Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Άσχετος με κλειδαριές κτλ κοιτάω να βάλω πόρτα σφαλείας. Ήδη έχω πάει σε ένα μαγαζί γνωστό. Που μου είπε για κλειδαριά maXiLock πια στις πόρτες και όχι για Axi Home 3D.

Θα συνεχίσω την έρευνα αγοράς. Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κανένας που σου βάζει αυτά που θες σε μία πόρτα?? (defender, κλειδαριά, κύλινδρο)?

ΠΧ εγώ θα επέλεγα DISEC MRM29 - ABLOY Protec² hard/mottura champion c48 - δεν ξέρω ποια κλειδαριά αλλά μια γραναζωτή με καταπέλτη) ή μια omega plus (συνδυάζει κλειδαριά κύλινδρο και την αντίστοιχο Disec μαγνητικό defender.

Δεν υπάρχει κανένας που να βάζει ότι του ζητήσεις?? (ειδικά στα defender πατενταρισμένα δικά τους λένε.)

Καλησπέρα. 

Ναι, δυστυχώς η Vachette έχει σταματήσει την παραγωγή του Axi Home 3D, οπότε χλωμό να βρεις καινούργια πόρτα με αυτόν. Κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερος κύλινδρος. 


Υπάρχουν πορτάδες που μπορούν να σου βάλουν ότι κλειδαριά θες. Αλλά πρέπει να το ψάξεις και να κάνεις μερικά τηλέφωνα ή επισκέψεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, Damianpcb2 είπε

 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Πήρα ένα eshop τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι κλειδαριά και μου πρότειναν EVVA 4KS & BD200 στα 200ε.

Αν ανεβάσω το μπάτζετ θα πρότεινες πάλι mottura ή cisa revo pro?

οπως ειπα κ στον @C(r)y - οταν καποιος προχωρα σε σοβαρες αναβαθμισεις καλο θα ειναι να τις κανει ολοκληρες κ οπως "πρεπει".

εγω αν ειχα σπιτι μου κλειδαρια 7ετιας μη γραναζωτη κ ταλαιπωρημενη, θα την αλλαζα κυριως γιατι θα σκεπτομουν πως αν κολλησει κ εχω σουπερ πραγματα - αυτος που θα ερθει κ δεν ειναι μαγος, θα τα ξετρυπησει για να μπω / βγω...οποτε θα εχω πεταξει χρημα στα σκουπιδια.

επομενο σκελος : η πορτα εχει την τεσιο χωρις μπλοκ οποτε μονοδρομος οικονομικα ειναι η μοτουρα εναντι της μουλτιλοκ που ειναι με ενεργο μπλοκ κ ακριβοτερη. η σιζα δε διαθετει μοντελο για τεσιο αλλιως θα το προτεινα.

εαν σου χρειαζονται 3 κλειδια για τον 4κς η τιμη ειναι καλη. εαν σκεφτεσαι να κοψεις εξτρα κλειδια, παρε 5κλειδο σετ. θεωρητικα θα σου βγει 195€ συν το φορο.

τελος, αν προχωρησεις σε αναβαθμιση κ της κλειδαριας - μετρα την αποσταση στις τρυπες του defender για να δεις αν ταιριαζει στη νεα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μετά από το διάβασμα εδώ βγήκα βολτούλα για προσφορές πληροφορίες.

Φαίνεται να καταλήγω σε 2 μαγαζιά.

Στο 1ο η παραγωγικού τύπου 1000και ευρω. Κλειδαριά γραναζωτή με κύλινδρο keso8000 (Εγώ ζήτησα mottura c48 αλλά μου είπε είναι ξεπερασμένη και ο keso είναι πιο καινούργιος-ασφαλής, αλλά μου το αφήνει στα ίδια περίπου αν θέλω τον mottura)
Σε αυτή τη πόρτα σκέφτομαι αν έχει νόημα και 2πλη κλειδαριά με 2 κυλίνδρους +180.
το defender είναι της εταιρίας το χωνευτό και δεν βάζει άλλο που με χάλασε λίγο γιατί ήθελα μαγνητικό.
Άρα σύνολο : 1200 περίπου ευρώ (με mottura c48 + mottura pro ή κατι τετοιο)

 

