Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Η evva 4ks είναι διπλής ενέργειας (με έξτρα χρέωση αν θυμάμαι ότι διάβασα καλά)? αν ξεχαστώ δλδ και κλείσω πόρτα να μπορώ να ανοίξω με άλλο κλειδί (καθότι παθόν)?
Μπίλια ή ρουλεμάν έχει μεγάλη διαφορά για να με απασχολήσει ή κακώς αναρωτιέμαι καν?

5-10 ευρω εξτρα.

για τους μεντεσεδες, η μονη αληθινη διαφορα ειναι αν καποιος προσφερει 3 αντι για 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, naimore είπε

που θα βρω μια πορτα φτηνη και καλη;

Αρχαιο ελληνικό πνευμα αθανατο...

Φθηνο και καλό ταυτόχρονα δεν υπάρχει... Σε αυτη τη ζωη οτι δινεις παίρνεις...

 

επι του θέματος, τι Budget εχεις, περιοχή, ειδος σπιτιου, ειδος κουφωματων, υπαρξη συστηματων ασφαλειας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, naimore είπε

budget 300-400, περιοχη πατησια, διαμερισμα,

συστηματα ασφαλειας; δεν νομιζω..

κουφωματα τι εννοεις; δεν νομιζω να ξερω

δε νομιζεις; δε ξερεις αν εχεις συναγερμό ή καμερες;

η αν τα πορτοπαραθυρα σου ειναι αλουμινιο/pvc με διπλο τριπλο τζαμι και ρολα κλπ και οχι παλια ξυλινα;

 

παιζουν ρολο αυτα...

στα πατησια παντως με 400€ πορτα δε θα εβαζα (με 400 παιρνεις οριακα οτι φθηνότερο υπαρχει με τοποθετηση του κ*λου - προφανως οχι καλό ε...). ΓΙα 300 δε το συζηταμε καν δεν υπαρχει... εκτος αν τη βαλεις μονος σου

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της πλακας ειναι μωρε, δεν εχει κανενα συστημα ασφαλειας εννοουσα,

αρχαιο διαμερισμα ειναι, δεν εχει τιποτα απολυτως, μην το ψαχνεις..

κατι απλο ψαχνω γιατι μου την σπασαν κλεφτες

ε ωραια και τι να βαλω; δεν μενω εγω μεσα το νοικιαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naimore είπε

της πλακας ειναι μωρε, δεν εχει κανενα συστημα ασφαλειας εννοουσα,

αρχαιο διαμερισμα ειναι, δεν εχει τιποτα απολυτως, μην το ψαχνεις..

κατι απλο ψαχνω γιατι μου την σπασαν κλεφτες

ε κατι απλό βρισκεις εκει τριγυρω σε διαφορα μαγαζιά με τοποθετηση στα 350-380+ΦΠΑ... καλο δε θα ειναι παντως προς αποφυγη παρεξηγησεων... για καλη πορτα με καλη τοποθετηση θες ενα χιλιαρικακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το σαιτ της αστυνομιας

 

24072020klopesxalandri002.jpg

Δηλαδη με το καθε κλειδι μπορει να ανοιγουνε και αλλες κλειδαριες ιδου τυπου και κουβαλανε τοσα κλειδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά καθοριστικό ρόλο για μένα έπαιξε το defender που θέλω μαγνητικό σίγουρα. Και κύλινδρο να βάλω ότι θέλω χωρίς "δική μου ευθύνη"...

Οπότε θα πάω για disec mrm29 ένα κλικ κάτω από 3g αλλά λόγω ευκολίας θα το βάζω συνέχεια, ενώ το 3g με ξέρω θα βαρεθώ να ξαναβάζω μαγνήτη να κλειδώσω και πολλές φορές θα το αφήνω.

Κλειδαριά cisa revolution καλή ανθεκτικη

Κύλινδρο evva 4ks  διπλής ενέργειας ασφαλή και ευκολοχρηστο

Και είμαι ενταξει.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους ειδικά mclein2 και swayback είστε καταπληκτικοι

Επεξ/σία από maglor1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ant_ είπε

Απο το σαιτ της αστυνομιας

24072020klopesxalandri002.jpg

Δηλαδη με το καθε κλειδι μπορει να ανοιγουνε και αλλες κλειδαριες ιδου τυπου και κουβαλανε τοσα κλειδια?

Τα Cisa, Hugo κτλ....για bumping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, naimore είπε

της πλακας ειναι μωρε, δεν εχει κανενα συστημα ασφαλειας εννοουσα,

αρχαιο διαμερισμα ειναι, δεν εχει τιποτα απολυτως, μην το ψαχνεις..

