Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, mclein² said:

εαν εχει κυπρι απεναντι, διορθωνει ευκολα σχετικα.

Αυτό είναι που υπάρχει στην τρύπα (στην κάσα) της γλώσσας? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό είναι που υπάρχει στην τρύπα (στην κάσα) της γλώσσας? 

ναι, αυτο που σε ενδιαφερει ειναι στο σημειο που ακουμπα/κλεινει η γλωσσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την τοποθέτηση της πόρτας που μου κάνανε. Μου αφήσανε την μια μεριά από την κάσα χωρίς να γεμίσουν αφρό (όπως φαίνεται και στη φωτογραφία) με την αιτιολογία ότι αν βάζανε αφρό, θα πεταγόταν η κάσα... οπότε μου είπανε ότι απλά χρειάζεται κάποια μερεμέτια και είναι εντάξει η πόρτα. Ισχύει;

processed.jpeg.e8d89f2f80fec4651331e57a9400e149.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Istoselidas είπε

Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την τοποθέτηση της πόρτας που μου κάνανε. Μου αφήσανε την μια μεριά από την κάσα χωρίς να γεμίσουν αφρό (όπως φαίνεται και στη φωτογραφία) με την αιτιολογία ότι αν βάζανε αφρό, θα πεταγόταν η κάσα... οπότε μου είπανε ότι απλά χρειάζεται κάποια μερεμέτια και είναι εντάξει η πόρτα. Ισχύει;

processed.jpeg.e8d89f2f80fec4651331e57a9400e149.jpeg

απαραδεκτο, φυσικα και επρεπε να βαλουν αφρο κατα τη γνωμη μου... και επειτα να κοπει οτι περισσεψει και να στοκαριστει

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την τοποθέτηση της πόρτας που μου κάνανε. Μου αφήσανε την μια μεριά από την κάσα χωρίς να γεμίσουν αφρό (όπως φαίνεται και στη φωτογραφία) με την αιτιολογία ότι αν βάζανε αφρό, θα πεταγόταν η κάσα... οπότε μου είπανε ότι απλά χρειάζεται κάποια μερεμέτια και είναι εντάξει η πόρτα. Ισχύει;

processed.jpeg.e8d89f2f80fec4651331e57a9400e149.jpeg

μπορεις να μας πεις ποιος στην εβαλε? αν οχι αποεδώ από πμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, είχε γίνει λάθος στην αρχική μέτρηση και η πόρτα είχε μετρηθεί και κατά συνέπεια κατασκευαστεί στενότερη.

Νόμιζω είναι προτιμότερο να μην ειπωθεί η εταιρία/εγκαστάτης, γιατί σε λίγο θα μας πούνε ότι του κάνουμε και δυσφήμιση (με μια απλή φωτογραφία της δουλειάς του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να αλλάξω την κλειδαριά της πορτας και να πάω σε κάτι καλύτερο. Στις φωτογραφίες δείχνω πως είναι τα πράγματα τώρα. Ελπίζω να βγαίνει άκρη. Επειδή δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω για να πάρω την κατάλληλη κλειδαριά, μπορεί κάποιος να μου δώσει 2,3 επιλογες για κοντά στα 100€;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG-20200707-WA0000.jpg

IMG-20200707-WA0001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για τους γνωστες. 

Σε τυπική κλειδαριά μη ασφαλείας από αυτές τις κλασσικές που είχαν οι εξωπορτες των σπιτιών πριν αρχίσουμε να βάζουμε ασφαλείας, αν ξεχαστεί το κλειδί από την μία μεριά της κλειδαριάς υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει η κλειδαριά και να μην γυρίζει αν επιχειρήσει κάποιος να βάλει ένα αντικλείδι από την άλλη μεριά του κυλίνδρου; 

Η κλειδαριά που έχουμε είναι μια εξωτερική κουτιαστη κυλίνδρου. 

