Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κορυφαίο ειναι ότι το μτχ τιμόνι ποδηλάτου που πήρα, είχε ήδη πληρώσει ΦΠΑ την ώρα της αγοράς του. 17.5% μεν, οκ να πληρώσω εγώ τη διαφορά αφού το θέλω Ελλάδα, και όχι ένα πρόσθετο 24%.

Εκεί και αν θα έχανε η μάνα το παιδί, και το ΓΕΤΑ τη μπάλα 😛 😛 😛

Φαντάζομαι το ioss δεν έγινε για να διευκολύνει τον ιδιώτη (όπως 1000άδες συστήματα), υπάρχει για να τσακώνει φοροφυγάδες, ή ξερωγώ να μην επιτρέπει φοροδιαφυγή μεγάλου μεγέθους. Είμαστε στην κατηγορία "χλωρών"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, soterman είπε

Το κορυφαίο ειναι ότι το μτχ τιμόνι ποδηλάτου που πήρα, είχε ήδη πληρώσει ΦΠΑ την ώρα της αγοράς του. 17.5% μεν, οκ να πληρώσω εγώ τη διαφορά αφού το θέλω Ελλάδα, και όχι ένα πρόσθετο 24%.

Εκεί και αν θα έχανε η μάνα το παιδί, και το ΓΕΤΑ τη μπάλα 😛 😛 😛

Φαντάζομαι το ioss δεν έγινε για να διευκολύνει τον ιδιώτη (όπως 1000άδες συστήματα), υπάρχει για να τσακώνει φοροφυγάδες, ή ξερωγώ να μην επιτρέπει φοροδιαφυγή μεγάλου μεγέθους. Είμαστε στην κατηγορία "χλωρών"....

Πες καλυτερα κατηγορία προσαναμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fixfare93 είπε

Παιδια σημερα μου δηχνει ΕΛΛΙΠΗΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ)????

Τι σημενει 

και ποτε πηστευετε θα ξεκολιση

27/12/2021, 15:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
26/12/2021, 11:36 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
26/12/2021, 11:34 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmadgr είπε
27/12/2021, 15:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
26/12/2021, 11:36 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
26/12/2021, 11:34 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Τίποτε δεν κάνεις θα ενημερωθεί αυτόματα μόνο του αλλά φαίνεται να έχουν πάει διακοπές από τώρα γιατί σε κανένα δεν αλλάζει η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία από το Banggood σύνολο 4 μικροπραγματάκια όλα από αποθήκη Κίνας και όλα με δωρεάν μεταφορικά με την μέθοδο banggood express. 

Το ένα από τα 4 επειδή ήταν σε άλλη αποθήκη (Πάλι στην Κίνα) από τα άλλα, το εστειλαν μόνο του και τα υπόλοιπα ειναι ετοιμα για να τα πάρει η comet.

Εκείνο που με προβληματίζει ειναι το Tracking Number που ειναι της μορφής LD2χχχχ4379BE και λίγο που το έψαξα ειναι το βελγικό ταχυδρομείο. Δηλαδή θα πάει στα ΕΛΤΑ σε κάνα δίμηνο;;;

Και τι χαράτσι θα πληρώσω επιπλέον για ένα πολύ μικρο αντικείμενο αξίας 12,28 ευρώ ;;;

Αναρωτιέμαι αν έβαζα την EU priority line που κόστιζε 7,76 ευρώ για το συγκεκριμένο αντικείμενο πως θα ερχόταν Ελλάδα με την Comet;; Με GLS και μετά ACS;;;; 

Και η πλάκα ειναι πως η Banggood Express έχει τον μικρότερο εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης από την  EU priority line....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, soterman είπε

Σύμφωνα με τον κατάλογο που μου έδειξαν στα ΕΛΤΑ και έβαλε link o whosethere, το δέμα με αξία 38 ευρώ θα έπρεπε να έχει τέλος εκτελωνισμού 7.5 ευρώ και όχι 5. Αν μετά την αίτηση επανεξέτασης, το αλλάξουν πχ το πάνε στα 10, τότε θα απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ, ως εποπτεύουσα αρχή των ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για αδιαφάνεια και ασυνέπεια. Τρίχες κατσαρές θα μου πεις, π@@τσες μπλε θα συμπληρώσω και γω χαχαχα

