Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μπλεξιμο

 πακετο απο UK,  παραγγελια 24/ 05,  κοιταξα στη μεταφορικη που το ειχε αναλαβει και εφυγε τελωνειο γαλλια 26 /05

 ουτε στο μηνυμα του κινητου  τον γραφει

μπορω να μαθω ποιο ειναι to shipment number??  να δω που βρισκεται το πακετο?, μην μου τα φανε

ο συνδεσμος δεν λειτουργει με αποτελεσμα το πακετο  δεν ξερω  εαν το εχει η dpd  η αλλη μεταφορικη...

ο κωδικος στο DPD αλλα βγαζει invalid shipment

http://www.dpd-gr.com/tracking/

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τη βλακεία να παραγγείλω από το NBAstore EU από το οποίο είχα παραγγείλει στο παρελθόν.

Αφού την έριξα (καλός μ...) είδα ότι στέλνει από την Αγγλία.

Έστειλα αυτόματα στο support να μου την ακυρώσει.

Αν δεν βγει άκρη τι κοστούμι να περιμένω για 105 ευρώ παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 12:36 ΠΜ, majnun είπε

Αν δεν βγει άκρη τι κοστούμι να περιμένω για 105 ευρώ παραγγελία;

105 μαζί με τα μεταφορικά? αν ναι τότε

105 x 24% = 25,2 ευρώ

συν ο εκτελωνισμός, στην καλύτερη από τα ελτά οπότε +15 ευρώ. Αν με άλλη εταιρία τότε άστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

105 με τα μεταφορικά, ναι.

Μου σπάσανε την παραγγελία σε δύο πακέτα είδα για κάποιο λόγο,  και έλαβα email από το landmark-global.gb το οποίο δείχνει ότι θα δοθεί στην ACS. Περαστικά μου.

Αν επιλέξω να μην τα παραλάβω, τότε γυρνούν στον αποστολέα;
Μπορώ να γνωρίζω από πριν αν έχει έξτρα κόστος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να κάνω μια παραγγελία, snacks για το μαγαζί μου κόβοντας τιμολόγιο. Έχει κάποιος να μου προτείνει μεταφορική, που αναλαμβάνει εκτελωνισμό κτλ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Έχει κανείς σας πρόσφατη από bookdepository; θέλω να παραγγείλω βιβλίο το οποίο λέει dispatch from UK. Γνωρίζετε αν έχει αποθήκες Ευρώπη ή γενικότερα αν θα γλυτώσω τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, lektikos είπε

Καλησπέρα! Με Ιρλανδία τι γίνεται, έχουμε πληροφόρηση αν υπάρχει τελωνειακή επιβάρυνση σε παραγγελίες?

Ευχαριστώ!

Ιρλανδία γιατί να έχεις πρόβλημα; Εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι, δεν έχει επιπλέον επιβάρυνση (εφόσον φεύγει όντως από Ιρλανδία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 10:16 ΜΜ, George56 είπε

 

μπλεξιμο

 πακετο απο UK,  παραγγελια 24/ 05,  κοιταξα στη μεταφορικη που το ειχε αναλαβει και εφυγε τελωνειο γαλλια 26 /05

 ουτε στο μηνυμα του κινητου  τον γραφει

μπορω να μαθω ποιο ειναι to shipment number??  να δω που βρισκεται το πακετο?, μην μου τα φανε

ο συνδεσμος δεν λειτουργει με αποτελεσμα το πακετο  δεν ξερω  εαν το εχει η dpd  η αλλη μεταφορικη...

ο κωδικος στο DPD αλλα βγαζει invalid shipment

http://www.dpd-gr.com/tracking/

Το έλαβες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του και υπό το νέο καθεστώς πραγμάτων, παραγγέλλοντας κάποια CD από το Amazon.uk (το κατάστημα κι όχι τρίτο πωλητή από το marketplace) αξίας μικρότερης των 150€, ποιά θα είναι η επιπλέον επιβάρυνση που θα έχω ; Ξέρω πως τον ΦΠΑ 24% θα τον πληρώσω στην αγορά επάνω σε αυτούς και θα τον αποδώσουν, αλλά από εκεί και πέρα ; Θα αναλάβει κάποια εταιρεία (τύπου DHL) που συνεργάζεται με την Amazon τον εκτελωνισμό τους και θα με χρεώσει χοντρά (πχ η DHL χρεώνει 45/60 ευρώ για εκτελωνισμό); Θα χρειαστούν χαρτιά, θα μου έρθουν από τα ΕΛ.ΤΑ που υπέγραψαν συνεργασία last mile delivery με την Amazon ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...