Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αφού διάβασα το κλειδωμένο και αυτό και μορφώθηκα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Έχω βρει Cisa Revolution Pro, AGB 9000 και Disec BF200 (μου είπαν οτι είναι το ίδιο με το BD200) με 150 ευρώ τελική (χωρίς τοποθέτηση). Πως σας φαίνεται σαν τιμή;

Επίσης η πόρτα στο εσωτερικό είναι κούφια και αναρωτιόμουν τι θα προτείνατε να βάλω στα κενά για καλύτερη μόνωση (θερμο, ηχο) και ήχο κλεισίματος (να μην ακούγεται τόσο κούφια).2020-07-15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, astravie είπε

Καλημέρα, αφού διάβασα το κλειδωμένο και αυτό και μορφώθηκα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Έχω βρει Cisa Revolution Pro, AGB 9000 και Disec BF200 (μου είπαν οτι είναι το ίδιο με το BD200) με 150 ευρώ τελική (χωρίς τοποθέτηση). Πως σας φαίνεται σαν τιμή;

Επίσης η πόρτα στο εσωτερικό είναι κούφια και αναρωτιόμουν τι θα προτείνατε να βάλω στα κενά για καλύτερη μόνωση (θερμο, ηχο) και ήχο κλεισίματος (να μην ακούγεται τόσο κούφια).2020-07-15.jpg

θεωρω οτι τα βρηκες ακριβα, τοσο τα παιρνεις ΜΕ τοποθέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, astravie είπε

Καλημέρα, αφού διάβασα το κλειδωμένο και αυτό και μορφώθηκα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Έχω βρει Cisa Revolution Pro, AGB 9000 και Disec BF200 (μου είπαν οτι είναι το ίδιο με το BD200) με 150 ευρώ τελική (χωρίς τοποθέτηση). Πως σας φαίνεται σαν τιμή;

Επίσης η πόρτα στο εσωτερικό είναι κούφια και αναρωτιόμουν τι θα προτείνατε να βάλω στα κενά για καλύτερη μόνωση (θερμο, ηχο) και ήχο κλεισίματος (να μην ακούγεται τόσο κούφια).2020-07-15.jpg

θεωρω πως ειναι τελικη με φπα οποτε εισαι τζετ.

το διακοσμητικο μεσα μην ξεχασεις.

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

θεωρω οτι τα βρηκες ακριβα, τοσο τα παιρνεις ΜΕ τοποθέτηση...

καλα τα βρηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

θεωρω πως ειναι τελικη με φπα οποτε εισαι τζετ.

το διακοσμητικο μεσα μην ξεχασεις.

καλα τα βρηκε.

Ναι τελική με ΦΠΑ. Το διακοσμητικό μέσα δεν το έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι μόνο για τον κύλινδρο ή θα έχει και πόμολο (το οποίο έχει φθαρεί μετά από 13 χρόνια). Έχεις τίποτα να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, astravie είπε

Ναι τελική με ΦΠΑ. Το διακοσμητικό μέσα δεν το έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι μόνο για τον κύλινδρο ή θα έχει και πόμολο (το οποίο έχει φθαρεί μετά από 13 χρόνια). Έχεις τίποτα να προτείνεις;

η πορτα ειναι κλασικη με ποτεντ κλειδαρια. 

το χερουλι της σεκιουρεμ κανει 5€ και αλλα 3-5€ το kt065 που χρειαζεσαι...δεν ειναι θεμα προτασεων :D

το μονο που θα προτεινα ειναι να παρεις DCK με 190€ + φπα. (τοποθετημενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mclein² είπε

η πορτα ειναι κλασικη με ποτεντ κλειδαρια. 

το χερουλι της σεκιουρεμ κανει 5€ και αλλα 3-5€ το kt065 που χρειαζεσαι...δεν ειναι θεμα προτασεων :D

το μονο που θα προτεινα ειναι να παρεις DCK με 190€ + φπα. (τοποθετημενο).

Ευχαριστώ πολύ. Για το "γέμισμα" των κενών που λέω παραπάνω, δεν έχει νόημα πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, astravie είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το "γέμισμα" των κενών που λέω παραπάνω, δεν έχει νόημα πιστεύεις;

δεν το κατεχω το αθλημα της μονωσης...

