Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, swayback είπε

Το 3551 extend, μάλλον δεν συνδυάζεται με το Diamond και το Cls5, επειδή και τα δύο έχουν σπείρωμα (τουλάχιστον οι εκδόσεις στην Ελλάδα). Οπότε λογικά το πιο ενισχυμένο defender που μπορεί να συνδυαστεί με το extend, είναι το BKS200 Kripton. Στο μάτι είναι σχεδόν ανύπαρκτες οι διάφορές σε σχέση με το BD200.

Αξίζει όμως να δώσεις 30€ παραπάνω για το kripton, που στην ουσία έχει 3 μπάρες καρβιδίου παραπάνω από το BD200; Μάλλον όχι. 
 

Από τις προτάσεις σου, προτιμώ αυτή με το MAG4G. 
Αλλιώς το MAG3G. Αλλά βλέπω προτιμάς μαγνητικά που κλειδώνουν-ξεκλειδώνουν συρταρωτά, οπότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει..

Από περιέργεια...σου έδωσαν τιμές για 3551 extend και MAG4G;

 

37 λεπτά πριν, swayback είπε

Το 3551 extend, μάλλον δεν συνδυάζεται με το Diamond και το Cls5, επειδή και τα δύο έχουν σπείρωμα (τουλάχιστον οι εκδόσεις στην Ελλάδα). Οπότε λογικά το πιο ενισχυμένο defender που μπορεί να συνδυαστεί με το extend, είναι το BKS200 Kripton. Στο μάτι είναι σχεδόν ανύπαρκτες οι διάφορές σε σχέση με το BD200.

Αξίζει όμως να δώσεις 30€ παραπάνω για το kripton, που στην ουσία έχει 3 μπάρες καρβιδίου παραπάνω από το BD200; Μάλλον όχι. 
 

Από τις προτάσεις σου, προτιμώ αυτή με το MAG4G. 
Αλλιώς το MAG3G. Αλλά βλέπω προτιμάς μαγνητικά που κλειδώνουν-ξεκλειδώνουν συρταρωτά, οπότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει..

Από περιέργεια...σου έδωσαν τιμές για 3551 extend και MAG4G;

Τιμή με τοποθέτηση για το παρακάτω πακέτο:

1. CISA REV PRO

2. EVVA 4KS (5 KEYS)

3. DISEC SLS5 DEFENDER

4. DISEC MG3551 EXTENDER

590 ευρώ. Η πόρτα είναι η ακριβή της STEEL DOOR 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, IOROD867 είπε

Τιμή με τοποθέτηση για το παρακάτω πακέτο:

1. CISA REV PRO

2. EVVA 4KS (5 KEYS)

3. DISEC SLS5 DEFENDER

4. DISEC MG3551 EXTENDER

590 ευρώ. Η πόρτα είναι η ακριβή της STEEL DOOR 10ετίας.

To CLS5 παίζει να μην συνεργάζεται ούτε με το MG3551 που είναι βιδωτό, γιατί το CLS5 έχει πάχος 3εκ. αντί για 2,5εκ. που είναι τα περισσότερα defender. Γενικά το CLS5 παίζει μόνο του προς το παρόν. 

Σε αυτά τα χρήματα πάντως, πας πολύ Premium κατηγορία. Προσωπικά θα κοίταζα για καλύτερο κύλινδρο από τον 4KS με αυτό το budget.

 

Παραδείγματα:

Α: Cisa Revo + Disec BKS200 + UrbanAlps Stealth + MG3551 Extend

B: Cisa Revo + MAG4G + EVVA MCS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, swayback είπε

To CLS5 παίζει να μην συνεργάζεται ούτε με το MG3551 που είναι βιδωτό, γιατί το CLS5 έχει πάχος 3εκ. αντί για 2,5εκ. που είναι τα περισσότερα defender. Γενικά το CLS5 παίζει μόνο του προς το παρόν. 

Σε αυτά τα χρήματα πάντως, πας πολύ Premium κατηγορία. Προσωπικά θα κοίταζα για καλύτερο κύλινδρο από τον 4KS με αυτό το budget.