2ο μαγαζί η armor στα 920€ η διαφορά είναι στους μεντεσέδες που είναι με μπίλια και όχι με ρουλεμάν (παίζει τόσο ρόλο??)
Κλειδαριά την CISA revolution pro (αν θυμάμαι καλά) και κύλινδρο winkhaus on-tra.
εδώ σίγουρα θα βάλω μαγνητικό defender είμαι μεταξύ του Disec MRM+100€ και Diseg 3g+150€ (δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά ή αν είναι να δώσω να τα τα δώσω για το MG
από κύλινδρο μου βάζει ότι θέλω αλλά πρότεινε EVVA ICS +50€ (το σκεφτομαι) winkhaus xtra +50€ (OXI) ή EVVA 4KS +100€ (Μάλλον εδώ με βλέπω). Μου έδειξε και το ΕVVA MCS (too much νομίζω).
Με μαγνητικό defender δεν νομίζω για 2η κλειδαριά αλλά μου περνά από το μυαλό (εδώ μπορώ να βάλω είτε 2πλή ή 2 ξέχωρες).
Άρα περίπου 1120 (ΜΡΜ+4KS)
Καμία συμβουλή??

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Λοιπόν μετά από το διάβασμα εδώ βγήκα βολτούλα για προσφορές πληροφορίες.

Φαίνεται να καταλήγω σε 2 μαγαζιά.

Στο 1ο η παραγωγικού τύπου 1000και ευρω. Κλειδαριά γραναζωτή με κύλινδρο keso8000 (Εγώ ζήτησα mottura c48 αλλά μου είπε είναι ξεπερασμένη και ο keso είναι πιο καινούργιος-ασφαλής, αλλά μου το αφήνει στα ίδια περίπου αν θέλω τον mottura)
Σε αυτή τη πόρτα σκέφτομαι αν έχει νόημα και 2πλη κλειδαριά με 2 κυλίνδρους +180.
το defender είναι της εταιρίας το χωνευτό και δεν βάζει άλλο που με χάλασε λίγο γιατί ήθελα μαγνητικό.
Άρα σύνολο : 1200 περίπου ευρώ (με mottura c48 + mottura pro ή κατι τετοιο)

2ο μαγαζί η armor στα 920€ η διαφορά είναι στους μεντεσέδες που είναι με μπίλια και όχι με ρουλεμάν (παίζει τόσο ρόλο??)
Κλειδαριά την CISA revolution pro (αν θυμάμαι καλά) και κύλινδρο winkhaus on-tra.
εδώ σίγουρα θα βάλω μαγνητικό defender είμαι μεταξύ του Disec MRM+100€ και Diseg 3g+150€ (δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά ή αν είναι να δώσω να τα τα δώσω για το MG
από κύλινδρο μου βάζει ότι θέλω αλλά πρότεινε EVVA ICS +50€ (το σκεφτομαι) winkhaus xtra +50€ (OXI) ή EVVA 4KS +100€ (Μάλλον εδώ με βλέπω). Μου έδειξε και το ΕVVA MCS (too much νομίζω).
Με μαγνητικό defender δεν νομίζω για 2η κλειδαριά αλλά μου περνά από το μυαλό (εδώ μπορώ να βάλω είτε 2πλή ή 2 ξέχωρες).
Άρα περίπου 1120 (ΜΡΜ+4KS)
Καμία συμβουλή??

Στο κατάστημα του κέντρου ή της Καλλιθέας σου είπε ότι σου βάζει c48 ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Λοιπόν μετά από το διάβασμα εδώ βγήκα βολτούλα για προσφορές πληροφορίες.

Φαίνεται να καταλήγω σε 2 μαγαζιά.

Στο 1ο η παραγωγικού τύπου 1000και ευρω. Κλειδαριά γραναζωτή με κύλινδρο keso8000 (Εγώ ζήτησα mottura c48 αλλά μου είπε είναι ξεπερασμένη και ο keso είναι πιο καινούργιος-ασφαλής, αλλά μου το αφήνει στα ίδια περίπου αν θέλω τον mottura)
Σε αυτή τη πόρτα σκέφτομαι αν έχει νόημα και 2πλη κλειδαριά με 2 κυλίνδρους +180.
το defender είναι της εταιρίας το χωνευτό και δεν βάζει άλλο που με χάλασε λίγο γιατί ήθελα μαγνητικό.
Άρα σύνολο : 1200 περίπου ευρώ (με mottura c48 + mottura pro ή κατι τετοιο)