Feel free to ignore again, επειδή όμως κάποιος μπορεί να έχει αντίστοιχο θέμα με το δικό σου:

  • Η αξία του δέματος σου από Αγγλία ήταν 80€ και πλήρωσες ΦΠΑ μεσω ebay,
  • Δεν διασταύρωσαν στο τελωνείο τον κωδικό στο IOSS, ίσως λόγω συστήματος, λογω πωλητή/ebay, λογω ΕΛΤΑ, οτιδήποτε,
  • Ο πωλητής έκανε λάθος δήλωση αξίας (37€) πάνω στο δέμα σου (δε το ζήτησες-δεν έχει σημασία, ήταν χαζός και το έκανε), σύμφωνα με την οποία θα πλήρωνες 14€ είπαν τα ΕΛΤΑ (7.5€ τέλος),
  • Το τέλος εκτελωνισμού δέματος αξίας 50-100€ είναι 10€,
  • Στη διαδικασία επανεξέτασης θα χρειαστεί να δώσεις απόδειξη συναλλαγής και θα φανεί πόσα έδωσες, με αποτέλεσμα βεβαίως να αυξηθούν τέλη και ΦΠΑ από την αρχική εκτίμηση,
  • Πιθανώς να χάσεις τα λεφτά της επανεξέτασης 12€  -δυστυχώς και σε περίπτωση που είχε δίκιο ο αγοραστής έχουν απορρίψει την αίτησή του,
  • Σκοπεύεις να κάνεις καταγγελία για αδιαφάνεια/ασυνέπεια των ΕΛΤΑ. Ίσως σταθείς τυχερός και να σου δώσουν κάτι. Δε θα σταθείς όμως τυχερός γιατί πρόκειται για τα ΕΛΤΑ και δυστυχώς με βάση τα όσα είπες εσύ και πωλητής έχετε δείξει ασυνέπεια.

Ελπίζω να συνεχίσεις να μας ενημερώνεις grabs popcorn

edit: από τη στιγμή που όπως είπες ευθυνόταν το ebay που δεν ενημέρωσε τον κωδικό ioss θα μπορούσες να είχες πληρώσει τα 14€ και να τα ζητούσες από το ebay με απόδειξη συναλλαγής χωρίς να μπλέξεις περαιτέρω με ΕΛΤΑ και ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Έχω παραγγείλει κάτι πράματα από ali express, σε περίπτωση που έρθουν και λείπω απ το σπίτι από που μπορώ να τα παραλάβω? 

εξαρτάται από τη μεταφορική. εάν είναι τα ελτα (πλειοψηφία), τότε συνήθως θα σε περιμένει στο κοντινότερο στη διεύθυνση σου κατάστημα ΕΛΤΑ. θα μπορέσεις να το δεις και μέσω tracking number.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, whosethere είπε

εξαρτάται από τη μεταφορική. εάν είναι τα ελτα (πλειοψηφία), τότε συνήθως θα σε περιμένει στο κοντινότερο στη διεύθυνση σου κατάστημα ΕΛΤΑ. θα μπορέσεις να το δεις και μέσω tracking number.

Τι είναι αυτό το cianao? Που μπορώ να ξέρω πια μεταφορική θα το στείλει δε βγάζω άκρη, ούτε καν tracking είναι διαθέσιμο λέει. 

IMG_20211230_031119.jpg

IMG_20211230_031652.jpg

IMG_20211230_031600.jpg

IMG_20211230_031520.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, whosethere είπε

Feel free to ignore again, επειδή όμως κάποιος μπορεί να έχει αντίστοιχο θέμα με το δικό σου:

