Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, jpcupra είπε

@swayback κυλίνδρος με μπίλιες 'η χωρις? πλιζ ελαμπορεϊτ 😁😁

Αν τα θες όλα, δίνεις 300+ για EVVA MCS ή Stealth Key. 

Αν δεν μπορείς να δώσεις τόσα, κάνεις υποχωρήσεις. Είναι απλό. 
 

Θες ότι πιο ασφαλές μπορείς να πάρεις στα ~150€ με την προϋπόθεση όμως να κάνεις λίγο πίσω σε άνεση/ευκολία; Τότε Abloy Protec 2. 

Θες κάτι άνετο και παράλληλα όσο πιο ασφαλές γίνεται στα ~150€; Τότε EVVA 4KS ή KABA Expert.

 

Σίγουρα έχουν τις διαφορές τους. Αξίζει να κάτσεις να το αναλύσεις τόσο; Δεν θα το έλεγα μιας και τους παραπάνω δεν τους αγγίζει η πλειοψηφία. Τώρα, αν σε απασχολεί τόσο και η μειοψηφία, πάμε στην πρώτη πρόταση μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μένω σε ισόγειο όπου δεν υπάρχει πρασιά, η εξωτερική πόρτα εισόδου είναι στο δρόμο και δεν υπάρχει διάδρομος, μπαίνεις κατευθείαν από το πεζοδρόμιο στη κουζίνα.

Αυτή τη στιγμή έχω σιδερένια και θέλω να βάλω μια παρόμοια θωρακισμένη όπως η παρακάτω:

https://www.velias.gr/porta_exoportasmall.php

Επίσης θα μπουν και φεγγίτες. Χρειάζομαι τζάμια γιατί θέλω να μπαίνει φως.

Έχει βάλει κάποιος παρόμοια; Αναιρείται η ασφάλεια της θωρακισμένης;

Επίσης, επειδή παίρνω προσφορές, και μου λένε ότι μπαίνουν μόνο τζάμια αμμοβολής και διάφανα, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο τζάμι που να μπαίνει αρκετό φως , αλλά να μην φαίνεσαι απ'έξω; ( Εκτός του καθρέπτη).

Τέλος, θέλω να έχει καλή κλειδαριά. Φίλη μου έχει CISA RS3S. Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου, ανάλογα την πόρτα που θα επιλέξω , θα είναι συμβατές ορισμένες κλειδαριές; Οι κύλινδροι πάνε μαζί με τις κλειδαριές;

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnykim είπε

Τέλος, θέλω να έχει καλή κλειδαριά. Φίλη μου έχει CISA RS3S. Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου, ανάλογα την πόρτα που θα επιλέξω , θα είναι συμβατές ορισμένες κλειδαριές; Οι κύλινδροι πάνε μαζί με τις κλειδαριές;

Στην πόρτα που θα πάρεις, τεχνικά μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε από τις γνωστές κλειδαριές της εποχής.

Οι συνηθέστερες επιλογές είναι δύο: κλειδαριά τύπου κυλίνδρου ή κλειδαριά Omega Plus.

 

Σπάνια θα βρεις επαγγελματία που τοποθετεί πλέον Omega Plus σε καινούρια πόρτα, οπότε κατά 99% η πόρτα θα έχει κλειδαριά κυλίνδρου. Και είναι οκ αυτό. 
 

Η κλειδαριά κυλίνδρου πρέπει να συνοδεύεται από κύλινδρο (γνωστός σε πολλούς ως αφαλός) και προστατευτικό defender (μία μασίφ μεταλλική προστατευτική ροζέτα που προστατεύει τον κύλινδρο).