2ο μαγαζί η armor στα 920€ η διαφορά είναι στους μεντεσέδες που είναι με μπίλια και όχι με ρουλεμάν (παίζει τόσο ρόλο??)
Κλειδαριά την CISA revolution pro (αν θυμάμαι καλά) και κύλινδρο winkhaus on-tra.
εδώ σίγουρα θα βάλω μαγνητικό defender είμαι μεταξύ του Disec MRM+100€ και Diseg 3g+150€ (δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά ή αν είναι να δώσω να τα τα δώσω για το MG
από κύλινδρο μου βάζει ότι θέλω αλλά πρότεινε EVVA ICS +50€ (το σκεφτομαι) winkhaus xtra +50€ (OXI) ή EVVA 4KS +100€ (Μάλλον εδώ με βλέπω). Μου έδειξε και το ΕVVA MCS (too much νομίζω).
Με μαγνητικό defender δεν νομίζω για 2η κλειδαριά αλλά μου περνά από το μυαλό (εδώ μπορώ να βάλω είτε 2πλή ή 2 ξέχωρες).
Άρα περίπου 1120 (ΜΡΜ+4KS)
Καμία συμβουλή??

Καλησπέρα,τον Μάρτιο του 2019 εβαλα τον παραγωγικό τύπο με δυο κλειδαριές ο ενας κύλινδρος ειναι ο keso 8000, στα θετικά του καταστήματος η αψογη τοποθέτηση με μπετόν και 12 μπετόβεργες πακτωμένες και ηλεκτροσυγκολημένες στην κάσα, η πόρτα ζυγιζει περίπου 120 κιλά,στα αρνητικα του το ντιφέντερ του ειναι πολύ απλό των 20/25 ευρώ και οτι μελοντικά αν χρειαστεί να αλάξεις κατι ειναι μονόδρομος να πας πάλι σε αυτόν ειχα τσεκάρει 4-5 καταστήματα πριν καταλήξω πιστεύω οτι η πόρτα του αξίζει τα χρήματα της καλή επιτυχία σε οτι αποφασίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πριν περίπου 4 χρόνια έβαλα πόρτα ασφαλείας από ένα τοπικό μαγαζί (νομός Αττικής) με οικονομική προσφορά που όπως καταλαβαίνετε... ήταν και αντίστοιχης ποιότητας. Τέλος πάντων, ξέρω ότι έχω κύλινδρο Diamond K3 (βρήκα την κάρτα με τον αριθμό και τσέκαρα τον τύπο κλειδιού) ο οποίος είναι για τα πανηγύρια (σύμφωνα με όσα έχω δει εδώ). Στα λοιπά (defender, γλωσσάκι κτλ) βλέπω χαραγμένο το λογότυπο της securemme  όπως φαίενται και στη φωτογραφία, δίχως όμως να γνωρίζω τι τύπου κλειδαριά είναι. Ξέρω ότι το κλειδί κάνει μία πλήρη περιστροφή για κλείδωμα (360 μοίρες), οι πύροι μετακινούνται 2 φορές (μισό γύρισμα και ολόκληρο) και ότι δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις την πόρτα όταν έχει μπει ο σύρτης.

Έχω τα εξής προβλήματα:

1. Εξαρχής έκανε έναν οξύ μεταλλικό ήχο η πόρτα κάθε φορά που μετακινούνται οι πύροι στο κλείδωμα. Φαντάζομαι κακή τοποθέτηση / υλικά.

2. Το τελευταίο εξάμηνο έχω θέματα στο να ανοίξω την πόρτα από το χερούλι. Μαγκώνει κάπου και θέλει απότομη κίνηση προς τα κάτω για να ξεφύγει από το μάγκωμα. Το μάγκωμα δεν υφίσταται όταν έχω πιέσει το γλωσσάκι μέσα με το χέρι, ή όταν έχω γυρίσει το κλειδί 1/4 προς τη θέση ξεκλειδώματος (ελάχιστα πριν μπει το γλωσσάκι μέσα με το γύρισμα του κλειδιού). Τώρα τελευταία σχεδόν αποκλειστικά ανοίγω την πόρτα από μέσα με το κλειδί...