πριν εγραψα κατα λαθος τιμη με τοποθετηση & εσυ ψαχνεις χωρις - οπότε --> 

το σετ που βρηκες (κλειδαρια + αφαλος + ντιφεντερ) αντι για agb 9000 να μπει ο DCK θα σου βγει 170€ με το φπα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, astravie είπε

Ευχαριστώ πολύ. Για το "γέμισμα" των κενών που λέω παραπάνω, δεν έχει νόημα πιστεύεις;

Συνήθως γεμίζουν τα κενά με πετροβάμβακα ή ορυκτοβάμβακα στις πόρτες ασφαλείας. Knauf, κλπ. Είχα βάλει σε μία πόρτα (στα εμφανή κενά, όπως στην δική σου), αλλά δεν ξέρω αν πρόσεξαν διαφορά οι ένοικοι. Το μόνο που πρόσεξα ήταν ότι ακουγόταν λίγο πιο στιβαρή/γεμάτη η πόρτα όταν έκλεινε μετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μονωση φροντισε καποιο υλικο το οποιο να ειναι σχετικα ελαφρυ για να μην δωσει αχρειαστο βαρος στην πορτα και επιβαρυνει τους μεντεσεδες. Επισης καποια υλικα οπως ο πετροβαμβακας θεωρουνται καρκινογονες οποτε προσοχη τι θα επιλεξεις και τι θα βαλεις.

Γενικα για ηχομονωση παιζουν πολλα υλικα και αν ψαξεις σε εξειδικευμενα μαγαζια θα βρεις. Υπαρχουν και υλικα που ειναι σαν αυτοκολλητα και πολυ λεπτα τα οποια προσδιδουν ελαχιστο παχος και εχουν ελαχιστο βαρος και μεγαλες αντιστοιχα ηχομονωνοτικες ιδιοτητες αλλα ειναι λιγο τσιμπημενα λογω αυτου (δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το ονομα του υλικου εχω κολλησει).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

πρόκειται να μπω σε ένα νέο διαμέρισμα με ενοίκιο που προϋπάρχει μία πόρτα ασφαλείας και θέλω να αλλάξω αφαλό για σιγουριά, γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις ίσα ίσα για να μην έχουν κλειδιά προηγούμενοι ενοικιαστές, έτσι και αλλιώς έχει και συναγερμό το σπίτι. θέλω να δώσω μέχρι 150-μαξ 180 περίπου , περιοχή Ελληνικό.

μπορείτε να μου προτείνετε κατάστημα / ή σκέτο τον αφαλό και το συνεργείο για την αλλαγή?

είδα πιο πριν προτείνατε σε κάποιον κάτι με 250, δεν θα ήθελα να φτάσω τόσο ψηλά μιας και ο λόγος αλλαγής κλειδαριάς είναι μόνο αυτός που είπα πιο πάνω.

επειδή βλέπω ότι προτείνετε συνήθως 2-3 πράγματα που αποτελούν τον αφαλό, θεωρώ ότι τα παίρνεις όλα μαζί από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

πρόκειται να μπω σε ένα νέο διαμέρισμα με ενοίκιο που προϋπάρχει μία πόρτα ασφαλείας και θέλω να αλλάξω αφαλό για σιγουριά, γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις ίσα ίσα για να μην έχουν κλειδιά προηγούμενοι ενοικιαστές, έτσι και αλλιώς έχει και συναγερμό το σπίτι. θέλω να δώσω μέχρι 150-μαξ 180 περίπου , περιοχή Ελληνικό.

μπορείτε να μου προτείνετε κατάστημα / ή σκέτο τον αφαλό και το συνεργείο για την αλλαγή?

είδα πιο πριν προτείνατε σε κάποιον κάτι με 250, δεν θα ήθελα να φτάσω τόσο ψηλά μιας και ο λόγος αλλαγής κλειδαριάς είναι μόνο αυτός που είπα πιο πάνω.

επειδή βλέπω ότι προτείνετε συνήθως 2-3 πράγματα που αποτελούν τον αφαλό, θεωρώ ότι τα παίρνεις όλα μαζί από κάπου.

Καλησπέρα.

θα χρειαστεί να δούμε μερικές φωτογραφίες της πόρτας πρώτα, για να δούμε τι κλειδαριά έχει τώρα και να σου πούμε τί αναβαθμίσεις μπορείς να κάνεις, στα χρήματα που διαθέτεις.

Φωτό από μέσα, έξω, πλάι/προφίλ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sebu είπε

Για τη μονωση φροντισε καποιο υλικο το οποιο να ειναι σχετικα ελαφρυ για να μην δωσει αχρειαστο βαρος στην πορτα και επιβαρυνει τους μεντεσεδες. Επισης καποια υλικα οπως ο πετροβαμβακας θεωρουνται καρκινογονες οποτε προσοχη τι θα επιλεξεις και τι θα βαλεις.

Γενικα για ηχομονωση παιζουν πολλα υλικα και αν ψαξεις σε εξειδικευμενα μαγαζια θα βρεις. Υπαρχουν και υλικα που ειναι σαν αυτοκολλητα και πολυ λεπτα τα οποια προσδιδουν ελαχιστο παχος και εχουν ελαχιστο βαρος και μεγαλες αντιστοιχα ηχομονωνοτικες ιδιοτητες αλλα ειναι λιγο τσιμπημενα λογω αυτου (δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το ονομα του υλικου εχω κολλησει).

