Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Δεν θα κερδίσεις κάτι με επικοινωνία στο τελωνείο. Τι πάει να πει κανονικά έπρεπε να είχε έρθει 6/6/21; Ποιος έδωσε αυτήν την ημερομηνία; Από τη στιγμή που ένα δέμα πρέπει να περάσει τελωνείο, τουλάχιστον στην Ελλάδα, αυτό σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση. 

Βάσει της πλατφόρμας του ebay, εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης ήταν 6/6/21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lektikos είπε

Βάσει της πλατφόρμας του ebay, εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης ήταν 6/6/21.

Το εκτιμώμενη μπορεί να ίσχυε πριν το Brexit. Τώρα αν διαβάσεις το θέμα παίρνουν κάτι μήνες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 4:44 ΠΜ, stressfairy είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με ΕΛΤΑ λέει, τώρα αν εννοεί το κούριερ ή το ταχυδρομείο δεν ξέρω… αλλά λέει στην πόρτα θα έρθει… όποτε λογικά το κούριερ! Πάντα με μπέρδευε που έχουν το ίδιο όνομα ενώ το ένα είναι ιδιωτικό.  Είναι σίγουρο δηλαδή ότι οι τιμές είναι ακριβείς; Ή κλέβουν στα τελωνεία; Επίσης υπάρχει και η περίπτωση να μην σταματήσει τελωνείο εφόσον είναι λούτρινο; Ή όλα σταματάνε; 

Το eshopwedrop φερνει τα πραγματα με δικο του φορτηγο απο Αγγλια-Γερμανια, οποτε θα πρεπει να ρωτησεις αυτους για τον εκτελωνισμο. Με τα Ελτα θα στο στειλουν απο την αποθηκη στο Κορωπι μεχρι το σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το eshopwedrop φερνει τα πραγματα με δικο του φορτηγο απο Αγγλια-Γερμανια, οποτε θα πρεπει να ρωτησεις αυτους για τον εκτελωνισμο. Με τα Ελτα θα στο στειλουν απο την αποθηκη στο Κορωπι μεχρι το σπιτι σου.

Δηλαδή μπορεί να μην χρειαστεί καν τελωνείο εάν πάει από Γερμανία πρώτα ή εννοείς ότι θα πρέπει να μιλήσω αφού πάει η παραγγελία για να μου πουν πόσο είναι;  

Στις 23/6/2021 στις 7:36 ΠΜ, DrLo είπε

Τι εννοείς "το ένα" είναι ιδιωτικό;

όσο "ιδιωτικό" είναι τα ΕΛΤΑ είναι και τα ΕΛΤΑ courier.

 

Το ελληνικό ταχυδρομείο είναι δημόσιο το κουριερ αποσο είχα μάθει είναι εντελώς διαφορετική εταιρία και θεώρησα είναι ιδιωτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stressfairy είπε

Δηλαδή μπορεί να μην χρειαστεί καν τελωνείο εάν πάει από Γερμανία πρώτα ή εννοείς ότι θα πρέπει να μιλήσω αφού πάει η παραγγελία για να μου πουν πόσο είναι;  

Το ελληνικό ταχυδρομείο είναι δημόσιο το κουριερ αποσο είχα μάθει είναι εντελώς διαφορετική εταιρία και θεώρησα είναι ιδιωτική 

Απο Αγγλία είτε Γερμανία πάει είτε Ελλάδα είτε Κυπρο θα περάσει τελωνείο.Μπαίνει στην ΕΕ απο τρίτη χωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 8:24 ΜΜ, stressfairy είπε

Δηλαδή μπορεί να μην χρειαστεί καν τελωνείο εάν πάει από Γερμανία πρώτα ή εννοείς ότι θα πρέπει να μιλήσω αφού πάει η παραγγελία για να μου πουν πόσο είναι;  

Οχι, εννοω οτι απο την αποθηκη στην Αγγλια και την αποθηκη στη Γερμανια, τα φερνουν Ελλαδα με δικο τους φορτηγο. Τελωνειο θα πληρωσεις απο Αγγλια, αλλα καλυτερα παρτους τηλ να σου πουνε τι χρεωνουν για εκτελωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οχι, εννοω οτι απο την αποθηκη στην Αγγλια και την αποθηκη στη Γερμανια, τα φερνουν Ελλαδα με δικο τους φορτηγο. Τελωνειο θα πληρωσεις απο Αγγλια, αλλα καλυτερα παρτους τηλ να σου πουνε τι χρεωνουν για εκτελωνισμο.

