Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Eχμ.. όταν λες «Μακρυα απο τετοιους..» έχουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό στη φάτσα, για να τους καταλαβαίνουμε;

Δυστυχώς δεν εχουν.. Απο την αλλη για να λεμε και του στραβου το δικιο, οι εταιριες και η καθε εταιρία ψαχνει τον καλύτερο και τον φθηνότερο συνεργάτη για να εχει όσο ποιο πολυ κέρδος μπορεί απο την πώληση. Οποτε εγω θα έδινα ενα 60-40% στο φταίξιμο και οχι 100%. Έμενα οταν ηρθαν να μου βάλουν την πορτα και το δικο μου τσιμεντο εβαλαν, και χρονο μου εδωσαν να περάσω τα καλώδια του συναγερμού (που ηταν εξωτερικά κολλημένα στην παλια κασα) μεσα στην κάσα της θωρακισμένης για να μην φαινονται, και να τρυπησω την κασα ωστε να βαλω "χωνετη" μαγνητικη επαφη για να μην φενεται. Επισης ο ευκατάστατης ειχε και την ειλικρίνεια και μου ειπε : καλη η πορτα που πηρες σε σχέση τιμής απόδοσης, αλλα άλλαξε τον αφαλό δεν ειναι κάλος. Και ετσι και εκανα. 2 ατομα ηταν και πηραν 25 ευρω μπουρπουαρ. Χαλαλι τους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Ας περιγράψω λοιπόν όλη την ιστορία με την λάθος τοποθετημένη πόρτα, προς συμμόρφωση και αποφυγή.

Παραγγείλαμε μια πόρτα ασφαλείας από ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόρτες, έπειτα από σύσταση φίλου. Συμφωνήσαμε στα χρήματα, πέρασε λοιπόν κάποιος και την μέτρησε (μάλλον ήταν του εργοστασίου). Έπειτα, μια άλλη μέρα ήρθε το πρωί ένα συνεργείο για την τοποθέτηση της. Κατά την τοποθέτηση, του έπεσε κάτω ένα περβάζι και έσπασε σε ένα σημείο. Προσπάθησε να μας πείσει ότι εντάξει δεν είναι και τόσο "κακό", προφανώς όμως όταν βάζεις κάτι καινούριο, θες να μην έχει χτυπήματα που γίνανε κατά την τοποθέτηση του και μάλιστα όχι από εμάς.

Μας λέει εντάξει, θα περάσω το απόγευμα 17:00 η ώρα να το αντικαταστήσω. Συμφωνούμε και αποφασίζω κακώς να του δώσουμε όλα τα χρήματα, σε αντίρρηση της γυναίκας μου. Μέχρι το απόγευμα όμως παρατηρήσαμε ότι είχε κι άλλες κακοτεχνίες. Συγκεκριμένα, δεν είχε βάλει αφρό στα πλάγια της μιας κάσας όπως φαίνεται και στη φωτογραφία και δεν είχε μπει καλά και το λάστιχο οπότε η πόρτα έπαιζε αρκετά. Mας έκανε εντύπωση το ότι παίζει σχεδόν μισό εκατοστό όταν κατεβάζεις το πόμολο και δεν σταματάει από τη γλώσσα. Δεν το γνώριζα αυτό με τον σεισμό αλλά κοιτώντας άλλα σπίτια φίλων έπειτα από το περιστατικό, ναι μεν παίζει αν κάνεις το ίδιο, αλλά όχι όσο η δική μας.

Παρόλα αυτά το δέχομαι ότι ακόμα και το μισό εκατοστό μπορεί να είναι φυσιολογικό (μπορώ να δείξω βίντεο για το πώς είναι). Πάντως έχει κιπρί η πόρτα μιας και αναφέρθηκε και χωρίς να ξέρω την δουλειά, είδα ότι όντως έχει βίδες και ίσως γίνεται να σφίξει (πριν από την ανάρτηση μου, δεν ήξερα τι είναι το κιπρί πάντως :D).

Φτάνει λοιπόν 18:00 η ώρα πουθενά αυτός, πάει 18:15 τον παίρνουμε τηλέφωνο... τίποτα, δεν απαντά. Έπειτα ξανά στις 18:30 και πάλι πουθενά. Οπότε αποφασίζουμε να καλέσουμε το εργοστάσιο. Ήτανε πολύ ευγενικοί ομολογουμένως, ενδιαφέρθηκαν αμέσως και ζήτησαν φωτογραφίες και βίντεο. Μέσα σε 2 ώρες από το τηλεφώνημα μας, είχε έρθει ξανά αυτός που μας την έβαλε.

