Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/10/2020 στις 11:13 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Για την αλουμινόπορτα: AGB 9000 ή άντε EVVA EPS. Από έξω καλό θα ήταν να προεξέχει όσο λιγότερο γίνεται, ακόμα κι αν μπαίνει λίγο πιο μέσα από το διακοσμητικό. Οπότε και 30-45 ή 35-45 να πάρεις, θα είναι ακόμα καλύτερα. 

Για την ασφαλείας: Θα προτιμούσα τον Mottura λόγω κόστους. Αν είναι να δώσεις +50 σε σχέση με τον Mottura, υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τον KESO 8000. Όπως, AGB DCK, EVVA ICS, Dom ix Twido, WinkHaus X-Tra, Mottura C28, ακόμα και Abloy Protec 2 αν το ψάξεις αρκετά. 

@swayback @mclein²
Το σενάριο να πάρω την πόρτα με τον CES DM5 και αν είναι 30-50 να τον βγάλω και να τον βάλω στην αλουμινόπορτα και να βάλω στην ασφαλείας έναν EVVA 4KS πως το βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, t0x1k είπε

@swayback @mclein²
Το σενάριο να πάρω την πόρτα με τον CES DM5 και αν είναι 30-50 να τον βγάλω και να τον βάλω στην αλουμινόπορτα και να βάλω στην ασφαλείας έναν EVVA 4KS πως το βλέπετε?

Έξυπνο. Δεν θυμάμαι αν έχει μπάρα κατά του σπασίματος ο DM5 (νομίζω όχι) αλλά ντάξει, 7mm θα προεξέχει το πολύ, οπότε δεν θα έχεις θέμα πιστεύω. Είναι και αλουμινόπορτα, όχι ξύλινη, οπότε σπάει πιο δύσκολα. Και φυσικά είναι καλύτερος του Asix που έχεις τώρα. Απλά μην πάρεις τον DM5 με πομολάκι, γιατί εκεί δεν θα μπαίνει στην αλουμινόπορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, swayback είπε

Έξυπνο. Δεν θυμάμαι αν έχει μπάρα κατά του σπασίματος ο DM5 (νομίζω όχι) αλλά ντάξει, 7mm θα προεξέχει το πολύ, οπότε δεν θα έχεις θέμα πιστεύω. Είναι και αλουμινόπορτα, όχι ξύλινη, οπότε σπάει πιο δύσκολα. Και φυσικά είναι καλύτερος του Asix που έχεις τώρα. Απλά μην πάρεις τον DM5 με πομολάκι, γιατί εκεί δεν θα μπαίνει στην αλουμινόπορτα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για την γρήγορη απάντηση σου.
Όχι, σίγουρα δεν θα είναι με πομολάκι.
Επίσης έχω και την επιλογή του Mottura Champions Pro, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου καλύτερα να διαλέξω τον DM5 (εκτός αν αλλάζει το θέμα αν ο Mottura που βάζουν είναι break secure).
Μπορώ να βάλω κι ένα Disec BG8000 ή SG08 (όποιο χωράει καλύτερα) απέξω για να τον προστατεύσω λίγο.

*(λίγο άσχετο) Γενικά πάντως ο παραγωγικός τύπος είναι ΟΚ για τα λεφτά του από πλευράς θωράκισης και τοποθέτησης, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, t0x1k είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για την γρήγορη απάντηση σου.
Όχι, σίγουρα δεν θα είναι με πομολάκι.
Επίσης έχω και την επιλογή του Mottura Champions Pro, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου καλύτερα να διαλέξω τον DM5 (εκτός αν αλλάζει το θέμα αν ο Mottura που βάζουν είναι break secure).

O λόγος που ο CES είναι προτιμότερος. Ο Champions Pro έχει λίγο καλύτερο συνδυασμό αλλά κυκλοφορεί περισσότερο, ενώ ο CES είναι αρκετά πιο σπάνιος και είναι και το προφίλ του Σιάμου που βοηθάει. Γενικά κανέναν από τους κυλίνδρους που βάζει (ces, champions pro, 8000) δεν θα εμπιστευόμουν ότι θα βγάλει 5ετία (για champions pro αν θυμάμαι καλά έχουν γίνει κάποιες αναφορές). Εδώ καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί και με τους τοπ κυλίνδρους των 150+€, που το πιθανότερο είναι ότι θα βγάλουν εύκολα την 5ετία χωρίς κρούσματα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Γι αυτό λέω ότι οκ, πάρε την πόρτα με CES και μετά από 1-2 χρόνια το πολύ, καλό είναι να τον αλλάξεις. 

