Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Υγ. Και το Defender αν έχεις την οικονομική άνεση μπορείς να το αλλάξεις με ένα disec bd200 ή μ' ένα μαγνητικό disec mrm29. Αλλά δεν είναι απαραίτητο.. 

Γιατί η πόρτα έχει και νίκελ και μπροζνε διακοσμητικά?

Βλέπω μπαίνει αρκετά μέσα το defender που έχει τώρα, οπότε μπορεί να έχει θέμα το MRM. Δηλαδή μπορεί να χρειαστεί αρκετούς αποστάτες με το MRM και αυτό με τη σειρά του δημιουργεί άλλα θέματα. @billaras09 βγάλε μία φωτό σαν αυτή να δούμε πόσο προεξέχει το defender.  

Τα νίκελ πόμολα παίζει να είναι ξεβαμμένα μπρονζέ και να φαίνονται νίκελ στην κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, billaras09 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αλλαγή της SECUREMME K2 που έχω. Δυστυχώς η αλλαγή θα γίνει κατόπιν εορτής αφού μπήκαν ήδη στο σπίτι (περιοχή Βύρωνας).Μου πρότειναν αλλαγή του κυλίνδρου με την Cisa AP4 S με τιμή 180 ευρώ + ΦΠΑ με τοποθέτηση (με 5 κλειδιά).  Η παραπάνω αλλαγή θεωρείτε ότι είναι αρκετή ή χρειάζεται να αλλαχτούν και άλλα πράγματα; (όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος). Παραθέτω εικόνες από την υπάρχουσα κλειδαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Δυστυχώς η εμπειρία να εισβάλει κάποιος μέσα στον προσωπικό σου χώρο είναι πολύ άσχημη, 180€+φπα για τον συγκεκριμένο κύλινδρο πραγματικά είναι αμαρτία να δώσεις, ο επαγγελματίας προφανώς θα σου πει τα δικά του, αλλά με τα συγκεκριμένα λεφτά παίρνεις τόπ επιλογή με κορυφαία ασφάλεια, αλλά και με λιγότερα λεφτά παίρνεις καλύτερο κύλινδρο πχ AGB DCK βρες λίγο χρόνο και διάβασε λίγες σελίδες η και περισσότερες από το συγκεκριμένο θέμα, θα καταλάβεις πολλά και θα μπεις στο νόημα, στο τέλος αυτό που έχει σημασία είναι η επένδυση που θα κάνεις στην πόρτα σου να συμβαδίζουν μαζί ασφάλεια και τίμια χρηματική αγορά του κυλίνδρου/defender 

Επεξ/σία από Violator1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 2:11 ΠΜ, swayback είπε

 

Β. Αν θες κάτι πολύ καλό με μαγνητικό defender (300~350€):

  1. Omega Plus + Disec MRM10800
  2. Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MRM29

Γ. Στα ~450€, νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (για τα δεδομένα της Θεσσαλονίκης) είναι να βάλεις κλειδαριά κυλίνδρου με ακόμα καλύτερο μαγνητικό defender. Για παράδειγμα:

  1. Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MAG3G ή MAG4G (~450€)

Μου έδωσαν 2 τιμές.

1 Omega Plus + Disec MRM10800 290 ευρώ

2 Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MAG3G 400 ευρώ (3 κλειδιά)

Τι θα κάνατε στην θέση μου?

Για 100 ευρώ είναι μεγάλο το upgrade από το 1 στο 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ultimamage είπε

Μου έδωσαν 2 τιμές.

1 Omega Plus + Disec MRM10800 290 ευρώ

2 Mul-T-Lock LOS + EVVA 4KS + Disec MAG3G 400 ευρώ (3 κλειδιά)

Τι θα κάνατε στην θέση μου?

Για 100 ευρώ είναι μεγάλο το upgrade από το 1 στο 2?

παρε ομεγα πλας με το μαγνητικο - το αλλο ειναι υπερβολη χωρις λογο !

13 ώρες πριν, billaras09 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αλλαγή της SECUREMME K2 που έχω. Δυστυχώς η αλλαγή θα γίνει κατόπιν εορτής αφού μπήκαν ήδη στο σπίτι (περιοχή Βύρωνας).Μου πρότειναν αλλαγή του κυλίνδρου με την Cisa AP4 S με τιμή 180 ευρώ + ΦΠΑ με τοποθέτηση (με 5 κλειδιά).  Η παραπάνω αλλαγή θεωρείτε ότι είναι αρκετή ή χρειάζεται να αλλαχτούν και άλλα πράγματα; (όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος). Παραθέτω εικόνες από την υπάρχουσα κλειδαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

με 100€ agb dck θα εισαι κομπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

παρε ομεγα πλας με το μαγνητικο - το αλλο ειναι υπερβολη χωρις λογο !

