Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, swayback είπε

Monolito = BD200 εννοούν συνήθως. Οπότε είναι σχετικά καλή η τιμή του σετ. 

Όχι, στις περισσότερες μπορείς να τραβήξεις την γλώσσα με το χερούλι ακόμα και όταν είναι κλειδωμένη πλήρως, οπότε μάλλον Cipierre είναι αυτή που έχεις. 

Είναι και γραναζωτή, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. 


Ναι, είναι ανώτερος ο EVVA 4KS από τον RS3S, οπότε θα τον προτιμούσα. 

Κάτι άσχετο. Όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις, με ανοιχτή την πόρτα, υπάρχει κάποια δυσκολία; Νιώθεις κάποια αντίσταση ή κόλλημα ή γυρνάει ομαλά το κλειδί;

Κατ' αρχην να ευαχριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν. Τέτοια βοήθεια δύσκολα βρίσκεις και τόσο άμεσα.

Το κλειδωμα είναι πολύ ομαλό χωρίς κανένα κόμπιασμα. 

Το μαγνητικό defender το σκέφτηκα και γώ στην αρχή απλά πρέπει να έχιες πάντα το νού σου να το κλειδώσεις (θα μου πεις γι' αυτό το βάζεις ρε φίλε) αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν θα το σκέφτομαι αν πχ ξέχασα εγώ ή γυναίκα να το ενεργοποιήσω, δεδομένου ότι μετά από αυτή τη δικλείδα αφαλείας υπάρχει ένας αφαλός με το κλειδί χαμένο.

Πάντως η επιλογή μαγνητικού μαζί με μια κλειδαριά μου φαίνεται ότι είναι τελικά η καλύτερη επιλογή μιας και ξενοιάζεις και φαντάζομαι μορείς να τα μεταφέρεις σε πιθανή αντικατάστη πόρτας αργότερα (μιας και από ότι κατάλαβα δεν είναι επώνυμη αλλά της σειράς).

Όταν είσαι άσχετος με το αντικείμενο εύκολα εντυπωσιάζεσαι από ότι βλέπεις και ακούς οπότε γι' αυτό μπήκα-διάβασα σχεδόν 100+ σελίδες και φυσικά θα δεχτώ όποια άποψη ειδικά από ανθρώπους του χώρου.

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

ή η πορτα δεν ειναι blokaport - ή η κλειδαρια ειναι iseo 1st gen / securemme 3rd gen.

Όλη η πολυκατοικία είναι με ίδιες πόρτες από αυτή την εταιρεία μιας και ο κατασκευαστής τους έδωσε τη δουλειά (έχουν στην κάσα και το σήμα με τα τηλέφωνα της εταιρείας).

Οι παραπάνω κλειδαριές από ποιότητα τι λένε?

 

Επεξ/σία από Bill86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Bill86 είπε

Κατ' αρχην να ευαχριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν. Τέτοια βοήθεια δύσκολα βρίσκεις και τόσο άμεσα.

Το κλειδωμα είναι πολύ ομαλό χωρίς κανένα κόμπιασμα. 

Το μαγνητικό defender το σκέφτηκα και γώ στην αρχή απλά πρέπει να έχιες πάντα το νού σου να το κλειδώσεις (θα μου πεις γι' αυτό το βάζεις ρε φίλε) αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν θα το σκέφτομαι αν πχ ξέχασα εγώ ή γυναίκα να το ενεργοποιήσω, δεδομένου ότι μετά από αυτή τη δικλείδα αφαλείας υπάρχει ένας αφαλός με το κλειδί χαμένο.

Πάντως η επιλογή μαγνητικού μαζί με μια κλειδαριά μου φαίνεται ότι είναι τελικά η καλύτερη επιλογή μιας και ξενοιάζεις και φαντάζομαι μορείς να τα μεταφέρεις σε πιθανή αντικατάστη πόρτας αργότερα (μιας και από ότι κατάλαβα δεν είναι επώνυμη αλλά της σειράς).

Όταν είσαι άσχετος με το αντικείμενο εύκολα εντυπωσιάζεσαι από ότι βλέπεις και ακούς οπότε γι' αυτό μπήκα-διάβασα σχεδόν 100+ σελίδες και φυσικά θα δεχτώ όποια άποψη ειδικά από ανθρώπους του χώρου.