3. Το κλείδωμα / ξεκλείδωμα αισθάνομαι ότι έχει γίνει πιο ζόρικο με τον καιρό. Νιώθω ότι θα αρχίσει να κάνει ιστορίες σύντομα... 

Επειδή ο κύλινδρος είναι μάπα και έχω το θεματάκι με το χερούλι, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει (ή να με καθοδηγήσει τι φωτό κτλ να βάλω) για να καταλάβω τι θα χρειαστεί για να φτιαχτεί η πόρτα και να αναβαθμιστεί η ασφάλειά της; Μπορώ να ξεβιδώσω / αφαιρέσω μερικά μέρη της πόρτας για να δώσω παραπάνω πληροφορίες, αν και έχω σκαλώσει στο πώς να βγάλω το φύλλο εσωτερικής επένδυσης για να δω τα ενδότερα. Για αλλαγές κτλ θα καλέσω επαγγελματία, απλά θέλω να καταλάβω όσο το δυνατόν περισσότερα.

fp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nantito είπε

Καλησπέρα, πριν περίπου 4 χρόνια έβαλα πόρτα ασφαλείας από ένα τοπικό μαγαζί (νομός Αττικής) με οικονομική προσφορά που όπως καταλαβαίνετε... ήταν και αντίστοιχης ποιότητας. Τέλος πάντων, ξέρω ότι έχω κύλινδρο Diamond K3 (βρήκα την κάρτα με τον αριθμό και τσέκαρα τον τύπο κλειδιού) ο οποίος είναι για τα πανηγύρια (σύμφωνα με όσα έχω δει εδώ). Στα λοιπά (defender, γλωσσάκι κτλ) βλέπω χαραγμένο το λογότυπο της securemme  όπως φαίενται και στη φωτογραφία, δίχως όμως να γνωρίζω τι τύπου κλειδαριά είναι. Ξέρω ότι το κλειδί κάνει μία πλήρη περιστροφή για κλείδωμα (360 μοίρες), οι πύροι μετακινούνται 2 φορές (μισό γύρισμα και ολόκληρο) και ότι δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις την πόρτα όταν έχει μπει ο σύρτης.

Έχω τα εξής προβλήματα:

1. Εξαρχής έκανε έναν οξύ μεταλλικό ήχο η πόρτα κάθε φορά που μετακινούνται οι πύροι στο κλείδωμα. Φαντάζομαι κακή τοποθέτηση / υλικά.

2. Το τελευταίο εξάμηνο έχω θέματα στο να ανοίξω την πόρτα από το χερούλι. Μαγκώνει κάπου και θέλει απότομη κίνηση προς τα κάτω για να ξεφύγει από το μάγκωμα. Το μάγκωμα δεν υφίσταται όταν έχω πιέσει το γλωσσάκι μέσα με το χέρι, ή όταν έχω γυρίσει το κλειδί 1/4 προς τη θέση ξεκλειδώματος (ελάχιστα πριν μπει το γλωσσάκι μέσα με το γύρισμα του κλειδιού). Τώρα τελευταία σχεδόν αποκλειστικά ανοίγω την πόρτα από μέσα με το κλειδί...

3. Το κλείδωμα / ξεκλείδωμα αισθάνομαι ότι έχει γίνει πιο ζόρικο με τον καιρό. Νιώθω ότι θα αρχίσει να κάνει ιστορίες σύντομα... 

Επειδή ο κύλινδρος είναι μάπα και έχω το θεματάκι με το χερούλι, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει (ή να με καθοδηγήσει τι φωτό κτλ να βάλω) για να καταλάβω τι θα χρειαστεί για να φτιαχτεί η πόρτα και να αναβαθμιστεί η ασφάλειά της; Μπορώ να ξεβιδώσω / αφαιρέσω μερικά μέρη της πόρτας για να δώσω παραπάνω πληροφορίες, αν και έχω σκαλώσει στο πώς να βγάλω το φύλλο εσωτερικής επένδυσης για να δω τα ενδότερα. Για αλλαγές κτλ θα καλέσω επαγγελματία, απλά θέλω να καταλάβω όσο το δυνατόν περισσότερα.

fp.jpg

Έχω γνωστό που έχει ίδιο σετακι λογικά (diamond k3, securemme defender και κλειδαριά) και έχει πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα.  Αν δεν κάνω λάθος, γύρω στα 250€

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Λοιπόν μετά από το διάβασμα εδώ βγήκα βολτούλα για προσφορές πληροφορίες.