Μέσα στα νεύρα, μας είπε γιατί πήραμε τηλέφωνο και στείλαμε φωτογραφίες... ότι τον βάλαμε σε προβλήματα και προσπαθούσε να μας πείσει ότι το λάστιχο το χαλάσαμε εμείς. Μας είπε επίσης ότι είναι φυσιολογικό να παίζει η πόρτα. Τελικά με τα πολλά έφτιαξε το λάστιχο, το παίξιμο της πόρτας το άφησε γιατί δεν είναι πρόβλημα και αφρό παρόλο που είχε το μηχάνημα μαζί του, αποφάσισε ότι δεν πρέπει να βάλει γιατί θα μας πετάξει την κάσα. Καλέσαμε τηλεφωνικά επιτόπου έναν φίλο μηχανικό όπου προσπάθησε να του πει ότι θεωρεί πώς πρέπει να βάλει, αλλά αρνήθηκε... Με τα πολλά μας είπε να καλέσουμε στο εργοστάσιο να πούμε ότι είναι εντάξει τώρα γιατί του κάναμε μεγάλο κακό κλπ.

Έχοντας λοιπόν φτιάξει τα δύο από τα τρία, αποφάσισα να βάλω τις φωτογραφίες εδώ και να μιλήσω με το εργοστάσιο. Εκείνοι μου είπανε ότι όντως δεν είναι σωστό που δεν έβαλε αφρό, μας ζήτησαν συγνώμη, έστειλαν κάποιον να το ελέγξει και έχουν αναλάβει τώρα να στείλουν άλλο συνεργείο να το φτιάξει χωρίς κόστος.

Μέσα από όλα αυτά έμαθα ότι τα εργοστάσια δεν έχουν δικούς τους υπαλλήλους που βάζουν τις πόρτες αλλά συνεργαζόμενα συνεργεία. Μου κάνει εντύπωση ότι οκ το εργοστάσιο φέρθηκε επαγγελματικά σε κάθε μας συζήτηση, αλλά από την άλλη μου έστειλε έναν εξωτερικό συνεργάτη που ήταν πολύ κακός στη δουλειά του και απ' ότι κατάλαβα δε θα έχει και καμία συνέπεια. Ίσα ίσα που σε μια επόμενη τοποθέτηση θα στείλουν τον ίδιο και μπορεί να συμβεί κάτι αντίστοιχο. Αν δεν είχα φίλους που να γνωρίζουν, το πιθανότερο είναι ότι θα είχα μείνει με μια κακοτεχνία, οπότε προσοχή πολύ... 

Το εργοστάσιο μου είπε πως δεν έχει κανένα θέμα να δημοσιοποιήσω ποιο συνεργείο είναι και δεν έχω κανένα θέμα να βάλω εδώ φωτογραφίες μέχρι και video για το πώς είναι. Λέω όμως να μη μπω στη διαδικασία και να τελειώσει εδώ (ελπίζω).

Aπο περιεργεια και μονο θα ηθελα να ρωτησω ποιο ηταν το κοστος αυτης της πορτας, αν ηξερες τι συστημα κλειδαριας σου εβαλαν και εαν μενεις Αθηνα . Και ρωταω ειδικα το τελευταιο γιατι εαν εισαι σε επαρχια αντε να καταλαβω οτι οι εμποροι και τα συνεργεια ειναι λιγα. Στην Αθηνα ομως υπαρχουν αρκετα. Εσυ ακολουθησες τη συσταση του φιλου σου και προκοψες. Οταν γινοταν η τοποθετηση της πορτας δεν ηταν καποιος εκει να βλεπει ανα διαστηματα τι κανουν οι μαστορες ? μου κανει εντυπωση πως δεν ειδε κανεις σας οτι σας αφησαν ετσι τη πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αθήνα έγινε η τοποθέτηση. Αποφασίσαμε για διάφορους λόγους ότι δε χρειαζόμαστε μια ακριβή πόρτα αλλά μια φθηνή-μέτρια των 700 χωρίς ΦΠΑ θα κάλυπτε τις ανάγκες μας και ξέραμε τι κλειδαριά θέλαμε, οπότε και διαλέξαμε και βάλαμε έξτρα μια iseo. 