 

Στις 25/6/2021 στις 10:39 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Απο Αγγλία είτε Γερμανία πάει είτε Ελλάδα είτε Κυπρο θα περάσει τελωνείο.Μπαίνει στην ΕΕ απο τρίτη χωρα.

 

Okay ευχαριστώ πολύ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα :)

Μιας και δεν έχω παραγγείλει μετά το brexit θέλω τα φώτα σας😇

Θέλω να αγοράσω από το site (revolution) κάποια προϊόντα make up για δώρο που δεν υπάρχουν εδώ.

Στο checkout λέει “duties and vat included”.

Έστειλα ένα mail & μου απάντησαν :

We have done everything we can to avoid additional charges to our international customers. There are already existing Customs charges for orders of a certain value of which we cannot bypass and these are distinct to each country. However, you should be able to order with us in the same ways as you always have.

Το συνολικό ποσό είναι σχεδόν 29€(με τα μεταφορικά).

Παίζει να χρεωθώ τίποτα έξτρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων😊

 

1DDAC079-05AA-41C4-8013-1E9A4ABBC5DB.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, June είπε

Από τη στιγμή που αναφέρει ξεκάθαρα ότι Duties & VAT Included, τότε δεν θα πρέπει να πληρώσεις τίποτα εξτρα.

Ναι έτσι καταλαβαίνω & εγώ🤷‍♀️ Είναι τύπου σαν να αγοράζεις από amazon & να τα προπληρώνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάγκες απο 1/7 καταργήθηκε και η ατέλεια για αγορές μέχρι 22 ευρώ και πλέον θα περνάνε ολα τελωνείο.

https://www.taxheaven.gr/circulars/36856/e-2133-2021

Συνοπτικά, οι κυριότερες αλλαγές που επέρχονται από 01.07.2021 στον τομέα των εισαγωγών αγαθών που αποτελούν αντικείμενο εξ αποστάσεως πωλήσεων (e-commerce) :
- καταργείται η απαλλαγή ΦΠΑ για εισαγωγές αγαθών αξίας έως του ποσού των 22ευρώ ώστε όλες οι εισαγωγές αγαθών να υπόκεινται σε φόρο προστιθεμένης αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giwrgos555 είπε

Mάγκες απο 1/7 καταργήθηκε και η ατέλεια για αγορές μέχρι 22 ευρώ και πλέον θα περνάνε ολα τελωνείο.

https://www.taxheaven.gr/circulars/36856/e-2133-2021

Συνοπτικά, οι κυριότερες αλλαγές που επέρχονται από 01.07.2021 στον τομέα των εισαγωγών αγαθών που αποτελούν αντικείμενο εξ αποστάσεως πωλήσεων (e-commerce) :
- καταργείται η απαλλαγή ΦΠΑ για εισαγωγές αγαθών αξίας έως του ποσού των 22ευρώ ώστε όλες οι εισαγωγές αγαθών να υπόκεινται σε φόρο προστιθεμένης αξίας.

Αργησες 4-5 μηνες να ενημερωθείς

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 11:24 ΜΜ, lektikos είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με το τελωνείο? Περιμένω ένα απλό δέμα από UK, που κανονικά έπρεπε να έχει έρθει στις 6/6/21 και ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση.

 

 

37 μερες φιλε κανουν

 

 

1743399871_typef.jpg.45164beaa8f26465ab5bc0a09d39e569.jpgflap.jpg.43d09b0be76bb5404ec2e78de703af16.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2021 στις 9:54 ΠΜ, greekboy είπε

Διάβασα παλιότερο μήνυμα ότι αγορά από asos ήρθε χωρίς παρατράγουδα. Έχουμε πρόσφατο παράδειγμα ίσως? 

Asos στέλνει από αποθήκες Γερμανίας, δεν υπάρχει καμία διαφορά, ακριβώς ο τι ίσχυε και παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...