Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Saouthpaw είπε

Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης φίλε mclein ! Νορμαλ θα θεωρουσα ενα κοστος γυρω στα 70  ευρω. Φυσικα αν δεν υπαρχει κατι αξιοπρεπες σε αυτη την τιμη δεν το συζηταω θα βαλω κατι που ταιριαζει και μου παρεχει ικανοποιητικο επιπεδο ασφαλειας οσο κι αν κανει. Απλα επειδη δεν εχω ιδεα απο σχεση αποδωσης τιμης θα ηθελα τη συμβουλη σου, ωστε αυτο που θα βαλω να αξιζει την τυχον διαφορα, καθοσον ειμαι ψιλοανιδεος επι του θεματος !!! Το κόστος αλλαγης κυλινδρου σε τι τιμες βρισκεται ωστε να δω αν πρεπει να μπω στη διαδικασια της αλλαγης εγω η να το αφησω στους ειδικους !!! Ευχαριστώ !!!

θεωρητικα μπορει να γινει και δωρεαν η αλλαγη. 

γενικα νομιζω ενας agb9000 ή agb DCk ή champion pro / να κανει τη δουλεια που θελεις μεχρι τα 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mclein² είπε

θεωρητικα μπορει να γινει και δωρεαν η αλλαγη. 

γενικα νομιζω ενας agb9000 ή agb DCk ή champion pro / να κανει τη δουλεια που θελεις μεχρι τα 

Μαλλον θα βαλω τον agb 9000. Τα κλειδια του αντιγραφονται χωρις την καρτα? Να υποθεσω οτι η διασταση ειναι 30-50 η χρειαζεται πρωτα μετρημα ο παλιος κυλινδρος? Σορυ για τις πολλες ερωτησεις 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Saouthpaw είπε

Μαλλον θα βαλω τον agb 9000. Τα κλειδια του αντιγραφονται χωρις την καρτα? Να υποθεσω οτι η διασταση ειναι 30-50 η χρειαζεται πρωτα μετρημα ο παλιος κυλινδρος? Σορυ για τις πολλες ερωτησεις 🙂

δε θα ηταν κακη ιδεα να τον μετρησεις αλλα νομιζω με αυτη την τοποθετηση, θα εχουν βαλει 30/50.

ναι, ελευθερη αντιγραφη αλλα 12pin συνδιασμου στο κλειδι = αρκετη ασφαλεια για τα 60-70 ευρω που θα δωσεις.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να αυξήσω το επίπεδο ασφαλείας στο σπίτι και σκέφτομαι να ξεκινήσω με την αλλαγή κυλίνδρου. έχω τον agb9000 , και σκέφτομαι να περάσω σε : 1. ABLOY PROTEC 2 ή 2. EVVA 4KS . Ποιόν από τους δύο θεωρείτε καλύτερο; Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε σε αυτό το budget? 

Επίσης, θα είμαι καλυμμένος μόνο με αλλαγή κυλίνδρου ή θα χρειαστώ και defender (ή ενδεχομένως θα πρέπει να προσέξω και κάτι ακόμη)? Μπορώ να αλλάξω πρώτα κύλινδρο, και αργότερα να προσθέσω defender?( ρωτάω για να "σπάσω" τα έξοδα σε 2 δόσεις ) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.
Δεν έχω ιδέα από κλειδαριές-κυλίνδρους-defenders, αυτά που διάβασα μέσα σε 30 λεπτά, αυτά ξέρω. Συγχωρέστε με για τυχόν χαζές ερωτήσεις - απορίες.

Υ.Γ.2

Έχω θωρακισμένη πόρτα αλλά δεν έχω ιδέα από μοντέλο κτλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, paylis92 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να αυξήσω το επίπεδο ασφαλείας στο σπίτι και σκέφτομαι να ξεκινήσω με την αλλαγή κυλίνδρου. έχω τον agb9000 , και σκέφτομαι να περάσω σε : 1. ABLOY PROTEC 2 ή 2. EVVA 4KS . Ποιόν από τους δύο θεωρείτε καλύτερο; Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε σε αυτό το budget? 

