Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Με αυτά που σου λέει πέρνα στον επόμενο. Καλύτερη η securemme από revo και ο 4ks δεν έχει πιστοποίηση και τα λέει σοβαρα?? 

Η κοπέλα στην έκθεση μου έδωσε να καταλάβω ότι την γνωρίζει, αλλά δεν την θεωρεί καλή (?). Ο άνθρωπος που μέτρησε δεν έκανε κάποια σύγκριση μεταξύ τους, δεν τον ρώτησα καθόλου για την 4KS.

1 ώρα πριν, mclein² είπε

επειδη σε κοροϊδευουν προφανως πρεπει να πας στον επομενο.

εαν επιμενεις στο ιδιο καταστημα :

α. πες του οτι η κλειδαρια με το defender που σου δειχνει εχουν διαφορα στη χονδρικη περιπου 45€ προ φπα αρα καποια διαφορα θα εχουν.

β. πες του οτι η κλειδαρια που σου δειχνει δεν ειναι γραναζωτη και δεν ειναι η διαφορα ο καταπελτης που στ'αληθεια δε θα σου χρησιμευσει κατα 99% ποτέ. (η σεκιουρεμ εβγαλε πολυ καλη επιλογη στα 40€ με 2 καταπελτες & γραναζωτη την οποια αγνοει ο πορτας για ευνόητους λόγους).

γ. πες του οτι η κλειδαρια που σου προτεινει ειναι η Νο1 σε μπλοκαρισματα & σπασμενες γλωσσες λογω κακου ελατηριου επαναφορας. (ακολουθουν τσιπιέρε & ποτεντ κυλινδρου)

δ. πες του οτι το ντιφεντερ που σου προτεινει δεν φτανει ουτε καν στο σφερικ ροκ της ντισεκ...ποσο μαλλον στο μονολιτο με την ατσαλινη ροζετα & τα 2 καρβιδια επανω στο κεντρικο ατσαλι.

ε. για τον 4ks τι πιστοποιηση χρειαζεται να του την παρουσιασουμε ; αν και αμφιβαλλω οτι γνωριζουν την υπαρξη του μπραντ και τις επιλογες του.

α.Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι όσο πιο ακριβό τόσο και πιο καλό, αλλά συγκεκριμένα για το defender μου είπε ότι αν στο Disec Monolito BD200 θα χρειαστεί κάποιος 2.5 ώρες να το χαλάσει-τρυπήσει, στο άλλο θα θέλει 1 ώρα.

β. Μου είπε ότι είναι γραναζωτή! Τον ρώτησα για επιβεβαίωση.

Θα πάρω κι άλλες προσφορές με αυτά που περιγράφεις. Γιατί δεν ξέρω κιόλας αν με το ζόρι μου βάλει την δικιά του κλειδαριά και εγώ δεν θα το γνωρίζω.

1 ώρα πριν, swayback είπε

Ο άνθρωπος θέλει απλά να πουλήσει αυτά που έχει στοκάρει και του προσφέρουν το περισσότερο κέρδος (λέω για την κλειδαριά και το defender που προτείνει). 

Θα πρότεινα να απευθυνθείς σε άλλους επαγγελματίες (αν και να περιμένεις ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες αντίστοιχα πράγματα θα σου πουν, καθώς 9/10 καταναλωτές δεν έχουν ιδέα (και γιατί να έχουν...περιμένουν από τον επαγγελματία να τους καθοδηγήσει), οπότε και τους πουλάνε αυτά που τους συμφέρει)

Αν για κάποιο λόγο θες αυτό το κατάστημα, προτείνω να επιμείνεις στο αρχικό πακέτο με κλειδαριά cisa revo και defender bd200. Εκτός κι αν ζητάει ξέρω γω +100€ για αυτά τα δύο, οπότε εκεί καλύτερα άστο. 

Τα υπόλοιπα στα εξήγησε ο mclein αναλυτικότατα. 

edit: Όσο για την EVVA και τα προϊόντα της...οι πιστοποιήσεις είναι διαθέσιμες στο site της εταιρείας. Απλά ασχολίαστο αυτό που σου είπε. 

+150 ευρώ η διαφορά του κυλίνδρου της CISA που θέλω μεταξύ αυτόν που βάζουν. +60 ευρώ κοστολογεί τη διαφορά μεταξύ της κλειδαριάς που θέλω με αυτή που προτείνει. Για το defender δεν θυμάμαι πόσο επιπλέον μου είχαν πει, περιμένω και mail αναλυτικό.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Επειδή θέλω να πάρω κι άλλες προσφορές, όποιος γνωρίζει καλή εταιρία-επαγγελματία, παρακαλώ ας μου στείλει ένα pm.

