Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το banggood δε στέλνει σε Ελλάδα από HK warehouse. Βγάζει "CAN NOT ship to Greece" σε κάθε προϊόν από το HK. Ξέρει κανείς τι μπορεί να έπαθαν; Σε άλλες χώρες στέλνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Το banggood δε στέλνει σε Ελλάδα από HK warehouse. Βγάζει "CAN NOT ship to Greece" σε κάθε προϊόν από το HK. Ξέρει κανείς τι μπορεί να έπαθαν; Σε άλλες χώρες στέλνουν.

Σε πολλά σάιτ το ίδιο γίνεται.απλά τραγικοί.μάλλον μας εχουνε στη μπούκα.

6 λεπτά πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

Ξέρουμε αν στο cafago η αποστολή από Κίνα με την μέθοδο duty free ειναι όντως χωρίς τελωνείο και λοιπά extra κόστη;;;;

Και πως έρχεται το δέμα Ελλάδα με κούριερ η με απλό ταχυδρομείο;;;

Ενδιαφέρομαι για ένα ταμπλετ που το έχει σε καλή τιμή προσφοράς.

Ότι είναι από Κίνα έχει δασμούς.απεφυγε το.μόνο εάν οι Κινέζοι στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθηκη.και φυσικά εκτός Αγγλίας γιατί και εκεί τρώμε δασμούς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekandrew1953 είπε

Σε πολλά σάιτ το ίδιο γίνεται.απλά τραγικοί.μάλλον μας εχουνε στη μπούκα.

Άλλαξε πάντως πολύ πρόσφατα γιατί ένα προϊόν από HK το είχα βάλει στο καλάθι πρόσφατα. Φυσικά δεν αφήνει να προχωρήσω, Λέει "Invalid Product".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, superpanos2 είπε

Άλλαξε πάντως πολύ πρόσφατα γιατί ένα προϊόν από HK το είχα βάλει στο καλάθι πρόσφατα. Φυσικά δεν αφήνει να προχωρήσω, Λέει "Invalid Product".

Το ξέρω τα ίδια και εγώ 

6 λεπτά πριν, greekandrew1953 είπε

Σε πολλά σάιτ το ίδιο γίνεται.απλά τραγικοί.μάλλον μας εχουνε στη μπούκα.

Ότι είναι από Κίνα έχει δασμούς.απεφυγε το.μόνο εάν οι Κινέζοι στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθηκη.και φυσικά εκτός Αγγλίας γιατί και εκεί τρώμε δασμούς.γιατί ακόμα πολλά άτομα ξεχνάνε ότι η Αγγλία λόγω brexit είναι εκτός ΕΕ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Το banggood δε στέλνει σε Ελλάδα από HK warehouse. Βγάζει "CAN NOT ship to Greece" σε κάθε προϊόν από το HK. Ξέρει κανείς τι μπορεί να έπαθαν; Σε άλλες χώρες στέλνουν.

Σταμάτησαν την συνεργασία με την comet hellas που έκανε απευθείας εκτελωνισμό και διανομή από τις αποθήκες του HK. Κάνεις δεν γνωρίζει πόσο θα  κρατήσει όλο αυτό.

Και εγώ τα ίδια έπαθα είχα προγραμματίσει να πάρω ένα tablet που το έχει μόνο σε αποθήκη HK και όταν πήγα να το παραγγείλω γράφει δεν στέλνει Ελλάδα.

Και για αυτό ρώτησα αν ξέρει κανένας από εδώ μέσα ποια μέθοδο χρησιμοποιεί το cafago για αποφυγή των επιπλέον κοστών. Ώστε να το πάρω από εκεί αφου το έχει και αυτό το κατάστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, whosethere είπε

Και στο aliexpress που έχει προκύψει ένα παρόμοιο πρόβλημα η αιτία ήταν πως δεν είχε δηλωθεί η πληρωμή, δεν είχε περαστεί στην ετικέτα κλπ, υπήρξαν άτομα που τους επέστρεψαν το ποσό που είχαν καταβάλει αρχικά. Απλώς ώστε να έχει καλυφθεί η πιθανότητα το προτείνω.

