Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, makfil είπε

Όχι, δεν της έρχεταιι με άλλο τρόπο.

Το θέμα είναι ότι η εταιρεία courier προσπαθεί με κάθε τρόπο να εισπράξει την αμοιβή της και τα έξοδα και θα πιέζει.

Δεν επιστρέφουν χρήματα τόσο εύκολα. Σου λένε να περιμένεις 2 μέρες, μετά θα σου πουν μια βδομάδα κλπ, για να σε τρεανάρουν.

Δεν απάντησες πότε είναι η εκτιμώμενη παράδοση.

image.png.0d9920be2882c50ddd4776261ea3241d.pngκάθε μέρα αλλάζει η ημερομηνία! είχα 10-17 και κάθε μέρα άλλαζε αυτό!

 

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, makfil είπε

Μπορείς να ανεβάσεις την απάντηση, αν είναι γραπτή;

 

20200116_193647.jpg

Αυτό μου έρχεται στην εφαρμογή από ότι είδα το συγκεκριμένο βρίσκεται στην Αθήνα στο αεροδρόμιο εδω και κάποιες μέρες αλλά δεν το έχω παραλάβει όπως γράφει η εφαρμογή. Μίλησα με τον πωλητή και του είπα περιμένω απάντηση για παν ενδεχόμενο όπως και με το AliExpress ότι θα περιμένω κάποιες μέρες να δω τι γίνεται. Σε αλλά δύο δέματα δυστυχώς δεν υπάρχουν tracking τελειώνουν στο ότι έχουν φύγει από Κίνα. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

image.png.0d9920be2882c50ddd4776261ea3241d.pngκάθε μέρα αλλάζει η ημερομηνία! είχα 10-17 και κάθε μέρα άλλαζε αυτό!

Τώρα που δίνεις περισσότερα στοιχεία, φαίνεται ότι, είναι στη φάση pre-advised από 3/1/20 με εκτιμώμενη παράδοση 20-27/1/20, και ότι το δέμα ταξιδεύει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Από 3/1/20 μετράει και ο χρόνος που ταξιδεύει και μέσα στην Κίνα και, επομένως, φαίνεται μεν κολλημένο, αλλά στην πραγματικότητα ταξιδεύει.

Μπορείς να ψάξεις στην Flyt Express ή σε άλλη κινέζικη διαδρομή για το ταξίδι στην Κίνα και στο Ολλανδικό για το ταξίδι από Κίνα μέχρι τη ΕΕ και μετά στην Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, το πιθανότερο είναι ότι θα φανεί στο Ολλανδικό τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dinos234 είπε

20200116_193647.jpg

Αυτό μου έρχεται στην εφαρμογή από ότι είδα το συγκεντρωμένο βρίσκεται στην Αθήνα στο αεροδρόμιο εδω και κάποιες μέρες αλλά δεν το έχω παραλάβει όπως γράφει η εφαρμογή 

Πατα επάνω στο Successful delivery για να δεις λεπτομέρειες, κανει λάθη εκει το αλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πατα επάνω στο Successful delivery για να δεις λεπτομέρειες, κανει λάθη εκει το αλι

Πάτησα αλλά βγάζει 5/12 τελευταία ενημέρωση το δέμα στο track 17 και στα ΕΛΤΑ που μπήκα και είδα βγάζει Αθήνα αναμονή για το τελωνείο ως τελευταία ενημέρωση. Εγώ πάντως ενημέρωσα για παν ενδεχόμενο και ότι θα περιμένω κάποιες μέρες να δω το AliExpress μου είπε σε επικοινωνία να περιμένω και αν δω να μιλήσω με τον πωλητή και να βρεθεί μια λύση για επιστροφή του ποσού στο ενδεχόμενο που δεν έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Τώρα που δίνεις περισσότερα στοιχεία, φαίνεται ότι, είναι στη φάση pre-advised από 3/1/20 με εκτιμώμενη παράδοση 20-27/1/20, και ότι το δέμα ταξιδεύει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Από 3/1/20 μετράει και ο χρόνος που ταξιδεύει και μέσα στην Κίνα και, επομένως, φαίνεται μεν κολλημένο, αλλά στην πραγματικότητα ταξιδεύει.

Μπορείς να ψάξεις στην Flyt Express ή σε άλλη κινέζικη διαδρομή για το ταξίδι στην Κίνα και στο Ολλανδικό για το ταξίδι από Κίνα μέχρι τη ΕΕ και μετά στην Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, το πιθανότερο είναι ότι θα φανεί στο Ολλανδικό τις επόμενες μέρες.

κοίτα δεν έχω κάνει πολλές παραγγελίες από Κίνα. λίγες. εσωτερικό έχω ξεφραγκιαστεί!!! αλλά είσαι ο μόνος που μου το εξήγησε σωστά από αυτούς που ρώτησα! διάβασα άλλος και του κόλλησε 2 μήνες pre-advised και του έγινε refund! ναι να έρθει η παραγγελία, αλλά όχι σαν free shipping όταν έχω πληρώσει ωραιότατο PDM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Αυτό μου έρχεται στην εφαρμογή από ότι είδα το συγκεκριμένο βρίσκεται στην Αθήνα στο αεροδρόμιο εδω και κάποιες μέρες αλλά δεν το έχω παραλάβει όπως γράφει η εφαρμογή. Μίλησα με τον πωλητή και του είπα περιμένω απάντηση για παν ενδεχόμενο όπως και με το AliExpress ότι θα περιμένω κάποιες μέρες να δω τι γίνεται. Σε αλλά δύο δέματα δυστυχώς δεν υπάρχουν tracking τελειώνουν στο ότι έχουν φύγει από Κίνα. 