 

 

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 9:16 ΜΜ, _BASSstarlet_ είπε

Eχμ.. όταν λες «Μακρυα απο τετοιους..» έχουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό στη φάτσα, για να τους καταλαβαίνουμε;

Δεν χρειαζεται να τους καταλαβεις απο τη "φατσα" αν κατι τετοιο υπεθεσες.

Αρκει να κανουν δουλεια στο σπιτι σου για 10 λεπτα και να δεις αυτην την τσαπατσουλια, την κοροιδια στα μουτρα σου και την ελλειψη επαγγελματισμου. Του ζητας να σταματησει επιτοπου και καλεις την εταιρεια που τον εστειλε. Τοσο απλα. 9 στις 10 θα αρχισουν να κανουν κωλοτουμπες μετα γιατι θα φαει γκαζι απο την εταιρεια που τους στελνει και θα κανει τη δουλεια οπως πρεπει. Αν και παλι πουλαει πνευμα και υφακι εισαι καταναλωτης οχι ανθρωπος των σπηλαιων, εχεις δικαιωματα και πληρωνεις τα ωραια σου λεφτα. Βγαζεις φωτο, αρνεισαι να παραλαβεις το παραδοτέο ή να του επιτρεψεις να συνεχισει και ζητας απο την εταιρεια να στειλει αλλο συνεργειο/συνεργατη.

Και αυτο στα πλαισια της ατομικης ευθυνης εντάσσεται που ανακάλυψε εσχάτως ο Έλληνας. Είμαστε όλοι στο τέλος της ημέρας υπεύθυνοι των επιλογών και πράξεων μας, οι μόνοι υπεύθυνοι, δεν φταίει κάποιος τρίτος. Ας κάνουμε εμείς αυτά που μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα και περνάει από το χέρι μας και μετά θα δούμε πόσο όμορφα γίνονται και φτιάχνονται τα πράγματα.

Εν προκειμένω όταν επιτρεπουμε σε ενα επαγγελματια να κανει τετοιες τσαπατσουλιες σε εργο που του εχουμε αναθεσει και να μην αντιδρουμε αλλα να το παιζουμε θυματα guess what, φταίμε εμείς που το επιτρεψαμε οχι ο αλλος που το εκανε. Αυτος εκανε αυτο που παντε εκανα γιατι ποτε δεν αντεδρασε κανεις ή δεν υπέστη τις συνέπειες των πραξεων του. Cause and effect.

Τελος υπαρχει το περιφημο word of mouth, μαθαινεις αν καποιος ειναι καλος στη δουλεια του απο τη διαφημιση που του κανουν ευχαριστημενοι πελατες. Σιγουρα εχουμε φιλους και γνωστους που εχουν χρησιμοποιησει την υπηρεσια καποιου για κατι που θελουμε. Και αν δεν εχουμε ή δεν έτυχε υπαρχουν ομορφα και χρησιμα forums και threads οπως αυτο για συλλογη και ανταλλαγη πληροφοριων και εμπειριων.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, johnykim είπε

Η κοπέλα στην έκθεση μου έδωσε να καταλάβω ότι την γνωρίζει, αλλά δεν την θεωρεί καλή (?). Ο άνθρωπος που μέτρησε δεν έκανε κάποια σύγκριση μεταξύ τους, δεν τον ρώτησα καθόλου για την 4KS.

α.Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι όσο πιο ακριβό τόσο και πιο καλό, αλλά συγκεκριμένα για το defender μου είπε ότι αν στο Disec Monolito BD200 θα χρειαστεί κάποιος 2.5 ώρες να το χαλάσει-τρυπήσει, στο άλλο θα θέλει 1 ώρα.

β. Μου είπε ότι είναι γραναζωτή! Τον ρώτησα για επιβεβαίωση.

Θα πάρω κι άλλες προσφορές με αυτά που περιγράφεις. Γιατί δεν ξέρω κιόλας αν με το ζόρι μου βάλει την δικιά του κλειδαριά και εγώ δεν θα το γνωρίζω.

+150 ευρώ η διαφορά του κυλίνδρου της CISA που θέλω μεταξύ αυτόν που βάζουν. +60 ευρώ κοστολογεί τη διαφορά μεταξύ της κλειδαριάς που θέλω με αυτή που προτείνει. Για το defender δεν θυμάμαι πόσο επιπλέον μου είχαν πει, περιμένω και mail αναλυτικό.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Επειδή θέλω να πάρω κι άλλες προσφορές, όποιος γνωρίζει καλή εταιρία-επαγγελματία, παρακαλώ ας μου στείλει ένα pm.