 

Στην ωμεγα να ζητήσω αυτο που μου ειπες 30/60 η ηταν για την αλλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ultimamage είπε

Στην ωμεγα να ζητήσω αυτο που μου ειπες 30/60 η ηταν για την αλλη? 

στην ομεγα δε χρειαζεται να ζητησεις τιποτα.

ο αλλος ο κυλινδρος ειναι modular και φτιαχνεται σε οποια διασταση θελεις, οποτε το σωστο θα ειναι ο μαστορας να φερει 30/60.

εαν θες ρωτησε τον ευγενικα αν το καταλαβε οτι ειναι γκαρντεσα κ θελει μακρυτερο κυλινδρο...γιατι πες του αν πεφτει μεσα απο το διακοσμητικο, θα τον παρεις πισω. 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mclein² είπε

στην ομεγα δε χρειαζεται να ζητησεις τιποτα.

ο αλλος ο κυλινδρος ειναι modular και φτιαχνεται σε οποια διασταση θελεις, οποτε το σωστο θα ειναι ο μαστορας να φερει 30/60.

εαν θες ρωτησε τον ευγενικα αν το καταλαβε οτι ειναι γκαρντεσα κ θελει μακρυτερο κυλινδρο...γιατι πες του αν πεφτει μεσα απο το διακοσμητικο, θα τον παρεις πισω. 😆

Σπαμαρω αλλά  θέλω να πω πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, eyw είπε

Σε πολυκατοικία περίπου απαγορεύονται.
Σε μονοκατοικία πρέπει να υπάρχουν πινακίδες ότι υπάρχουν κάμερες για να ξέρει ο κλέφτης πότε να φορέσει μάσκα ή να την χαλάσει με αεροβόλο από απόσταση.
Για μέσα στο σπίτι δεν ξέρω αν αυτό που θα γράψουν οι κάμερες είναι admissible στο δικαστήριο, μπορεί και όχι. Καλύτερα μίλα με δικηγόρο και με το αστυνομικό τμήμα τής περιοχής.
.

πρέπει να σε ξέρουν ή να σε έχει δώσει κάποιος. Αν μένεις Αμπελόκηπους και έχεις TESLA Roadster ή στα σκυλάδικα σου φέρνουν τις σαμπάνιες σε παλέτες με κλαρκ τότε κάτι κρύβεις, πχ ξεπλένεις λεφτά, βαποράκι, πολιτικός κλπ.
Γενικά οι κλέφτες μπουκάρουν και χωρίς υποψίες, δεν χρειάζονται αιτιολογική έκθεση και μελέτες σκοπιμότητας πρώτα.
.
όλα τα παραπάνω είναι αποψή μου. Δεν είμαι νομικός ή security ή κλειδαράς.

Αναφέρομαι σε οικογενειακή πολυκατοικία όπου όλοι είναι σύμφωνοι, θέλω να βάλω στο διάδρομό /είσοδο και έχω πάρει το ΟΚ, αλλά και στο μπροστινό κομμάτι από το πάνω μπαλκόνι (εννοειται να βλεπει μονο τα 2 παράθυρα μου.)

 

Η σκέψη μου είναι μήν η τοποθέτηση κάμερας δείχνει ότι "εχω κάτι να μ κλέψουν". Οκ η πολυκατοικια ειναι του 70 και το fiestaki του 99 μου δεν  κινει υποψιες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgeps21 είπε

Αναφέρομαι σε οικογενειακή πολυκατοικία όπου όλοι είναι σύμφωνοι, θέλω να βάλω στο διάδρομό /είσοδο και έχω πάρει το ΟΚ, αλλά και στο μπροστινό κομμάτι από το πάνω μπαλκόνι (εννοειται να βλεπει μονο τα 2 παράθυρα μου.)

Η σκέψη μου είναι μήν η τοποθέτηση κάμερας δείχνει ότι "εχω κάτι να μ κλέψουν". Οκ η πολυκατοικια ειναι του 70 και το fiestaki του 99 μου δεν  κινει υποψιες :P

να βαλεις για να σου φυγει το ψυχολογικο οτι αν γινει καποτε κατι...δε θα πεις "επρεπε να ειχα βαλει" !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Slay898 είπε

Βλέπω δεν προτείνετε abloy.

Έχει αλλάξει κάτι; Είχαμε κάποιο κρούσμα;

1) ο φίλος αν δεν αλλάξει defender, θα ήταν καλό να αλλάξει ροτορακι στο ήδη υπάρχον.. γιατί να τον μπερδεύουμε?

2) υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι κύλινδροι, δεν χρειάζεται να προωθούνται μονάχα 1-2

3) με το να βάλουν όλοι τους ίδιους 1-2 κυλίνδρους, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι καλό για κανέναν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Slay898 είπε

Βλέπω δεν προτείνετε abloy.

Έχει αλλάξει κάτι; Είχαμε κάποιο κρούσμα;

βαριομαστε να πηγαινουμε να τους αλλαζουμε επειδη δε "δουλευει" καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Slay898 είπε

Βλέπω δεν προτείνετε abloy.

