Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, eyw είπε

Νομοθεσία για κάμερες και επεξεργασίες  123.
Πριν κάνεις κάτι με κάμερες ρώτα νομικό, τα πράματα δεν είναι απλά και πριν το καταλάβεις θα έχεις ήδη μπλέξει και θα βρεθείς κατηγορούμενος και με 10k € πρόστιμα. Προσοχή στο 3 του dpa.gr

Από εμπειρία κάμερες και συναγερμοί και λοιπά χαϊτεκάδικα είναι αποτρεπτικά και δεν υποκαθιστούν τις (πχ) θωρακισμένες πόρτες και τις σιδεριές στα παράθυρα και μπαλκονόπορτες (αν μένεις ισόγειο ή 1ο). Για τις κάμερες μπορείς να κρύψεις το πρόσωπό σου ή να τις τυφλώσεις από μακρυά με (πχ) laser. Κάμποσοι συναγερμοί μετά από 2-3 alarm που θα έχει προκαλέσει ο κλέφτης μπαίνουν στο OFF.

Οι κάμερες (αν θα βάλεις εξωτερικές η σε διάδρομο) δεν χρειάζεται να είναι φανερές σε στυλ τράπεζας.
Μπορείς να βάλεις κάμερα μέσα στο σπίτι σου για να τραβήξει βίντεο ή φωτογραφίες τους κλέφτες όταν θα αδειάζουν το διαμέρισμά σου και να τις κάνει e-mail εκεί που θες. Και πάλι ρώτα νομικό γιαυτό. Μετά δώσε τα βίντεα σε δικηγόρο μπας και αναγνωρίσει κάποιον η αστυνομία. Συνήθως είναι άγνωστοι και χωρίς ποινικό μητρώο.
.
Το μόνο που κάνει δουλειά είναι η θωρακισμένη πόρτα σε συνδυασμό με αφαλό και defender που προτείνουν τα παιδιά. Εδώ δεν περνάνε κόλπα και bypass, μόνον τροχός με 2 εφεδρικές μπαταρίες και αν, και αν δεν σε πάρουν χαμπάρι.

Εννοειται η πόρτα θα μπεί ούτως η άλλως. Συναγερμό έχω, και απλά κοιτάω για έξτρα πραγματάκια.

 

ναι τη νομοθεσία την γνωρίζω, καθώς και τους περιορισμους

 

Αναφέρομαι κυρίως στο κατά πόσο είναι αποτελεσματικό ή σχι.

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες ειμαι παντελως ασχετος και ζητω τα φωτα σας:

Θελω να αλλαξω πληρως την πορτα διαμερισματος το οποιο θα ανακαινισω. Το budget μου ειναι μεσαιας κλασης και δε θελω να κανω υπερβολες γιατι υπαρχουν πολλα εξοδα στην ανακαινιση.

1) Τι πρεπει να ξερω για να μη με πιασουν κωτσο στα μαγαζια και τι μου προτεινετε σαν μετριου κοστους δοκιμασμενες λυσεις? Αφου θα παρω νεα πορτα με καλυπτει η κλειδαρια της ή ειναι basic και θα την αλλαξω ουτως ή αλλως? Αυτα τα omega plus και ΑΚΑ και abloy κλπ κλπ που διαβαζω πιο πισω ειναι σκετες κλειδαριες για αλλαγμα σε υπαρχουσα πορτα? Οταν σε ενα site λεει super duper πορτα ασφαλειας με 1000 μπλιμπλικια εννοει κατα βαση καλο σωμα αλλα μαπα κλειδαρια?

3) Γενικα τι χρηματα να προϋπολογιζω για ολο το πακετο με τοποθετηση? Βλεπω στο σκρουτζ για πορτα ασφαλειας με κλειδαρια απο 250 μεχρι 1000. Με 500 ευρω παιρνω ενα σεβαστο πακετο με τοποθετηση ή θα φτασει το χιλιαρικο στην πραξη (με ΦΠΑ και εργασιες)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά κ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να κοιτάξω λίγο περισσότερο το thread για να ενημερωθώ αλλά νομίζω ότι η αλλαγή του κυλίνδρου θα είναι πιο εύκολη τώρα επιλέγοντας μια από τις προτάσεις σας αφού πρώτα κάνω  μια έρευνα αγοράς (έχοντας και ένα μπούσουλα για τις τιμές) . Για το defender μια φώτο όπως ζήτησε ο  swayback Επίσης "Τα νίκελ πόμολα παίζει να είναι ξεβαμμένα μπρονζέ και να φαίνονται νίκελ στην κάμερα"  Σωστός!