Επίσης, θα είμαι καλυμμένος μόνο με αλλαγή κυλίνδρου ή θα χρειαστώ και defender (ή ενδεχομένως θα πρέπει να προσέξω και κάτι ακόμη)? Μπορώ να αλλάξω πρώτα κύλινδρο, και αργότερα να προσθέσω defender?( ρωτάω για να "σπάσω" τα έξοδα σε 2 δόσεις ) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.
Δεν έχω ιδέα από κλειδαριές-κυλίνδρους-defenders, αυτά που διάβασα μέσα σε 30 λεπτά, αυτά ξέρω. Συγχωρέστε με για τυχόν χαζές ερωτήσεις - απορίες.

Υ.Γ.2

Έχω θωρακισμένη πόρτα αλλά δεν έχω ιδέα από μοντέλο κτλπ .

Φωτογραφίες της πόρτας θα βοηθούσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylis92 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να αυξήσω το επίπεδο ασφαλείας στο σπίτι και σκέφτομαι να ξεκινήσω με την αλλαγή κυλίνδρου. έχω τον agb9000 , και σκέφτομαι να περάσω σε : 1. ABLOY PROTEC 2 ή 2. EVVA 4KS . Ποιόν από τους δύο θεωρείτε καλύτερο; Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε σε αυτό το budget? 

Επίσης, θα είμαι καλυμμένος μόνο με αλλαγή κυλίνδρου ή θα χρειαστώ και defender (ή ενδεχομένως θα πρέπει να προσέξω και κάτι ακόμη)? Μπορώ να αλλάξω πρώτα κύλινδρο, και αργότερα να προσθέσω defender?( ρωτάω για να "σπάσω" τα έξοδα σε 2 δόσεις ) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.
Δεν έχω ιδέα από κλειδαριές-κυλίνδρους-defenders, αυτά που διάβασα μέσα σε 30 λεπτά, αυτά ξέρω. Συγχωρέστε με για τυχόν χαζές ερωτήσεις - απορίες.

Υ.Γ.2

Έχω θωρακισμένη πόρτα αλλά δεν έχω ιδέα από μοντέλο κτλπ .

καλυτερα να βαλεις ενα μαγνητικο defender ή ενα bkd250 παρα ν'αλλαξεις κυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είχα ξεκινήσει να διαβάζω το thread με σκοπό να μπώ στη διαδικασία αλλαγής κλειδαριάς και αφαλού στην πόρτα ασφαλέιας. Το σπίτι είναι ιδιόκτητο και η πόρτα ασφαλείας που έχει από κατασκευής είναι από Blokaport (από επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν πως μαλλον είναι Tesio), κλειδαριά δεν γνωρίζω τι φοράει και κύλινδρο μετά από ψάξιμο φοράει ένα ΤΧ80 της Tesa.

Από εχθές βέβαια η ανάγκη αντικατάστασης έγινε άμεση καθώς η γυναίκα έχασε τα κλειδιά της.

Από αυτά που διάβασα κατέληξα στο σετάκι  Cisa Revolution - Cisa RS3S - Sferic Rok Monolito. Η προσφορά που πήρα είναι στα 270 με τοποθέτηση χωρίς ΦΠΑ.

Μου πρότεινε ο άνθρωπος που μίλησα να δώ και για την Evva 4KS σαν ελαφρώς καλύτερη από την Cisa αλλά μάλλον προς Cisa οδεύω. Επίσης να πώ ότι μάλλον ο κύλινδρος που χρειάζομαι είναι 30-50. Από μέτρηση που έκανα το εσωτερικό τελέιωμα του αφαλού μέχρι το σημείο που μπαίνει στην κλειδαριά είναι 3,5cm.

Παραθέτω και φωτογραφίες της πόρτας.