Edit: Τελικά ναι, αν ξεχαστεί κλειδί από την μία μεριά του κυλίνδρου τότε μπλοκάρει ο κύλινδρος και ανετα κλειδώνεσαι μέσα στο σπίτι αν επιχειρήσεις να κλειδωσεις με αντικλείδι, το πάθαμε εχτές. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ILiDAN είπε

Καλησπέρα. Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να αλλάξω την κλειδαριά της πορτας και να πάω σε κάτι καλύτερο. Στις φωτογραφίες δείχνω πως είναι τα πράγματα τώρα. Ελπίζω να βγαίνει άκρη. Επειδή δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω για να πάρω την κατάλληλη κλειδαριά, μπορεί κάποιος να μου δώσει 2,3 επιλογες για κοντά στα 100€;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG-20200707-WA0000.jpg

IMG-20200707-WA0001.jpg

εναν αφαλο/κυλινδρο στη βασικη κλειδαρια cisa astral s ή agb 9000 σε διασταση 30/30 και εισαι κομπλε.

αν θελεις μεγαλυτερη σιγουρια αλλαξε και την προσθετη χρηματοκιβωτιου με νεα για εκμηδενιση της πιθανοτητας να εχουν κρατησει κλειδια οι προηγουμενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, mclein² said:

αν θελεις μεγαλυτερη σιγουρια αλλαξε και την προσθετη χρηματοκιβωτιου με νεα για εκμηδενιση της πιθανοτητας να εχουν κρατησει κλειδια οι προηγουμενοι.

Για την πρόσθετη χρηματοκιβωτίου, αν οι προηγούμενοι δεν είχαν κρατήσει κλειδιά, να την κράταγε;

Η συγκεκριμένη, που μπαίνει ως πρόσθετη εννοώ, δεν είναι το ίδιο ευπαθής με τις βασικές χρηματοκιβωτίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Για την πρόσθετη χρηματοκιβωτίου, αν οι προηγούμενοι δεν είχαν κρατήσει κλειδιά, να την κράταγε;

Η συγκεκριμένη, που μπαίνει ως πρόσθετη εννοώ, δεν είναι το ίδιο ευπαθής με τις βασικές χρηματοκιβωτίου;

η γνωμη μου στην πορτα που βλεπω ειναι πως ναι.

η πορτα μοιαζει σε κατασταση βιτρινας οποτε δυσκολα θα μπει κατι νεο (πχ κλειδαρια κυλινδρου με defender) χωρις να γινει μερεμετι.

επισης, στα 100€ δε βγαινουν τα κουκια για αλλαγη και των 2 με κατι αρκετα δυνατο κ με νοημα αλλαγης.

τελος, εαν καποιος ειναι γνωστης διαρρηξης του astral s...τοτε και το προσθετο (οποιο κ να ναι θα παει περιπατο).

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας περιγράψω λοιπόν όλη την ιστορία με την λάθος τοποθετημένη πόρτα, προς συμμόρφωση και αποφυγή.

Παραγγείλαμε μια πόρτα ασφαλείας από ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόρτες, έπειτα από σύσταση φίλου. Συμφωνήσαμε στα χρήματα, πέρασε λοιπόν κάποιος και την μέτρησε (μάλλον ήταν του εργοστασίου). Έπειτα, μια άλλη μέρα ήρθε το πρωί ένα συνεργείο για την τοποθέτηση της. Κατά την τοποθέτηση, του έπεσε κάτω ένα περβάζι και έσπασε σε ένα σημείο. Προσπάθησε να μας πείσει ότι εντάξει δεν είναι και τόσο "κακό", προφανώς όμως όταν βάζεις κάτι καινούριο, θες να μην έχει χτυπήματα που γίνανε κατά την τοποθέτηση του και μάλιστα όχι από εμάς.

Μας λέει εντάξει, θα περάσω το απόγευμα 17:00 η ώρα να το αντικαταστήσω. Συμφωνούμε και αποφασίζω κακώς να του δώσουμε όλα τα χρήματα, σε αντίρρηση της γυναίκας μου. Μέχρι το απόγευμα όμως παρατηρήσαμε ότι είχε κι άλλες κακοτεχνίες. Συγκεκριμένα, δεν είχε βάλει αφρό στα πλάγια της μιας κάσας όπως φαίνεται και στη φωτογραφία και δεν είχε μπει καλά και το λάστιχο οπότε η πόρτα έπαιζε αρκετά. Mας έκανε εντύπωση το ότι παίζει σχεδόν μισό εκατοστό όταν κατεβάζεις το πόμολο και δεν σταματάει από τη γλώσσα. Δεν το γνώριζα αυτό με τον σεισμό αλλά κοιτώντας άλλα σπίτια φίλων έπειτα από το περιστατικό, ναι μεν παίζει αν κάνεις το ίδιο, αλλά όχι όσο η δική μας.