  • Η αξία του δέματος σου από Αγγλία ήταν 80€ και πλήρωσες ΦΠΑ μεσω ebay,
  • Δεν διασταύρωσαν στο τελωνείο τον κωδικό στο IOSS, ίσως λόγω συστήματος, λογω πωλητή/ebay, λογω ΕΛΤΑ, οτιδήποτε,
  • Ο πωλητής έκανε λάθος δήλωση αξίας (37€) πάνω στο δέμα σου (δε το ζήτησες-δεν έχει σημασία, ήταν χαζός και το έκανε), σύμφωνα με την οποία θα πλήρωνες 14€ είπαν τα ΕΛΤΑ (7.5€ τέλος),
  • Το τέλος εκτελωνισμού δέματος αξίας 50-100€ είναι 10€,
  • Στη διαδικασία επανεξέτασης θα χρειαστεί να δώσεις απόδειξη συναλλαγής και θα φανεί πόσα έδωσες, με αποτέλεσμα βεβαίως να αυξηθούν τέλη και ΦΠΑ από την αρχική εκτίμηση,
  • Πιθανώς να χάσεις τα λεφτά της επανεξέτασης 12€  -δυστυχώς και σε περίπτωση που είχε δίκιο ο αγοραστής έχουν απορρίψει την αίτησή του,
  • Σκοπεύεις να κάνεις καταγγελία για αδιαφάνεια/ασυνέπεια των ΕΛΤΑ. Ίσως σταθείς τυχερός και να σου δώσουν κάτι. Δε θα σταθείς όμως τυχερός γιατί πρόκειται για τα ΕΛΤΑ και δυστυχώς με βάση τα όσα είπες εσύ και πωλητής έχετε δείξει ασυνέπεια.

Ελπίζω να συνεχίσεις να μας ενημερώνεις grabs popcorn

edit: από τη στιγμή που όπως είπες ευθυνόταν το ebay που δεν ενημέρωσε τον κωδικό ioss θα μπορούσες να είχες πληρώσει τα 14€ και να τα ζητούσες από το ebay με απόδειξη συναλλαγής χωρίς να μπλέξεις περαιτέρω με ΕΛΤΑ και ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

1. Φυσικά και έβαλα και το invoice που δίνει το ebay, screenshot από τη δημοπρασία ώστε να διασταυρώσουν αντικείμενο και tracking id και screenshot από paypal.

2. Τα χρήματα της επανεξέτασης τα χάνω μόνο αν αυξηθούν οι δασμοί. Οι οποίοι από 9.07 θα πάνε στο 0, λόγω των εγγράφων που τους προσκομίζω, οπότε τα 12 θα μου επιστραφούν. Ας πάει το τέλος των ΕΛΤΑ στα 10, you win some, you lose some. Στην τελική θα ζητήσω από το ebay να επιστρέψουν και τα 12 της αίτησης και τα 10 ευρώ των τελών.

3. Καταγγελία θα κάνω αν το αποτέλεσμα δεν εξελιχθεί ως ανωτέρω.

Δική μου ασυνέπεια λέει... grabs popcorn as well

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Τι είναι αυτό το cianao? Που μπορώ να ξέρω πια μεταφορική θα το στείλει δε βγάζω άκρη, ούτε καν tracking είναι διαθέσιμο λέει. 

IMG_20211230_031119.jpg

IMG_20211230_031652.jpg

IMG_20211230_031600.jpg

IMG_20211230_031520.jpg

Μην επιλέξεις cainiao. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς έξοδα τελωνείου στην Ελλάδα. Πάντα aliexpress saver shipping ή aliexpress standard shipping. Δοκιμασμένες μέθοδοι που έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο χωρίς έξτρα χρεώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soterman είπε

1. Φυσικά και έβαλα και το invoice που δίνει το ebay, screenshot από τη δημοπρασία ώστε να διασταυρώσουν αντικείμενο και tracking id και screenshot από paypal.

2. Τα χρήματα της επανεξέτασης τα χάνω μόνο αν αυξηθούν οι δασμοί. Οι οποίοι από 9.07 θα πάνε στο 0, λόγω των εγγράφων που τους προσκομίζω, οπότε τα 12 θα μου επιστραφούν. Ας πάει το τέλος των ΕΛΤΑ στα 10, you win some, you lose some. Στην τελική θα ζητήσω από το ebay να επιστρέψουν και τα 12 της αίτησης και τα 10 ευρώ των τελών.

3. Καταγγελία θα κάνω αν το αποτέλεσμα δεν εξελιχθεί ως ανωτέρω.