Η άποψη των εμπειρότερων σχετικά με το εαν αξίζει στη συγκεκριμένη πόρτα να βάλω τα παραπάνω η οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

thumbnail_image1.jpg

thumbnail_image2.jpg

thumbnail_image3.jpg

thumbnail_image4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bill86 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είχα ξεκινήσει να διαβάζω το thread με σκοπό να μπώ στη διαδικασία αλλαγής κλειδαριάς και αφαλού στην πόρτα ασφαλέιας. Το σπίτι είναι ιδιόκτητο και η πόρτα ασφαλείας που έχει από κατασκευής είναι από Blokaport (από επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν πως μαλλον είναι Tesio), κλειδαριά δεν γνωρίζω τι φοράει και κύλινδρο μετά από ψάξιμο φοράει ένα ΤΧ80 της Tesa.

Από εχθές βέβαια η ανάγκη αντικατάστασης έγινε άμεση καθώς η γυναίκα έχασε τα κλειδιά της.

Από αυτά που διάβασα κατέληξα στο σετάκι  Cisa Revolution - Cisa RS3S - Sferic Rok Monolito. Η προσφορά που πήρα είναι στα 270 με τοποθέτηση χωρίς ΦΠΑ.

Μου πρότεινε ο άνθρωπος που μίλησα να δώ και για την Evva 4KS σαν ελαφρώς καλύτερη από την Cisa αλλά μάλλον προς Cisa οδεύω. Επίσης να πώ ότι μάλλον ο κύλινδρος που χρειάζομαι είναι 30-50. Από μέτρηση που έκανα το εσωτερικό τελέιωμα του αφαλού μέχρι το σημείο που μπαίνει στην κλειδαριά είναι 3,5cm.

Παραθέτω και φωτογραφίες της πόρτας.

Η άποψη των εμπειρότερων σχετικά με το εαν αξίζει στη συγκεκριμένη πόρτα να βάλω τα παραπάνω η οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

thumbnail_image1.jpg

thumbnail_image2.jpg

thumbnail_image3.jpg

thumbnail_image4.jpg

Αφού η πόρτα σου έχει ήδη defender και αν η κλειδαριά δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα , γιατί δεν αλλάζεις μόνο κύλινδρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pintourikio είπε

Αφού η πόρτα σου έχει ήδη defender και αν η κλειδαριά δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα , γιατί δεν αλλάζεις μόνο κύλινδρο?

Δεν ξέρω τι defender φοράει (βγαίνει το κάλυμμα τραβώντας το να δω αν έχει κάποιο στοιχείο?) και σκέφτηκα για αναβάθμιση σε όλα τα σημεία.

Μια φωτο του defender.

thumbnail_image1 (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταία φώτο της κλειδαριάς (ότι μπόρεσα να τραβήξω βγάζοντας το πλαϊνό κάλυμμα χωρίς να αφαιρέσω την επένδυση).

Διαστάσεις Υ:20,5cn Π:14,5cm και πάχος 3cm.

Αν είδα καλά έχει μια ετικέτα στο μπροστινό μερος το οποίο δεν είχε κάποιον κωδικό και οι οδηγίες πρέπει να ήταν στα Ιταλικά.

Αν κάποιος έχει ιδέα ποια μπορεί να είναι ας μου πεί.

Ευχαριστώ και παλι.

thumbnail_image1 (2).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bill86 είπε

Δεν ξέρω τι defender φοράει (βγαίνει το κάλυμμα τραβώντας το να δω αν έχει κάποιο στοιχείο?) και σκέφτηκα για αναβάθμιση σε όλα τα σημεία.

Μια φωτο του defender.

thumbnail_image1 (1).jpg

Απλό defender των 15~20€ είναι αυτό που έχεις τώρα.

Το sferik rok που έχει το πακέτο που σου πρότειναν, δεν είναι πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις. Οπότε δεν έχει νόημα. Αν είναι να αλλάξεις και defender, δες για Disec Monolito Rok Bd200 ή Disec Diamond BKD250. 

Η Cisa Revolution Pro είναι καλή επιλογή. Το ίδιο και ο RS3S, αν και υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια - ή και με λιγότερα - λεφτά. Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Mul-T-Lock MT5+.