κατι απλο ψαχνω γιατι μου την σπασαν κλεφτες

ε ωραια και τι να βαλω; δεν μενω εγω μεσα το νοικιαζω

Φθηνό και αξιόλογο  = 500~600€. Βρίσκεις μία πόρτα ασφαλείας απλής θωράκισης που θα σου βγει στα 450~500€ (με τοποθέτηση μέσα) και μετά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις ένα αξιόλογο κύλινδρο στα 60~80€ (AGB Scudo 9000, Mottura Champions Pro, EVVA EPS). 

Μπορείς να βρεις πόρτα και με ~400€ αλλά ο κύλινδρος που θα έχει, ο οποίος καθορίζει κατά κύριο λόγο το επίπεδο ασφαλείας, θα είναι της πλάκας. Που σημαίνει ότι και πάλι θα είναι πολύ πιθανό να στην ανοίξουν (χωρίς ζημιά), απλά αυτή τη φορά δεν θα στη σπάσουν. 

Οπότε, βρίσκεις μία πόρτα στα 400~500€, κατά προτίμηση με γραναζωτή κλειδαριά, και είτε ζητάς από τον πορτά να σου βάλει έναν από τους κυλίνδρους που προτείνω παραπάνω, είτε αγοράζεις έναν από αυτούς μετά την τοποθέτηση και τον αλλάζεις. 

Άκυρο. Τώρα διάβασα ότι το νοικιάζεις. Απλά πάρε μία πόρτα στα 400 περίπου και μετά αν θέλει ο ενοικιαστής να έχει κάποια ασφάλεια, ας πληρώσει αυτός για καλύτερο κύλινδρο.

 

3 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Τελικά καθοριστικό ρόλο για μένα έπαιξε το defender που θέλω μαγνητικό σίγουρα. Και κύλινδρο να βάλω ότι θέλω χωρίς "δική μου ευθύνη"...

Οπότε θα πάω για disec mrm29 ένα κλικ κάτω από 3g αλλά λόγω ευκολίας θα το βάζω συνέχεια, ενώ το 3g με ξέρω θα βαρεθώ να ξαναβάζω μαγνήτη να κλειδώσω και πολλές φορές θα το αφήνω.

Κλειδαριά cisa revolution καλή ανθεκτικη

Κύλινδρο evva 4ks  διπλής ενέργειας ασφαλή και ευκολοχρηστο

Και είμαι ενταξει.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους ειδικά mclein2 και swayback είστε καταπληκτικοι

Αν σε ενδιαφέρει κάνε μία ερώτηση μήπως τοποθετούν το Disec MRM23. Αν και δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, νομίζω κλειδώνει-ξεκλειδώνει το ίδιο εύκολα με το MRM29, απλά έχει 3 μαγνητάκια στον μηχανισμό του σε σχέση με το MRM29 που έχει 2 (οπότε μελλοντικά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να το ξεκλειδώσουν). 

Αν αρχίσουν να σου τα μασάνε και να σου λένε περίεργα, άστο, και το MRM29 καλό είναι. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ant_ είπε

Απο το σαιτ της αστυνομιας

24072020klopesxalandri002.jpg

Δηλαδη με το καθε κλειδι μπορει να ανοιγουνε και αλλες κλειδαριες ιδου τυπου και κουβαλανε τοσα κλειδια?

3 Abloy βλέπω... Να αρχίσουμε να ανησυχούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμενα.

Έχω αυτή την πόρτα στην οποία θα ήθελα να αλλάξω κλειδαριά.

Δεν ξέρω αν παίρνει omega μια και διάβασα καλά πράματα για αυτήν στο ποστ μια και το παρακολουθώ εδώ και καιρό. 

Για δείτε και βοηθήστε με αν μπορείτε για το τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου.

Ευχαριστώ πολύ.

20200724_203113-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Alejandro είπε

3 Abloy βλέπω... Να αρχίσουμε να ανησυχούμε;

3 ιδια κλειδια abloy σε συνδιασμο με 4 ιδια κλειδια atra.

καποιος καπου τα εχασε...απο καποιον τα πηραν...κανεις δε θα μαθει !

οι διαρρηξεις σας το εχω γραψει απειρες φορες γινεται απο "ερασιτεχνες" σε μεγαλο ποσοστο κ κυριως με δοκιμες κλειδιων.

ειτε πολλα διαφορετικα κλειδια - ειτε 5-10 φτιαγμενα καταλληλα ωστε ν'ανοιγουν μεγαλο ποσοστο κλειδαριων.

οι καλοι διαρρηκτες πανε σε καλα σπιτια, για μεγαλες μπαζες & σπανια πιανονται.

ακομη και οταν πιανονται, τα διαρρηκτικα γινονται κομματια για να μην τα παρει η αστυνομια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...