Δεν ξέρω αν ο champions pro που βάζει είναι break secure. Αλλά εννοείται πως είναι κι αυτός μια χαρά για την αλουμινόπορτα. 

48 λεπτά πριν, t0x1k είπε

Μπορώ να βάλω κι ένα Disec BG8000 ή SG08 (όποιο χωράει καλύτερα) απέξω για να τον προστατεύσω λίγο.

Μπορείς να βάλεις το BG8000 που είναι και φθηνό αλλά ντάξει, μην περιμένεις σοβαρή προστασία. Το SG08 μπορεί να έχει θέμα γιατί ο κύλινδρος από έξω πρέπει να προεξέχει το πολύ 7mm (δες). Μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι. Όταν βάλεις τον κύλινδρο, μπορείς να μετρήσεις ακριβώς πόσο προεξέχει και να το δεις πάλι τότε. 

51 λεπτά πριν, t0x1k είπε

*(λίγο άσχετο) Γενικά πάντως ο παραγωγικός τύπος είναι ΟΚ για τα λεφτά του από πλευράς θωράκισης και τοποθέτησης, έτσι δεν είναι?

Ναι, είναι δυνατή πόρτα με καλή θωράκιση. Και όσον αφορά την τοποθέτηση, γενικά ο συγκεκριμένος ακούγεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, χρόνια τώρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, belmpas είπε

Μετακομίζω σε σπίτι με ξύλινη πόρτα. Δεν μπορώ να αλλάξω πορτα. Έχει 2 κλειδαριές. Η σκέψη μου είναι να αλλάξω τους 2 κυλίνδρους με 2 DCK θωρακισμενης που ήδη έχω (φαντάζομαι θα κάνουν απλά θα προεξέχουν περισσότερο από την εσωτερική πλευρά της πόρτας) και να βάλω 2 defender. Αξίζει να βάλω ένα απλό κι ένα μαγνητικό? Υπάρχει? Είναι εφικτό? 

Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις 2 νέες κλειδαριές + 2 defender + διακοσμητικά + εργασία μάστορα, δεν θα ήταν καλύτερο να βάλεις μια θωρακισμένη με 280€ ? (αν φυσικά σε αφήνει ο ιδιοκτήτης)

Προφανώς δεν είναι η καλύτερη πόρτα + σετ κλειδαριάς, αλλά θα τοποθετήσεις τον dck που έχεις ήδη και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, pintourikio said:

Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις 2 νέες κλειδαριές + 2 defender + διακοσμητικά + εργασία μάστορα, δεν θα ήταν καλύτερο να βάλεις μια θωρακισμένη με 280€ ? (αν φυσικά σε αφήνει ο ιδιοκτήτης)

Προφανώς δεν είναι η καλύτερη πόρτα + σετ κλειδαριάς, αλλά θα τοποθετήσεις τον dck που έχεις ήδη και θα είσαι μια χαρά.

Εχεις δίκιο, αλλά δεν μπορω να αλλάξω πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, swayback είπε

O λόγος που ο CES είναι προτιμότερος. Ο Champions Pro έχει λίγο καλύτερο συνδυασμό αλλά κυκλοφορεί περισσότερο, ενώ ο CES είναι αρκετά πιο σπάνιος και είναι και το προφίλ του Σιάμου που βοηθάει. Γενικά κανέναν από τους κυλίνδρους που βάζει (ces, champions pro, 8000) δεν θα εμπιστευόμουν ότι θα βγάλει 5ετία (για champions pro αν θυμάμαι καλά έχουν γίνει κάποιες αναφορές). Εδώ καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί και με τους τοπ κυλίνδρους των 150+€, που το πιθανότερο είναι ότι θα βγάλουν εύκολα την 5ετία χωρίς κρούσματα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Γι αυτό λέω ότι οκ, πάρε την πόρτα με CES και μετά από 1-2 χρόνια το πολύ, καλό είναι να τον αλλάξεις. 

Δεν ξέρω αν ο champions pro που βάζει είναι break secure. Αλλά εννοείται πως είναι κι αυτός μια χαρά για την αλουμινόπορτα. 

Μπορείς να βάλεις το BG8000 που είναι και φθηνό αλλά ντάξει, μην περιμένεις σοβαρή προστασία. Το SG08 μπορεί να έχει θέμα γιατί ο κύλινδρος από έξω πρέπει να προεξέχει το πολύ 7mm (δες). Μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι. Όταν βάλεις τον κύλινδρο, μπορείς να μετρήσεις ακριβώς πόσο προεξέχει και να το δεις πάλι τότε. 

Ναι, είναι δυνατή πόρτα με καλή θωράκιση. Και όσον αφορά την τοποθέτηση, γενικά ο συγκεκριμένος ακούγεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, χρόνια τώρα.

Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω πως είμαι καλυμμένος προς το παρόν προς τα που να κινηθώ...

Τι να πω, το παρόν (και τα προηγούμενα) thread είναι πραγματικός θησαυρός!
Ειδικά με την συμβολή εσένα, του mclein² και άλλων που δεν έχω συγκρατήσει που μοιράζεστε απλόχερα τις γνώσεις και την εμπειρία σας έχει μαζευτεί εδώ πολύ γνώση και πληροφορία για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει και γενικά να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με την ασφάλεια του.

Κι ένα ευχαριστώ σε όλους που υποβάλοντας τις απορίες εδώ έχουν λύσει κοινές απορίες που έχουν και άλλοι.
Να 'στε καλά! Με την πρώτη ευκαρία, όταν ολοκληρωθε,ί θα βάλω και μερικές φωτογραφίες από το "project" μήπως μπορέσω και συμβάλω κι εγώ ελάχιστα (μιας που δεν είμαι εξεικευμένος) στο αντικέιμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την βοήθεια σας παρακαλώ. Ψάχνω να τοποθετήσω πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμα μου στο κέντρο της Αθήνας κυρίως για λόγους μιας σχετική ηχομόνωσης σε σχέση με μια απλή ξύλινη που υπάρχει τώρα και είναι χειρότερη κι από εσωτερική πόρτα πιο νέου σπιτιού. 

Επισκέφθηκα κάποια συνοικιακά μαγαζιά στην Ιπποκρατους, πως ακριβώς μπορώ να διαπιστωσω αν είναι εμπιστοσύνης?

Η πιο φθηνή πόρτα με τοποθέτηση ήταν στα 490, και δεν θα ήθελα να ανέβω πάνω από τα 600 σε μια απλή πόρτα, οι επιλογές είναι άπειρες και δεν ξέρω τι να πρώτοκοιτάξω, απλά θα προτιμούσα να είναι οικογενειακη επιχειρηση της περιοχης, όχι κάποια αλυσίδα.

Θα έδινα περισσότερα χρήματα για μια γυάλινη πόρτα τύπου αμμοβολής, αν μπορεί να είναι ασφαλείας, για το φως, αλλά θα προσφέρει αρκετή ηχομόνωση? Υπάρχει καν κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 2:39 ΠΜ, belmpas είπε

Εχεις δίκιο, αλλά δεν μπορω να αλλάξω πορτα.

το ιδιο θα προτεινα και εγω, εχει πλεον πολυ οικονομικές ασφαλειας... θα προτεινα να το συζητησεις με τον ιδιοκτητη δεν ειναι δα και κανενα φοβερο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kontinos είπε

Την βοήθεια σας παρακαλώ. Ψάχνω να τοποθετήσω πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμα μου στο κέντρο της Αθήνας κυρίως για λόγους μιας σχετική ηχομόνωσης σε σχέση με μια απλή ξύλινη που υπάρχει τώρα και είναι χειρότερη κι από εσωτερική πόρτα πιο νέου σπιτιού. 

Επισκέφθηκα κάποια συνοικιακά μαγαζιά στην Ιπποκρατους, πως ακριβώς μπορώ να διαπιστωσω αν είναι εμπιστοσύνης?

Η πιο φθηνή πόρτα με τοποθέτηση ήταν στα 490, και δεν θα ήθελα να ανέβω πάνω από τα 600 σε μια απλή πόρτα, οι επιλογές είναι άπειρες και δεν ξέρω τι να πρώτοκοιτάξω, απλά θα προτιμούσα να είναι οικογενειακη επιχειρηση της περιοχης, όχι κάποια αλυσίδα.

Θα έδινα περισσότερα χρήματα για μια γυάλινη πόρτα τύπου αμμοβολής, αν μπορεί να είναι ασφαλείας, για το φως, αλλά θα προσφέρει αρκετή ηχομόνωση? Υπάρχει καν κάτι τέτοιο?

Ίσως κάποιο σοβαρό κούφωμα αλουμινίου (κάποια σειρά με έμφαση στην ηχο-θερμομόνωση(;)) να έκανε καλύτερη δουλειά. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις μία απλή ασφαλείας και ζητάς να την γεμίσουν με πετροβάμβακα/ορυκτοβάμβακα, να έχει διπλά λάστιχα αν γίνεται, και να φροντίσουν να γεμίσουν καλά τα κενά μεταξύ κάσας και τοίχου, με πολυουρεθάνη. Αλλά νομίζω με καλό κούφωμα αλουμινίου, πετυχαίνεις καλύτερη ήχομόνωση. Πάντως και οι ασφαλείας και οι αλουμινίου γίνεται να έχουν τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