Εγώ αυτό που θα σου πω, είναι ότι μπορείς να κοιτάξεις αρκετά πιο πίσω, ακόμα και στα παλιά θέματα που έχουν κλείσει πλέον (αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ακόμα 2) και να δεις καταστήματα που προτείναμε και να διαβάσεις κριτικές που έχουμε αναφέρει για επαγγελματίες/καταστήματα. Και να κρίνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και φυσικά παίρνοντας προσφορές.

***Επίσης, πολύ σημαντικό να κρίνεις αυτά που διαβάζεις και να βλέπεις πόσοι συμφωνούν και να προσέχεις ποιοι σου στέλνουν pm... Γιατί υπάρχουν κάποιοι "επαγγελματίες"  ή φίλοι/συγγενείς αυτών εδώ μέσα.. και όποιος σου στέλνει pm ή αναφέρει δημόσια μονάχα  ένα κατάστημα, να είσαι σκεπτικός...***

Όταν καθόμαστε και προτείνουμε 3-4 διαφορετικά μαγαζιά και επισημάνουμε να πάτε και σε όποια άλλα νομίζετε/θέλετε... Δεν νομίζω να τα τσεπωνουμαι από τόσα μαγαζιά ή να κερδίσουμε κάτι αν δεν πάτε σε άλλα που δεν προτείνουμε (είτε γιατί έχουμε κακές εμπειρίες, είτε γιατί δεν τα γνωρίζουμε ή δεν έχουμε άποψη)

Γιατί πολλά τσουτσεκια μαζεύτηκαν..

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις ΔΕΝ θελει να βρεθει στην πολυ δυσαρεστη θεση να του ανοιξουν το σπιτι......Οποτε, η επιλογη σωστων υλικων ειναι επενδυση κατα την προσωπικη μου αποψη, πραγμα που εκανα βαζοντας evo pro / 4ks / bkd250 diamond......MIA φορα θα τα βαλεις και κοιμασαι ησυχος
Επαγγελματιες αδειοδοτημενοι κλειθροποιοι, σωστοι, ειναι λιγοι.....

Ευχαριστω......ξέρεις εσύ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2020 στις 8:30 ΠΜ, alexopth είπε

Εγινε σήμερα!!!!!

Εφαγα 5 ώρες, με πολύ προσοχή όμως και υπομονή

https://drive.google.com/file/d/1id667QF64WzPmsNAk1TjWS1juHi6Y246/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1i_Irf6Fi3c0C4CvUQUNiEBjZV_jZt-2Q/view?usp=sharing

Χρειαστηκε ποτηράκι 54 για μέταλλο για να μπει το defender. Για να βρώ τη θέση με ράσπα και μεταλλοτρύπανο έκανα χώρο να περάσει η κλειδαριά, ώστε να μπορώ να σημειώσω. Πάντως δεν είναι για αρχάριους. Είχε διπλό μέταλλο σε κείνο το σημείο, ένα το σίδερο και ένα σκούρο.

Τα γύρω πηχάκια, ήταν κολλημένα και είχαν και καρφάκια, κατάφερα να τα βγάλω άθικτα, γιατί μάλλον η κόλλα ήταν πια αδύναμη.Τα πίεζα σιγά σιγά και με προσοχή να ξεκολλήσουν.

Το πίσω πηχάκι με δυσκόλεψε.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pintourikio είπε

Εγώ αυτό που θα σου πω, είναι ότι μπορείς να κοιτάξεις αρκετά πιο πίσω, ακόμα και στα παλιά θέματα που έχουν κλείσει πλέον (αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ακόμα 2) και να δεις καταστήματα που προτείναμε και να διαβάσεις κριτικές που έχουμε αναφέρει για επαγγελματίες/καταστήματα. Και να κρίνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και φυσικά παίρνοντας προσφορές.