Όλη η πολυκατοικία είναι με ίδιες πόρτες από αυτή την εταιρεία μιας και ο κατασκευαστής τους έδωσε τη δουλειά (έχουν στην κάσα και το σήμα με τα τηλέφωνα της εταιρείας).

παντως η τσιπιερε ειναι κλακ κλακ αυτη που δεν κατεβαζει το χερουλι στο κλειδωμα.

οπως και να χει, υπαρχει μια γραναζωτη κλειδαρια που λειτουργει ομορφα & ωραια.

κριμα να δωσεις χρημα αλλαγης ενω δεν απαιτειται. φυσικα εσυ πλερω - εσυ αποφασιζεις.

γνωμη μου : defender οσο καλυτερο μπορεις + κυλινδρο == η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις για το σπιτι.

υγ - υπερβολες δε χρειαζονται. εχεις και συναγερμο αλλιως θα σου εβαζα και το σεναριο του mag3g κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς επαγγελματιες (και γνωστες γενικα)

θελω να αλλαξω το κυλινδρο στην πορτα της αποθηκης (φωτο). Οπως τη μετραω μου φαινεται οτι η διασταση ειναι 55μμ.

Μετραω σωστα.. ? ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω..? Θα βαλω εναν απλο κυλινδρο ,απλα να μην ειναι της  πλακας οπως τωρα.

Ευχαριστω

door.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Ερωτηση προς επαγγελματιες (και γνωστες γενικα)

θελω να αλλαξω το κυλινδρο στην πορτα της αποθηκης (φωτο). Οπως τη μετραω μου φαινεται οτι η διασταση ειναι 55μμ.

Μετραω σωστα.. ? ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω..? Θα βαλω εναν απλο κυλινδρο ,απλα να μην ειναι της  πλακας οπως τωρα.

Ευχαριστω

door.jpg

εναν απλο κυλινδρο 27/27 θα ζητησεις αλλα δε βλεπω καποιο λογο να τον αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Insomniacs!

Το τελευταίο διάστημα έχω μπει στην διαδικασία για αλλαγή πόρτας.

Η τωρινή πόρτα μου είναι η κλασσική ξύλινη πόρτα που είχαν οι πολυκατοικίες του 1960.

Στην αναζήτηση μου λοιπόν επισκέφτηκα site (ζήτησα προσφορές) και κάνοντας την σύγκριση άρχισα να αναρωτιέμαι.. τι πληρώνεις τελικά; τα χαρακτηριστικά που έχει η πόρτα; τον τρόπο εγκατάστασης; ή των brand name;

Θέλω να με βοηθήσετε προτείνοντάς μου εταιρείες (που ίσως δεν έλεγξα) όπου έχετε εγκαταστήσει πόρτα τους και μείνατε ικανοποιημένοι.

Επεξ/σία από costaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες διέρρηξαν το διαμέρισμα της μητέρας μου (εκτός Αθήνας) αφού πρώτα έσπασαν την κλειδαριά.

Η αναστάτωση μεγάλη και η μετέπειτα ταλαιπωρία ακόμη μεγαλύτερη.

Με δεδομένο ότι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν γίνεται να γίνει αναβάθμιση σε πόρτα ασφαλείας, τι θα προτείνατε ως λύση για την όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία.

Η πόρτα είναι ξύλινη και έχει μόνο τον κύλινδρο επάνω.

Σκεφτόμουν κάτι σε κύλινδρο και defender, εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

Απ' όσα έχω διαβάσει προσανατολίζομαι σε AGB 9000 (ή κάποια άλλη πρόταση) και κάποιο defender της Diseq για ξύλινη πόρτα (δεν ξέρω ποιό ή ποιά υπάρχουν ως επιλογές).

Αν ακολουθήσουμε αυτή την λύση, οι διαστάσεις κυλίνδρου και defender είναι standard για ξύλινη πόρτα ή υπάρχουν διαφορές....?

Αν το κάνουμε αυτό, ποιούς κινδύνους (σπάσιμο πόρτας ή κάτι άλλο) έχουμε για το μέλλον ?

Φωτογραφίες δυστυχώς δεν έχω καθώς όπως είπα είναι εκτός Αθήνας και η μητέρα δεν σκαμπάζει.

