Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

σωστος !

βεβαια η κλειδαρια που εχει το παληκαρι δεν εχει καταπελτη & δεν ειναι γραναζωτη (απ'αυτα που βλεπουμε) οποτε δεν εχει τετοιο φοβο.

generic απαντηση ήταν δεν ανοιξα το we tranfer :P 

 

Ερώτηση και απο εμενα, σε μια πορτα 19 ετών Dierre/Atra που η κλειδαριά εχει αρχίσει να κανει κόλπα (+ καποια απο τα κλειδια ειναι στραβωμενα εμφανως), που βρισκεται επαρχία και οι εκει κλειδαράδες βάζουν ακόμα χρηματοκιβωτίου σαν αντικατασταση αν χαλασει καποια (!), τι επεμβαση αξιζει να κανω (μονος μου θα το κανω απο ότι φαινεται καθως η εικονα που μου εδωσαν οι "επαγγελματίες" δε μου άρεσε).

Ειναι δύσκολες γενικά; Εχουν τιποτα κολλημένες κλειδαριές που θα θέλουν τροχο κλπ;

Σκέφτομαι σαν εύκολη/καλή λύση μια Omega ωστε να μη παιδευτω για να βαλω το οποιο defender (Καθως εκει και επενδυση αλουμινιου απο εξω). Τι προτεινετε οι πιο ειδικοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, paylidis είπε

generic απαντηση ήταν δεν ανοιξα το we tranfer :P 

Ερώτηση και απο εμενα, σε μια πορτα 19 ετών Dierre/Atra που η κλειδαριά εχει αρχίσει να κανει κόλπα (+ καποια απο τα κλειδια ειναι στραβωμενα εμφανως), που βρισκεται επαρχία και οι εκει κλειδαράδες βάζουν ακόμα χρηματοκιβωτίου σαν αντικατασταση αν χαλασει καποια (!), τι επεμβαση αξιζει να κανω (μονος μου θα το κανω απο ότι φαινεται καθως η εικονα που μου εδωσαν οι "επαγγελματίες" δε μου άρεσε).

Ειναι δύσκολες γενικά; Εχουν τιποτα κολλημένες κλειδαριές που θα θέλουν τροχο κλπ;

Σκέφτομαι σαν εύκολη/καλή λύση μια Omega ωστε να μη παιδευτω για να βαλω το οποιο defender (Καθως εκει και επενδυση αλουμινιου απο εξω). Τι προτεινετε οι πιο ειδικοι;

αν εχει θαλασσα θα ερθω να το κανω εγω δωρεαν :D 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

αν εχει θαλασσα, θα ερθω να το κανω εγω δωρεαν :D 

μπα βουνο μονο - η θαλασσα ουτε με κυαλι - ουτε με τηλεσκοπιο δε φαινεται, μονο στο google maps... 😆

αν κανεις σκι το κανονιζουμε για χειμωνα! 🤣

 

θεωρείς λογική την σκέψη μου ή ειναι εύκολο να παω σε εναν συμβατικό συνδυασμό revo pro+κυλινδρος (π.χ. champions)+ενα κλασσικο defender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Νοίκιασα ενα διαμέρισμα και θέλω να αλλάξω τον κύλινδρο ασφαλείας και το defender (αν δεν είναι καλός).

Η πόρτα ασφαλείας είναι  Tesio και ο κύλινδρος Tesio Dom.

Μέτα αποσα διάβασα σε αυτό το νήμα σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον από τα παρακάτω:
AGB Scudo DCK
Mauer New Wave 5
Evva 4KS

Εαν πάρω τον AGB Scudo DCK θα μπορούσα να πάρω και τον Disec Diamond BKD250.

Εσείς τι προτείνετε με max κόστος 200ε?

porta1.png

porta2.png

porta3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Damianpcb2 είπε

Καλησπέρα σας,

Νοίκιασα ενα διαμέρισμα και θέλω να αλλάξω τον κύλινδρο ασφαλείας και το defender (αν δεν είναι καλός).

Η πόρτα ασφαλείας είναι  Tesio και ο κύλινδρος Tesio Dom.

Μέτα αποσα διάβασα σε αυτό το νήμα σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον από τα παρακάτω:
AGB Scudo DCK
Mauer New Wave 5
Evva 4KS

Εαν πάρω τον AGB Scudo DCK θα μπορούσα να πάρω και τον Disec Diamond BKD250.

Εσείς τι προτείνετε με max κόστος 200ε?

porta1.png

porta2.png

porta3.png

mottura γραναζωτη με καταπελτη + bd200 + agb dck, οριακα στα 200€

η κλειδαρια που εχει επανω ειναι για τα πανηγυρια & οτιδηποτε σοβαρο βαλεις επανω σε κυλινδρο ενδεχεται να κολλησει λογω νεου ροτορα σε συνδιασμο με λαμακια παλαιας τεχνολογιας.