Δεν ξέρω όμως γιατί περίμενες έχοντας στείλει προκαταβολικά το email ότι θα γίνει κάτι. Πως θα το λάβει υπόψη μια υπηρεσία το μήνυμα σου, ότι θα φτάσει κάποτε ένα δέμα και ναι το έχω προπληρώσει και να το έχετε στο νου σας, δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω τέτοια διαδικασία.

Το θέμα είναι πως έγραψες κάτι που θεώρησα εξυπνακίστικο και προφανέστατο, το σχολίασα, και τώρα μας εξηγείς λογοτεχνικά πως θέλεις να ζεις σε ένα κράτος του οποίου οι υπηρεσίες δουλεύουν ρολόι. Κάτι μας είπες τώρα δηλαδή, επειδή όλοι οι υπόλοιποι τη βρίσκουμε περιμένοντας ιδιοκτησία, χωρίς να ξέρουμε πότε θα την παραλάβουμε. Οκέυ, εάν εσύ μπορείς να αλλοιωθείς σε 300 τηλεφωνήματα αντί να καταλάβεις ότι βράζεις στο ίδιο καζάνι αργοπορίας των υπολοίπων το οποίο διαρκεί 2 χρόνια τώρα όπως αγαπάς...

 Προφανώς και έγραψα κάτι "εξυπνακίστικο" διότι η κατάσταση είναι για γέλια όλο και περισσότερο μέρα με τη μέρα.

 Όσο για το "λογοτεχνικά" που λές δεν καταλαβαίνω πιο ειναι το πρόβλημα με τον λόγο μου, πειράζει που γνωρίζω Ελληνικά? 

 Παρ'όλα αυτά βεβαίως ναι περιμένω να ζω σε ένα κράτος που οι υπηρεσίες του δουλεύουν ρολόι, το εχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ πως στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τ-ι-π-ο-τ-α σωστά και όσο περνάνε τα χρόνια ούτε θα λειτουργήσει. Κυρίως στο δημόσιο τομέα, θες είναι ΕΛΤΑ, θες ειναι στον τομέα υγείας, παντού.

 Δεν γνωρίζω σε τι είδος φούσκας ζείς για να έχεις αποδεχθεί όλη αυτή την κατάσταση, αλλά όσο έχω στα χέρια μου τα μέσα να καλυτερέψω την καταστασή μου θα τα χρησιμοποιήσω, είτε είναι μέσω 300 και 500 και 700 και 1000 τηλεφώνων, είτε χρειαστεί να πάω απο εκεί, είτε χρειαστεί να στειλω 150.000 e-mail, θα το κάνω μέχρι να απαντήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Σταμάτησαν την συνεργασία με την comet hellas που έκανε απευθείας εκτελωνισμό και διανομή από τις αποθήκες του HK. Κάνεις δεν γνωρίζει πόσο θα  κρατήσει όλο αυτό.

Και εγώ τα ίδια έπαθα είχα προγραμματίσει να πάρω ένα tablet που το έχει μόνο σε αποθήκη HK και όταν πήγα να το παραγγείλω γράφει δεν στέλνει Ελλάδα.

Τίποτα δεν έχει αλλάξει, μην διαβάζω χαζομάρες. Απλά υπάρχουν κάποια προϊόντα από HK που δεν τα στέλνει. Όπως επίσης υπάρχουν περισσότερα από USA, αλλά και από ES ή ακόμα και από PL  που δεν τα στέλνει.

cn BANGGOOD.JPG

hk BANGGOOD.JPG

Μια χαρά συνεχίζετε η συνεργασία με την Comet Hellas.

Επεξ/σία από e-k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, e-k είπε

Τίποτα δεν έχει αλλάξει, μην διαβάζω χαζομάρες. Απλά υπάρχουν κάποια προϊόντα από HK που δεν τα στέλνει. Όπως επίσης υπάρχουν περισσότερα από USA, αλλά και από ES ή ακόμα και από PL  που δεν τα στέλνει.

cn BANGGOOD.JPG

hk BANGGOOD.JPG

Μια χαρά συνεχίζετε η συνεργασία με την Comet Hellas.

Αυτό όμως που είπαμε πιο πάνω είναι ότι πλέον κανένα προϊόν από την HK δεν στέλνεται Ελλάδα. Όχι απλά "κάποια". Και αυτό φαίνεται να άλλαξε τις τελευταίες μέρες γιατί πριν έστελνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2021 στις 9:38 ΜΜ, kosutasu22 είπε

Παντως μετα την εθελουσια τον περασμενο Μαρτιο ειναι που δημιουργηθηκε το μπαχαλο συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια.