Αν είναι αναγκαίες, ίσως σε λίγες μέρες που θα την επισκεφτώ.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kokalo21 είπε

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες διέρρηξαν το διαμέρισμα της μητέρας μου (εκτός Αθήνας) αφού πρώτα έσπασαν την κλειδαριά.

Η αναστάτωση μεγάλη και η μετέπειτα ταλαιπωρία ακόμη μεγαλύτερη.

Με δεδομένο ότι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν γίνεται να γίνει αναβάθμιση σε πόρτα ασφαλείας, τι θα προτείνατε ως λύση για την όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία.

Η πόρτα είναι ξύλινη και έχει μόνο τον κύλινδρο επάνω.

Σκεφτόμουν κάτι σε κύλινδρο και defender, εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

Απ' όσα έχω διαβάσει προσανατολίζομαι σε AGB 9000 (ή κάποια άλλη πρόταση) και κάποιο defender της Diseq για ξύλινη πόρτα (δεν ξέρω ποιό ή ποιά υπάρχουν ως επιλογές).

Αν ακολουθήσουμε αυτή την λύση, οι διαστάσεις κυλίνδρου και defender είναι standard για ξύλινη πόρτα ή υπάρχουν διαφορές....?

Αν το κάνουμε αυτό, ποιούς κινδύνους (σπάσιμο πόρτας ή κάτι άλλο) έχουμε για το μέλλον ?

Φωτογραφίες δυστυχώς δεν έχω καθώς όπως είπα είναι εκτός Αθήνας και η μητέρα δεν σκαμπάζει.

Αν είναι αναγκαίες, ίσως σε λίγες μέρες που θα την επισκεφτώ.....

φωτογραφια της πορτας για επιβεβαιωση των παρακατω.

μοναδικη σοβαρη λυση, προσθετη κλειδαρια - κατα προτιμηση με κυλινδρο + ντιφεντερ. 

η αλλαγη του βασικου κυλινδρου δε θα αποφερει κανενα κερδος.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

φωτογραφια της πορτας για επιβεβαιωση των παρακατω.

μοναδικη σοβαρη λυση, προσθετη κλειδαρια - κατα προτιμηση με κυλινδρο + ντιφεντερ. 

η αλλαγη του βασικου κυλινδρου δε θα αποφερει κανενα κερδος.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Γιώργο...

Όμως όταν λες πρόσθετη κλειδαριά εννοείς 2η (κάπου πιο ψηλά δηλαδή όπως οι παλιές CISA με το μικρό τύπου χρηματοκιβωτίου κλειδί) ή στην υπάρχουσα ?

Οπότε θα βγάλω φωτογραφίες και θα επανέλθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kokalo21 είπε

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Γιώργο...

Όμως όταν λες πρόσθετη κλειδαριά εννοείς 2η (κάπου πιο ψηλά δηλαδή όπως οι παλιές CISA με το μικρό τύπου χρηματοκιβωτίου κλειδί) ή στην υπάρχουσα ?

Οπότε θα βγάλω φωτογραφίες και θα επανέλθω....

ναι, προσθετη κλειδαρια.

καλο θα ηταν να αποφευχθει το σεναριο της Cisa.

αν δεν υπαρχουν χρηματα, μια κλειδαρια securemme θα κανει τη δουλεια στο 50αρικο

αν ειμαστε πιο ανετοι, μια securemme 3 στροφη + ντιφεντερ + νορμαλ κυλινδρο κοντα στα 90-100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 4:09 ΜΜ, mclein² είπε

προχωρησε το αν σου αρεσει το σεναριο να εχεις στην πορτα σου κατι που θα εχει σπανια εφαρμογη στο Μ.Ο.

(εκτος αν η G/D τον κανει massive import και γινει νιανια).

ο κυλινδρος ειναι φθηνοτερος απο τον rs3s (γυρω στα 100€ με TAX-FEE μεσα) αλλα μαλλον ειναι ισαξιος με τον ιταλο.

εχει future-proof anti-3d-print copy system και μοιαζει πολυ με τον condor απλως ειναι σε κλειστο προφιλ ακομη.

επιβεβαιωσε μας οτι θα τον λαβεις με 5 κλειδια & διπλης ενεργειας οπως τον rs3s.

