Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσο καιρό κάνουν για να ελέγξουν τα δέματα στο τελωνείο; Έντεκα μέρες δείχνει κολλημένο σε κατάσταση εκτελωνισμός....Πλάκα θα έχει να φάμε κανένα μήνα και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 7:59 ΠΜ, arsenal είπε

Γιατί τόσες ημέρες για ένα δέμα από Αγγλία, με dhl? Δεν είναι πολλές η κάνω λάθος? 

Screenshot_20210830_075817.jpg

Εν τέλη ήθρε Αθήνα αυτό που περίμενα, με πήρε η DHL επειδή είναι αγαθό βρώσιμο, πώς πρέπει αν βρω δικό μου εκτελωνιστή, και δεν έχω κανένα. Μένω Κρήτη μήπως ξέρετε κάποιον στην Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, θέλω να παραγγειλω από την Αγγλία τσάι (whittard) η παραγγελία μου είναι 33€ + 12€ μεταφορικά, γνωρίζω ότι αν είναι ήταν κάτω από 22€ δεν θα είχα πρόβλημα, δυστυχώς το προϊόν δεν το βρίσκω στην Ελλάδα ή amazon uk ( τα πουλάνε ποιο ακριβά) γνωρίζεται τι γίνεται στην περιπτωση μου?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να το αποφύγεις. 

Αν ο έμπορος δεν πληρώσει Φ.Π.Α Ελλάδος θα κληθείς να δώσεις 24% Φ.Π.Α. + εξοδα 5 ευρώ στα ΕΛΤΑ . Αν έρθει με κούριερ ζητάνε ότι θέλουνε . Ακόμα και 100 ευρώ. 

Υπάρχει κίνδυνος να σου ζητηθούν πιστοποιητικά για εισαγωγή τσαγιού, ( δεν είμαι σίγουρος για αυτό ) 

Πάντως και κάτω από 22 θα είχες πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχει κανείς εμπειρία με την Pitney Bowes; Έκανα παραγγελία από το Ebay ( Global Shipping Program , με προπληρωμενους τους δασμούς) , υπάρχει περίπτωση να μπει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 1:20 ΜΜ, davidbrent25 είπε

Καλησπέρα! Έχει κανείς εμπειρία με την Pitney Bowes; Έκανα παραγγελία από το Ebay ( Global Shipping Program , με προπληρωμενους τους δασμούς) , υπάρχει περίπτωση να μπει τελωνείο;

Καλησπέρα, αν είναι παραγγελία από Αγγλία, θα μπει τελωνείο, αλλά λογικά δεν θα πληρώσεις κάτι εξτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η από 29/6/21 παραγγελία που είχα κάνει από U.K. παραδόθηκε σήμερα 17/9/21. Σχεδόν ένα μήνα στο τελωνείο, πλήρωσα με αξία 30,11 του προϊόντος, 24% ΦΠΑ και 5 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού. Αγγλία τέλος και τυπικά, μόνο για πολύ σπάνια αντικείμενα και πάλι μετά από πολύ μεγάλη σκέψη.  
Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Φίλος απο UK θα μου αποστείλει  iPhone αξίας 1100-1200 ευρώ πρόσφατα αγορασμένο από εκεί. Ποια έξτρα εξοδα μπορεί να έχω εγώ στην παραλαβή; Όσον αφορά τελωνείο κλπ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giomortadio είπε

Καλησπέρα. Φίλος απο UK θα μου αποστείλει  iPhone αξίας 1100-1200 ευρώ πρόσφατα αγορασμένο από εκεί. Ποια έξτρα εξοδα μπορεί να έχω εγώ στην παραλαβή; Όσον αφορά τελωνείο κλπ.  

Κοψε εισιτήριο ,πηγαινε ΗΒ να στο δωσει στο χερι και έλα πάλι Ελλάδα.Πιο φτηνά θα σου έρθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

264-248 ευρω Φ.Π.Α.

50 ευρώ για τα Ελτα ή ενα πολυ μεγαλυτερο ποσό για κουριερ.

Απο 46 ευρω διαφημιζει η Aegean εισιτηρια για Λονδίνο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχεις κανείς πρόσφατη εμπειρία παραγγελίας από τα βρετανικά JDSPORTS ή SPORTSSHOES μετά το Brexit;;

Έχω παραγγείλει αρκετές φορές παλιότερα αλλά τώρα τι γίνεται με τελωνείο και δασμούς;

Βασικά η μόνη ελπίδα είναι να στέλνουν μέσω κάποιας τρίτης χώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Juno.co.uk - απεσταλμένη με Royal Mail First Class Air Pro στις 24 Αυγούστου και ακόμα καμία εξέλιξη. Θεωρείτε ότι υπάρχει ελπίδα; O VAT είναι προπληρωμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...