Παραδείγματα:

Α: Cisa Revo + Disec BKS200 + UrbanAlps Stealth + MG3551 Extend

B: Cisa Revo + MAG4G + EVVA MCS

Δηλαδή πόσο θα πήγαινε η κάθε μία από τις παρακάτω προτάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, IOROD867 είπε

Δηλαδή πόσο θα πήγαινε η κάθε μία από τις παρακάτω προτάσεις 

Δεν ξέρω να σου πω για τιμή, θα σου πουν οι καλύτερα γνωριζοντες.

Αλλά κοίτα μην έχεις κάνα τοίχο με μονό τούβλο τριγύρω από την πόρτα, γιατί αν σε βάλουν στο μάτι λόγω των πανάκριβων επιλογών, βλέπω να μπαίνουν από τον τοίχο (συνέβη πρόσφατα σε κάτι γείτονες από την μονοκατοικία απέναντι). Έλειπαν σ/κ και έριξαν τον τοίχο και μπήκαν...οι γείτονες τους δίπλα έλεγαν ότι άκουγαν τα μπαμ μπουμ αλλά νόμιζαν ότι κάνουν κάποια ανακαίνιση και δεν ασχολήθηκαν 😀

Επίσης καλό θα ήταν να υπάρχει και συναγερμός φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Δεν ξέρω να σου πω για τιμή, θα σου πουν οι καλύτερα γνωριζοντες.

Αλλά κοίτα μην έχεις κάνα τοίχο με μονό τούβλο τριγύρω από την πόρτα, γιατί αν σε βάλουν στο μάτι λόγω των πανάκριβων επιλογών, βλέπω να μπαίνουν από τον τοίχο (συνέβη πρόσφατα σε κάτι γείτονες από την μονοκατοικία απέναντι). Έλειπαν σ/κ και έριξαν τον τοίχο και μπήκαν...οι γείτονες τους δίπλα έλεγαν ότι άκουγαν τα μπαμ μπουμ αλλά νόμιζαν ότι κάνουν κάποια ανακαίνιση και δεν ασχολήθηκαν 😀

Επίσης καλό θα ήταν να υπάρχει και συναγερμός φυσικά.

Μονό τούβλο δεν παίζει φυσικά και η πόρτα έχει χοντρή λαμαρίνα. Η πλάκα είναι πως και να μπουν δε θα βρούν απολύτως τίποτα να πάρουν. Πιο πολύ με νοιάζει για όταν είμαστε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IOROD867 είπε

Δηλαδή πόσο θα πήγαινε η κάθε μία από τις παρακάτω προτάσεις 

Θυμάμαι ότι
Α. Cisa Revo + Stealth Key 5 keys + Disec BD200/BKS200 + τοποθέτηση = ~450+ΦΠΑ

και

Β. Cisa Revo + EVVA MCS 5 keys + Disec MG3551 + τοποθέτηση = ~550+ΦΠΑ
 

Είναι τιμές που έχουν αναφερθεί εδώ από μέλη.
 

Οπότε, στην περίπτωση Α, με άλλα ~150 παίρνεις και το 3551 Extend.

Και στην περίπτωση Β, αν αντί για MG3551 βάλουμε MAG4G, λογικά θα πάει κάπου στα 600+ΦΠΑ.

 

Με κάποια επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί δεν γνωρίζω τις τιμές των MG3551 Extend και MAG4G, γι αυτό και ρώτησα πριν.

 

Αν στα 590 που σου είπαν, είναι και ο ΦΠΑ μέσα, τότε είναι αρκετά καλή η τιμή του πακέτου που ανέφερες.

Αν είναι 590+ΦΠΑ, τότε υπάρχει περιθώριο για καλύτερο κύλινδρο από τον EVVA 4KS.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, IOROD867 είπε

Μονό τούβλο δεν παίζει φυσικά και η πόρτα έχει χοντρή λαμαρίνα. Η πλάκα είναι πως και να μπουν δε θα βρούν απολύτως τίποτα να πάρουν. Πιο πολύ με νοιάζει για όταν είμαστε μέσα.

