Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mclein² είπε

3 ιδια κλειδια abloy σε συνδιασμο με 4 ιδια κλειδια atra.

καποιος καπου τα εχασε...απο καποιον τα πηραν...κανεις δε θα μαθει !

οι διαρρηξεις σας το εχω γραψει απειρες φορες γινεται απο "ερασιτεχνες" σε μεγαλο ποσοστο κ κυριως με δοκιμες κλειδιων.

ειτε πολλα διαφορετικα κλειδια - ειτε 5-10 φτιαγμενα καταλληλα ωστε ν'ανοιγουν μεγαλο ποσοστο κλειδαριων.

οι καλοι διαρρηκτες πανε σε καλα σπιτια, για μεγαλες μπαζες & σπανια πιανονται.

ακομη και οταν πιανονται, τα διαρρηκτικα γινονται κομματια για να μην τα παρει η αστυνομια.

Αρα ο καλύτερος τρόπος να προστσατευτείς από αυτό; σπάνια κλειδαριά; ή κλειδαρια που να μην ταιριαζουν τα κοινα Wafers?

 

off topic: Οι καμερες  κατά τη άποψη σου αποτρέπουν ένα ληστή ή του δημιουργούν υποψίες οτι κρύβεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Αρα ο καλύτερος τρόπος να προστσατευτείς από αυτό; σπάνια κλειδαριά; ή κλειδαρια που να μην ταιριαζουν τα κοινα Wafers?

off topic: Οι καμερες  κατά τη άποψη σου αποτρέπουν ένα ληστή ή του δημιουργούν υποψίες οτι κρύβεις κάτι?

σπανια κλειδια, πατενταρισμενα, παντα κλειδωμα ολες τις στροφες, συνειδηση στο που δειχνουμε τα κλειδια μας & πως τους φερομαστε.

ακολουθουν οι συναγερμοι, τα μαγνητικα προστατευτικα, οι ηλεκτροπυροι

οι καμερες αποδεικνυεται οτι ειναι αχρηστες μιας κ ο χαρακτηρισμος ακολουθει την ελληνικη δικαιοσυνη & τους νομους της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ultimamage είπε

Καλησπέρα παιδιά και από εμενα.

Έχω αυτή την πόρτα στην οποία θα ήθελα να αλλάξω κλειδαριά.

Δεν ξέρω αν παίρνει omega μια και διάβασα καλά πράματα για αυτήν στο ποστ μια και το παρακολουθώ εδώ και καιρό. 

Για δείτε και βοηθήστε με αν μπορείτε για το τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου.

Ευχαριστώ πολύ.

20200724_203113-min.jpg

Μπαίνει κανονικά omega.

Υπάρχουν και άλλες επιλογές, εξαρτάται από το μπάτζετ σου, αν είναι δικό σου το σπίτι, πόσα κλειδιά χρειάζεσαι κ.α.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pintourikio είπε

Μπαίνει κανονικά omega.

Υπάρχουν και άλλες επιλογές, εξαρτάται από το μπάτζετ σου, αν είναι δικό σου το σπίτι, πόσα κλειδιά χρειάζεσαι κ.α.

Ευχαριστω πολυ για την απανηση. 

Δικο μου ειναι το σπιτι.

Κλειδια 3-4 max.

Θα ειχε μεγαλη διαφορα στο τι αγοραζω αν πουμε 300ευρω σε σχεση με τα 450?

Σκεφτομουν κ για μαγνητικο defender.

Τι προτεινετε σαν ενα καλο σετακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ultimamage είπε

Ευχαριστω πολυ για την απανηση. 

Δικο μου ειναι το σπιτι.

Κλειδια 3-4 max.

Θα ειχε μεγαλη διαφορα στο τι αγοραζω αν πουμε 300ευρω σε σχεση με τα 450?

Σκεφτομουν κ για μαγνητικο defender.

Τι προτεινετε σαν ενα καλο σετακι?

