Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα τελικα προχωρησε απο μονο του σημερα παλι

27/12/2021, 15:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
27/12/2021, 15:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να συνοψίσω την συλλογική γνώση του φόρουμ των τελευταίων ημερών και να υπενθυμίσω κάποια γνωστά από παλιά:

- Αν πάρετε ειδοποίηση περί ελλιπών πληροφοριακών στοιχείων από αποστολέα, υπομονή. Θα ξεκολλήσει μόνο του.

- Το IOSS δεν αναγράφεται πάνω στο δέμα. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει κάποια ένδειξη αν είναι πληρωμένο το τελωνείο, πάνω στο δέμα. Θα πρέπει να έχει δηλώσει σωστά ο αποστολέας ή η εταιρία logistics που έχει αναλάβει την αποστολή του δέματος το tracking code στο σύστημα. Οι τελωνειακοί δηλαδή δεν κοιτάνε το δέμα αν έχει κάποια ένδειξη πάνω ή κάποιο χαρακτηριστικό αυτοκόλλητο και λένε, είναι οκ. Ψάχνουν το tracking code στο σύστημα και αν δουν πληρωμένο το IOSS είναι οκ. Υπενθυμίζω τις περιπτώσεις από AliExpress όπου ο ίδιος πωλητής μπορεί να στείλει με AliExpress Standard Shipping και να είμαστε οκ αλλά μπορεί να στείλει με Cainao Standard ή ακόμα χειρότερα με DHL (αφού εμείς πληρώσουμε τρελά μεταφορικά) και να μας σκάσει τελωνείο. Αν ήταν απλά κάποιο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα που υποδήλωνε ότι έχει πληρωμένο IOSS θα το έβαζαν όλοι και δεν θα το πλήρωνε κανένας.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tasarass77 είπε

@Composer

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το δικό σου πακέτο ή γενικότερα?

Τους έδωσες tracking και το κοίταξαν?

όχι, δεν τους έδωσα tracking. Για γενικότερα μου μίλησαν.

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ύστερα απο αναμονή 35 λεπτών στις γραμμές του ΕΛΤΑ, με ενημέρωσαν πως το πακέτο απο μέρα σε μέρα θα ξεκολλήσει απο το τελωνείο, και η όλη κατάσταση συμβαίνει λόγω όγκου πακέτων.

 Το πιστεύουμε δε το πιστεύουμε αυτό, δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο 🤪

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. 

Εγω ειχα κανει παραγγελία από Αμερική και συγκεκριμένα απο το iherb που ειναι στο σύστημα IOSS και παλι πληρωσα 10ευρω τελη εκτελωνισμου. Νταξει ειναι μαφια εκεί εγω τους εκανα μια καταγγελια προς το συνηγορο του πολίτη θα δείξει τώρα IMG_20211216_114527.jpg.5bc2bc5cf54f32929ba584eccf9702dc.jpgIMG_20211216_115259.jpg.3e9841c482ad242d0b672f01ce9669a1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλημερα. 

Εγω ειχα κανει παραγγελία από Αμερική και συγκεκριμένα απο το iherb που ειναι στο σύστημα IOSS και παλι πληρωσα 10ευρω τελη εκτελωνισμου. Νταξει ειναι μαφια εκεί εγω τους εκανα μια καταγγελια προς το συνηγορο του πολίτη θα δείξει τώρα IMG_20211216_114527.jpg.5bc2bc5cf54f32929ba584eccf9702dc.jpgIMG_20211216_115259.jpg.3e9841c482ad242d0b672f01ce9669a1.jpg

Φιλε μου το δεμα σου ηρθε απο 3η χωρα...πρεπει καποιος να το εκτελωνισει...στν προκειμενη περιπτωση ειναι τα ελτα...δν εχει σχεση το ioss κ αρλουμπες....εαν εβαζες δικο σου εκτελωνιστη για ρωτα ποσα θα πληρωνες ..μια χαρα σου εκατσε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν τα ξερεις καλά 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα αντικείμενα <150€ που θα υποβάλλονται σε σχετικές διαδικασίες εκτελωνισμού με άλλο τελωνειακό παραστατικό από αυτό της προάφιξης, (πχ απορρίπτονται από το σύστημα της ΑΑΔΕ με ελλιπή ή λανθασμένα στοιχεία, άφιξη από τη χώρα αποστολής με μη πλήρη μηνύματα ΙΤΜΑΤΤ κλπ) ή με παραστατικό προ-άφιξης που επιλέγονται για έλεγχο από τις τελωνειακές αρχές κλπ), εξαιρούνται από το πεδίο εφαρμογής των νέων κανόνων ΦΠΑ για το ηλεκτρονικό εμπόριο (πχ Εμπορικά δείγματα, υποκείμενα σε περιορισμούς και απαγορεύσεις), καθώς και περιπτώσεις καθεστώτος εισαγωγής ΙΟSS που κατά τον έλεγχο από τις τελωνειακές Αρχές προκύψει άλλη αξία από τη δηλωθείσα, για τα οποία θα απαιτούνται επιπλέον ενέργειες και στοιχεία και χειρωνακτικός χειρισμός.

Διευκρινίζεται ότι δεν θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα ταχυδρομικά αντικείμενα, εισαγωγές αγαθών από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία θα απελευθερώνονται άμεσα από το Τελωνείο, βάσει της Διασάφησης προάφιξης (τύπου D).

Και για οποια απορία εχει ο καθενας εδώ να διαβάσει 

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Απο το επισημο σαιτ των ΕΛΤΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  πριν λιγες μερες ελεγε ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

τωρα λεει ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

τι ειναι παλι αυτο ξερει κανεις να μου πει???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, digkasman είπε
  πριν λιγες μερες ελεγε ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

τωρα λεει ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

τι ειναι παλι αυτο ξερει κανεις να μου πει???

υποθέτω με βάση τα όσα έχουν αναρτηθεί νωρίτερα, ότι θα κάνουν οι ίδιοι τη καταχώρηση στοιχείων του δέματος σου ώστε να πάει στο καλό και να σου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppkstat είπε

Δηλαδή ποια στοιχεία ακριβώς? 

ε μάλλον διεύθυνση/όνομα θα είναι τι άλλο θα μπορούσε, πάντα με βάση ό τι έχουν δημοσιεύσει άλλοι συμφορουμίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ολα αυτα ειναι δικαιολογιες απο τα γετα, απλα να βρουνε να δικαιολογησουν τα τελη εκτελωνισμου πολυ απλα. Καντε καταγγελιες στον συνηγορο του πολιτη μπας και ενδιαφερθούν τιποτα αρμόδιοι να τελειωσει αυτη η αλητεία πολύ απλά τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...