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

μπα βουνο μονο - η θαλασσα ουτε με κυαλι - ουτε με τηλεσκοπιο δε φαινεται, μονο στο google maps... 😆

αν κανεις σκι το κανονιζουμε για χειμωνα! 🤣

θεωρείς λογική την σκέψη μου ή ειναι εύκολο να παω σε εναν συμβατικό συνδυασμό revo pro+κυλινδρος (π.χ. champions)+ενα κλασσικο defender

για στειλε drop point να δω αν εχει χωρο για σλαλομζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν πινω - > δε ζηλευω ! 😇

για πες τώρα, ειναι καλη ιδεα να το κανω με μια omega ή θα ανοιξω την πορτα και δε θα βρισκω ακρη ή μαστορά να το κάνει (ειναι και 600-700 χλμ το κερατο μου) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, paylidis είπε

για πες τώρα, ειναι καλη ιδεα να το κανω με μια omega ή θα ανοιξω την πορτα και δε θα βρισκω ακρη ή μαστορά να το κάνει (ειναι και 600-700 χλμ το κερατο μου) ;

omega plus + διακοσμητικα, 150€ ~ 160€.

το πολυ να φωναξεις τον τοπικο κλειδαρα να το κανει με 50€ ~ 80€

φωτογραφιες απο την πορτα θα εδειχναν το χρονο & τον κοπο εγκαταστασης.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mclein² είπε

φωτογραφιες απο την πορτα θα εδειχναν το χρονο & τον κοπο εγκαταστασης.

Θα το φροντίσω... 

με δεδομένη αυτη την τιμή + το γεγονός ότι στο ποσο αυτο βγαινει και ενα τιμιο σετάκι κυλίνδρου θεωρείς ότι θα ήταν εφικτο χωρις ειδικα εργαλεια να βαλω defender στην προσοψη αλουμινιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

με δεδομένη αυτη την τιμή + το γεγονός ότι στο ποσο αυτο βγαινει και ενα τιμιο σετάκι κυλίνδρου θεωρείς ότι θα ήταν εφικτο χωρις ειδικα εργαλεια να βαλω defender στην προσοψη αλουμινιου;

οχι ομορφα - οχι οπως πρεπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mclein² είπε

οχι ομορφα - οχι οπως πρεπει.

Θα δω τη λύση της omega τότες για να γίνει παστρικη δουλειά....! Το κλειδί ποσό κοστίζει; (γιατί αν θυμαμαι καλά έχει μόνο 3 μέσα κ θελουμε 4 ή και 5)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Θα δω τη λύση της omega τότες για να γίνει παστρικη δουλειά....! Το κλειδί ποσό κοστίζει; (γιατί αν θυμαμαι καλά έχει μόνο 3 μέσα κ θελουμε 4 ή και 5)

18~20 αλλα αυτο φτιαχνεται.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Άσχετος με κλειδαριές κτλ κοιτάω να βάλω πόρτα σφαλείας. Ήδη έχω πάει σε ένα μαγαζί γνωστό. Που μου είπε για κλειδαριά maXiLock πια στις πόρτες και όχι για Axi Home 3D.

Θα συνεχίσω την έρευνα αγοράς. Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κανένας που σου βάζει αυτά που θες σε μία πόρτα?? (defender, κλειδαριά, κύλινδρο)?

ΠΧ εγώ θα επέλεγα DISEC MRM29 - ABLOY Protec² hard/mottura champion c48 - δεν ξέρω ποια κλειδαριά αλλά μια γραναζωτή με καταπέλτη) ή μια omega plus (συνδυάζει κλειδαριά κύλινδρο και την αντίστοιχο Disec μαγνητικό defender.

Δεν υπάρχει κανένας που να βάζει ότι του ζητήσεις?? (ειδικά στα defender πατενταρισμένα δικά τους λένε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mclein² είπε

mottura γραναζωτη με καταπελτη + bd200 + agb dck, οριακα στα 200€

η κλειδαρια που εχει επανω ειναι για τα πανηγυρια & οτιδηποτε σοβαρο βαλεις επανω σε κυλινδρο ενδεχεται να κολλησει λογω νεου ροτορα σε συνδιασμο με λαμακια παλαιας τεχνολογιας.

 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Πήρα ένα eshop τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι κλειδαριά και μου πρότειναν EVVA 4KS & BD200 στα 200ε.

Αν ανεβάσω το μπάτζετ θα πρότεινες πάλι mottura ή cisa revo pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...