εαν βαζεις αυτα τα πραγματα μονο για οταν εισαι μεσα μαλλον καπως εχεις παρερμηνευσει το θεμα διαρρηξη.

παρε agb dck & οποιοδηποτε μαγνητικο σου αρεσει ή μια omega plus με το mrm10800 και τα υπολοιπα επενδυσε τα στην ψυχαγωγια σου, περισσοτερο νοημα θα εχει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, swayback είπε

Θυμάμαι ότι
Α. Cisa Revo + Stealth Key 5 keys + Disec BD200/BKS200 + τοποθέτηση = ~450+ΦΠΑ

και

Β. Cisa Revo + EVVA MCS 5 keys + Disec MG3551 + τοποθέτηση = ~550+ΦΠΑ
 

Είναι τιμές που έχουν αναφερθεί εδώ από μέλη.
 

Οπότε, στην περίπτωση Α, με άλλα ~150 παίρνεις και το 3551 Extend.

Και στην περίπτωση Β, αν αντί για MG3551 βάλουμε MAG4G, λογικά θα πάει κάπου στα 600+ΦΠΑ.

Με κάποια επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί δεν γνωρίζω τις τιμές των MG3551 Extend και MAG4G, γι αυτό και ρώτησα πριν.

 

Αν στα 590 που σου είπαν, είναι και ο ΦΠΑ μέσα, τότε είναι αρκετά καλή η τιμή του πακέτου που ανέφερες.

Αν είναι 590+ΦΠΑ, τότε υπάρχει περιθώριο για καλύτερο κύλινδρο από τον EVVA 4KS.

Εννοείται πως είναι τιμή με τον ΦΠΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα, γυρνωντας στο σπιτι σημερα το βραδυ στις 22:15, αντικριζω την θωρακισμενη πορτα της οικιας μου ορθανοιχτη.
ΣΟΚ ΑΠΛΑ !!!!!!
Για καλη μου τυχη πρεπει καποιος να τους ακουσε και εφυγαν απο το σπιτι αρων-αρων, πειραξαν μονο κατι χαρτια και κατι κουτια με μικροπραγματα που ειχα πανω στο τραπεζι της κουζινας.

Η κλειδαρια που εχω στο σπιτι ειναι......
1) Κλειδαρια Cisa Revolution Pro
2) Αφαλος CISA RS3 S

3) Defender DISEC DIAMOND.

Τοσο η κλειδαρια CISA RS3 S αλλα και το Defender DISEC DIAMOND,  δεν εχουν κανενα ιχνος παραβιασης, αρα λογικα μου την επεσαν 100% επαγγελματιες χειρουργοι με χερακια 3ΑΑΑ.

Αυριο πρωι-πρωι παω για νεο σετ κλειδαριας, η ασφαλεια της οικογενειας και η ακεραιοτητα του σπιτιου ειναι πανω απ' ολα.
Η CISA RS3 S δυστυχως με προδωσε, αν και ειναι νομιζω και ακριβη και απο τους κορυφαιους αφαλους ασφαλειας της αγορας.
Ειχα βαλει το σετ της κλειδαριας το 2016 στα 280 ευρω μαζι με την εγκατασταση, τι να πω, τουλαχιστον δεν εγινε ζημια στο σπιτι και δεν επεσα πανω τους την ωρα που εμπαιναν στο σπιτι !

Στα τοιαυτα τωρα, τι κανουμε ???

Εχω δει τις αδιαρρηκτες ηλεκτρονικες κλειδαριες ανευ κλειδιου της εταιριας Ε-ternal Lock.

Η κλειδαρια της E-ternal


Αξιζει λετε να την βαλω ? Την εχει κανεις ? Η ειναι και αυτη μια πατατα σαν την CISA RS3S και ανοιγει για πλακα ?
Δεν με νοιαζουν τα χρηματα που θα πληρωσω και 600 και 700 και 800 ευρω πληρωνω, αρκει να υπαρχει η μεγιστη δυνατη ασφαλεια στο σπιτι και στην οικογενεια, ειδικα οταν απουσιαζουμε και το σπιτι ειναι μονο του στο ελεος των κλεφτων !!!!!

