Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Shalerin είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση .Θα , προχωρήσω σε CISA ,και στην οικοδομή την Tekno Pro έχουμε (Όχι,κάτι τρελό απλά σαν εταιρία το λέω)

Οπότε , τάκος και τα μυαλά στο μπλέντερ.

τακος & οσο πιο καλυμενη η εισοδος του κλειδιου, τοσο καλυτερα. αν ειναι και με κλειδι αποτυπωσεως & οχι κλασικο, the best.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mclein² είπε

τακος & οσο πιο καλυμενη η εισοδος του κλειδιου, τοσο καλυτερα. αν ειναι και με κλειδι αποτυπωσεως & οχι κλασικο, the best.

Χάθηκα :P Τελείως ,μπορείς να μου εξηγήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shalerin είπε

Χάθηκα :P Τελείως ,μπορείς να μου εξηγήσεις;

Κλειδί αποτυπώσεως. Κλειδί απλό/κλασικό.

Συνήθως οι κλειδαριές με κλειδί αποτυπώσεως είναι πιο δύσκολο να ανοίξουν από ότι αυτές με απλό πριονωτό κλειδί. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, με "απλά" κλειδιά που όμως είναι πιο προσεγμένα, με ριγωτό zig-zag προφίλ που κι αυτά δεν ανοίγουν εύκολα (βλέπε λουκέτο CISA 28550).

maxresdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Shalerin είπε

Κατάλαβα, βρε τι μαθαίνει κανείς!

Αλλά αυτό περί , όσο πιο καλυμένη η είσοδος τι εννοείς;

Όσο πιο περίεργο είναι το προφίλ του κυλίνδρου, τόσο πιο δύσκολο είναι να βάλεις κάτι μέσα (ειδικά ή αυτοσχέδια διαρρηκτικά, κλειδιά που ταιριάζουν, κλπ) για να τον ανοίξεις/παραβιάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Shalerin είπε

Κατάλαβα, βρε τι μαθαίνει κανείς!

Αλλά αυτό περί , όσο πιο καλυμένη η είσοδος τι εννοείς;

όπως στα έγραψε το πουλέν μου ο Swayback ειναι για το κλειδί.

για την εισοδο του κλειδιου, παρατηρεις την εικονα ->

viber-image-2019-10-08-06-57-02.jpg

με τη σειρά εμφάνισης ->

Cisa - φθηνή σειρά (μπλε κουτι, απλό κλειδι, σχεδον μηδενική απόσταση απο το να τρυπησω το μηχανισμο λειτουργιας)

Κινέζος - φθηνή σειρά (χωρίς κουτι, αποτυπώσεως κλειδι, 2,5mm αποσταση εως το μηχανισμο λειτουργιας)

Cisa - ακριβη σειρα (κοκκινο κουτι, ειτε ριγωτο - ειτε αποτυπωσεως {οπως στη φωτο} κλειδι, 8~10mm απόσταση εως το μηχανισμο λειτουργιας)

 

αυτα ειναι καποια προχειρα παραδειγματα. υπαρχουν απειρες λυσεις εκει εξω. 

οι τιμιοτερες που μπορεις να βρεις παντου & VFM - ειναι οι κινεζοι με αποτυπωσεως κλειδι, ακολουθουν Hugo 88G & 77G και μετα ανεβαινεις οικονομικο επιπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

όπως στα έγραψε το πουλέν μου ο Swayback ειναι για το κλειδί.

για την εισοδο του κλειδιου, παρατηρεις την εικονα ->

 

με τη σειρά εμφάνισης ->

Cisa - φθηνή σειρά (μπλε κουτι, απλό κλειδι, σχεδον μηδενική απόσταση απο το να τρυπησω το μηχανισμο λειτουργιας)

Κινέζος - φθηνή σειρά (χωρίς κουτι, αποτυπώσεως κλειδι, 2,5mm αποσταση εως το μηχανισμο λειτουργιας)

Cisa - ακριβη σειρα (κοκκινο κουτι, ειτε ριγωτο - ειτε αποτυπωσεως {οπως στη φωτο} κλειδι, 8~10mm απόσταση εως το μηχανισμο λειτουργιας)

αυτα ειναι καποια προχειρα παραδειγματα. υπαρχουν απειρες λυσεις εκει εξω. 

