Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος κανει την τελικη παράδοση επιτελους απο deutsche post που ειχε το πρωτο tracking number στο δευτερο tracking μου λεει dhl express. Τελικα πρεπει να ειναι στα σπατα απο χθες και λεει οτι θα παραδοθει 24/1 σε ενα χωριο στο Μεσολόγγι συμφωνα με το universal parcel tracking  το 17track δε γραφει κατι παραπανω.Μπορει να μου εξιγησει καποιος τι παιζει και που μπορώ να απευθυνθω γιατι λογικα απο δευτερα θα ξεκινησει η αποστολη και θα καταληξει αλλου;Υπαρχει πιθανοτητα να χαθηκαν τα στοιχεια μου και να δωσουν το δεμα μου που κοστιζει κοντα στα 300€ σε άλλον; 

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pel999 είπε

Ποιος κανει την τελικη παράδοση επιτελους απο deutsche post που ειχε το πρωτο tracking number στο δευτερο tracking μου λεει dhl express. Τελικα πρεπει να ειναι στα σπατα απο χθες και λεει οτι θα παραδοθει 24/1 σε ενα χωριο στο Μεσολόγγι συμφωνα με το universal parcel tracking  το 17track δε γραφει κατι παραπανω.Μπορει να μου εξιγησει καποιος τι παιζει και που μπορώ να απευθυνθω γιατι λογικα απο δευτερα θα ξεκινησει η αποστολη και θα καταληξει αλλου;

Με την DHL Ελλάδας μίλησες τηλεφωνικά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Με την DHL Ελλάδας μίλησες τηλεφωνικά;;;

Οχι φίλε σημερα αν καλεσω θα απαντησουν η να περιμενω Δευτέρα; Καλα τα στοιχεια μου δεν υπάρχουν; Με το Ολλανδικό post που ειχα παραλαβει και ηταν μικρης αξιας ειχε το τηλεφωνο μου πανω.

Τωρα μπηκα στο σιτε στην αναζητηση αποστολης dhl express και μου γραφει οτι βρισκεται αθηνα στον σταθμο παραδοσης και περιοχη προελευσης nuernberg και προορισμος εκει στο ιδιο μερος στο μεσολόγγι με ημερομηνια 24/1 ;Οποτε εχει γινει λάθος 

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει γίνει κανένα λάθος έχει τύχει και σε εμένα και από αγορά εξωτερικού και από αγορά Ελλάδας. Τελευταία το AliExpress μου έχει σπάσει τα νεύρα για κάποιο λόγο σε 2 αγορές που περιμένω να μου έρθουν το 17 track λέει ότι είναι Αθήνα στο AliExpress μου ήρθε μήνυμα ότι το παρέλαβα η διαδικασία ολοκληρώθηκε χωρίς να έχω παραλάβει μίλησα με τους πωλητές και με το AliExpress να βρεθεί μια λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dinos234 είπε

Μπορεί να έχει γίνει κανένα λάθος έχει τύχει και σε εμένα και από αγορά εξωτερικού και από αγορά Ελλάδας. Τελευταία το AliExpress μου έχει σπάσει τα νεύρα για κάποιο λόγο σε 2 αγορές που περιμένω να μου έρθουν το 17 track λέει ότι είναι Αθήνα στο AliExpress μου ήρθε μήνυμα ότι το παρέλαβα η διαδικασία ολοκληρώθηκε χωρίς να έχω παραλάβει μίλησα με τους πωλητές και με το AliExpress να βρεθεί μια λύση. 

Τι λάθος αυτο ειναι τραγικο.Δηλαδη στελνουν σε καποιον αλλο ακυρο τα δεματα η δεν τα στελνουν ποτε και απλα το γραφουν ετσι.Παντως αν δεν αλλαξει κατι δεν αξιζει ξανα αγορα απο banggood και τις τραγικες αποστολες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Pel999 είπε

Τι λάθος αυτο ειναι τραγικο.Δηλαδη στελνουν σε καποιον αλλο ακυρο τα δεματα η δεν τα στελνουν ποτε και απλα το γραφουν ετσι.Παντως αν δεν αλλαξει κατι δεν αξιζει ξανα αγορα απο banggood και τις τραγικες αποστολες του

Οι δύο αγορές είναι από AliExpress με το track number στο 17 και στο ΕΛΤΑ μου λέει Αθήνα αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο το γνωστό δηλαδή ενώ στο AliExpress μέσα και χωρίς να έχω πατήσει ότι το παρέλαβα βγάζει η παραγγελία έχει ολοκληρωθεί χωρίς όμως να το έχω παραλάβει δεν ξέρω σαφώς μίλησα με το AliExpress και με τους ίδιους και περιμένω. 