Αφου αλλαξε το συστημα διανομης και οι ταχυδρομοι ειτε βρεθηκαν σε διαφορετικο ποστο ειτε σε αγνωστη περιοχη ειτε εβγαιναν σε καθε γειτονια πολυ πιο αραια σε σχεση με πριν, αρχισαν και οι καθυστερησεις.

Δεμα που σταλθηκε Μαρτιο και κανονικα θα παραλαμβανα Μαϊο, με ειδοποιησαν τηλεφωνικως απο τα ελτα τελη Ιουλιου να παω  να το παραλαβω αλλιως θα επιστραφει στον αποστολεα. Φυσικα δεν ελαβα ποτε ειδοποιηση στο σπιτι πως εφτασε το δεμα στα ελτα, πηγε κατευθειαν στο τοπικο καταστημα οπου και εμεινε αζητητο μεχρι να περασει το χρονικο διαστημα που τα κρατανε και το εβαλαν σε διαδικασια επιστροφης. Πεντε δεματα παρελαβα ετσι.

Υποθετω πως και το δικο σου ειχε παρομοια τυχη αλλα ειτε στο δεμα δεν εγραφε τηλεφωνο, η δε σε βρηκε, η δε σε καλεσαν.

Δυστυχώς δεν έφτασε ποτέ στο τοπικό. Με ξέρουν όλοι εκεί, ακόμα και αν ξεχνούσαν να μου το πουν, δεν παίζει να τα έστελναν πίσω. Επίσης όταν φτάνει εκεί, πάντα με στυλό σημειώνουν κάτι "δικά τους" συν ημερομηνία άφιξης. Το δέμα δεν είχε τίποτα γραμμένο επάνω.

Ευτυχώς ο πωλητής μου είπε ότι όταν πήγε στην Royal Mail για να το στείλει ξανά με δικά του έξοδα  και να ζητήσει εξηγήσεις, του είπαν ότι θα σταλεί ξανά δωρεάν...

Έτσι θα έκαναν και τα ΕΛΤΑ εδώ :D :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Αυτό όμως που είπαμε πιο πάνω είναι ότι πλέον κανένα προϊόν από την HK δεν στέλνεται Ελλάδα. Όχι απλά "κάποια". Και αυτό φαίνεται να άλλαξε τις τελευταίες μέρες γιατί πριν έστελνε.

Έχει να κάνει με την comet. Κάποιο πρόβλημα υπήρξε με χρεώσεις στο τελωνείο και προσωρινά δεν επιτρέπεται η αποστολή στην Ελλάδα από αποθήκη HK. Απ ότι λένε τις επόμενες ημέρες θα γίνει ξανά διαθέσιμη η αποστολή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Έχει να κάνει με την comet. Κάποιο πρόβλημα υπήρξε με χρεώσεις στο τελωνείο και προσωρινά δεν επιτρέπεται η αποστολή στην Ελλάδα από αποθήκη HK. Απ ότι λένε τις επόμενες ημέρες θα γίνει ξανά διαθέσιμη η αποστολή. 

Το γράψανε κάπου αυτό ή τους ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις μου ακύρωσανε 2 παραγγελίες από Κίνα μίλησα με εξυπηρέτηση bangood μου είπαν ότι ακυρώθηκαν λόγο φόρτου και μου είπαν γίνεται χάος στα ταχυδρομεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Noshleyths1 είπε

Καλησπέρα μόλις μου ακύρωσανε 2 παραγγελίες από Κίνα μίλησα με εξυπηρέτηση bangood μου είπαν ότι ακυρώθηκαν λόγο φόρτου και μου είπαν γίνεται χάος στα ταχυδρομεία

Από ποια αποθήκη ήτανε οι παραγγελίες και πότε τις έκανες αν επιρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Από ποια αποθήκη ήτανε οι παραγγελίες και πότε τις έκανες αν επιρέπεται;

Απο αποθήκη Κίνας και την έκανα πριν 3 μέρες μου κάνανε refund και τις 2 παραγγελιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...