Φαίνεται να καταλήγω σε 2 μαγαζιά.

Στο 1ο η παραγωγικού τύπου 1000και ευρω. Κλειδαριά γραναζωτή με κύλινδρο keso8000 (Εγώ ζήτησα mottura c48 αλλά μου είπε είναι ξεπερασμένη και ο keso είναι πιο καινούργιος-ασφαλής, αλλά μου το αφήνει στα ίδια περίπου αν θέλω τον mottura)
Σε αυτή τη πόρτα σκέφτομαι αν έχει νόημα και 2πλη κλειδαριά με 2 κυλίνδρους +180.
το defender είναι της εταιρίας το χωνευτό και δεν βάζει άλλο που με χάλασε λίγο γιατί ήθελα μαγνητικό.
Άρα σύνολο : 1200 περίπου ευρώ (με mottura c48 + mottura pro ή κατι τετοιο)

2ο μαγαζί η armor στα 920€ η διαφορά είναι στους μεντεσέδες που είναι με μπίλια και όχι με ρουλεμάν (παίζει τόσο ρόλο??)
Κλειδαριά την CISA revolution pro (αν θυμάμαι καλά) και κύλινδρο winkhaus on-tra.
εδώ σίγουρα θα βάλω μαγνητικό defender είμαι μεταξύ του Disec MRM+100€ και Diseg 3g+150€ (δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά ή αν είναι να δώσω να τα τα δώσω για το MG
από κύλινδρο μου βάζει ότι θέλω αλλά πρότεινε EVVA ICS +50€ (το σκεφτομαι) winkhaus xtra +50€ (OXI) ή EVVA 4KS +100€ (Μάλλον εδώ με βλέπω). Μου έδειξε και το ΕVVA MCS (too much νομίζω).
Με μαγνητικό defender δεν νομίζω για 2η κλειδαριά αλλά μου περνά από το μυαλό (εδώ μπορώ να βάλω είτε 2πλή ή 2 ξέχωρες).
Άρα περίπου 1120 (ΜΡΜ+4KS)
Καμία συμβουλή??

Και οι δύο είναι αρκετά καλές πόρτες. 
 

Προτίμησε Mottura C48 αντί για KESO 8000. Το ότι ο KESO είναι νεότερος δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερος.

Η διπλή κλειδαριά σίγουρα προσφέρει περισσότερη ασφάλεια, αλλά ας πούμε ότι τραβάει και περισσότερη προσοχή. Υποκειμενικό αυτό, αλλά σίγουρα είναι πιο σύνηθες να βλέπουμε μόνο μία κλειδαριά σε πόρτα ασφαλείας. 
 

Ανάμεσα στα 2 μαγνητικά, προτίμησε το MAG3G που είναι αρκετά καλύτερο του MRM29. Απλά να ξέρεις ότι το κλείδωμα-ξεκλείδωμα του MAG3G, είναι λίγο πιο άβολο σε σχέση με το κλείδωμα του MRM29. Έχει διαφορά όμως από άποψη ασφάλειας. 


Αν συγκρίνουμε EVVA 4KS + MAG3G σε σχέση με Mottura C48 + Azzi Fausto defender, τότε το 1ο σετ είναι αρκετά καλύτερο, με διαφορά, κυρίως λόγω του defender. 

Αν συγκρίνουμε EVVA 4KS + MAG3G σε σχέση με Mottura C48 + Mottura Champions Pro + 2x Azzi Fausto, τότε η διαφορά μικραίνει (με την προϋπόθεση ότι κλειδώνεις και τις 2 κλειδαριές στην διπλή). Αν και προσωπικά πάλι θα προτιμούσα το 1ο σετ. 

Ο EVVA MCS είναι υπερβολή. Πολύ καλός αλλά δεν χρειάζεται.
 

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η αλλαγή defender στο μοντέλο παραγωγικός τύπος (και σε όλες τις πόρτες της συγκεκριμένης εταιρείας) δεν είναι εύκολη. Οπότε εκεί, ας πούμε ότι ξεχνάς μαγνητικά και άλλα defender, μένεις με ότι defender σου έρθει η πόρτα και το μόνο που θα μπορείς να αλλάξεις εύκολα, είναι ο κύλινδρος. 
 

