Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Γι αυτό θα μας πουν οι ειδικοί. Αλλά δε νομίζω ότι ένα κυλινδρος με αυτά τα χαρακτηριστικά παραβιάζεται αθόρυβα. Ειδικά με diamond μπροστά. Picking με γωνιες δε νομίζω πως είναι ικανός να κάνει κάποιος σε λίγο χρόνο. 

Και να κάτσει να τον πικάρει ξανά για να κλειδώσει..

Εκτός αν βρήκαν ακοπα κλειδιά και δοκίμασαν άλλη μέθοδο, πράγμα σχεδόν αδύνατο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα σας.

Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την δουλειά που κάνετε εδώ και την βοήθεια που δίνετε σε όλους εμάς που δυστυχώς δεν έχουμε τις γνώσεις και την πείρα σας.Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στο εξής ζήτημα.Υπάρχει αγορά καινούργιου σπιτιού από εταιρεία και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια αναβάθμιση για την ασφάλεια της πόρτας που μου παρέχει η εταιρεία.Οι προδιαγραφές της πόρτας είναι 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

•             Διπλή μεταλλική κάσα βαμμένη ηλεκτροστατικά.

•             Διπλή θωράκιση με ηλεκτρογαλβανισμένη λαμαρίνα (ένα φυλλο γαλβανιζέ λαμαρίνας + τις κολόνες)

•             18* περιμετρικά κλειδώματα με ατσάλινους πύρους (10 κινητά και 8 σταθερά).

•             Διπλά λάστιχα (στην κάσα και στην πόρτα).

•             Σύστημα προστασίας κλειδαριάς σε περίπτωση διάρρηξης (καταπέλτης)

•             Ματάκι πανοραμικό.

•             Χερούλι εσωτερικά – Πόμολο εξωτερικά (μπάλα).

•             Μηχανισμός μερικού ανοίγματος.

•             Ρυθμιζόμενοι μεντεσέδες βαρέου τύπου.

•             Ανεμοφράκτης.

•             Κλειδαριά 3 κλειδωμάτων εισαγωγής Ιταλίας (SECUREMME) με 5 μικρά κλειδιά (securemme k22) και defender.

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την  κλειδαριά και να βάλω καποιο καλύτερο κύλινδρο και defender.

Μετά από μελέτη του thread και μια πρώτη επικοινωνία με τον προμηθευτή συζητήσαμε για γραναζωτή κλειδαριά της iseo,κύλινδρο r50 ή r90 της iseo και καλύτερο defender.Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτήν την επιλογή της κλειδαριάς και του κυλίνδρου.Επίσης μου ανέφερε ότι το defender θα είναι της disec αλλα δεν ξεκαθαρίσαμε το μοντέλο.Πόσο θεωρείτε ότι είναι μια δίκαιη τιμή για τα ανωτέρω?Τέλος και συγνώμη αν σας κούρασα αν μπορείτε προτείνετε μου κάποια εναλλακτική λύση στα 250 ευρώ περίπου.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KOUKOURAIOS είπε

Παιδιά καλησπέρα σας.

Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την δουλειά που κάνετε εδώ και την βοήθεια που δίνετε σε όλους εμάς που δυστυχώς δεν έχουμε τις γνώσεις και την πείρα σας.Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στο εξής ζήτημα.Υπάρχει αγορά καινούργιου σπιτιού από εταιρεία και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια αναβάθμιση για την ασφάλεια της πόρτας που μου παρέχει η εταιρεία.Οι προδιαγραφές της πόρτας είναι 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

•             Διπλή μεταλλική κάσα βαμμένη ηλεκτροστατικά.

•             Διπλή θωράκιση με ηλεκτρογαλβανισμένη λαμαρίνα (ένα φυλλο γαλβανιζέ λαμαρίνας + τις κολόνες)

•             18* περιμετρικά κλειδώματα με ατσάλινους πύρους (10 κινητά και 8 σταθερά).

•             Διπλά λάστιχα (στην κάσα και στην πόρτα).

•             Σύστημα προστασίας κλειδαριάς σε περίπτωση διάρρηξης (καταπέλτης)

•             Ματάκι πανοραμικό.

•             Χερούλι εσωτερικά – Πόμολο εξωτερικά (μπάλα).

•             Μηχανισμός μερικού ανοίγματος.

•             Ρυθμιζόμενοι μεντεσέδες βαρέου τύπου.

•             Ανεμοφράκτης.

•             Κλειδαριά 3 κλειδωμάτων εισαγωγής Ιταλίας (SECUREMME) με 5 μικρά κλειδιά (securemme k22) και defender.