Κατά την τοποθέτηση ήμασταν εκεί αλλά δεν ξέρουμε τη δουλειά... Κι εσύ αν δεν είσαι της δουλειάς και σε έχω δίπλα μου όσο γράφω κώδικα, χαμπάρι δε θα πάρεις αν γράφω παπάδες ή αν γράφω σπαγγέτι. 

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

Προφανώς σου σύστησαν τον κατασκευαστή και όχι το συνεργείο τοποθέτησης. Σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτός που θέλει να προστατεύσει τη δουλειά του, πρέπει να επιλέγει τα σωστά συνεργεία που δεν θα τον εκθέτουν.

ΥΓ. Εμένα μου φαίνεται και πιο στενή από όσο θα έπρεπε να είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

 αυτός που θέλει να προστατεύσει τη δουλειά του, πρέπει να επιλέγει τα σωστά συνεργεία που δεν θα τον εκθέτουν. 

👍👍👍

Ακριβώς αυτό.

Οι συνεργάτες μας είναι το "πρόσωπο" που δείχνουμε στο πελάτη. 

Όταν είναι άσχετοι σαν πχ αυτούς που έκαναν την τοποθέτηση στο παλικαρι, χαλάνε την φήμη του αφεντικού τους. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Αθήνα έγινε η τοποθέτηση. Αποφασίσαμε για διάφορους λόγους ότι δε χρειαζόμαστε μια ακριβή πόρτα αλλά μια φθηνή-μέτρια των 700 χωρίς ΦΠΑ θα κάλυπτε τις ανάγκες μας και ξέραμε τι κλειδαριά θέλαμε, οπότε και διαλέξαμε και βάλαμε έξτρα μια iseo. 

Κατά την τοποθέτηση ήμασταν εκεί αλλά δεν ξέρουμε τη δουλειά... Κι εσύ αν δεν είσαι της δουλειάς και σε έχω δίπλα μου όσο γράφω κώδικα, χαμπάρι δε θα πάρεις αν γράφω παπάδες ή αν γράφω σπαγγέτι. 

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

Προς θεου δεν κατηγορω την πορτα σου , αλλα με τη φωτο που εστειλες κανει μπαμ οτι υπαρχει κατι λαθος στην τοποθετηση . Αυτο με το παιξιμο που προειπες ουτε εγω θα το καταλαβαινα που ειμαι επισης ασχετος, αλλα αυτο το χασμα στο τοιχο βγαζει ματια . Κακως τον εξοφλησες εκεινη τη στιγμη ολο το ποσο. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να σου διορθωσουν την ατελεια δωρεαν . Θα ανεβασω  φωτο απο τη δικη μου πορτα που εβαλα πριν 2-3 βδομαδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Istoselidas είπε

 

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

διαβαζεις στο ιντερνετ τα λογια που λεγονται.

αξιολογεις τις απαντησεις που δινονται σε προσωπικο επιπεδο επικοινωνιας αλλα κ στις ασχημες κριτικες που τυχον βρεις.

ρωτας γνωστους ή αγνωστους οπως εδω.

ζητας να δεις προηγουμενες εργασιες τους.

συγκρινεις τις προσφορες τους με αλλα 3-5 μαγαζια & αν δε νιωθεις σιγουρια προχωρας σε αλλα 5.

-

αυτα για μενα δεν ισχυουν μονο για τις πορτες αλλα για οπουδηποτε.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Alejandro said:

ΥΓ. Εμένα μου φαίνεται και πιο στενή από όσο θα έπρεπε να είναι.

Έτσι πιστεύω κι εγώ και το είχα γράψει σε προηγούμενο post μου.

Κάτι έχει πάει στραβά από τη μέτρηση μέχρι και την τοποθέτηση.

Δε θέλω να γράφω γενικότητες και υπερβολές, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν σωστό να πιέσει να έρθει κάποιος από την κατασκευάστρια εταιρεία για έλεγχο (και όχι μόνο)

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Αθήνα έγινε η τοποθέτηση. Αποφασίσαμε για διάφορους λόγους ότι δε χρειαζόμαστε μια ακριβή πόρτα αλλά μια φθηνή-μέτρια των 700 χωρίς ΦΠΑ θα κάλυπτε τις ανάγκες μας και ξέραμε τι κλειδαριά θέλαμε, οπότε και διαλέξαμε και βάλαμε έξτρα μια iseo. 