Αν πήγαινα σε παραγωγικό τύπο, θα προτιμούσα δύο ανεξάρτητες κλειδαριές, αντί για μία διπλή. Και πιο συγκεκριμένα, η 2η κλειδαριά θα ήταν αυτόματου κλειδώματος. Η Abloy αυτόματου κλειδώματος είναι μηχανική, αξιόπιστη, πολύ βολική/πρακτική και κοστίζει λίγο παραπάνω από ότι η διπλή κλειδαριά. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το σενάριο, ζητάς παραγωγικό τύπο με δύο κλειδαριές, μία γραναζωτή Mottura και μία μηχανική Abloy αυτόματου κλειδώματος. Και κυλίνδρους Mottura C48 + Mottura Champions Pro ή KESO 8000.  
 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα και προτιμάς να έχεις μαγνητικό defender, πας για Armor με EVVA 4KS και MAG3G. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nantito είπε

Καλησπέρα, πριν περίπου 4 χρόνια έβαλα πόρτα ασφαλείας από ένα τοπικό μαγαζί (νομός Αττικής) με οικονομική προσφορά που όπως καταλαβαίνετε... ήταν και αντίστοιχης ποιότητας. Τέλος πάντων, ξέρω ότι έχω κύλινδρο Diamond K3 (βρήκα την κάρτα με τον αριθμό και τσέκαρα τον τύπο κλειδιού) ο οποίος είναι για τα πανηγύρια (σύμφωνα με όσα έχω δει εδώ). Στα λοιπά (defender, γλωσσάκι κτλ) βλέπω χαραγμένο το λογότυπο της securemme  όπως φαίενται και στη φωτογραφία, δίχως όμως να γνωρίζω τι τύπου κλειδαριά είναι. Ξέρω ότι το κλειδί κάνει μία πλήρη περιστροφή για κλείδωμα (360 μοίρες), οι πύροι μετακινούνται 2 φορές (μισό γύρισμα και ολόκληρο) και ότι δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις την πόρτα όταν έχει μπει ο σύρτης.

Έχω τα εξής προβλήματα:

1. Εξαρχής έκανε έναν οξύ μεταλλικό ήχο η πόρτα κάθε φορά που μετακινούνται οι πύροι στο κλείδωμα. Φαντάζομαι κακή τοποθέτηση / υλικά.

2. Το τελευταίο εξάμηνο έχω θέματα στο να ανοίξω την πόρτα από το χερούλι. Μαγκώνει κάπου και θέλει απότομη κίνηση προς τα κάτω για να ξεφύγει από το μάγκωμα. Το μάγκωμα δεν υφίσταται όταν έχω πιέσει το γλωσσάκι μέσα με το χέρι, ή όταν έχω γυρίσει το κλειδί 1/4 προς τη θέση ξεκλειδώματος (ελάχιστα πριν μπει το γλωσσάκι μέσα με το γύρισμα του κλειδιού). Τώρα τελευταία σχεδόν αποκλειστικά ανοίγω την πόρτα από μέσα με το κλειδί...

3. Το κλείδωμα / ξεκλείδωμα αισθάνομαι ότι έχει γίνει πιο ζόρικο με τον καιρό. Νιώθω ότι θα αρχίσει να κάνει ιστορίες σύντομα... 

Επειδή ο κύλινδρος είναι μάπα και έχω το θεματάκι με το χερούλι, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει (ή να με καθοδηγήσει τι φωτό κτλ να βάλω) για να καταλάβω τι θα χρειαστεί για να φτιαχτεί η πόρτα και να αναβαθμιστεί η ασφάλειά της; Μπορώ να ξεβιδώσω / αφαιρέσω μερικά μέρη της πόρτας για να δώσω παραπάνω πληροφορίες, αν και έχω σκαλώσει στο πώς να βγάλω το φύλλο εσωτερικής επένδυσης για να δω τα ενδότερα. Για αλλαγές κτλ θα καλέσω επαγγελματία, απλά θέλω να καταλάβω όσο το δυνατόν περισσότερα.

fp.jpg

μια γραναζωτη κλειδαρια + εναν κυλινδρο της προκοπης χρειαζεσαι.