  1. Cisa RS3S = κύλινδρος και μάλιστα αρκετά καλός και ασφαλής. Όμως πολύ ακριβός και στα λεφτά που τον βρίσκουμε, υπάρχουν και πιο ασφαλείς κύλινδροι. Αν παρόλα αυτά θες αυτόν όμως, είναι καλός.
  2. Η κλειδαριά κυλίνδρου (κυρίως σώμα με τους πίρους και τη «γλώσσα»), είναι σημαντικό να είναι γραναζωτή και να έχει καταπέλτη. Η Cisa Revolution Pro είναι μια καλή και δοκιμασμένη επιλογή. Εναλλακτικά ζητάς γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου, μάρκας Iseo, Mottura, Mul-T-Lock. 
  3. Το προστατευτικό defender, προτείνω να είναι τουλάχιστον το Disec Monolito BD200. 

Οπότε, όταν θα ζητήσεις προσφορές, πέρα από την θωράκιση της πόρτας, το τί τζάμια, επενδύσεις, πόμολα κλπ θα έχει, είναι σημαντικό (το σημαντικό θα έλεγα, από άποψη ασφάλειας) είναι να συζητήσετε και για την κλειδαριά, τον κύλινδρο και το defender που θα μπει. Είναι πολύ μεγάλη η ποικιλία των προϊόντων στις κλειδαριές κυλίνδρου, στους κυλίνδρους και στα defender και είναι πολλά τα παιχνίδια των επαγγελματιών, οπότε θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί οι περισσότεροι «σπρώχνουν» συγκεκριμένα προϊόντα. 

 

Σου έγραψα παραπάνω τι να ζητήσεις όσον αφορά την κλειδαριά. Κάνε την έρευνα σου και ότι απορία έχεις για τα προϊόντα που θα σου προτείνουν, εδώ είμαστε.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Στην πόρτα που θα πάρεις, τεχνικά μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε από τις γνωστές κλειδαριές της εποχής.

Οι συνηθέστερες επιλογές είναι δύο: κλειδαριά τύπου κυλίνδρου ή κλειδαριά Omega Plus.

Σπάνια θα βρεις επαγγελματία που τοποθετεί πλέον Omega Plus σε καινούρια πόρτα, οπότε κατά 99% η πόρτα θα έχει κλειδαριά κυλίνδρου. Και είναι οκ αυτό. 
 

Η κλειδαριά κυλίνδρου πρέπει να συνοδεύεται από κύλινδρο (γνωστός σε πολλούς ως αφαλός) και προστατευτικό defender (μία μασίφ μεταλλική προστατευτική ροζέτα που προστατεύει τον κύλινδρο).

  1. Cisa RS3S = κύλινδρος και μάλιστα αρκετά καλός και ασφαλής. Όμως πολύ ακριβός και στα λεφτά που τον βρίσκουμε, υπάρχουν και πιο ασφαλείς κύλινδροι. Αν παρόλα αυτά θες αυτόν όμως, είναι καλός.
  2. Η κλειδαριά κυλίνδρου (κυρίως σώμα με τους πίρους και τη «γλώσσα»), είναι σημαντικό να είναι γραναζωτή και να έχει καταπέλτη. Η Cisa Revolution Pro είναι μια καλή και δοκιμασμένη επιλογή. Εναλλακτικά ζητάς γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου, μάρκας Iseo, Mottura, Mul-T-Lock. 
  3. Το προστατευτικό defender, προτείνω να είναι τουλάχιστον το Disec Monolito BD200. 

Οπότε, όταν θα ζητήσεις προσφορές, πέρα από την θωράκιση της πόρτας, το τί τζάμια, επενδύσεις, πόμολα κλπ θα έχει, είναι σημαντικό (το σημαντικό θα έλεγα, από άποψη ασφάλειας) είναι να συζητήσετε και για την κλειδαριά, τον κύλινδρο και το defender που θα μπει. Είναι πολύ μεγάλη η ποικιλία των προϊόντων στις κλειδαριές κυλίνδρου, στους κυλίνδρους και στα defender και είναι πολλά τα παιχνίδια των επαγγελματιών, οπότε θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί οι περισσότεροι «σπρώχνουν» συγκεκριμένα προϊόντα. 

Σου έγραψα παραπάνω τι να ζητήσεις όσον αφορά την κλειδαριά. Κάνε την έρευνα σου και ότι απορία έχεις για τα προϊόντα που θα σου προτείνουν, εδώ είμαστε.