Πριν λίγες μέρες μάλωσα με έναν και με το AliExpress μου ήρθε ένα δέμα παραγγειλα κάτι ακουστικά και μου ήρθε ένας μαγνήτης μίλησα απευθείας με τον πωλητή και το πρώτο που είπε είναι ότι θα το κοιτάξει μετά από 3 μέρες μου είπε ότι δεν αγόρασα από αυτόν έστειλα πόσες φωτογραφίες με το δέμα το χαρτί την παραγγελία κτλ και λέει δεν ξέρω είναι δουλειά του AliExpress να βρει τι έγινε μίλησα με το AliExpress τίποτα μια εβδομάδα μου στέλνουν ότι δεν έχω τα απαραίτητα στοιχεία λέω τι άλλο θέλετε έστειλα τα πάντα το χαρτί πόσες φορές του δέματος το περιέχει μέσα την παραγγελία κτλ και μετά από μέρες ξανά άνοιξε η υπόθεση και μου έκανε το AliExpress επιστροφή χρημάτων. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στης 10 Δεκεμβρίου είχα αγοράσει απο το alli κάτι προβολάκια αυτοκινήτου αξίας 15 ευρώ.

Για άγνωστο λόγο το δέμα γύρισε πίσω(φώτο)

Μίλησα με τον πωλητή και αυτός είπε να μη ανησυχώ και οτι το δέμα είναι στον δρόμο.

Τελικά άνοιξα dispute στης 24 Δεκεμβρίου  και το alli μου έστειλε μαιλ (΄φωτο)

Χθες το alli μου ξανα έστειλε το ίδιο μαιλ.

Στο alli μου βγάζει ως ημερομηνία παράδοσης μέχρι της 29-02-2020

Τι πρέπει να κάνω, πρέπει να απαντήσω κάτι?

 

Αυτό που λέει Option 1: Please continue to wait for 10 days

Response time: 10 days

τι εννοεί?

Επίσης όταν λέει να γράψω αν συμφωνώ με την πρόταση του πωλητή ή με του alli, στο alli σε τι να συμφωνήσω?

Ο πωλητής μου είπε οτι το δέμα έχει φύγει και να κλείσω το dispute.

1.jpg

12.jpg

x.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι πρεπει να κανω για το προβλημα. Να επικοινωνησω πρωτα με banggood στο chat η με dhl ελλαδας.Ποιος ειναι αυτος που δινει το δευτερο tracking number για να ξερω ποιο θα βρισω;Στο σιτε της dhl παντως η αποστολη ειναι σε λαθος περιοχη και λογικα για να την γραφει πρεπει να ειναι η τελικη διαδρομη.

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Σου λεει να πας στο dispute και να δεις τι προτείνει ο πωλητης, εκεί μπορείς να συμφωνήσεις ή οχι με αυτα που λεει

Αυτό που λέει Option 1: Please continue to wait for 10 days

Response time: 10 days

τι εννοεί?

Επίσης όταν λέει να γράψω αν συμφωνώ με την πρόταση του πωλητή ή με του alli, στο alli σε τι να συμφωνήσω?

Ο πωλητής μου είπε οτι το δέμα έχει φύγει και να κλείσω το dispute.

Συγνώμη αν σε ζαλίζω αλλά δεν έχει τύχει να ξανα ανοίξω dispute στο αλλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pel999 είπε

Παιδιά τι πρεπει να κανω για το προβλημα. Να επικοινωνησω πρωτα με banggood στο chat η με dhl ελλαδας.Ποιος ειναι αυτος που δινει το δευτερο tracking number για να ξερω ποιο θα βρισω;Στο σιτε της dhl παντως η αποστολη ειναι σε λαθος περιοχη και λογικα για να την γραφει πρεπει να ειναι η τελικη διαδρομη.

Έχεις δοκιμάσει να δεις την πορεία στο site της DHL; Πάρε και την DHL αύριο.

Το πρόβλημα με τους ξαναχρησιμοποιημένους κωδικούς φαίνεται να μεγαλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στα παιδιά και  ευχαριστω για την απάντηση.Οπως εγραψα και πιο πανω εχω μπει στο site της dhl στο 10ψηφιο tracking μου γραφει εκτιμομενη παραδοση 24/12 που ειναι ασχολιαστω αν ειναι να το στειλει η dhl express και μου γραφει το destination service area αθηνα και εκεινο το μερος,κατι αλλο δεν βλεπω παντως. Αυριο λεω να παρω την dhl αλλα δεν ξερω σε πιο τηλεφωνο.Αυτο που ξερω παντως γενικά υπάρχει σοβαρο πρόβλημα στις αγορες απο Κινα  με την dhl.Υπαρχει πιθανότητα να μην βγαλω ακρη με την dhl και να μου πουν οτι δεν μου ανήκει το δεμα και ανηκει σε καποιον αλλο;

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αγχωθεί πολύ με το θέμα και δεν είναι καθαρή η σκέψη σου.

Το Banggood  δεν σου στέλνει με την courier αλλά με το Γερμανικό ταχυδρομείο. Σου είπα προηγουμένως ότι γίνονται πολλά με τους κωδικούς και ίσως ένα απ' αυτά είναι και το δικό σου.

Τηλεφώνησε αύριο στην DHL (βρες το τηλέφωνο στο ίντερνετ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...