Ψάξε το λίγο περισσότερο με τις προσφορές. Με 270 + ΦΠΑ, υπάρχουν κάποιοι (Αθήνα) που δίνουν το σετ που θες, με RS3S ή με κάποιον από αυτούς που πρότεινα και με defender Disec Diamond BKD250 που είναι πολύ καλύτερο από το Disec Sferik Rok BDS16 που σου πρότεινα.

 

Πάντως, την δουλειά σου την κάνεις και μόνο με την αλλαγή του κυλίνδρου. Η αλλαγή defender και κλειδαριάς, δεν φαίνεται να είναι "απαραίτητη". Ίσως να συμφέρει όμως, γιατί με 150~160 αλλάζεις μόνο κύλινδρο. Ενώ με +100€, αλλάζεις και κλειδαριά και defender σε καλή τιμή, μιας και στα πακέτα παίρνεις πιο φθηνά τα προϊόντα από ότι αν τα πάρεις ξεχωριστά αργότερα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η κλειδαριά που έχεις. Αυτή που έχεις, κάνει κλακ-κλακ (παράδειγμα) σε κάθε στροφή όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις ή γυρνάει ομαλά καθώς γυρνάς το κλειδί;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, swayback είπε

Απλό defender των 15~20€ είναι. 

Το sferik rok που έχει το πακέτο που σου πρότειναν, δεν είναι πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις. Οπότε δεν έχει νόημα. Αν είναι να αλλάξεις και defender, δες για Disec Monolito Rok Bd200 ή Disec Diamond BKD250. 

Η Cisa Revolution Pro είναι καλή επιλογή. Το ίδιο και ο RS3S, αν και υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια - ή και με λιγότερα - λεφτά. Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Mul-T-Lock MT5+.

Ψάξε το λίγο περισσότερο με τις προσφορές. Με 270 + ΦΠΑ, υπάρχουν κάποιοι που δίνουν το σετ που θες, με RS3S ή με κάποιον από αυτούς που πρότεινα και με defender Disec Diamond BKD250 που είναι πολύ καλύτερο από Disec Sferik Rok BDS16 που σου πρότεινα.

Πάντως, την δουλειά σου την κάνεις και μόνο με την αλλαγή του κυλίνδρου. Η αλλαγή defender και κλειδαριάς, δεν φαίνεται να είναι απαραίτητη. 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η κλειδαριά που έχεις. Αυτή που έχεις, κάνει κλακ-κλακ (παράδειγμα) σε κάθε στροφή όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις ή γυρνάει ομαλά καθώς γυρνάς το κλειδί;

Στην προσφορά το defender είναι το monolito (δεν μου είπε κωδικό αλλά φαντάζομαι εννοεί τον BD 200). Ισως δεν το έγραψα σωστά στην αρχή.

Η κλειδαριά γυρνάει ομαλά χωρίς κλακ-κλακ και όταν είναι φουλ κλειδωμένη δεν μαζεύει τη γλώσσα το χερούλι. Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα κάτι για Cipierre με αυτά τα χαρακτηριστικά (Ιταλική, με ίδιες διαστάσεις και την ιδιομορφία της γλώσσας, εκτός και αν όλες δεν μαζεύουν τη γλώσσα όταν είναι κλειδωμένες).

Πάντως με τιμές skroutz μου φάνηκε καλή η προσφορά δεδομένου ότι έχει και την τοποθέτηση μέσα.

Προτείνεις την Evva 4KS αντί της RS3S δηλαδή?

Επεξ/σία από Bill86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bill86 είπε

Στην προσφορά το defender είναι το monolito (δεν μου είπε κωδικό αλλά φαντάζομαι εννοεί τον BD 200). Ισως δεν το έγραψα σωστά στην αρχή.

Η κλειδαριά γυρνάει ομαλά χωρίς κλακ-κλακ και όταν είναι φουλ κλειδωμένη δεν μαζεύει τη γλώσσα το χερούλι. Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα κάτι για Cipierre με αυτά τα χαρακτηριστικά (Ιταλική, με ίδιες διαστάσεις και την ιδιομορφία της γλώσσας, εκτός και αν όλες δεν μαζεύουν τη γλώσσα όταν είναι κλειδωμένες).