***Επίσης, πολύ σημαντικό να κρίνεις αυτά που διαβάζεις και να βλέπεις πόσοι συμφωνούν και να προσέχεις ποιοι σου στέλνουν pm... Γιατί υπάρχουν κάποιοι "επαγγελματίες"  ή φίλοι/συγγενείς αυτών εδώ μέσα.. και όποιος σου στέλνει pm ή αναφέρει δημόσια μονάχα  ένα κατάστημα, να είσαι σκεπτικός...***

Όταν καθόμαστε και προτείνουμε 3-4 διαφορετικά μαγαζιά και επισημάνουμε να πάτε και σε όποια άλλα νομίζετε/θέλετε... Δεν νομίζω να τα τσεπωνουμαι από τόσα μαγαζιά ή να κερδίσουμε κάτι αν δεν πάτε σε άλλα που δεν προτείνουμε (είτε γιατί έχουμε κακές εμπειρίες, είτε γιατί δεν τα γνωρίζουμε ή δεν έχουμε άποψη)

Γιατί πολλά τσουτσεκια μαζεύτηκαν..

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοείται ότι θα κρίνω μόνος μου την τελική επιλογή που θα διαλέξω.

Απλά επειδή μέχρι στιγμής πάω μέσω Google reviews, φωτογραφίες έργων κλπ, πιστεύω ότι υπάρχουν και επαγγελματίες που δεν έχουν προβληθεί στο ίντερνετ, αλλά είναι καλοί.Αυτους ψάχνω μήπως τους βρω από εμπειρίες άλλων εδώ στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοείται ότι θα κρίνω μόνος μου την τελική επιλογή που θα διαλέξω.

Απλά επειδή μέχρι στιγμής πάω μέσω Google reviews, φωτογραφίες έργων κλπ, πιστεύω ότι υπάρχουν και επαγγελματίες που δεν έχουν προβληθεί στο ίντερνετ, αλλά είναι καλοί.Αυτους ψάχνω μήπως τους βρω από εμπειρίες άλλων εδώ στο φόρουμ.

επαγγελματιας το 2020 και να μην εχει προβληθει στο ιντερνετ ειναι αδιανοητο να ειναι καλος γιατι απλα δειχνει οτι δεν ενδιαφερεται για το παραπανω.

οκ, εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα οταν μαγαζια που βγαζουν χιλιαδες ευρω τη μερα (balomenos, siamos κλπ) μπηκαν αναγκαια στο χωρο του ιντερνετ...καταλαβαινεις !

20 ώρες πριν, johnykim είπε

α.Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι όσο πιο ακριβό τόσο και πιο καλό, αλλά συγκεκριμένα για το defender μου είπε ότι αν στο Disec Monolito BD200 θα χρειαστεί κάποιος 2.5 ώρες να το χαλάσει-τρυπήσει, στο άλλο θα θέλει 1 ώρα.

β. Μου είπε ότι είναι γραναζωτή! Τον ρώτησα για επιβεβαίωση..

3 εως 5 λεπτα ειναι το τρυπημα του απλου σφερικ & του σεκιουρεμ που μου εδειξες σε φωτο και το αποτελεσμα 

viber-image-2020-07-13-08-59-47.jpg

-

επισης, η φωτο που παρουσιαζει το ντιφεντερ & την κλειδαρια δεν ειναι γραναζωτη - μακαρι να βαζει τη γραναζωτη.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γραμματοκιβώτιο τέτοιου τύπου χάθηκε το κλειδί.

gramm-toulon-95-image-850x850.jpg.5b0975c9923312976fe4a252bae2d357.jpg

Ανοίγει χωρίς ζημιά ώστε να αντικατασταθεί η κλειδαρια με καινούρια πχ σαν αυτή:

kleidaria-gram2.jpg.f6156c538e8cba306b1688b401a55563.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Σε γραμματοκιβώτιο τέτοιου τύπου χάθηκε το κλειδί.

gramm-toulon-95-image-850x850.jpg.5b0975c9923312976fe4a252bae2d357.jpg

Ανοίγει χωρίς ζημιά ώστε να αντικατασταθεί η κλειδαρια με καινούρια πχ σαν αυτή:

kleidaria-gram2.jpg.f6156c538e8cba306b1688b401a55563.jpg

ανοιγει & αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

απο ότι καταλαβαινω απο τα γραφόμενα στο φορουμ εδω και καιρό ειναι ΦΟΛΑ...

Είναι σίγουρο αυτό; Γενικά για την εταιρεία αυτή;

55 λεπτά πριν, mclein² είπε

πολυ καλο.

Είναι αντίστοιχο του σετ που παρέθεσα στην αρχή;

Cisa RS3S, revolution pro, disec monolito bd200;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, johnykim είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Γενικά για την εταιρεία αυτή;

 

ισως εχω λαθος εικόνα, το ειδα να ξαναανεφερεται παντως μερικες σελιδες πριν οτι κολλανε κλπ. Οτι πει ο mclein κατα τα αλλα ειναι Ο Γνώστης .-

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...