 

5.jpg

Επεξ/σία από billaras09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sansara είπε

Παιδες ειμαι παντελως ασχετος και ζητω τα φωτα σας:

Θελω να αλλαξω πληρως την πορτα διαμερισματος το οποιο θα ανακαινισω. Το budget μου ειναι μεσαιας κλασης και δε θελω να κανω υπερβολες γιατι υπαρχουν πολλα εξοδα στην ανακαινιση.

1) Τι πρεπει να ξερω για να μη με πιασουν κωτσο στα μαγαζια και τι μου προτεινετε σαν μετριου κοστους δοκιμασμενες λυσεις? Αφου θα παρω νεα πορτα με καλυπτει η κλειδαρια της ή ειναι basic και θα την αλλαξω ουτως ή αλλως? Αυτα τα omega plus και ΑΚΑ και abloy κλπ κλπ που διαβαζω πιο πισω ειναι σκετες κλειδαριες για αλλαγμα σε υπαρχουσα πορτα? Οταν σε ενα site λεει super duper πορτα ασφαλειας με 1000 μπλιμπλικια εννοει κατα βαση καλο σωμα αλλα μαπα κλειδαρια?

3) Γενικα τι χρηματα να προϋπολογιζω για ολο το πακετο με τοποθετηση? Βλεπω στο σκρουτζ για πορτα ασφαλειας με κλειδαρια απο 250 μεχρι 1000. Με 500 ευρω παιρνω ενα σεβαστο πακετο με τοποθετηση ή θα φτασει το χιλιαρικο στην πραξη (με ΦΠΑ και εργασιες)?

Καλησπέρα. 

1. Το πιο πιθανό είναι ότι η κλειδαριά της νέα πόρτας, δεν θα σε καλύπτει μιας και ακόμα και στις ακριβές πόρτες (1000+€), πολλές φορές βάζουν μέτριες κλειδαριές. Όταν λέω κλειδαριά, εννοώ το σετ, το οποίο αποτελείται από την κλειδαριά(σώμα με πίρρους), τον κύλινδρο(αφαλό) και το defender (μία μασίφ μεταλλική ροζέτα ασφαλείας που προστατεύει τον κύλινδρο). Οπότε, στα περισσότερα site θα δεις κλασικές υπερβολές του τύπου "απαραβίαστη κλειδαριά νέου τύπου", κλπ. Επίσης σπάνια δίνουν κάποια έμφαση στη θωράκιση. Τα δυνατά σετ κλειδαριών που προτείνουμε, σπάνια θα τα βρεις σε πόρτες χωρίς να τα ζητήσεις εσύ, γιατί πρόκειται για προϊόντα που συνήθως δεν έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους και συνεπώς δεν συμφέρει τους επαγγελματίες να τα προωθούν από μόνοι τους. Κάπως έτσι λειτουργεί η μεγάλη πλειοψηφία των πορτάδων και όχι όλοι, για να μην τους τσουβαλιάζω. 

 

3. Το οικονομικότερο σενάριο που προτείνω, είναι μία πόρτα ασφαλείας απλής θωράκισης όπως πχ η Dierre Sparta 17, στα 500~600€ (με τοποθέτηση και ΦΠΑ μέσα), στην οποία θα ζητήσεις να σου τοποθετήσουν ένα αξιόλογο σετ κλειδαριάς κυλίνδρου και θα σου βγει περίπου ~700€ τελική τιμή.
Μετά υπάρχει η λύση του μοντέλου θωράκισης ATROS όπου απλά ζητάς να σου βάλουν κύλινδρο KESO 8000 και θα σου βγει τελική τιμή ~750€.
Και μετά πάμε στα ενισχυμένα μοντέλα θωράκισης, τα οποία κοστίζουν 800~900€ όπως τα δίνουν αυτοί, ενώ αν ζητήσεις να σου βάλουν σετ κλειδαριάς που θα αποτελείται από τα παρακάτω που προτείνω, θα σου βγει κάπου 1000~1100€. 

Μετά τα 1000€, πάμε σε λύσεις υπερβολικές που δεν χρειάζονται. 