 

Και μερικες φωτο απο την κλειδαρια μετα την εισοδο των διαρρηκτων, πραγματικα αθικτη !!!!!

Πως την ανοιξαν οι ατιμοι πραγματικα απορω, εαν ειχα εναν πιο απλο αφαλο των 50-60-70 ευρω τι θα εκαναν δηλαδη, θα επερναν και την πορτα μαζι ?
Τι να πω.....

 

 

 

 

 

 

2020-07-18 03.39.07.jpg

2020-07-18 03.39.58.jpg

2020-07-18 03.40.08.jpg

2020-07-18 03.48.05.jpg

2020-07-18 04.07.34.jpg

Επεξ/σία από JOHNX2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

Παιδια καλησπερα, σημερα γυρνωντας στο σπιτι βρηκα την θωρακισμενη πορτα της οικιας μου ορθανοιχτη,
ΣΟΚ ΑΠΛΑ !!!!!!
Για καλη μου τυχη πρεπει καποιος να τους ακουσε και εφυγαν απο το σπιτι, πειραξαν μονο κατι χαρτια και κατι κουτια που ηταν πανω πανω στο τραπεζι της κουζινας.
Η κλειδαρια που εχω στο σπιτι ειναι......

CISA RS3 S και defender Disec BD200-AT Monolito Rok.

Η κλειδαρια CISA RS3 S δεν εχει κανενα ιχνος παραβιασης, αρα μου την επεσε 100% επαγγελματιας χειρουργος με χερι 3Α.

Αυριο πρωι-πρωι παω για σετ κλειδαριας, η ασφαλεια της οικογενειας ειναι πανω απ' ολα.
Η CISA RS3 S με προδωσε και την πηρα και 160 ευρω πριν 2 χρονια, τι να πω, τουλαχιστον δεν εγινε ζημια στο σπιτι και επεσαπανω τους την ωρα που εμπαιναν στο σπιτι !

Εχω δει τις αδιαρρηκτες ηλεκτρονικες κλειδαριες ανευ κλειδιου της εταιριας Ε-ternal Lock.
Αξιζει λετε να την παρω ? Την εχει κανεις ? Η ειναι αλλη μια πατατα ?
Δεν με νοιαζουν τα χρηματα που θα πληρωσω και 600 και 700 και 800 ευρω πληρωνω, αρκει να υπαρχει η μεγιστη δυνατη ασφαλεια στο σπιτι και στην οικογενεια !!!!!

Και μερικες φωτο απο την κλειδαρια, πραγματικα αθικτη !!!!! Πως την ανοιξε απορω, εαν ειχα εναν πιο απλο αφαλο τι θα εκανε δηλαδη.... τι να πω.....

2020-07-18 03.39.07.jpg

2020-07-18 03.39.58.jpg

2020-07-18 03.40.08.jpg

2020-07-18 03.48.05.jpg

Καλησπέρα. 

Αν θες, προσπάθησε να σκεφτείς ΜΗΠΩΣ και παίζει και αυτό το σενάριο: υπάρχει περίπτωση να είχες αφήσει ξεκλείδωτη την πόρτα;

Οκ, δεν είναι τοπ κύλινδρος ο RS3S, αλλά είναι ένας κύλινδρος αρκετά καλός και του οποίου τα άκοπα κλειδιά υπάρχουν μόνο στο εργοστάσιο της εταιρείας στην Ιταλία. 
 

Σε κάθε περίπτωση, αν λόγω ψυχολογίας δεν το συζητάς καν να μείνεις με την κλειδαριά που έχεις, τότε προτείνω να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο ή να κρατήσεις αυτόν και να βάλεις ένα μαγνητικό defender. Άντε το πολύ και τα δύο, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να αλλάξεις ολόκληρη την κλειδαριά σε καμία περίπτωση. 
 

Οπότε αν πας για αλλαγές ασυζητητί, τότε προτείνω:

Πρόταση Α:
Αντικατάσταση του RS3S κυλίνδρου, με κάποιον πολύ καλύτερο (Abloy Protec 2, EVVA 4KS, KABA Expert...ή, αν θες ότι καλύτερο υπάρχει, τότε EVVA MCS ή UrbanAlps Stealth Key).