Κατά την τοποθέτηση ήμασταν εκεί αλλά δεν ξέρουμε τη δουλειά... Κι εσύ αν δεν είσαι της δουλειάς και σε έχω δίπλα μου όσο γράφω κώδικα, χαμπάρι δε θα πάρεις αν γράφω παπάδες ή αν γράφω σπαγγέτι. 

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

 

IMG_20200627_214815.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Αθήνα έγινε η τοποθέτηση. Αποφασίσαμε για διάφορους λόγους ότι δε χρειαζόμαστε μια ακριβή πόρτα αλλά μια φθηνή-μέτρια των 700 χωρίς ΦΠΑ θα κάλυπτε τις ανάγκες μας και ξέραμε τι κλειδαριά θέλαμε, οπότε και διαλέξαμε και βάλαμε έξτρα μια iseo. 

Κατά την τοποθέτηση ήμασταν εκεί αλλά δεν ξέρουμε τη δουλειά... Κι εσύ αν δεν είσαι της δουλειάς και σε έχω δίπλα μου όσο γράφω κώδικα, χαμπάρι δε θα πάρεις αν γράφω παπάδες ή αν γράφω σπαγγέτι. 

Πώς μπορώ εγώ να ξέρω αν κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή όχι και για πες μας έναν καλύτερο τρόπο να διαλέγουμε όντας άσχετοι, πέρα από σύσταση φίλου ο οποίος είναι αλουμινάς και της δουλειάς;

Έρευνα αγοράς. Ο φίλος/γνωστός, μπορεί να ξέρει, μπορεί να μην ξέρει ή, μπορεί να νομίζει ότι ξέρει. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να είχε τους λόγους του που σου τους πρότεινε. Λόγοι που μπορεί να μην έχουν απαραίτητα σχέση με το αν κάνουν καλή δουλειά. 

Επίσης...φθηνή-μέτρια πόρτα = 400~600€, με ΦΠΑ μέσα. Στα 700+ΦΠΑ, βρίσκεις πόρτα με αξιόλογη θωράκιση. καλό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου και δοκιμασμένο συνεργείο τοποθέτησης. 


Ότι έγινε, έγινε. Περισσότερη προσοχή την επόμενη φορά, γιατί τα λεφτά τα βάζεις εσύ, όχι ο φίλος/γνωστός. Ελπίζω το εργοστάσιο να στη φτιάξει όσο γίνεται και ελπίζω και το σετ κλειδαριάς να μην είναι για πέταμα, γιατί 700+ΦΠΑ δεν είναι λίγα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μας σύστησε κάποιος ο γνωστός ο συγγενής και ο φίλος δεν σημαίνει κάτι εκτός κι αν αυτοί που μας προτείνουν συνεργεία έχουν δείγματα από πολλές δουλειές τους και όχι μόνο μια φορά σε αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 3:28 ΠΜ, swayback είπε

EVVA 4KS, KABA Expert. Είναι καλύτεροι του RS3S και κοστίζουν το περίπου το ίδιο ή και λίγο λιγότερο.

Επειδή οι 3 αυτοί κύλινδροι κοστίζουν 150~200€ έκαστος, μπορείς πάντα να ζητήσεις και πιο οικονομικούς κυλίνδρους, της κατηγορίας των ~100€, που παρέχουν αρκετά καλό επίπεδο ασφαλείας. Όπως: AGB DCK, EVVA ICS, Dom ix Twido.

Ναι είναι λογικό. Συμβαίνει στις περισσότερες πόρτες ασφαλείας. Επίσης η γλώσσα στις κλειδαριές πορτών ασφαλείας, σχεδόν πάντα είναι λίγο πιο χοντρή από τους πίρους, κατά 2 χιλιοστά, οπότε σε κάποιες περιπτώσεις παίζει κι αυτό το ρόλο του. Αν ήταν στο χιλιοστό οι τρύπες για τους πίρους, σίγουρα θα υπήρχαν θεματάκια με τον καιρό. Θες λόγω σεισμού, θες λόγω του ότι οι πόρτες γέρνουν με τον καιρό και θέλουν σήκωμα, κλπ..

Καλημέρα!

Πήγα από κοντά στην εταιρεία που σκέφτομαι να συνεργαστώ, και μου έδειξαν αυτά που τους ζήτησα.