το ιδιο θα προτεινα και εγω, εχει πλεον πολυ οικονομικές ασφαλειας... θα προτεινα να το συζητησεις με τον ιδιοκτητη δεν ειναι δα και κανενα φοβερο ποσο

Δεν είναι θέμα χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 9:57 ΜΜ, t0x1k είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για την γρήγορη απάντηση σου.
Όχι, σίγουρα δεν θα είναι με πομολάκι.
Επίσης έχω και την επιλογή του Mottura Champions Pro, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου καλύτερα να διαλέξω τον DM5 (εκτός αν αλλάζει το θέμα αν ο Mottura που βάζουν είναι break secure).
Μπορώ να βάλω κι ένα Disec BG8000 ή SG08 (όποιο χωράει καλύτερα) απέξω για να τον προστατεύσω λίγο.

*(λίγο άσχετο) Γενικά πάντως ο παραγωγικός τύπος είναι ΟΚ για τα λεφτά του από πλευράς θωράκισης και τοποθέτησης, έτσι δεν είναι?

στην αλουμινοπορτα ο CES ειναι αχρηστος !

ο champions pro και ανθεκτικοτερος ειναι στο σπασιμο/τρυπημα & μπρέικ σεκιούρ τάιπ ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

στην αλουμινοπορτα ο CES ειναι αχρηστος !

ο champions pro και ανθεκτικοτερος ειναι στο σπασιμο/τρυπημα & μπρέικ σεκιούρ τάιπ ειναι.

Ααα, οκ. Οπότε πάω για τον Champions Pro (είναι και ο default που βάζουν αυτή τη στιγμή στη συγκεκριμένη πόρτα).
Ευχαριστώ πολύ, θα επικοινωνήσω μαζί σου και σε pm για έναν 4KS που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@t0x1k Επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια θεση με σενα (αλουμινοπορτα EUROPA 8500 που βγαινει στο μπαλκονι στον 1ο οροφο) ,το ψαχνω και εγω το θεμα αρκετο καιρο για τι κλειδαρια/αφαλο/defender να βαλω και τελικα κατεληξα οτι αλουμινοπορτα και ασφαλεια δεν πανε μαζι... οποτε θα βαλω εναν αφαλο agb 9000 αντικαθιστωντας την cisa του 10ευρου που ειχε και πτυσσομενα καγκελα βαρεος τυπου με τυφλο κλειδωμα. μπορει να βγαινει πιο ακριβο το πακετο αλλα αν δεν εχει σιδερο το κουφωμα πραγματικη ασφαλεια δεν εχει τελικα ο,τι κυλινδρο και να βαλεις για να εισαι ασφαλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, andrewchron είπε

@t0x1k Επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια θεση με σενα (αλουμινοπορτα EUROPA 8500 που βγαινει στο μπαλκονι στον 1ο οροφο) ,το ψαχνω και εγω το θεμα αρκετο καιρο για τι κλειδαρια/αφαλο/defender να βαλω και τελικα κατεληξα οτι αλουμινοπορτα και ασφαλεια δεν πανε μαζι... οποτε θα βαλω εναν αφαλο agb 9000 αντικαθιστωντας την cisa του 10ευρου που ειχε και πτυσσομενα καγκελα βαρεος τυπου με τυφλο κλειδωμα. μπορει να βγαινει πιο ακριβο το πακετο αλλα αν δεν εχει σιδερο το κουφωμα πραγματικη ασφαλεια δεν εχει τελικα ο,τι κυλινδρο και να βαλεις για να εισαι ασφαλης.

Σίγουρα το αλουμίνιο υποχωρεί πιο εύκολα από μία σίδεροκατασκευή. Όμως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Με μία σοβαρή κλειδαριά 3 σημείων, όπως Cisa Multitop ή Domus TopGear και έναν αξιόλογο κύλινδρο όπως είναι ο 9000, βελτιώνεται αρκετά η κατάσταση. Και για πιο ζόρικες περιπτώσεις, υπάρχουν και οι σύρτες τύπου Cal Double και Domus WK+ που κοστίζουν και λίγο.

Συν ότι πλέον έχουμε και ενισχυμένα κουφώματα αλουμινίου.

Οκ, δεν φτάνουνε το επίπεδο μιας καλής θωρακισμένης αλλά υπάρχουν τρόποι να ενισχύσουμε αποτελεσματικά μία νορμάλ αλουμινόπορτα.


Αν εξαιρέσουμε το αισθητικό κομμάτι, οι παραπάνω σύρτες είναι καλό value for money για αυτό που προσφέρουν, δεδομένης της τιμής τους. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...