Η πιο VFM λύση είναι ο Abloy. Με 140~150€, θα έχεις ένα από τους ασφαλέστερους κυλίνδρους (παραμένει πρώτος όσον αφορά τις μη καταστροφικές μεθόδους παραβίασης (picking, bumping, impressioning, κλπ)), με μόνο "αρνητικό" το ότι δεν είναι το ίδιο βολικός και εύχρηστος όπως οι περισσότεροι κύλινδροι. Αν θες αντίστοιχο επίπεδο ασφαλείας με Abloy, χωρίς τα περίεργα του, πας στους πολύ ακριβότερους Stealth Key ή EVVA MCS. 
 

Πρόταση Β: 
Αντικατάσταση μόνο του defender με ένα καλό μαγνητικό (Disec MAG3G, Disec MAG4G)
 

Κάτι από τα δύο παραπάνω θα ήταν παραπάνω από επαρκές. Αν τώρα θες, για ψυχολογικούς λόγους πιο πολύ, να πας σε ότι καλύτερο υπάρχει, μπορείς να αλλάξεις και κύλινδρο και defender. Αλλά μιλάμε για υπερβολή. 

 

Για την E-Ternal δεν έχω άποψη. Προσωπικά εμπιστεύομαι προϊόντα ασφαλείας των οποίων η λειτουργία είναι μηχανική και δίνω έμφαση περισσότερο στο επίπεδο ασφαλείας και στην πολυπλοκότητα του μηχανισμού. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πορτα ηταν 101% σιγουρα κλειδωμενη, διοτι την τσεκαρω παντα.

Οταν εφτασα στο σπιτι, η πορτα ηταν ανοιχτη και τα δοντια της κλειδαριας ολα εξω οπως την βλεπεις στην παρακατω φωτογραφια.
Λογικα την ειχαν κλειδωσει για να μην εγκλωβιστουν μεσα σε περιπτωση που ερθει καποιος ? Τι να πω ? Δεν μπορω να σκεφτω για πιο λογο η πορτα ηταν με τα δοντια της κλειδαριας εξω...
Θα βαλω τον καλυτερο κυλινδρο ή τον EVVA MCS ή τον UrbanAlps Stealth Key και ενα νεο μαγνητικο defender.......

 

2020-07-18 04.07.34.jpg

 

Πριν βαλω τον CISA RS3S ειχα επιλεξει αρχικα τον Abloy Protec 2, αλλα το δουλεμα του ηταν σαν χαλασμενο γραναζι και οταν εκλεινα την πορτα επρεπε να γυρισω υποχρεωτικα και το κλειδι για να βγει η γλωσσα εξω και να κλεισει η πορτα.
Οποτε πηρα τηλεφωνο το καταστημα, εκανα παραπονα και ζητησα να μου φερουν εναν αλλον εξισου καλο αφαλο με γλυκο δουλεμα, ε και μου φεραν τον CISA RS3S.

Τελικα επρεπε να ειχα κρατησει τον Αbloy Protec 2 τοτε και ας δουλευε σαν χαλασμενο γραναζι σκουριασμενης πορτας.

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας σε EVVA MCS ή Stealth Key, εκεί θέλει λίγο προσοχή ποιο μαγνητικό defender θα επιλέξεις, ώστε να συνεργάζεται με αυτούς τους κυλίνδρους.

Ο EVVA MCS δεν έχει μακρύλαιμα κλειδιά (τα μακρύλαιμα design keys για MCS δεν πρέπει να είναι ετοιμοπαράδοτα) και άρα δεν ξέρω μήπως δεν λειτουργεί με το Disec MAG3G defender.

Σίγουρα πάντως δουλεύει οκ με τα μαγνητικά Disec MRM29, Disec MRM23 και Disec MG3551.
 