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την  κλειδαριά και να βάλω καποιο καλύτερο κύλινδρο και defender.

Μετά από μελέτη του thread και μια πρώτη επικοινωνία με τον προμηθευτή συζητήσαμε για γραναζωτή κλειδαριά της iseo,κύλινδρο r50 ή r90 της iseo και καλύτερο defender.Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτήν την επιλογή της κλειδαριάς και του κυλίνδρου.Επίσης μου ανέφερε ότι το defender θα είναι της disec αλλα δεν ξεκαθαρίσαμε το μοντέλο.Πόσο θεωρείτε ότι είναι μια δίκαιη τιμή για τα ανωτέρω?Τέλος και συγνώμη αν σας κούρασα αν μπορείτε προτείνετε μου κάποια εναλλακτική λύση στα 250 ευρώ περίπου.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδία.

Η εταιρεία που κοιτάς για θωρακισμένη είναι κοντά στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι στην Αττική.

34 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Η εταιρεία που κοιτάς για θωρακισμένη είναι κοντά στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης;

Όχι είναι στην Αττική.Γιατί ρωτάς??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOUKOURAIOS είπε

Παιδιά καλησπέρα σας.

Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την δουλειά που κάνετε εδώ και την βοήθεια που δίνετε σε όλους εμάς που δυστυχώς δεν έχουμε τις γνώσεις και την πείρα σας.Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στο εξής ζήτημα.Υπάρχει αγορά καινούργιου σπιτιού από εταιρεία και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια αναβάθμιση για την ασφάλεια της πόρτας που μου παρέχει η εταιρεία.Οι προδιαγραφές της πόρτας είναι 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

•             Διπλή μεταλλική κάσα βαμμένη ηλεκτροστατικά.

•             Διπλή θωράκιση με ηλεκτρογαλβανισμένη λαμαρίνα (ένα φυλλο γαλβανιζέ λαμαρίνας + τις κολόνες)

•             18* περιμετρικά κλειδώματα με ατσάλινους πύρους (10 κινητά και 8 σταθερά).

•             Διπλά λάστιχα (στην κάσα και στην πόρτα).

•             Σύστημα προστασίας κλειδαριάς σε περίπτωση διάρρηξης (καταπέλτης)

•             Ματάκι πανοραμικό.

•             Χερούλι εσωτερικά – Πόμολο εξωτερικά (μπάλα).

•             Μηχανισμός μερικού ανοίγματος.

•             Ρυθμιζόμενοι μεντεσέδες βαρέου τύπου.

•             Ανεμοφράκτης.

•             Κλειδαριά 3 κλειδωμάτων εισαγωγής Ιταλίας (SECUREMME) με 5 μικρά κλειδιά (securemme k22) και defender.

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την  κλειδαριά και να βάλω καποιο καλύτερο κύλινδρο και defender.

Μετά από μελέτη του thread και μια πρώτη επικοινωνία με τον προμηθευτή συζητήσαμε για γραναζωτή κλειδαριά της iseo,κύλινδρο r50 ή r90 της iseo και καλύτερο defender.Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτήν την επιλογή της κλειδαριάς και του κυλίνδρου.Επίσης μου ανέφερε ότι το defender θα είναι της disec αλλα δεν ξεκαθαρίσαμε το μοντέλο.Πόσο θεωρείτε ότι είναι μια δίκαιη τιμή για τα ανωτέρω?Τέλος και συγνώμη αν σας κούρασα αν μπορείτε προτείνετε μου κάποια εναλλακτική λύση στα 250 ευρώ περίπου.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδία.

τα προϊοντα της securemme θα τα κρατησεις εσυ ή θα τα παρει ο πορτάς ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

τα προϊοντα της securemme θα τα κρατησεις εσυ ή θα τα παρει ο πορτάς ; 

θα πληρώσω την διαφορά.θα τα κρατήσει ο πορτάς δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KOUKOURAIOS είπε

θα πληρώσω την διαφορά.θα τα κρατήσει ο πορτάς δηλαδή.

+100€ με το R50 και sferik rok

+130€ με το R90 και sferik rok

εαν παιζουν και διαφορετικα defender ->

+15€ για monolito rok (bd200)

+35€ για monolito kripton (bks200)

+45€ για diamond (bkd250)

 

Υγ - σε ολες τις περιπτωσεις περιλαμβανεται η Iseo γραναζωτη που ανεφερες.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

+100€ με το R50 και sferik rok

+130€ με το R90 και sferik rok

εαν παιζουν και διαφορετικα defender ->

+15€ για monolito rok (bd200)

+35€ για monolito kripton (bks200)

+45€ για diamond (bkd250)

Υγ - σε ολες τις περιπτωσεις περιλαμβανεται η Iseo γραναζωτη που ανεφερες.