Δική μου ασυνέπεια λέει... grabs popcorn as well

Νόμιζα παίρνεις πίσω τα χρήματα μόνο εάν μειωθεί (και όχι εάν δεν αυξηθούν και παραμείνουν τα ίδια) αλλά έχεις δίκιο όπως λέει εδώ,

Την ασυνέπεια την αναφέρω επειδή ο πωλητής έκανε τη λαδιά και δήλωσε λιγότερα στο δέμα και μπορεί να το χρησιμοποιήσουν σαν δικαιολογία,

Ο άλλος λόγος που έκανα το ποστ είναι ώστε να φανεί ότι είχες και την άλλη επιλογή, να ζητήσεις τα 14€ πίσω (εφόσον φαίνεται μόνο ως ένα ποσό στην απόδειξη -δίχως δλδ να φαίνεται ότι τα 7,5 είναι τέλος- το οποίο έτσι και γίνεται στις αποδείξεις ελτα από όσο θυμάμαι) από το ebay και να τελειώνεις εκεί χωρίς να αναλώνεσαι στις κρατικές υπηρεσίες. Το ebay δεν σου επιστρέφει τα 12€ της αίτησης σύμφωνα με το λινκ που εσύ έδωσες.
 

Spoiler

 

Then I contacted eBay, who said if was the obligation of the seller to provide the IOSS number on the parcel. However since it is eBay that collects the VAT, eBay will refund it if the seller fails their obligation and you can provide documentation for the double expenses.

 

eBay will NOT refund the clearance fee, so the current situation is that not only will you pay VAT twice, you will still have the customs delay and pay the dreaded clearance fee AND you will have the paperwork to get the eBay refund.

 

 Επιστρέφουν μόνο το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, θα μπορούσα να εμφανίσω το 14άρι (1 ποσό θα ήταν στην απόδειξη) και να το ζητήσω από το ebay, δεν το είχα ψάξει ως εκείνη την ώρα και πιθανώς να ειναι και η πιο γρήγορη και αποδοτική λύση.

Αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, όπως λέει το λινκ που έβαλες, το τέλος θα πάει από 5 στα 10, θα μηδενιστεί ο ΦΠΑ, θα πάρω πίσω τα 12, άρα θα δώσω σύνολο 10.

Αν όχι, ΕΕΤΤ. :)

Για 2 λόγους ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία, πρώτον διότι βρίσκω πράγματα στο αγγλικό ebay που δεν τα βρίσκω αλλού και δεύτερον, να δω αν όντως λειτουργούν τα ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ όπως ανακοινώνουν και διαφημίζουν σε θέματα εκτελωνισμού. Δεν βιάζομαι το πακέτο καθόλου, η έκβαση της ιστορίας θα δείξει αν θα συνεχίζω να ψωνίζω από ebay.co.uk

Σήμερα το πρωί έφτασε στο ΓΕΤΑ Αθήνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Έκανα μια παραγγελία από το Banggood σύνολο 4 μικροπραγματάκια όλα από αποθήκη Κίνας και όλα με δωρεάν μεταφορικά με την μέθοδο banggood express. 

Το ένα από τα 4 επειδή ήταν σε άλλη αποθήκη (Πάλι στην Κίνα) από τα άλλα, το εστειλαν μόνο του και τα υπόλοιπα ειναι ετοιμα για να τα πάρει η comet.

Εκείνο που με προβληματίζει ειναι το Tracking Number που ειναι της μορφής LD2χχχχ4379BE και λίγο που το έψαξα ειναι το βελγικό ταχυδρομείο. Δηλαδή θα πάει στα ΕΛΤΑ σε κάνα δίμηνο;;;

Και τι χαράτσι θα πληρώσω επιπλέον για ένα πολύ μικρο αντικείμενο αξίας 12,28 ευρώ ;;;

Αναρωτιέμαι αν έβαζα την EU priority line που κόστιζε 7,76 ευρώ για το συγκεκριμένο αντικείμενο πως θα ερχόταν Ελλάδα με την Comet;; Με GLS και μετά ACS;;;; 

Και η πλάκα ειναι πως η Banggood Express έχει τον μικρότερο εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης από την  EU priority line....

 

Με Bangood express δεν πληρώνεις τελωνείο με όποια εταιρεία το στείλουν. Μπούκωσε η comet και τα προωθούν αλλού.

Ένα δέμα δικό μου είχε αρχικό tracking από comet και μετά το αλλάξανε σε CQ617***951DE.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fixfare93 είπε

Παιδια εμενα μου διχνει ( ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ )

Ποτε πιστευετε θα ξεκολιση?

εμενα μου κανε 1 μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...