) να αμφισβητήσεις κατά πόσο αυτή είναι ισχύει ή όχι:  ο μεγάλος όγκος δεμάτων και η γενική κατάσταση ΕΛΤΑ *surprised pikachu face*

 Εγω φίλε βρίσκομαι εδώ για να παραθέσω την δική μου εμπειρεία με τα ταχυδρομία και να βοηθήσω με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ όποιον χρειάζεται βοήθεια ή εχει απορίες.

 Μιας και παραγγέλνω αρκετές δεκαετίες απο το εξωτερικό, ελάχιστες ήταν οι φορές που χρειάστηκε να περιμένω τόσο.

Αυτός είναι ο σκοπός μου λοιπόν, σε διαφορά με εσένα που το μόνο που κάνεις ειναι να κατακρίνεις τον κόσμο, να τον ειρωνευεσαι, να είσαι αγενέστατος/η, και σε γενικές γραμμές να προσπαθείς να δημιουργήσεις εντάσεις χωρίς λόγο και αιτία.

Μήπως έχεις κανέναν δικό σου στο τελωνείο και σε ενοχλεί η ζοφερή πραγματικότητα της τεμπελιάς και του σταυροποδιού που επικρατεί εκεί?  😁😁😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikthareone20736 είπε

 Εγω φίλε βρίσκομαι εδώ για να παραθέσω την δική μου εμπειρεία με τα ταχυδρομία και να βοηθήσω με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ όποιον χρειάζεται βοήθεια ή εχει απορίες.

Αυτός είναι ο σκοπός μου λοιπόν, σε διαφορά με εσένα που το μόνο που κάνεις ειναι να κατακρίνεις τον κόσμο, να τον ειρωνευεσαι, να είσαι αγενέστατος/η, και σε γενικές γραμμές να προσπαθείς να δημιουργήσεις εντάσεις χωρίς λόγο και αιτία.

Όχι φίλε για την ώρα αυτό που έχεις κάνει είναι να γκρινιάξεις. Αυτό ίσως να βοηθά εσένα αλλά δεν είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος. όταν μπαίνω σε αυτό το θέμα περιμένω να βοηθήσω κάποιον ή κάποιος να έχει πληροφορίες που θα με βοηθήσουν, το οποίο με φέρνει σε

6 λεπτά πριν, ikthareone20736 είπε

Μήπως έχεις κανέναν δικό σου στο τελωνείο και σε ενοχλεί η ζοφερή πραγματικότητα της τεμπελιάς και του σταυροποδιού που επικρατεί εκεί?  😁😁😁

δυστυχώς αυτό το σχόλιο δηλώνει το πόσο δεν καταλαβαίνεις, κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με την πρώτη ανάρτηση, το σκοπό αυτού του θέματος. Θέλεις να ξεσπάσεις, να πεις πόσο σκατά είναι οι υπηρεσίες (το ξέρουμε, ζούμε στην ίδια χώρα, εάν δεν ήταν δε θα υπήρχε λόγος ύπαρξης αυτού του θέματος), και να συνεχίζεις το ίδιο αιωνίως. Στο μεταξύ υπάρχει θέμα αποκλειστικό των ΕΛΤΑ όπου και ίσως να είχε μεγαλύτερη σημασία εάν εκεί έβγαζες τον πόνο σου. Η ανικανότητα της υπηρεσίας (και της κάθε υπηρεσίας) είναι ένα μείγμα λόγων, ξεκινώντας από νομοθεσία συμπεριλαμβάνει και τον κάθε εργαζόμενο. Μπορείς να κάτσεις να κλαφτείς για τα τεμπελόσκυλα. Δε θα προσφέρει κάτι αλλά υποθέτω ότι εάν χρειάζεται να το κάνεις κάπου, θα είναι σε κάποιο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, whosethere είπε

Όχι φίλε για την ώρα αυτό που έχεις κάνει είναι να γκρινιάξεις. Αυτό ίσως να βοηθά εσένα αλλά δεν είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος. όταν μπαίνω σε αυτό το θέμα περιμένω να βοηθήσω κάποιον ή κάποιος να έχει πληροφορίες που θα με βοηθήσουν, το οποίο με φέρνει σε

δυστυχώς αυτό το σχόλιο δηλώνει το πόσο δεν καταλαβαίνεις, κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με την πρώτη ανάρτηση, το σκοπό αυτού του θέματος. Θέλεις να ξεσπάσεις, να πεις πόσο σκατά είναι οι υπηρεσίες (το ξέρουμε, ζούμε στην ίδια χώρα, εάν δεν ήταν δε θα υπήρχε λόγος ύπαρξης αυτού του θέματος), και να συνεχίζεις το ίδιο αιωνίως. Στο μεταξύ υπάρχει θέμα αποκλειστικό των ΕΛΤΑ όπου και ίσως να είχε μεγαλύτερη σημασία εάν εκεί έβγαζες τον πόνο σου. Η ανικανότητα της υπηρεσίας (και της κάθε υπηρεσίας) είναι ένα μείγμα λόγων, ξεκινώντας από νομοθεσία συμπεριλαμβάνει και τον κάθε εργαζόμενο. Μπορείς να κάτσεις να κλαφτείς για τα τεμπελόσκυλα. Δε θα προσφέρει κάτι αλλά υποθέτω ότι εάν χρειάζεται να το κάνεις κάπου, θα είναι σε κάποιο φόρουμ.