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!

Θα κρατήσω την κλειδαριά κυλίνδρου και defender που πρότεινες.

Ποιόν άλλον κύλινδρο θα πρότεινες στην ίδια κατηγορία με τον Cisa RS3S;

Θα ρωτήσω αύριο πάλι και θα επανέλθω με τα προϊόντα που θα μου προτείνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εγκατέστησαν σήμερα μια πόρτα ασφαλείας στο νέο μου σπίτι. Παρατήρησα ότι ακόμα και αν κλειδώσω 4 φορές και βάλω τον πείρο ασφαλείας, η πόρτα αν τραβήξω κάτω το πόμολο (οπότε αν δεν σταματάει από την γλώσσα της πόρτας), "παίζει" λίγο (δεν είναι σταθερή και απόλυτα σταματημένη, αλλά πάει μπροστά και πίσω κάποια χιλιοστά).

Αυτός που μου την εγκατέστησε μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι και μου το αιτιολόγησε ότι γίνεται επίτηδες και αφήνουν λίγο "μπόσικο" στις ασφάλειες, έτσι ώστε σε περίπτωση σεισμού, να μην "στραβώσει" και δεν ανοίγει έπειτα με τίποτα, ούτε με κλειδί. Επειδή δεν έχω ιδέα από πόρτες ασφαλείας, ισχύει αυτό ή μου την τοποθέτησαν λάθος; Από άλλες πόρτες ασφαλείας που έχω δει, συνήθως όταν κλειδώνεις δεν σου επιτρέπει να "κατεβάσεις" το πόμολο καθόλου οπότε και δεν μπόρεσα να διαπιστώσω αν συμβαίνει και εκεί.

Επεξ/σία από Istoselidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnykim είπε

Ποιόν άλλον κύλινδρο θα πρότεινες στην ίδια κατηγορία με τον Cisa RS3S;

Θα ρωτήσω αύριο πάλι και θα επανέλθω με τα προϊόντα που θα μου προτείνουν.

EVVA 4KS, KABA Expert. Είναι καλύτεροι του RS3S και κοστίζουν το περίπου το ίδιο ή και λίγο λιγότερο.

Επειδή οι 3 αυτοί κύλινδροι κοστίζουν 150~200€ έκαστος, μπορείς πάντα να ζητήσεις και πιο οικονομικούς κυλίνδρους, της κατηγορίας των ~100€, που παρέχουν αρκετά καλό επίπεδο ασφαλείας. Όπως: AGB DCK, EVVA ICS, Dom ix Twido.

1 ώρα πριν, Istoselidas είπε

Μου εγκατέστησαν σήμερα μια πόρτα ασφαλείας στο νέο μου σπίτι. Παρατήρησα ότι ακόμα και αν κλειδώσω 4 φορές και βάλω τον πείρο ασφαλείας, η πόρτα αν τραβήξω κάτω το πόμολο (οπότε αν δεν σταματάει από την γλώσσα της πόρτας), "παίζει" λίγο (δεν είναι σταθερή και απόλυτα σταματημένη, αλλά πάει μπροστά και πίσω κάποια χιλιοστά).

Αυτός που μου την εγκατέστησε μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι και μου το αιτιολόγησε ότι γίνεται επίτηδες και αφήνουν λίγο "μπόσικο" στις ασφάλειες, έτσι ώστε σε περίπτωση σεισμού, να μην "στραβώσει" και δεν ανοίγει έπειτα με τίποτα, ούτε με κλειδί. Επειδή δεν έχω ιδέα από πόρτες ασφαλείας, ισχύει αυτό ή μου την τοποθέτησαν λάθος; Από άλλες πόρτες ασφαλείας που έχω δει, συνήθως όταν κλειδώνεις δεν σου επιτρέπει να "κατεβάσεις" το πόμολο καθόλου οπότε και δεν μπόρεσα να διαπιστώσω αν συμβαίνει και εκεί.