Έχει αλλάξει κάτι; Είχαμε κάποιο κρούσμα;

Παραμένει τοπ ο Abloy. Ο λόγος που προτείνουμε άλλους στην τοπ κατηγορία, είναι γιατί είναι πιο εύχρηστοι, χωρίς τα "κολληματάκια" του Abloy. Επίσης, σε κάποιες πόρτες με πολλούς πίρους πάνω και κάτω, είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα με Abloy. Πχ σε παλιές πόρτες Siamo δεν προτείνεται. Ή πχ σε Securemme κυλίνδρου.

Οπότε λίγο τα κολλήματα, λίγο το σχετικά κοντόλαιμο και μικρό κλειδί, λίγο οι πιθανές ασυμβατότητες με κάποιες φθηνές κλειδαριές, μας οδηγούν στο ότι είναι πιο safe να προτείνουμε κάποιον κύλινδρο που είναι πιο σίγουρο ότι θα δουλεύει ομαλά και θα είναι πιο εύχρηστος, κι ας είναι ένα κλικ πιο κάτω από τον Abloy, σε ασφάλεια.

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

1) ο φίλος αν δεν αλλάξει defender, θα ήταν καλό να αλλάξει ροτορακι στο ήδη υπάρχον.. γιατί να τον μπερδεύουμε?

Είτε ροτοράκι ειδικό, είτε 1-2 αποστάτες ώστε να μην βρίσκει το κανονικό ροτοράκι στον Abloy. 

47 λεπτά πριν, Slay898 είπε

Δηλαδή; 

Άνω του 50% των ατόμων που τους έχω βάλει/προτείνει Abloy, με έχουν καλέσει λίγες μέρες αργότερα να ρωτήσουν αν είναι φυσιολογικά τα κολληματάκια (για τα οποία τους είχα ενημερώσει και πριν τον πάρουν). Κάποιοι θα το χωνέψουν και θα τον κρατήσουν μόνο και μόνο επειδή είναι τοπ σε ασφάλεια, κάποιοι όμως θα ζητήσουν αντικατάσταση όπως είπε και ο mclein.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, georgeps21 said:

Αναφέρομαι σε οικογενειακή πολυκατοικία όπου όλοι είναι σύμφωνοι, θέλω να βάλω στο διάδρομό /είσοδο και έχω πάρει το ΟΚ, αλλά και στο μπροστινό κομμάτι από το πάνω μπαλκόνι (εννοειται να βλεπει μονο τα 2 παράθυρα μου.)

Η σκέψη μου είναι μήν η τοποθέτηση κάμερας δείχνει ότι "εχω κάτι να μ κλέψουν". Οκ η πολυκατοικια ειναι του 70 και το fiestaki του 99 μου δεν  κινει υποψιες :P

Νομοθεσία για κάμερες και επεξεργασίες  123.
Πριν κάνεις κάτι με κάμερες ρώτα νομικό, τα πράματα δεν είναι απλά και πριν το καταλάβεις θα έχεις ήδη μπλέξει και θα βρεθείς κατηγορούμενος και με 10k € πρόστιμα. Προσοχή στο 3 του dpa.gr

Από εμπειρία κάμερες και συναγερμοί και λοιπά χαϊτεκάδικα είναι αποτρεπτικά και δεν υποκαθιστούν τις (πχ) θωρακισμένες πόρτες και τις σιδεριές στα παράθυρα και μπαλκονόπορτες (αν μένεις ισόγειο ή 1ο). Για τις κάμερες μπορείς να κρύψεις το πρόσωπό σου ή να τις τυφλώσεις από μακρυά με (πχ) laser. Κάμποσοι συναγερμοί μετά από 2-3 alarm που θα έχει προκαλέσει ο κλέφτης μπαίνουν στο OFF.

Οι κάμερες (αν θα βάλεις εξωτερικές η σε διάδρομο) δεν χρειάζεται να είναι φανερές σε στυλ τράπεζας.
Μπορείς να βάλεις κάμερα μέσα στο σπίτι σου για να τραβήξει βίντεο ή φωτογραφίες τους κλέφτες όταν θα αδειάζουν το διαμέρισμά σου και να τις κάνει e-mail εκεί που θες. Και πάλι ρώτα νομικό γιαυτό. Μετά δώσε τα βίντεα σε δικηγόρο μπας και αναγνωρίσει κάποιον η αστυνομία. Συνήθως είναι άγνωστοι και χωρίς ποινικό μητρώο.
.
Το μόνο που κάνει δουλειά είναι η θωρακισμένη πόρτα σε συνδυασμό με αφαλό και defender που προτείνουν τα παιδιά. Εδώ δεν περνάνε κόλπα και bypass, μόνον τροχός με 2 εφεδρικές μπαταρίες και αν, και αν δεν σε πάρουν χαμπάρι.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...