αν μπορεις να δωσεις λιγα ακομη για ενα νεο defender, θα εισαι ωραιος για περισσοτερο καιρο.

με 150€ ~ 200€ παιρνεις κατι καλο εως παρα πολυ καλο ! (τοποθετημενα)

υγ - γενικα θα εχει παντα τα θεματα της η πορτα γιατι αυτο το ηλιθιο συστημα με το συρτη & την κλειδαρια δεν ειναι οτι καλυτερο εχουν εφευρει...

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

μια γραναζωτη κλειδαρια + εναν κυλινδρο της προκοπης χρειαζεσαι.

αν μπορεις να δωσεις λιγα ακομη για ενα νεο defender, θα εισαι ωραιος για περισσοτερο καιρο.

με 150€ ~ 200€ παιρνεις κατι καλο εως παρα πολυ καλο ! (τοποθετημενα)

υγ - γενικα θα εχει παντα τα θεματα της η πορτα γιατι αυτο το ηλιθιο συστημα με το συρτη & την κλειδαρια δεν ειναι οτι καλυτερο εχουν εφευρει...

Αυτή η ιστορία με τις εγκοπές τι είναι; Πρέπει να κοπεί το πλαίσιο για να βγει η κλειδαριά; Βλέπω γαλβανιζέ λαμαρίνα πρώτης ποιότητας...

Έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή με αυτήν την πόρτα... σύντομα θα ξηλωθώ για τοποθέτηση νέας πόρτας σε άλλο μέρος και δεν θέλω να ξαποστείλω αυτή που έχω.

rr2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nantito είπε

Αυτή η ιστορία με τις εγκοπές τι είναι; Πρέπει να κοπεί το πλαίσιο για να βγει η κλειδαριά; Βλέπω γαλβανιζέ λαμαρίνα πρώτης ποιότητας...

Έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή με αυτήν την πόρτα... σύντομα θα ξηλωθώ για τοποθέτηση νέας πόρτας σε άλλο μέρος και δεν θέλω να ξαποστείλω αυτή που έχω.

rr2.jpg

ναι, πρεπει να γινει "παραθυρο" για να μπορεσεις να επεμβεις στην κλειδαρια & τις ντιζες επανω / κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους που μοιράζονται τις γνώσεις τους και καταναλώνοντας το χρόνο τους βοηθούν πραγματικά εμάς να γλιτώσουμε χρόνο και χρήμα παίρνοντας όσο το δυνατόν καλύτερες αποφάσεις για τις αγορές μας.

Η evva 4ks είναι διπλής ενέργειας (με έξτρα χρέωση αν θυμάμαι ότι διάβασα καλά)? αν ξεχαστώ δλδ και κλείσω πόρτα να μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί (καθότι παθόν)?
Μπίλια ή ρουλεμάν έχει μεγάλη διαφορά για να με απασχολήσει ή κακώς αναρωτιέμαι καν?

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Η evva είναι διπλής ενέργειας? αν ξεχαστώ δλδ και κλείσω πόρτα να μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί (καθότι παθόν)?

Κατά παραγγελία, ναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους που μοιράζονται τις γνώσεις τους και καταναλώνοντας το χρόνο τους βοηθούν πραγματικά εμάς να γλιτώσουμε χρόνο και χρήμα παίρνοντας όσο το δυνατόν καλύτερες αποφάσεις για τις αγορές μας.

Η evva 4ks είναι διπλής ενέργειας (με έξτρα χρέωση αν θυμάμαι ότι διάβασα καλά)? αν ξεχαστώ δλδ και κλείσω πόρτα να μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί (καθότι παθόν)?
Μπίλια ή ρουλεμάν έχει μεγάλη διαφορά για να με απασχολήσει ή κακώς αναρωτιέμαι καν?

Υπάρχει πάντως και οικονομικότερη επιλογή από την παραγωγικού τύπου στο ίδιο κατάστημα..

οκ, καλύτερη είναι, αλλά και η πιο φθηνή μια χαρά πόρτα είναι με καλή θωράκιση.. δε θα έρθουν να κόψουν την πόρτα με τροχό σε πολυκατοικία.. 

τώρα, αν θες και τέτοια θωράκιση, και 2 κλειδαριές τι να σου πω.. μη τραβήξεις πολύ την προσοχή και σου μπουν από κάνα παράθυρο μετά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...