Ναι είναι λογικό. Συμβαίνει στις περισσότερες πόρτες ασφαλείας. Επίσης η γλώσσα στις κλειδαριές πορτών ασφαλείας, σχεδόν πάντα είναι λίγο πιο χοντρή από τους πίρους, κατά 2 χιλιοστά, οπότε σε κάποιες περιπτώσεις παίζει κι αυτό το ρόλο του. Αν ήταν στο χιλιοστό οι τρύπες για τους πίρους, σίγουρα θα υπήρχαν θεματάκια με τον καιρό. Θες λόγω σεισμού, θες λόγω του ότι οι πόρτες γέρνουν με τον καιρό και θέλουν σήκωμα, κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, 

Αλλάξαμε χθες κλειδαριά στο σπίτι της θείας μου μετά από συμβάν κλοπής, και βάλαμε την κλειδαριά evvo 4ks (defender κλπ ουτε που προσεξα στη βιασυνη). Παρατηρησα ομως οτι πανω στο κλειδι ειναι χαραγμενα το τηλεφωνο και το site του κλειδαρα που το εβαλε, ειναι κατι φυσιολογικο αυτο? 

Εγώ που εχώ την RS3 δεν συμβαινει κατι αντιστοιχο.  

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Μου εγκατέστησαν σήμερα μια πόρτα ασφαλείας στο νέο μου σπίτι. Παρατήρησα ότι ακόμα και αν κλειδώσω 4 φορές και βάλω τον πείρο ασφαλείας, η πόρτα αν τραβήξω κάτω το πόμολο (οπότε αν δεν σταματάει από την γλώσσα της πόρτας), "παίζει" λίγο (δεν είναι σταθερή και απόλυτα σταματημένη, αλλά πάει μπροστά και πίσω κάποια χιλιοστά).

Αυτός που μου την εγκατέστησε μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι και μου το αιτιολόγησε ότι γίνεται επίτηδες και αφήνουν λίγο "μπόσικο" στις ασφάλειες, έτσι ώστε σε περίπτωση σεισμού, να μην "στραβώσει" και δεν ανοίγει έπειτα με τίποτα, ούτε με κλειδί. Επειδή δεν έχω ιδέα από πόρτες ασφαλείας, ισχύει αυτό ή μου την τοποθέτησαν λάθος; Από άλλες πόρτες ασφαλείας που έχω δει, συνήθως όταν κλειδώνεις δεν σου επιτρέπει να "κατεβάσεις" το πόμολο καθόλου οπότε και δεν μπόρεσα να διαπιστώσω αν συμβαίνει και εκεί.

το θεμα ειναι να μην παιζει η πορτα οταν ειναι κλειστη. οχι κλειδωμενη απλα τραβηχτη.

1 ώρα πριν, sophiexr είπε

καλημέρα, 

Αλλάξαμε χθες κλειδαριά στο σπίτι της θείας μου μετά από συμβάν κλοπής, και βάλαμε την κλειδαριά evvo 4ks (defender κλπ ουτε που προσεξα στη βιασυνη). Παρατηρησα ομως οτι πανω στο κλειδι ειναι χαραγμενα το τηλεφωνο και το site του κλειδαρα που το εβαλε, ειναι κατι φυσιολογικο αυτο? 

Εγώ που εχώ την RS3 δεν συμβαινει κατι αντιστοιχο.  

ευχαριστώ 

προσωπικο προφιλ, κοβεις κλειδια μονο σε αυτον που τοποθετησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, mclein² said:

το θεμα ειναι να μην παιζει η πορτα οταν ειναι κλειστη. οχι κλειδωμενη απλα τραβηχτη.

Αυτό διορθώνεται ή είναι θέμα κατασκευής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό διορθώνεται ή είναι θέμα κατασκευής ?

εαν εχει κυπρι απεναντι, διορθωνει ευκολα σχετικα.

εαν δεν εχει κυπρι - δε διορθωνει αμεσα & πρεπει να μπει κυπρι ή καποια αλλη πατεντα για να διορθωθει η μ@λακια/τσιγγουνια του κατασκευαστη/τοποθετη.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...