οι τιμιοτερες που μπορεις να βρεις παντου & VFM - ειναι οι κινεζοι με αποτυπωσεως κλειδι, ακολουθουν Hugo 88G & 77G και μετα ανεβαινεις οικονομικο επιπεδο.

Καλημέρα, με σειρά εμφάνισης είναι όπως τα βλέπω από τα αριστερά προς τα δεξιά . Οκ ,κατάλαβα ,τέρμα δεξιά φαίνεται λίγο πιο μέσα σε σχέση με τα άλλα ο κύλινδρος.

Τώρα,ερώτηση . Ο CISA που, είπαμε πιο πάνω για αγορά αξίζει τα λεφτά του δηλαδή , ή στα ίδια λεφτά ή και λιγότερα θα μπορούσες να προτείνεις κάτι άλλο; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shalerin είπε

Καλημέρα, με σειρά εμφάνισης είναι όπως τα βλέπω από τα αριστερά προς τα δεξιά . Οκ ,κατάλαβα ,τέρμα δεξιά φαίνεται λίγο πιο μέσα σε σχέση με τα άλλα ο κύλινδρος.

Τώρα,ερώτηση . Ο CISA που, είπαμε πιο πάνω για αγορά αξίζει τα λεφτά του δηλαδή , ή στα ίδια λεφτά ή και λιγότερα θα μπορούσες να προτείνεις κάτι άλλο; :)

ποσα λεφτα θες να δωσεις για το καθε λουκετο ; 

εγκατασταση θα κανεις μονος σου τις γωνιες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ποσα λεφτα θες να δωσεις για το καθε λουκετο ; 

εγκατασταση θα κανεις μονος σου τις γωνιες ; 

Όχι,φίλος σιδεράς. Θα προτιμούσα, να μη ξεφύγω από τα 80-90€ και για τα 2 ,καθώς είμαι στενά λίγο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Shalerin είπε

Όχι,φίλος σιδεράς. Θα προτιμούσα, να μη ξεφύγω από τα 80-90€ και για τα 2 ,καθώς είμαι στενά λίγο οικονομικά.

https://www.home-shop.gr/λουκέτα/2157-λουκέτο-ατσάλινο-τάκου-hugo-gts-77g-315007-77.html

παρε 2 τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

50€ και για τα 2 ; Μια χαρά :)

Στα 80-90€ για 2 τεμάχια,δεν υπάρχει κάτι άλλο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shalerin είπε

50€ και για τα 2 ; Μια χαρά :)

Στα 80-90€ για 2 τεμάχια,δεν υπάρχει κάτι άλλο ε;

αν πηγαινες στα 120€ ισως να υπηρχε μια διαφορα αλλα στα 80€-90€ θα παρεις ιδιο με τον κινεζο και απλα θα πληρωσεις ονομα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι γεια σας ! Θα ήθελα τα τεχνικά σας φώτα !!!  Θα μείνω προσωρινά σε ένα διαμέρισμα με την πόρτα ασφαλείας και τον κύλινδρο που φαίνονται στις φώτο. Εχω στην κατοχή μου την υποτιθέμενη κάρτα ιδιοκτησίας και τα πεντε κλειδιά. Ηθελα να ρωτήσω αν αυτα μπορεί να αντιγραφούν χωρις την κάρτα, οπότε προφανώς θα πρέπει να αλλάξω τον κύλινδρο και στην περίπτωση αυτή μια προταση για κυλινδρο ασφαλειας που αφενος να ταιριαζει και αφετερου θα με κανει να κοιμαμαι ησυχος χωρις παρα πολυ μεγαλο κοστος, αφου οπως εγραψα θα μεινω για μικρο χρονικο διαστημα στο διαμερισμα αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας στο αν θα καταφερω να αλλαξω μονος μου τον κυλινδρο αφου βγαλω τη λαμα που φαινεται στο προφιλ της πορτας ή απο μεσα θα βρω τιποτα περιεργο. Να επισημανω οτι σε κλασσικες πορτες εχω αλλαξει πολλες φορες κυλινδρους, ομως δεν τοχω ξανακανει σε πορτα ασφαλειας και με ανησυχει αυτη γιατι δε βλεπω πλαινη βιδα απελευθερωσης κυλινδρου γιατι εχει λαμα. Ευχαριστώ !!!