Αυτά που γράφει ο πωλητής προέρχονται από τον ίδιο.

Στο 17track βλέπω ότι ο κωδικός αντιστοιχεί σε δέμα που ταξιδεύει από Καζακτάν στην Ελλάδα και βρίσκεται στην Αθήνα σε αναμονή  για το τελωνείο από  27/12/19. Αντιστοιχούν αυτά τα στοιχεία στο δικό σου δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Αυτά που γράφει ο πωλητής προέρχονται από τον ίδιο.

Στο 17track βλέπω ότι ο κωδικός αντιστοιχεί σε δέμα που ταξιδεύει από Καζακτάν στην Ελλάδα και βρίσκεται στην Αθήνα σε αναμονή  για το τελωνείο από  27/12/19. Αντιστοιχούν αυτά τα στοιχεία στο δικό σου δέμα;

Αυτό βλέπω κι εγώ ότι βρίσκεται στην Αθήνα στο τελωνείο ελπίζω να μην γίνει κάτι και να έρθει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

κοίτα δεν έχω κάνει πολλές παραγγελίες από Κίνα. λίγες. εσωτερικό έχω ξεφραγκιαστεί!!! αλλά είσαι ο μόνος που μου το εξήγησε σωστά από αυτούς που ρώτησα! διάβασα άλλος και του κόλλησε 2 μήνες pre-advised και του έγινε refund! ναι να έρθει η παραγγελία, αλλά όχι σαν free shipping όταν έχω πληρώσει ωραιότατο PDM.

Αυτός που του κόλλησε 2 μήνες στο pre-advised είμαι εγώ .

Με τα στοιχεία που έδωσες, δεν πρέπει να ανησυχείς τώρα, τουλάχιστον.

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Αυτό βλέπω κι εγώ ότι βρίσκεται στην Αθήνα στο τελωνείο ελπίζω να μην γίνει κάτι και να έρθει κανονικά. 

Εξακολουθώ να ρωτάω: είναι το δικό σου δέμα, Ταξίδεψε με το ταχυδρομείο Καζακστάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτός που του κόλλησε 2 μήνες στο pre-advised είμαι εγώ .

Με τα στοιχεία που έδωσες, δεν πρέπει να ανησυχείς τώρα, τουλάχιστον.

Εξακολουθώ να ρωτάω: είναι το δικό σου δέμα, Ταξίδεψε με το ταχυδρομείο Καζακστάν;

Ναι το δέμα είναι δικό μου ναι από Καζακστάν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτός που του κόλλησε 2 μήνες στο pre-advised είμαι εγώ .

Με τα στοιχεία που έδωσες, δεν πρέπει να ανησυχείς τώρα, τουλάχιστον.

Εξακολουθώ να ρωτάω: είναι το δικό σου δέμα, Ταξίδεψε με το ταχυδρομείο Καζακστάν;

το έβαλα στο fly και δες και πες μου τι και τι λέει

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Ναι το δέμα είναι δικό μου ναι από Καζακστάν είναι. 

Τότε θα περιμένεις.

Περιμένω και εγώ δέμα  από Κίνα από το ΝΟΕ 19  και είχε κολλησει από 29/12 στο "αναμονή  για τελωνείο", αν και ήταν κάρτα αξίας 16€ και μόλις χθες ξεκόλλησε και σήμερα βρίσκεται στο ΚΔ Αττικής. Υπομονή, λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Τότε θα περιμένεις.

Περιμένω και εγώ δέμα  από Κίνα από το ΝΟΕ 19  και είχε κολλησει από 29/12 στο "αναμονή  για τελωνείο", αν και ήταν κάρτα αξίας 16€ και μόλις χθες ξεκόλλησε και σήμερα βρίσκεται στο ΚΔ Αττικής. Υπομονή, λοιπόν.

Έγινε ευχαριστώ θα περιμένω αυτό είπα και στο AliExpress ότι θα περιμένω να έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

το έβαλα στο fly και δες και πες μου τι και τι λέει

image.png

1. Αφού είσαι νέος, πρέπει να μάθεις ότι, όταν κάνουμε παράθεση, κρατάμε μόνο το κομμάτι που μας ενδιαφέρει, διαγράφοντας τα υπόλοιπα που αφορούν σε άλλους,  στα συγχωνευμένα μηνύματα, γιατί δεν μπορεί να καταλάβει αυτός που διαβάζει ποιο είναι το δικό σου και ποιο όχι.

2. Από τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι το δέμα έχει πάει στην Αγγλία, εκτελωνίστηκε στις 6/1/20 και ταξιδεύει για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

1. Αφού είσαι νέος, πρέπει να μάθεις ότι, όταν κάνουμε παράθεση, κρατάμε μόνο το κομμάτι που μας ενδιαφέρει, διαγράφοντας τα υπόλοιπα που αφορούν σε άλλους,  στα συγχωνευμένα μηνύματα, γιατί δεν μπορεί να καταλάβει αυτός που διαβάζει ποιο είναι το δικό σου και ποιο όχι.

2. Από τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι το δέμα έχει πάει στην Αγγλία, εκτελωνίστηκε στις 6/1/20 και ταξιδεύει για Ελλάδα.

ναι sorry για αυτό! απλά κάνουν μεγάλη διαδρομή κάποια για να έρθουν! άλλα πάνε πιο γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...