Κύλινδρο RS3S, κλειδαριά CISA evolution pro, και defender Disec Monolito BD200.

Χθες ήρθαν για να μετρήσουν και εκεί που κουβεντιάζαμε για της κλειδαριές, μου είπε ότι ο κύλινδρος RS3S είναι πολύ καλός, αλλά δεν χρειάζεται η κλειδαριά και το defender που επέλεξα.

Εκείνοι βάζουν σετ της παρακάτω εταιρίας, χωρίς να μου πει μοντέλο για την κλειδαριά:

 

IMG_20200712_105242.jpg

Η διαφορά  είπε ότι αυτός έχει έναν καταπέλτη ,ενώ ο revolution pro, δύο.

Defender, επίσης βάζουν της ίδιας εταιρείας.

Παίζει κάποιο ρόλο αν το τελικό σετ είναι από άλλες εταιρείες; Η εταιρεία securemme, είναι αξιόλογη;

Επίσης ρώτησα την γνώμη τους για τον EVVA 4KS, και μου είπαν ότι τον γνωρίζουν, αλλά συνεργάζονται μόνο με πιστοποιημένες εταιρίες. 

Δεν είμαι σίγουρος αν γνώριζε, ή δεν ήθελε να βάλουμε τον EVVA 4KS.

Επεξ/σία από johnykim
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλημέρα!

Πήγα από κοντά στην εταιρεία που σκέφτομαι να συνεργαστώ, και μου έδειξαν αυτά που τους ζήτησα.

Κύλινδρο RS3S, κλειδαριά CISA evolution pro, και defender Disec Monolito BD200.

Χθες ήρθαν για να μετρήσουν και εκεί που κουβεντιάζαμε για της κλειδαριές, μου είπε ότι ο κύλινδρος RS3S είναι πολύ καλός, αλλά δεν χρειάζεται η κλειδαριά και το defender που επέλεξα.

Εκείνοι βάζουν σετ της παρακάτω εταιρίας, χωρίς να μου πει μοντέλο για την κλειδαριά:

IMG_20200712_105242.jpg

Η διαφορά  είπε ότι αυτός έχει έναν καταπέλτη ,ενώ ο revolution pro, δύο.

Defender, επίσης βάζουν της ίδιας εταιρείας.

Παίζει κάποιο ρόλο αν το τελικό σετ είναι από άλλες εταιρείες; Η εταιρεία securemme, είναι αξιόλογη;

Επίσης ρώτησα την γνώμη τους για τον EVVA 4KS, και μου είπαν ότι τον γνωρίζουν, αλλά συνεργάζονται μόνο με πιστοποιημένες εταιρίες. 

Δεν είμαι σίγουρος αν γνώριζε, ή δεν ήθελε να βάλουμε τον EVVA 4KS.

Με αυτά που σου λέει πέρνα στον επόμενο. Καλύτερη η securemme από revo και ο 4ks δεν έχει πιστοποίηση και τα λέει σοβαρα?? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλημέρα!

Πήγα από κοντά στην εταιρεία που σκέφτομαι να συνεργαστώ, και μου έδειξαν αυτά που τους ζήτησα.

Κύλινδρο RS3S, κλειδαριά CISA evolution pro, και defender Disec Monolito BD200.

Χθες ήρθαν για να μετρήσουν και εκεί που κουβεντιάζαμε για της κλειδαριές, μου είπε ότι ο κύλινδρος RS3S είναι πολύ καλός, αλλά δεν χρειάζεται η κλειδαριά και το defender που επέλεξα.

Εκείνοι βάζουν σετ της παρακάτω εταιρίας, χωρίς να μου πει μοντέλο για την κλειδαριά:

IMG_20200712_105242.jpg

Η διαφορά  είπε ότι αυτός έχει έναν καταπέλτη ,ενώ ο revolution pro, δύο.

Defender, επίσης βάζουν της ίδιας εταιρείας.

Παίζει κάποιο ρόλο αν το τελικό σετ είναι από άλλες εταιρείες; Η εταιρεία securemme, είναι αξιόλογη;

Επίσης ρώτησα την γνώμη τους για τον EVVA 4KS, και μου είπαν ότι τον γνωρίζουν, αλλά συνεργάζονται μόνο με πιστοποιημένες εταιρίες. 

Δεν είμαι σίγουρος αν γνώριζε, ή δεν ήθελε να βάλουμε τον EVVA 4KS.