https://drive.google.com/file/d/15YjDZk6MdabxJUv4_IHx7sXjDLj0brcy/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/15_gDlYAtya4SYN3c1psfA9_TUJ9_uKJi/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/15cxH3QdzJo0PHz0OuUjkhaMx7CrfoJD_/view?usp=drivesdk

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Saouthpaw είπε

Αγαπητοί φίλοι γεια σας ! Θα ήθελα τα τεχνικά σας φώτα !!!  Θα μείνω προσωρινά σε ένα διαμέρισμα με την πόρτα ασφαλείας και τον κύλινδρο που φαίνονται στις φώτο. Εχω στην κατοχή μου την υποτιθέμενη κάρτα ιδιοκτησίας και τα πεντε κλειδιά. Ηθελα να ρωτήσω αν αυτα μπορεί να αντιγραφούν χωρις την κάρτα, οπότε προφανώς θα πρέπει να αλλάξω τον κύλινδρο και στην περίπτωση αυτή μια προταση για κυλινδρο ασφαλειας που αφενος να ταιριαζει και αφετερου θα με κανει να κοιμαμαι ησυχος χωρις παρα πολυ μεγαλο κοστος, αφου οπως εγραψα θα μεινω για μικρο χρονικο διαστημα στο διαμερισμα αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας στο αν θα καταφερω να αλλαξω μονος μου τον κυλινδρο αφου βγαλω τη λαμα που φαινεται στο προφιλ της πορτας ή απο μεσα θα βρω τιποτα περιεργο. Να επισημανω οτι σε κλασσικες πορτες εχω αλλαξει πολλες φορες κυλινδρους, ομως δεν τοχω ξανακανει σε πορτα ασφαλειας και με ανησυχει αυτη γιατι δε βλεπω πλαινη βιδα απελευθερωσης κυλινδρου γιατι εχει λαμα. Ευχαριστώ !!!

https://drive.google.com/file/d/15YjDZk6MdabxJUv4_IHx7sXjDLj0brcy/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/15_gDlYAtya4SYN3c1psfA9_TUJ9_uKJi/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/15cxH3QdzJo0PHz0OuUjkhaMx7CrfoJD_/view?usp=drivesdk

α. τα κλειδια αντιγραφονται ελευθερα.

β. το κοστος που θεωρεις νορμαλ ποιο ειναι, με δεδομενο οτι φευγοντας (σε λιγο ή πολυ καιρο) τον παιρνεις μαζι κ τον βαζεις σε οποιαδηποτε πορτα ; 

γ. δεν πιστευω να ειναι δυσκολο ν'αλλαχθει ο κυλινδρος αλλα μπορει και να ειναι. η τοποθετηση ειναι κακιστη. ακομη κ το defender εχει πεσει στο βαθος κ τα διακοσμητικα εκτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

α. τα κλειδια αντιγραφονται ελευθερα.

β. το κοστος που θεωρεις νορμαλ ποιο ειναι, με δεδομενο οτι φευγοντας (σε λιγο ή πολυ καιρο) τον παιρνεις μαζι κ τον βαζεις σε οποιαδηποτε πορτα ; 

γ. δεν πιστευω να ειναι δυσκολο ν'αλλαχθει ο κυλινδρος αλλα μπορει και να ειναι. η τοποθετηση ειναι κακιστη. ακομη κ το defender εχει πεσει στο βαθος κ τα διακοσμητικα εκτος...

Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης φίλε mclein ! Νορμαλ θα θεωρουσα ενα κοστος γυρω στα 70  ευρω. Φυσικα αν δεν υπαρχει κατι αξιοπρεπες σε αυτη την τιμη δεν το συζηταω θα βαλω κατι που ταιριαζει και μου παρεχει ικανοποιητικο επιπεδο ασφαλειας οσο κι αν κανει. Απλα επειδη δεν εχω ιδεα απο σχεση αποδωσης τιμης θα ηθελα τη συμβουλη σου, ωστε αυτο που θα βαλω να αξιζει την τυχον διαφορα, καθοσον ειμαι ψιλοανιδεος επι του θεματος !!! Το κόστος αλλαγης κυλινδρου σε τι τιμες βρισκεται ωστε να δω αν πρεπει να μπω στη διαδικασια της αλλαγης εγω η να το αφησω στους ειδικους !!! Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...