Αγαπητέ mclein² καλησπέρα,

θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι η πόρτα ήρθε με 5 κλειδιά όπως είχαν πει και ανοίγει ακόμα και αν υπάρχει κλειδί από μέσα.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mclein² είπε

ναι, προσθετη κλειδαρια.

καλο θα ηταν να αποφευχθει το σεναριο της Cisa.

αν δεν υπαρχουν χρηματα, μια κλειδαρια securemme θα κανει τη δουλεια στο 50αρικο

αν ειμαστε πιο ανετοι, μια securemme 3 στροφη + ντιφεντερ + νορμαλ κυλινδρο κοντα στα 90-100

Το σενάριο δηλαδή για τοποθέτηση ενός καλύτερου κυλίνδρου (π.χ. AGB Scudo 9000) κι ενός καλού defender (disec) στην ίδια θέση απορρίπτεται....?

Επεξ/σία από kokalo21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kokalo21 είπε

Το σενάριο δηλαδή για τοποθέτηση ενός καλύτερου κυλίνδρου (π.χ. AGB Scudo 9000) κι ενός καλού defender (disec) στην ίδια θέση απορρίπτεται....?

δε βλεπω καποιο ιδιαιτερο κερδος ή τοσο μεγαλη βελτιστοποιηση της καταστασης για μια δαπανη περιπου 60€~80€...δεν ειναι VFM για μενα.

με ενα λοστο ή με ενα μεγαλο κατσαβιδι θα σπασει το ξυλο στην κασα & θα σου ανοιξουν την πορτα χωρις να την ξεκλειδωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mclein² είπε

δε βλεπω καποιο ιδιαιτερο κερδος ή τοσο μεγαλη βελτιστοποιηση της καταστασης για μια δαπανη περιπου 60€~80€...δεν ειναι VFM για μενα.

με ενα λοστο ή με ενα μεγαλο κατσαβιδι θα σπασει το ξυλο στην κασα & θα σου ανοιξουν την πορτα χωρις να την ξεκλειδωσουν.

Πολύ ωραία...

Μπορώ να έχω λοιπόν τις προτάσεις για την 3στροφη securemme (γιατί securemme αλήθεια κι όχι κάτι καλύτερο?), το defender (για ξύλινη πόρτα δεν ξέρω κάποιο) και τον κύλινδρο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kokalo21 είπε

Πολύ ωραία...

Μπορώ να έχω λοιπόν τις προτάσεις για την 3στροφη securemme (γιατί securemme αλήθεια κι όχι κάτι καλύτερο?), το defender (για ξύλινη πόρτα δεν ξέρω κάποιο) και τον κύλινδρο...?

γιατι οτι και να βαλεις ως βαση κλειδαριας δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο αρα κατα τη γνωμη μου βαζεις το πιο αξιοπιστο & φθηνο, ταυτοχρονα.

το συνδιαζεις πακετο με το defender της securemme που ειναι ενα απλο - οικονομικο defender και προοριζεται για μια απλη ξυλινη ή σιδερενια πορτα και τελειωσες.

ο κυλινδρος μπορει να ειναι οποιοσδηποτε. ειτε του χρωματοπωλειου - ειτε καλυτερος. εσυ οριζεις το μπατζετ.

-

υπαρχει και η omega exagono, που τα κανει ολα και συμφερει αλλα δεν ειναι οτι πιο οικονομικο μπορει να βρει καποιος !

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μια ερωτηση γνωσιακου χαρακτηρα προς τον κ.mclein και σε οποιον αλλο γνωριζει.

Α)Ο mottura 3d key ειναι κυλινδρος ή ενα ολοκληρο συστημα κλειδαριας(τυπου omega)με μαγγανιο κλπ;;;

Β)Στην τιμη αυτη(νομιζω γυρω 450€)εχει κατι το ιδιαιτερο και πρωτοτυπο ωστε να την καθιστα αμεσα συγκρισιμη και ανταγωνιστικη απεναντι στις αντιστοιχης(τιμολογιακα) τοπ οπως evva mcs,dom diamant;(φτηνοτερη),μηπως ακομα και urban alps;;;

Υγ.κλειδαρια Cipierre με 5απλο καταπελτη,υπαρχει κατι τετοιο;;(κυκλοφορει βιντεο στο youtube Ελληνα κατασκευαστη που το αναφερει).

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...