Ρικοφόν και άλλα τέτοιου είδους εννοείς. Το έχω κοιτάξει και το κόστος δεν είναι τρελό, καθώς χρειάζομαι πολύ λίγο υλικό. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

ΥΓ. ο πετροβάμβακας δεν θεωρείται καρκινογόνος πλέον. https://www.knaufinsulation.gr/πιστοποίηση-και-υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

θα χρειαστεί να δούμε μερικές φωτογραφίες της πόρτας πρώτα, για να δούμε τι κλειδαριά έχει τώρα και να σου πούμε τί αναβαθμίσεις μπορείς να κάνεις, στα χρήματα που διαθέτεις.

Φωτό από μέσα, έξω, πλάι/προφίλ. 

Οκ θα το κάνω μόλις πάρω τα κλειδιά και θα τις ανεβάσω! Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 5:47 ΜΜ, swayback είπε

Αν και μου αρέσει τα μάλα ο συνδυασμός σου, δυστυχώς το CLS5 δεν μπορεί να συνεργαστεί με τον Stealth Key, λόγω ρότορα (το ροτοράκι που έχει βγει για Stealth, έχει πάχος περίπου 7mm ενώ του CLS5 είναι 14~15mm. Γενικά το CLS5 συνεργάζεται με περιορισμένο αριθμό κυλίνδρων, λόγω του ότι θέλει ιδιαίτερα μακρύλαιμα κλειδιά (15mm και πάνω) αλλά παίζει ρόλο και το προφίλ του κυλίνδρου (πόσο προεξέχει ο πυρήνας). Πχ, συνεργάζεται άψογα με Abloy Protec 2 αλλά όχι και τόσο με Kaba Expert. Περιέργως.

Αν δεν έχουμε πολλά κλειδιά στον κρίκο, τότε από μένα: Abloy Protec 2 + Disec CLS5 + Cisa Revolution Pro. Ή ότι έγραψε ο mclein.

Καλησπέρα,

Κατόπιν των σχετικών συμβουλών αποφάσισα να βάλω: EVVA 4KS + DISEC CLS5 + DISEC MG3551 EXTEND + DISEC CONTRO.  Μου λέει όμως ο αντιπρόσωπος της disec πως αφού ρώτησε στην Ιταλία το μαγνητικό mg3551 extend ταιριάζει μόνο με το defender monolito bd 200. Ούτε με to 250 bkd 250 ταιριάζει. Αν όντως είναι έτσι τότε ποια από τις ακόλουθες προτάσεις είναι η καλύτερη:

1. EVVA 4KE + MONOLITO BD200 + MG3551 EXTEND + DISEC CONTRO.

2. EVVA 4KS + DISEC MAG4 + CONTRO.

3. EVVA 4KS + DISEC MG3551 DEFENDER + CONTRO.

4. Ενδεχομένως κάποια άλλη αλλά πάντα με EVVA 4KS και ποια?

Σας ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IOROD867 είπε

Καλησπέρα,

Κατόπιν των σχετικών συμβουλών αποφάσισα να βάλω: EVVA 4KS + DISEC CLS5 + DISEC MG3551 EXTEND + DISEC CONTRO.  Μου λέει όμως ο αντιπρόσωπος της disec πως αφού ρώτησε στην Ιταλία το μαγνητικό mg3551 extend ταιριάζει μόνο με το defender monolito bd 200. Ούτε με to 250 bkd 250 ταιριάζει. Αν όντως είναι έτσι τότε ποια από τις ακόλουθες προτάσεις είναι η καλύτερη:

1. EVVA 4KE + MONOLITO BD200 + MG3551 EXTEND + DISEC CONTRO.

2. EVVA 4KS + DISEC MAG4 + CONTRO.

3. EVVA 4KS + DISEC MG3551 DEFENDER + CONTRO.

4. Ενδεχομένως κάποια άλλη αλλά πάντα με EVVA 4KS και ποια?

Σας ευχαριστώ

Το 3551 extend, μάλλον δεν συνδυάζεται με το Diamond και το Cls5, επειδή και τα δύο έχουν σπείρωμα (τουλάχιστον οι εκδόσεις στην Ελλάδα). Οπότε λογικά το πιο ενισχυμένο defender που μπορεί να συνδυαστεί με το extend, είναι το BKS200 Kripton. Στο μάτι είναι σχεδόν ανύπαρκτες οι διάφορές σε σχέση με το BD200.

Αξίζει όμως να δώσεις 30€ παραπάνω για το kripton, που στην ουσία έχει 3 μπάρες καρβιδίου παραπάνω από το BD200; Μάλλον όχι. 
 

Από τις προτάσεις σου, προτιμώ αυτή με το MAG4G. 
Αλλιώς το MAG3G. Αλλά βλέπω προτιμάς μαγνητικά που κλειδώνουν-ξεκλειδώνουν συρταρωτά, οπότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει..

 

 

Από περιέργεια...σου έδωσαν τιμές για 3551 extend και MAG4G;

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...