Πάντως με τιμές skroutz μου φάνηκε καλή η προσφορά δεδομένου ότι έχει και την τοποθέτηση μέσα.

Προτείνεις την Evva 4KS αντί της RS3S δηλαδή?

φιλε μου, καποιος σε κοροϊδευει ή δεν του εδωσες να καταλαβει τι χρειαζεσαι. (καλα για τους τυπους με την υποτιθεμενη Τεσιο δε συζηταω).

μας περιγραφεις ενα σεναριο αναβαθμισης, οπου δε χρειαζεται να συμβει.

χωρις αλλαγη κλειδαριας μιας κ ειναι κατι που δε χρειαζεται να γινει, ισχυουν τα παρακατω καλυτερα πακετα : 

στα 265€ + φπα ->

Cisa Rs3s (5 κλειδια) + MRM29 (3 κλειδια) = κομπλε με τοποθετηση

Evva 4ks (5 κλειδια) + MRM29 (3 κλειδια) = κομπλε με τοποθετηση

στα 140€ + φπα ->

MRM29 (3 κλειδια) = κομπλε με τοποθετηση και αδιαφορεις αν εχασες κλειδια ή τι κυλινδρο φοραει η πορτα απο μεσα.

στα 200€ + φπα ->

Mottura Champion Pro (5 κλειδια) + MRM29 (3 κλειδια) = κομπλε με τοποθετηση

Agb DCK (5 κλειδια) + MRM29 (3 κλειδια) = κομπλε με τοποθετηση

 

και οι επιλογες ειναι ατελειωτες !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bill86 είπε

Στην προσφορά το defender είναι το monolito (δεν μου είπε κωδικό αλλά φαντάζομαι εννοεί τον BD 200). Ισως δεν το έγραψα σωστά στην αρχή.

Η κλειδαριά γυρνάει ομαλά χωρίς κλακ-κλακ και όταν είναι φουλ κλειδωμένη δεν μαζεύει τη γλώσσα το χερούλι. Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα κάτι για Cipierre με αυτά τα χαρακτηριστικά (Ιταλική, με ίδιες διαστάσεις και την ιδιομορφία της γλώσσας, εκτός και αν όλες δεν μαζεύουν τη γλώσσα όταν είναι κλειδωμένες).

Πάντως με τιμές skroutz μου φάνηκε καλή η προσφορά δεδομένου ότι έχει και την τοποθέτηση μέσα.

Προτείνεις την Evva 4KS αντί της RS3S δηλαδή?

Monolito = BD200 εννοούν συνήθως. Οπότε είναι σχετικά καλή η τιμή του σετ. 

Όχι, στις περισσότερες μπορείς να τραβήξεις την γλώσσα με το χερούλι ακόμα και όταν είναι κλειδωμένη πλήρως, οπότε μάλλον Cipierre είναι αυτή που έχεις. 

Είναι και γραναζωτή, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. 


Ναι, είναι ανώτερος ο EVVA 4KS από τον RS3S, οπότε θα τον προτιμούσα. 

 

Κάτι άσχετο. Όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις, με ανοιχτή την πόρτα, υπάρχει κάποια δυσκολία; Νιώθεις κάποια αντίσταση ή κόλλημα ή γυρνάει ομαλά το κλειδί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Monolito = BD200 εννοούν συνήθως. Οπότε είναι σχετικά καλή η τιμή του σετ. 

Όχι, στις περισσότερες μπορείς να τραβήξεις την γλώσσα με το χερούλι ακόμα και όταν είναι κλειδωμένη πλήρως, οπότε μάλλον Cipierre είναι αυτή που έχεις. 

Είναι και γραναζωτή, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. 


Ναι, είναι ανώτερος ο EVVA 4KS από τον RS3S, οπότε θα τον προτιμούσα. 

Κάτι άσχετο. Όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις, με ανοιχτή την πόρτα, υπάρχει κάποια δυσκολία; Νιώθεις κάποια αντίσταση ή κόλλημα ή γυρνάει ομαλά το κλειδί;

ή η πορτα δεν ειναι blokaport - ή η κλειδαρια ειναι iseo 1st gen / securemme 3rd gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...