Ενδεικτικές προτάσεις για τον τύπο κλειδαριάς που έχεις (Gardesa) και με δεδομένο ότι μιλάμε για Θεσσαλονίκη:
 

Α. Αν θες κάτι αρκετά ασφαλές και όχι πολύ ακριβό (200~250€):

  1. Omega Plus με πλάκα μαγγανίου ή defender Disec BD10800
  2. Mul-T-Lock LOS + EVVA ICS + Disec BD200

 

Β. Αν θες κάτι πολύ καλό με μαγνητικό defender (300~350€):

  1. Omega Plus + Disec MRM10800
  2. Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MRM29

 

Γ. Στα ~450€, νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (για τα δεδομένα της Θεσσαλονίκης) είναι να βάλεις κλειδαριά κυλίνδρου με ακόμα καλύτερο μαγνητικό defender. Για παράδειγμα:

  1. Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MAG3G ή MAG4G (~450€)

 

Θεωρητικά, όσο καλύτερο το σετ που θα πάρεις, τόσο πιο "απίθανο" θα είναι να παραβιαστεί. 
 

Η κατηγορία Β (300~350€) είναι παραπάνω από οκ. 

Σε κάθε κατηγορία έχω βάλει δύο επιλογές: Κλειδαριά Omega και κλειδαριά κυλίνδρου.

Η Omega είναι δοκιμασμένη/αξιόπιστη και ασφαλής λύση, όμως δεν προσφέρει αναβαθμισιμότητα μελλοντικά. Από την άλλη, η κλειδαριά κυλίνδρου προσφέρει αναβαθμισιμότητα και μπορεί να φτάσει ή και να ξεπεράσει το επίπεδο ασφαλείας της Omega. 
 

Αν σε ενδιαφέρει η λειτουργία emergency (δηλαδή αν ξεχάσεις κλειδί από μέσα, να μπορείς να βάλεις άλλο κλειδί από έξω και να μπεις), τότε ξεχνάς την Omega, πας σε κλειδαριά κυλίνδρου και ζητάς κύλινδρο διπλής ενέργειας. Κατά προτίμηση κάποιον κύλινδρο EVVA (σίγουρα όχι AGB DCK σε αυτή την περίπτωση).

(Αν επιλέξεις κλειδαριά κυλίνδρου, μάλλον για κύλινδρο EVVA πας, επειδή σε πόρτα Gardesa συνήθως θες ειδική διάσταση κυλίνδρου. Γι αυτό και προτείνω μόνο κυλίνδρους EVVA στα παραπάνω πακέτα.)

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές αλλά στο περίπου αυτές είναι οι τιμές που θα σου δώσουν για τα παραπάνω πακέτα, με τοποθέτηση. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2020 at 11:50, georgeps21 said:

... Οι καμερες  κατά τη άποψη σου αποτρέπουν ένα ληστή ...

Σε πολυκατοικία περίπου απαγορεύονται.
Σε μονοκατοικία πρέπει να υπάρχουν πινακίδες ότι υπάρχουν κάμερες για να ξέρει ο κλέφτης πότε να φορέσει μάσκα ή να την χαλάσει με αεροβόλο από απόσταση.
Για μέσα στο σπίτι δεν ξέρω αν αυτό που θα γράψουν οι κάμερες είναι admissible στο δικαστήριο, μπορεί και όχι. Καλύτερα μίλα με δικηγόρο και με το αστυνομικό τμήμα τής περιοχής.
.

On 25/07/2020 at 11:50, georgeps21 said:

... ή του δημιουργούν υποψίες οτι κρύβεις κάτι?