επειδη σε κοροϊδευουν προφανως πρεπει να πας στον επομενο.

εαν επιμενεις στο ιδιο καταστημα :

α. πες του οτι η κλειδαρια με το defender που σου δειχνει εχουν διαφορα στη χονδρικη περιπου 45€ προ φπα αρα καποια διαφορα θα εχουν.

β. πες του οτι η κλειδαρια που σου δειχνει δεν ειναι γραναζωτη και δεν ειναι η διαφορα ο καταπελτης που στ'αληθεια δε θα σου χρησιμευσει κατα 99% ποτέ. (η σεκιουρεμ εβγαλε πολυ καλη επιλογη στα 40€ με 2 καταπελτες & γραναζωτη την οποια αγνοει ο πορτας για ευνόητους λόγους).

γ. πες του οτι η κλειδαρια που σου προτεινει ειναι η Νο1 σε μπλοκαρισματα & σπασμενες γλωσσες λογω κακου ελατηριου επαναφορας. (ακολουθουν τσιπιέρε & ποτεντ κυλινδρου)

δ. πες του οτι το ντιφεντερ που σου προτεινει δεν φτανει ουτε καν στο σφερικ ροκ της ντισεκ...ποσο μαλλον στο μονολιτο με την ατσαλινη ροζετα & τα 2 καρβιδια επανω στο κεντρικο ατσαλι.

ε. για τον 4ks τι πιστοποιηση χρειαζεται να του την παρουσιασουμε ; αν και αμφιβαλλω οτι γνωριζουν την υπαρξη του μπραντ και τις επιλογες του.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnykim είπε

Καλημέρα!

Πήγα από κοντά στην εταιρεία που σκέφτομαι να συνεργαστώ, και μου έδειξαν αυτά που τους ζήτησα.

Κύλινδρο RS3S, κλειδαριά CISA evolution pro, και defender Disec Monolito BD200.

Χθες ήρθαν για να μετρήσουν και εκεί που κουβεντιάζαμε για της κλειδαριές, μου είπε ότι ο κύλινδρος RS3S είναι πολύ καλός, αλλά δεν χρειάζεται η κλειδαριά και το defender που επέλεξα.

Εκείνοι βάζουν σετ της παρακάτω εταιρίας, χωρίς να μου πει μοντέλο για την κλειδαριά:

IMG_20200712_105242.jpg

Η διαφορά  είπε ότι αυτός έχει έναν καταπέλτη ,ενώ ο revolution pro, δύο.

Defender, επίσης βάζουν της ίδιας εταιρείας.

Παίζει κάποιο ρόλο αν το τελικό σετ είναι από άλλες εταιρείες; Η εταιρεία securemme, είναι αξιόλογη;

Επίσης ρώτησα την γνώμη τους για τον EVVA 4KS, και μου είπαν ότι τον γνωρίζουν, αλλά συνεργάζονται μόνο με πιστοποιημένες εταιρίες. 

Δεν είμαι σίγουρος αν γνώριζε, ή δεν ήθελε να βάλουμε τον EVVA 4KS.

Ο άνθρωπος θέλει απλά να πουλήσει αυτά που έχει στοκάρει και του προσφέρουν το περισσότερο κέρδος (λέω για την κλειδαριά και το defender που προτείνει). 

Θα πρότεινα να απευθυνθείς σε άλλους επαγγελματίες (αν και να περιμένεις ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες αντίστοιχα πράγματα θα σου πουν, καθώς 9/10 καταναλωτές δεν έχουν ιδέα (και γιατί να έχουν...περιμένουν από τον επαγγελματία να τους καθοδηγήσει), οπότε και τους πουλάνε αυτά που τους συμφέρει)

Αν για κάποιο λόγο θες αυτό το κατάστημα, προτείνω να επιμείνεις στο αρχικό πακέτο με κλειδαριά cisa revo και defender bd200. Εκτός κι αν ζητάει ξέρω γω +100€ για αυτά τα δύο, οπότε εκεί καλύτερα άστο. 

Τα υπόλοιπα στα εξήγησε ο mclein αναλυτικότατα. 

 

edit: Όσο για την EVVA και τα προϊόντα της...οι πιστοποιήσεις είναι διαθέσιμες στο site της εταιρείας. Απλά ασχολίαστο αυτό που σου είπε. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...