 

Σου γράφω κάποια προϊόντα παρακάτω αλλά θα χρειαστεί να το ψάξεις λίγο, μέχρι να βρεις κάποιον επαγγελματία που θα είναι ευέλικτος και θα δεχτεί να τοποθετήσει αυτά που θα ζητήσεις.
 

Προτείνω (με σειρά εμφάνισης φθηνότερο -> ακριβότερο):

  • Μοντέλα θωράκισης πορτών: ATROS, Armor, Rock, Παραγωγικός Τύπος
     
  • Κλειδαριά: Γραναζωτή με καταπέλτη, κατά προτίμηση Cisa, Iseo, Mottura
     
  • Κύλινδρος: AGB DCK, DOM ix Twido, EVVA ICS, EVVA 4KS, CISA RS3S
     
  • Defender: Disec BD200, Disec MRM29

 

1 ώρα πριν, billaras09 είπε

Καλησπέρα παιδιά κ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να κοιτάξω λίγο περισσότερο το thread για να ενημερωθώ αλλά νομίζω ότι η αλλαγή του κυλίνδρου θα είναι πιο εύκολη τώρα επιλέγοντας μια από τις προτάσεις σας αφού πρώτα κάνω  μια έρευνα αγοράς (έχοντας και ένα μπούσουλα για τις τιμές) . Για το defender μια φώτο όπως ζήτησε ο  swayback Επίσης "Τα νίκελ πόμολα παίζει να είναι ξεβαμμένα μπρονζέ και να φαίνονται νίκελ στην κάμερα"  Σωστός!

 

5.jpg

Καλησπέρα. 

Άλλαξε προς το παρόν τον κύλινδρο για να είσαι ασφαλής και σε 2η φάση αλλάζεις και το defender αν θες. Το defender Disec BD200 (~40€) μπαίνει χωρίς πρόβλημα ενώ το Disec MRM29 (~100€) μάλλον θα χρειαστεί μερικούς αποστάτες. Αλλά μπαίνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα την Προσοχή σας

Οσοι μένετε προς Ηλιούπολη μεριά.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, swayback είπε

Άλλαξε προς το παρόν τον κύλινδρο για να είσαι ασφαλής και σε 2η φάση αλλάζεις και το defender αν θες. Το defender Disec BD200 (~40€) μπαίνει χωρίς πρόβλημα ενώ το Disec MRM29 (~100€) μάλλον θα χρειαστεί μερικούς αποστάτες. Αλλά μπαίνει. 

το μονο "κακο" ειναι οτι για το τρυπημα μεγαλυτερης διαστασης για το νεο ντιφεντερ θα ειναι ελαφρως δυσκολο το ποτηροτρυπημα γιατι η πορτα ειναι παλαια & καλη !

δε θελει αποστατες, ολα ειναι σουπερ στην πορτα.

θεωρω ομως πως με κυλινδρο ανω των 60-80 ευρω δε χρειαζεται να κανει κατι μιας κ το defender εχει κατσει πολυ ωραια στην πορτα, χωνευτα & σφιχτα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 27/7/2020 στις 2:21 ΜΜ, swayback είπε

Επίσης, σε κάποιες πόρτες με πολλούς πίρους πάνω και κάτω, είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα με Abloy. Πχ σε παλιές πόρτες Siamo δεν προτείνεται.

 

Οι πειροι (οχι της κλειδαριας) ειναι ενα μικρο βασανακι.

Αν θελω να δουλευει πολυ ομαλα η κλειδαρια,  πρεπει καθε τριμηνο

να τους ριχνω WD40  (παρ' οτι δεν εχω  Abloy)

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, ringboy said:

Οι πειροι (οχι της κλειδαριας) ειναι ενα μικρο βασανακι. ...

... να τους ριχνω WD40  (παρ' οτι δεν εχω  Abloy)

αν με ΄πείρους΄ εννοείς τα pin του αφαλού, ο κάθε κατασκευαστής είτε έχει δικό του λιπαντικό (πχ ABUS) είτε λέει με τι να λιπαίνονται.
Το WD40 δεν είναι ακριβώς λιπαντικό, μπορεί να προκαλέσει corrosion ή άλλες φθορές-αλλοιώσεις, για σιγουριά δείτε site κατασκευαστή.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, eyw είπε

αν με ΄πείρους΄ εννοείς τα pin του αφαλού,

Τη κλειδαρια και τον αφαλο δεν τα πειραζω.  Τους ανεξαρτητους πειρους

που μπαινουν στην κασα  και κινουνται με βραχιονες εννοω.