Και ο Stealth Key απαιτεί την αλλαγή του ρότορα του defender, με το κατάλληλο ροτοράκι για Stealth Key. Και στα μαγνητικά defender, αν θυμάμαι καλά δεν αλλάξει το ροτοράκι. Ίσως μπορεί να επιβεβαιώσει ο mclein, αν ισχύει αυτό και για τα μαγνητικά MRM.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάπου μου βρωμάει δουλειά για ξεκλείδωτη πόρτα? Κύλινδρος χωρίς άκοπα κλειδιά εδώ, με μπίλιες υπό γωνία και λαμάκι συν το bkd250 κάπως δύσκολο μου κάνει. @mclein² δώσε τα φώτα σου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, JOHNX2 είπε

Η πορτα ηταν 101% σιγουρα κλειδωμενη, διοτι την τσεκαρω παντα.

Οταν εφτασα στο σπιτι, η πορτα ηταν ανοιχτη και τα δοντια της κλειδαριας ολα εξω οπως την βλεπεις στην παρακατω φωτογραφια.
Λογικα την ειχαν κλειδωσει για να μην εγκλωβιστουν μεσα σε περιπτωση που ερθει καποιος ? Τι να πω ? Δεν μπορω να σκεφτω για πιο λογο η πορτα ηταν με τα δοντια της κλειδαριας εξω...
Θα βαλω τον καλυτερο κυλινδρο ή τον EVVA MCS ή τον UrbanAlps Stealth Key και ενα νεο μαγνητικο defender.......

2020-07-18 04.07.34.jpg

Πριν βαλω τον CISA RS3S ειχα επιλεξει αρχικα τον Abloy Protec 2, αλλα το δουλεμα του ηταν σαν χαλασμενο γραναζι και οταν εκλεινα την πορτα επρεπε να γυρισω υποχρεωτικα και το κλειδι για να βγει η γλωσσα εξω και να κλεισει η πορτα.
Οποτε πηρα τηλεφωνο το καταστημα, εκανα παραπονα και ζητησα να μου φερουν εναν αλλον εξισου καλο αφαλο με γλυκο δουλεμα, ε και μου φεραν τον CISA RS3S.

Τελικα επρεπε να ειχα κρατησει τον Αbloy Protec 2 τοτε και ας δουλευε σαν χαλασμενο γραναζι σκουριασμενης πορτας.

τζονυ, να γραφεις ομως οτι μονος σου διαλεξες και τον abloy - μονος σου και τον rs3s.

οπως επισης, οτι αλλαξαμε τον αφαλο επειδη αγαπαμε τους πελατες κ οχι επειδη ημασταν υποχρεωμενοι.

τελος, η πορτα κλειδωσε στον αερα κ οχι στην κασα γι αυτο τη βρηκες σ αυτη τη θεση.

υγ - αν δεν κλειδωσες με τα χερια σου & δεν εσπρωξες την πορτα να δεις οτι δεν κουνιεται - τοτε μην εισαι σιγουρος οτι λαμβανεις αληθινο feedback.

υγ2 - η πολυκατοικια σου εχει πολλες αφτιαχτες σιζα κ θα ειχαν περασει πρωτα απ αυτους.

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιωργο προφανως οι αφαλοι που μπηκαν στην πορτα (Abloy Protec 2 και CISA RS3S) ηταν της επιλογης μου.
Απο το σπιτι εφυγα 07:00 το πρωι για δουλεια και κλειδωσα την πορτα, η γυναικα μου εκεινη την στιγμη ηταν στο σπιτι και κοιμοταν μαζι με το παιδι.
Εν συνεχεια εφυγε η γυναικα μου στις 11:00 το πρωι για δουλεια και υποστηριζει οτι κλειδωσε την πορτα κανονικα (ακρη δεν βγαζω).

Επισης υπαρχει και ενα αλλο συμβαν, μιλησα με τους ενοικους της πολυκατοικιας και στις 19:30 βρηκαν το ανσανσερ κατεβασμενο στην εισοδο της οικοδομης και την πορτα μπλοκαρισμεη με μια γλαστρα, αρα σιγουρα καποιος μπηκε στην οικοδομη...

Οπως και εαν εχει θα μπει αλλο συστημα κλειδαριας. Πρεπει να ειμαι ησυχος στην σκεψη.

 

Επεξ/σία από JOHNX2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...