πρέπει να σε ξέρουν ή να σε έχει δώσει κάποιος. Αν μένεις Αμπελόκηπους και έχεις TESLA Roadster ή στα σκυλάδικα σου φέρνουν τις σαμπάνιες σε παλέτες με κλαρκ τότε κάτι κρύβεις, πχ ξεπλένεις λεφτά, βαποράκι, πολιτικός κλπ.
Γενικά οι κλέφτες μπουκάρουν και χωρίς υποψίες, δεν χρειάζονται αιτιολογική έκθεση και μελέτες σκοπιμότητας πρώτα.
.
όλα τα παραπάνω είναι αποψή μου. Δεν είμαι νομικός ή security ή κλειδαράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, eyw είπε

Αν μένεις Αμπελόκηπους και έχεις TESLA Roadster ή στα σκυλάδικα σου φέρνουν τις σαμπάνιες σε παλέτες με κλαρκ τότε κάτι κρύβεις, πχ ξεπλένεις λεφτά, βαποράκι, πολιτικός κλπ.

Γενικά οι κλέφτες μπουκάρουν και χωρίς υποψίες, δεν χρειάζονται αιτιολογική έκθεση και μελέτες σκοπιμότητας πρώτα.
.
όλα τα παραπάνω είναι αποψή μου. Δεν είμαι νομικός ή security ή κλειδαράς.

Προφανώς μπουκαρουν και τυχαία, αλλά σπάνια θα ρίξουν πόρτες ή θα κρέμονται από ταράτσες τυχαία..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια @swayback @mclein² .

Θα έχω νεότερα μέσα στην βδομάδα.

Λέω να απευθυνθώ σε μαγαζί που είναι αντιπρόσωπος της Ωμέγα στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης.

 Κύλινδρο 30/60 ή 30/65 θα νιώσουν αυτοί να μου το προτείνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, pintourikio said:

Προφανώς μπουκαρουν και τυχαία, ...

Σύμφωνοι, και τυχαία. Και για να διορθώσω το παραπάνω σχόλιό μου:
μπουκάρουν όταν θα κρίνουν ότι δεν θα γίνουν αντιληπτοί ή όπου μπορούν εύκολα,
.
πχ χτυπάνε το κουδούνι της εξώπορτας για 2-3 λεπτά επίμονα, αν δεν απαντήσεις φεύγουν και γυρνάνε μετά από λίγο και ξαναχτυπάνε το κουδούνι για 2-3min επίμονα, αν και τοτε δεν απαντήσει κανείς σημαίνει ότι το σπίτι ή διαμέρισμα είναι άδειο, άρα μπορούν να πάνε σπό την πίσω πόρτα και να προσπαθήσουν διάρρηξη.

.

1 hour ago, pintourikio said:

 ... αλλά σπάνια θα ρίξουν πόρτες ή θα κρέμονται από ταράτσες τυχαία..

ναι και αυτά γίνονται αλλά τέτοιες περιπτώσεις μαλλον δεν αφορούν όσους μας διαβάζουν εδώ. Ομως τίποτα δεν είναι απίθανο.
Πόρτα έριξαν σε εξοχικό, έφεραν τρακτέρ και συρματόχοινα και αλυσίδες και μαζί με την πόρτα πήραν και τον τοίχο, αυτό και αν ήταν διάρρηξη (ή μερική κατεδάφιση).
Για τα διαμερίσματα ευτυχώς που υπάρχουν οι θωρακισμένες πόρτες.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 12:58 ΜΜ, paylidis είπε

.

επισης η βιδα στις θωρακισμενες δε πρεπει να βγει-θελει απλα χαλαρωμα

 

Ποια βιδα? Η γνωστη πλαινη κατω  απο τους πειρους? Αν βγει τι προβλημα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αλλαγή της SECUREMME K2 που έχω. Δυστυχώς η αλλαγή θα γίνει κατόπιν εορτής αφού μπήκαν ήδη στο σπίτι (περιοχή Βύρωνας).Μου πρότειναν αλλαγή του κυλίνδρου με την Cisa AP4 S με τιμή 180 ευρώ + ΦΠΑ με τοποθέτηση (με 5 κλειδιά).  Η παραπάνω αλλαγή θεωρείτε ότι είναι αρκετή ή χρειάζεται να αλλαχτούν και άλλα πράγματα; (όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος). Παραθέτω εικόνες από την υπάρχουσα κλειδαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, billaras09 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αλλαγή της SECUREMME K2 που έχω. Δυστυχώς η αλλαγή θα γίνει κατόπιν εορτής αφού μπήκαν ήδη στο σπίτι (περιοχή Βύρωνας).Μου πρότειναν αλλαγή του κυλίνδρου με την Cisa AP4 S με τιμή 180 ευρώ + ΦΠΑ με τοποθέτηση (με 5 κλειδιά).  Η παραπάνω αλλαγή θεωρείτε ότι είναι αρκετή ή χρειάζεται να αλλαχτούν και άλλα πράγματα; (όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος). Παραθέτω εικόνες από την υπάρχουσα κλειδαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Καλησπέρα. 