Σε ευχαριστώ πολύ.κάτι τελευταίο.θεωρούνται αξιοπρεπείς επιλογές??κερδίζω κάτι για το ποσό που θα ΄δωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, 26ska είπε

Και μένα του φίλου με τoν rs3s για  δικό του λάθος πιο πολύ μου κάνει...παρόλα αυτά επειδή έχω τον ίδιο κυλινδρο,με ανησύχησε το στορυ.

Υπάρχει περίπτωση να παραβιαστεί ο συγκεκριμένος κύλινδρος τοσο εύκολα,χωρίς ίχνος παραβίασης,κόπο και θόρυβο;

-mclein²/ Γιώργο τι λες;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, KOUKOURAIOS είπε

Όχι είναι στην Αττική.

Όχι είναι στην Αττική.Γιατί ρωτάς??

Η περιγραφή σου έμοιαζε με την εταιρεία που συνεργάστηκα πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KOUKOURAIOS είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.κάτι τελευταίο.θεωρούνται αξιοπρεπείς επιλογές??κερδίζω κάτι για το ποσό που θα ΄δωσω??

αξιοπρεπεις ; -> ναι.

υπαρχουν καλύτερες ; -> ναι.

κερδιζεις 5-10 φορές μεγαλύτερη ποιότητα στην κλειδαριά & αλλες τοσες στην ασφαλεια αλλα πρεπει να μαθεις ποιο μοντελο defender θα μπει.

 

9 ώρες πριν, 26ska είπε

-mclein²/ Γιώργο τι λες;

να κατσεις οπως εισαι.

κερνα τα παιδακια σου διακοπες καλυτερα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 1:45 ΜΜ, Vancas είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι τελείος άσχετος με το θέμα και ψάχνομαι για μια μικρή αναβάθμιση σε πόρτα ασφαλείας η οποία είχε μπει εξ αρχής στο σπίτι από τον κατασκευαστή.
Χρονολογία περί το 2000, κατασκευαστής πόρτας «πλαίσιο», κλειδί cisa τύπου χρηματοκιβωτίου, defender δεν έχουμε και η περιοχή είναι Θεσσαλονίκη.

Η κλειδαριά έχει ξεχαρβαλωθεί από τη χρήση (όχι απόπειρα παραβίασης) όποτε αν είναι να αλλαχθεί σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο καινούργιο.

Στο σπίτι μέσα δεν υπάρχει και τίποτα άξιο κλοπής ποτέ, όποτε δε νομίζω ότι είναι και πολύ πιθανός στόχος για ψαγμένα καλόπαιδα.

Το budget που σκεφτόμουν είναι περί τα 250 με εγκατάσταση.

Διαβάζω για καταπέλτες, defenders, άγκυρες, πλάκες μαγγανίου μαγνησίου και vibaranium και χάνω λίγο τη μπάλα.

Πιστεύετε γίνεται τίποτα με αυτό το budget;

To Defender είναι θεωρείτε απαραίτητο; Με αυτό το budget με παίρνει η να βάλω απλά καλύτερη κλειδαριά και αφαλό;

Καμία πρόταση για κλειδαριές και ότι άλλο χρειάζεται;

Επίσης προτάσεις για αγορά/εγκατάσταση στη Θεσσαλονίκη; ( ή link σε post που έχουν γίνει προτάσεις).

Ευχαριστώ

Και μερικές φωτογραφίες της πόρτας.
 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την λύση της omega plus μιας και μου φαίνεται ότι θα έχει τη λιγότερη "φασαρία" στην εγκατάσταση.

door back.jpeg

Door front.jpeg

door side.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Vancas είπε

Και μερικές φωτογραφίες της πόρτας.
 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την λύση της omega plus μιας και μου φαίνεται ότι θα έχει τη λιγότερη "φασαρία" στην εγκατάσταση.

door back.jpeg

Door front.jpeg

door side.jpeg

omega plus με 190-210 και καθαρισες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vancas είπε

Και μερικές φωτογραφίες της πόρτας.
 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την λύση της omega plus μιας και μου φαίνεται ότι θα έχει τη λιγότερη "φασαρία" στην εγκατάσταση.

door back.jpeg

Door front.jpeg

door side.jpeg

Λιγότερη ναί, λίγη όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexopth είπε

Λιγότερη ναί, λίγη όχι

Οι πόρτες του Πλαισίου είναι upgrade friendly. Κάποιος που έχει εξοικείωση, βάζει Omega σε λιγότερο από ώρα.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...