Παρόλα αυτά το δέχομαι ότι ακόμα και το μισό εκατοστό μπορεί να είναι φυσιολογικό (μπορώ να δείξω βίντεο για το πώς είναι). Πάντως έχει κιπρί η πόρτα μιας και αναφέρθηκε και χωρίς να ξέρω την δουλειά, είδα ότι όντως έχει βίδες και ίσως γίνεται να σφίξει (πριν από την ανάρτηση μου, δεν ήξερα τι είναι το κιπρί πάντως :D).

Φτάνει λοιπόν 18:00 η ώρα πουθενά αυτός, πάει 18:15 τον παίρνουμε τηλέφωνο... τίποτα, δεν απαντά. Έπειτα ξανά στις 18:30 και πάλι πουθενά. Οπότε αποφασίζουμε να καλέσουμε το εργοστάσιο. Ήτανε πολύ ευγενικοί ομολογουμένως, ενδιαφέρθηκαν αμέσως και ζήτησαν φωτογραφίες και βίντεο. Μέσα σε 2 ώρες από το τηλεφώνημα μας, είχε έρθει ξανά αυτός που μας την έβαλε.

Μέσα στα νεύρα, μας είπε γιατί πήραμε τηλέφωνο και στείλαμε φωτογραφίες... ότι τον βάλαμε σε προβλήματα και προσπαθούσε να μας πείσει ότι το λάστιχο το χαλάσαμε εμείς. Μας είπε επίσης ότι είναι φυσιολογικό να παίζει η πόρτα. Τελικά με τα πολλά έφτιαξε το λάστιχο, το παίξιμο της πόρτας το άφησε γιατί δεν είναι πρόβλημα και αφρό παρόλο που είχε το μηχάνημα μαζί του, αποφάσισε ότι δεν πρέπει να βάλει γιατί θα μας πετάξει την κάσα. Καλέσαμε τηλεφωνικά επιτόπου έναν φίλο μηχανικό όπου προσπάθησε να του πει ότι θεωρεί πώς πρέπει να βάλει, αλλά αρνήθηκε... Με τα πολλά μας είπε να καλέσουμε στο εργοστάσιο να πούμε ότι είναι εντάξει τώρα γιατί του κάναμε μεγάλο κακό κλπ.

Έχοντας λοιπόν φτιάξει τα δύο από τα τρία, αποφάσισα να βάλω τις φωτογραφίες εδώ και να μιλήσω με το εργοστάσιο. Εκείνοι μου είπανε ότι όντως δεν είναι σωστό που δεν έβαλε αφρό, μας ζήτησαν συγνώμη, έστειλαν κάποιον να το ελέγξει και έχουν αναλάβει τώρα να στείλουν άλλο συνεργείο να το φτιάξει χωρίς κόστος.

Μέσα από όλα αυτά έμαθα ότι τα εργοστάσια δεν έχουν δικούς τους υπαλλήλους που βάζουν τις πόρτες αλλά συνεργαζόμενα συνεργεία. Μου κάνει εντύπωση ότι οκ το εργοστάσιο φέρθηκε επαγγελματικά σε κάθε μας συζήτηση, αλλά από την άλλη μου έστειλε έναν εξωτερικό συνεργάτη που ήταν πολύ κακός στη δουλειά του και απ' ότι κατάλαβα δε θα έχει και καμία συνέπεια. Ίσα ίσα που σε μια επόμενη τοποθέτηση θα στείλουν τον ίδιο και μπορεί να συμβεί κάτι αντίστοιχο. Αν δεν είχα φίλους που να γνωρίζουν, το πιθανότερο είναι ότι θα είχα μείνει με μια κακοτεχνία, οπότε προσοχή πολύ... 

Το εργοστάσιο μου είπε πως δεν έχει κανένα θέμα να δημοσιοποιήσω ποιο συνεργείο είναι και δεν έχω κανένα θέμα να βάλω εδώ φωτογραφίες μέχρι και video για το πώς είναι. Λέω όμως να μη μπω στη διαδικασία και να τελειώσει εδώ (ελπίζω).

 

Επεξ/σία από Istoselidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια σου.

Μακρυα απο τετοιους που ειναι προσβολη να τους αποδωσεις τον τιτλο του επαγγελματια γιατι δεν ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...