Αν το ψάξεις λίγο, θα δεις ότι ο Cisa AP4S με 5 κλειδιά σε διάσταση 30-50 που χρειάζεσαι, κοστίζει 120~145€, ανάλογα το κατάστημα. Χωρίς τοποθέτηση αλλά με ΦΠΑ μέσα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, τα 180+ΦΠΑ(223€) είναι πολλά για τον συγκεκριμένο κύλινδρο. 

Οπότε, πρώτον, κάνε καλύτερη έρευνα αγοράς και δεύτερον, υπάρχουν πολύ ανώτεροι κύλινδροι σε σχέση με τον Cisa AP4S, από άποψη ασφάλειας, οπότε δεν τον προτείνω. 
 

Κάτι αξιόλογο και ασφαλές, κοντά στα 100~120€:  EVVA ICS, AGB Scudo DCK, DOM ix Twido.

Κάτι πολύ καλό, κοντά στα 150~170€:  EVVA 4KS, KABA Expert, 

 

Και για τοποθέτηση/αλλαγή, υπολόγισε περίπου +20€, ανάλογα το κατάστημα.

 

Η αλλαγή του κυλίνδρου είναι απαραίτητη και πρέπει να γίνει άμεσα σε πρώτη φάση. Από κει και πέρα, μπορείς να βάλεις και καλύτερο defender. Η αλλαγή του defender δεν επείγει, αλλά δεν θα ήταν κακό να γίνει ή να μπει στο πρόγραμμα να γίνει μελλοντικά μιας και έχεις ένα απλό των 20€ τώρα. Αν το διαμέρισμα δεν είναι δικό σου/το νοικιάζεις, άλλαξε μόνο τον κύλινδρο και τίποτα άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billaras09 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αλλαγή της SECUREMME K2 που έχω. Δυστυχώς η αλλαγή θα γίνει κατόπιν εορτής αφού μπήκαν ήδη στο σπίτι (περιοχή Βύρωνας).Μου πρότειναν αλλαγή του κυλίνδρου με την Cisa AP4 S με τιμή 180 ευρώ + ΦΠΑ με τοποθέτηση (με 5 κλειδιά).  Η παραπάνω αλλαγή θεωρείτε ότι είναι αρκετή ή χρειάζεται να αλλαχτούν και άλλα πράγματα; (όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος). Παραθέτω εικόνες από την υπάρχουσα κλειδαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Μόνο κύλινδρο αν αλλάξεις θα είσαι εντάξει.

Δεν είναι η καλύτερη επιλογή ο cisa ap4s σ' αυτά τα χρήματα.. Γενικά η τοποθέτηση μπορεί να γίνει πανευκολα από οποιονδήποτε.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιον από αυτούς τους κυλίνδρους:

60-85€ : agb 9000, winkhaus ntra, evva eps, mottura champions pro

90-120€ : agb dck, evva ics, winkhaus xtra

150€+ : kaba expert, multlock mt5, evva 4ks, mottura c48 

Υγ. Και το Defender αν έχεις την οικονομική άνεση μπορείς να το αλλάξεις με ένα disec bd200 ή μ' ένα μαγνητικό disec mrm29. Αλλά δεν είναι απαραίτητο.. 

Γιατί η πόρτα έχει και νίκελ και μπροζνε διακοσμητικά?

@swayback δεν είδα ότι απάντησες και εσύ 😛

 

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...