Δεν μπαινω στον κοπο να το διαβάσω ολο αυτό αλλα ευχαριστώ για το χρόνο σου! καλο βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ghostrider είπε

δυστυχως η ευτυχως ειναι καταλοιπα της εποχης που εμεις οι ιδιοι
ζηταγαμε απο τους πωλητες μικροτερες δηλωσεις.
Ετσι τους εκπαιδευσαμε.
Soterman ισως ειναι σωστοτερο-προτιμοτερο να απευθυνθεις σε ebay απευθειας.
Προφανως ο πωλητης εκανε λαθος, δεν χρησιμοποιησε το αυτοκολλητο του
ebay (υποθετω σε αφηνει να τυπωσεις το δικο τους για να εχεις το ioss) και το
ελληνικο τελωνειο  ηταν αδυνατο να ξερει οτι ειχε πληρωθει φπα.

Δεν του είχα ζητήσει μικρότερη αξία, θα μπορούσε να βάλει την κανονική αξία, ποιος ξέρει γιατί.

Σύμφωνα με τον κατάλογο που μου έδειξαν στα ΕΛΤΑ και έβαλε link o whosethere, το δέμα με αξία 38 ευρώ θα έπρεπε να έχει τέλος εκτελωνισμού 7.5 ευρώ και όχι 5. Αν μετά την αίτηση επανεξέτασης, το αλλάξουν πχ το πάνε στα 10, τότε θα απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ, ως εποπτεύουσα αρχή των ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για αδιαφάνεια και ασυνέπεια. Τρίχες κατσαρές θα μου πεις, π@@τσες μπλε θα συμπληρώσω και γω χαχαχα

Ψάχνοντας για ebay ioss double taxation βρήκα διάφορα στο ebay community (πχ https://community.ebay.com/t5/Shipping/IOSS-and-double-VAT-taxation/td-p/32158139 ), που να δείχνουν τελικά το ποιος δεν κάνει και τόσο καλά του δουλειά του.

Αν τελικά χρειαστεί να ξαναπληρώσω κάτι στα ΕΛΤΑ, θα απευθυνθώ στο ebay για refund. Θα ενημερώσω όπως και να έχει.

Επεξ/σία από soterman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fixfare93 είπε

 

Παιδιά τη σημένει ( ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ )????

Εχει απαντηθεί εδω κοιτα λιγο τις προηγούμενες σελίδες. 

Αλλα στο διαταφτα για εμενα τιποτα δεν σημαίνει απλα μια δικαιολογία απο τα γετα να σου χρεωσουν τέλη εκτελωνισμου. 

Απλα τα πράγματα τα υπολοιπα οτι και καλα δεν γράφει τα στοιχεία σου ειναι παπατζες. Κανε υπομονη και θα σου προχωρησει το δεμα απλα θα πληρώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soterman είπε

Δεν του είχα ζητήσει μικρότερη αξία, θα μπορούσε να βάλει την κανονική αξία, ποιος ξέρει γιατί.

Σύμφωνα με τον κατάλογο που μου έδειξαν στα ΕΛΤΑ και έβαλε link o whosethere, το δέμα με αξία 38 ευρώ θα έπρεπε να έχει τέλος εκτελωνισμού 7.5 ευρώ και όχι 5. Αν μετά την αίτηση επανεξέτασης, το αλλάξουν πχ το πάνε στα 10, τότε θα απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ, ως εποπτεύουσα αρχή των ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για αδιαφάνεια και ασυνέπεια. Τρίχες κατσαρές θα μου πεις, π@@τσες μπλε θα συμπληρώσω και γω χαχαχα

Ψάχνοντας για ebay ioss double taxation βρήκα διάφορα στο ebay community (πχ https://community.ebay.com/t5/Shipping/IOSS-and-double-VAT-taxation/td-p/32158139 ), που να δείχνουν τελικά το ποιος δεν κάνει και τόσο καλά του δουλειά του.

Αν τελικά χρειαστεί να ξαναπληρώσω κάτι στα ΕΛΤΑ, θα απευθυνθώ στο ebay για refund. Θα ενημερώσω όπως και να έχει.

μακαρι να βγαλεις ακρη. συμφωνα και με οσα λεει το link εστω και μια μικρη αβλεψια καταληγει στις διπλοχρεωσεις. σε ali που εχει "δικια" του υπηρεσια αποστολης και δινει αυτο tracking ειναι πιο διαχειρισιμο. σε ebay που ο καθε seller εχει πολυ μεγαλυτερη αυτονομια αποστολής οι πιθανοτητες λαθους αυξανονται δραματικα.
Εγω αναρωτιεμαι. Αν το Ioss ειναι τοσο δυσκολο μηπως ειναι καλυτερα να καταργηθει (η να ζηταμε να μας αποσταλει ανευ ioss)? Τουλαχιστον να ξερουμε οτι καθε πακετακι ισον αμοιβη τελωνειου συν φπα. Πιο γρηγορα θα καναμε απο τη στιγμη που φπα θα πληρωνουμε ετσι και αλλιως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...