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί τους πείρους της πόρτας που κινούνται με την κλειδαριά. Στο πάνω και κάτω μέρος της πόρτας. Αυτοί οι πείροι είναι συνήθως η μεγαλύτερη καταπόνηση της κλειδαριάς (κυρίως ο κάτω;). Καμιά συμβουλή για την φροντίδα τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο WD40 τακτικα. (πχ ανα τριμηνο)  Οχι λαδι, οχι γρασσο, γιατι στην αρχη δουλευουνε τελεια και σε κανα δυο μηνες

που θα στεγνωσει, κολανε σαν τρελοι.  Εβαλα πανακριβο  λαδι σε σπρευ της WURTH  και σε δυο

μηνες κολησανε λες και ειχα βαλει μαρμελαδα. 

Σαν δευτερη λυση, ισως να βοηθησει και αλλαγη μηχανισμου πειρου, αλλα γι αυτο

δεν ειμαι βεβαιος, και δεν ειναι και ευκολη δουλεια. 

Τριτη λυση που σκεφτηκα ειναι ανοιγμα πορτας και επισκευη

με γυαλισμα με ψιλα γιαλοχαρτα (πχ 3000) των τριβομενων επιφανειων

Αλλα και γι αυτο δεν ειμαι βεβαιος αν θα δουλεψει.

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Θα ήθελα οι γνωστές του θέματος να μου τοποθετήσουν τους εν λόγω κυλίνδρους από τον καλύτερο προς τον λιγότερο καλό: 

1. Agb dck

2. Agb 9000

3. Cisa rs3s

4. Dom ix twido

5. Keso 8000

Υ.γ Η τοποθέτηση θα γίνει στο  Ηράκλειο Κρήτης και μετέπειτα στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Nektnek είπε

Καλησπέρα!

Θα ήθελα οι γνωστές του θέματος να μου τοποθετήσουν τους εν λόγω κυλίνδρους από τον καλύτερο προς τον λιγότερο καλό: 

1. Agb dck

2. Agb 9000

3. Cisa rs3s

4. Dom ix twido

5. Keso 8000

Υ.γ Η τοποθέτηση θα γίνει στο  Ηράκλειο Κρήτης και μετέπειτα στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα.

Καλύτερος -> χειρότερος: Cisa RS3S, AGB DCK, Dom ix Twido, KESO 8000, AGB 9000.
 

Ο DCK, παρά το ότι είναι πολύ φθηνότερος, είναι πολύ κοντά με τον RS3S. Να μην πω εφάμιλλοι, όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του μηχανισμού ασφαλείας. 

Επίσης, KESO 8000 και Dom ix Twido είναι κι αυτοί κοντά. Ο Dom μπορεί να έχει λιγότερα pins, αλλά είναι πιο προσεγμένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Καλύτερος -> χειρότερος: Cisa RS3S, AGB DCK, Dom ix Twido, KESO 8000, AGB 9000.
 

Ο DCK, παρά το ότι είναι πολύ φθηνότερος, είναι πολύ κοντά με τον RS3S. Να μην πω εφάμιλλοι, όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του μηχανισμού ασφαλείας. 

Επίσης, KESO 8000 και Dom ix Twido είναι κι αυτοί κοντά. Ο Dom μπορεί να έχει λιγότερα pins, αλλά είναι πιο προσεγμένος. 

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση.. 

 

Ο keso 8000 δλδ δεν είναι και τόσο καλός? 

Επειδή μου τον δείνει γνωστός μου που κάνει αναβάθμιση στην κλειδαριά (σε πολυ καλή τιμή) ένα μήνα τον είχε τοποθετημένο επειδή ήταν η καλύτερη επιλογή από την εταιρία που προμηθεύτηκε την πόρτα  για αυτό ρωτάω αλλιώς εννοειται να πάρω κάτι από τις προηγούμενες επιλογές..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nektnek είπε

μου τον δείνει γνωστός μου που κάνει αναβάθμιση στην κλειδαριά (σε πολυ καλή τιμή) ένα μήνα τον είχε τοποθετημένο

Πόσο στον δίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...