Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλημέρα.

Θα τοποθετηθεί CISA Revolution pro + CISA RS3S σε πόρτα εξόδο σε σπίτι με αυτόνομη είσοδο. Για απομακρυσμένη άνοιγμα από θυροτηλέφωνο, τι θα προτείνατε;

Ηλεκτρική κλειδαριά revolution pro, ή κανονική + ηλεκτρικό κυπρί; Ποιες οι διαφορές τους; Υπέρ- κατά;

με ηλεκτρικο κυπρι γιατι ειναι φθηνοτερη η αλλαγη οταν καει & μπορει να προστεθει ηλεκτροπυρος αν χρειαστει χωρις τρελες μετατροπες στα ρευματα.

με ηλεκτρικη γιατι ειναι πιο δυσκολη στο ανοιγμα οταν δεν ειναι κλειδωμενη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, karthan7 είπε

Καλησπέρα

Έχουμε ξύλινη πόρτα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με κλειδαριά τρίαινα.

Χρειαζόμαστε 5 κλειδιά.

Έχω ένα ενδιαφέρον για τον winkhaus n-tra, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?

Βάζω φωτογραφία με τον κύλινδρο πού έχει τώρα η πόρτα

IMG-0879fe9e10b60762ca27de517635bbcf-V.jpg

Agb scudo 9000 με ελεύθερη αντιγραφή κλειδιών, η αν θες κατι πιο καλο agb scudo dck με ελεγχόμενη αντιγραφή κλειδιών. Και οι 2 έχουν 5 κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Agb scudo 9000 με ελεύθερη αντιγραφή κλειδιών, η αν θες κατι πιο καλο agb scudo dck με ελεγχόμενη αντιγραφή κλειδιών. Και οι 2 έχουν 5 κλειδιά.

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν βρήκα σε κάποιον από αυτούς τους δύο 28mm πού είναι ο τωρινός. Με μεγαλύτερο κύλινδρο δεν θα χωράει και θα βρίσκει στο εξωτερικό διακοσμητικό. O ifam 1000 είδα ότι βγάζει σε 28mm.

Ifam 1000 και winkhaus n-tra έχω δεί στα 28x35mm 

Ανάμεσα στους δύο ποιόν προτείνετε ?

υπάρχει κάποιος άλλος να μπει στη συζήτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, karthan7 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν βρήκα σε κάποιον από αυτούς τους δύο 28mm πού είναι ο τωρινός. Με μεγαλύτερο κύλινδρο δεν θα χωράει και θα βρίσκει στο εξωτερικό διακοσμητικό. O ifam 1000 είδα ότι βγάζει σε 28mm.

Ifam 1000 και winkhaus n-tra έχω δεί στα 28x35mm 

Ανάμεσα στους δύο ποιόν προτείνετε ?

υπάρχει κάποιος άλλος να μπει στη συζήτηση ?

Τον Winkhaus N-TRA. Δες και τον MAUER Red Line GM 27x35mm . Ο Mauer GM έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Γι' αυτό και το κλειδί του είναι πιο μακρύ σε σχέση με τους άλλους κυλίνδρους. Το χαρακτηριστικό αυτό τον κάνει πιο ανθεκτικό κατά του picking.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Τον Winkhaus N-TRA. Δες και τον MAUER Red Line GM 27x35mm . Ο Mauer GM έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Γι' αυτό και το κλειδί του είναι πιο μακρύ σε σχέση με τους άλλους κυλίνδρους. Το χαρακτηριστικό αυτό τον κάνει πιο ανθεκτικό κατά του picking.

Ευχαριστω για την απαντηση, θα ενημερωσω την αδελφη μου για τις επιλογες που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 3:10 ΜΜ, swayback είπε

Καλύτερα την 1η επιλογή θα έλεγα. Είναι μικρή η διαφορά και το αυτόματο κλείδωμα είναι χρήσιμο και πρακτικό. Φεύγεις, δεν κλειδώνεις και όταν γυρνάς το ξεκλείδωμα είναι άμεσο, σαν να ανοίγεις ξεκλείδωτη πόρτα. Συν ότι η πόρτα θα είναι πάντα κλειδωμένη και δεν θα έχεις την έννοια αυτή (κλείδωσα; δεν κλείδωσα; κλπ).

Και κυλίνδρους: CES DM5, Mottura Champions Pro, KESO 8000.

Ζήτησε τους και Mottura C28 ή Mottura C48 / 4J...ποιος ξέρει, μπορεί και να σου πουν ναι. Αν σου πουν όχι, ε, διάλεξε 2 από τους 3 που έγραψα πιο πάνω..

Μου κάνανε και μια δεύτερη προσφορά για dierre πόρτα sparta 17 με διπλή κλειδαριά όχι αυτόματη στα 750 τελική. Με κύλινδρο dierre new power.  Πώς σου φαίνεται σε σχέση με την παραγωγική με την διπλή κλειδαριά στα 1050 ή 1125 με την διπλή μηχανική.Αξιζει η διαφορά η είναι σε καλά επίπεδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, primeragt είπε

Μου κάνανε και μια δεύτερη προσφορά για dierre πόρτα sparta 17 με διπλή κλειδαριά όχι αυτόματη στα 750 τελική. Με κύλινδρο dierre new power.  Πώς σου φαίνεται σε σχέση με την παραγωγική με την διπλή κλειδαριά στα 1050 ή 1125 με την διπλή μηχανική.Αξιζει η διαφορά η είναι σε καλά επίπεδα;

Στον Παραγωγικό τύπο πληρώνεις την ενισχυμένη θωράκιση, την καλή τοποθέτηση με τσιμεντάρισμα που προσφέρει η εταιρεία, την οικονομική λύση αυτόματου κλειδώματος, κλπ. Η Sparta 17 είναι μία πόρτα νορμάλ θωράκισης. 

Αν θες απλά μία νορμάλ πόρτα ασφαλείας με καλή κλειδαριά να κάνεις τη δουλειά σου, είναι μια χαρά η Dierre. Καλύτερα όμως όχι με Dierre New Power κύλινδρο. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη πολύτιμη συμβουλή σας ώστε να επιλέξω σωστά την κλειδαριά μου. Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα νήματα - και τα προηγούμενα και όχι μόνο το παρόν - είχα καταλήξει να αγοράσω τα ακόλουθα cisa revolution pro + evva 4ks + disec diamond. Κατά την έρευνα αγοράς μου όμως μου πρότειναν να αλλάξω μόνο κύλινδρο όχι κλειδαριά (έχει μικρό κλειδί και όχι χρηματοκιβωτίου) και όχι defender. Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας.

Επιπλέον συνεχίζει το κόστος των 350-380€ να παραμένει λογικό για τον παραπάνω συνδυασμό μαζί με την τοποθέτηση (μένω Θεσσαλονίκη οπότε θα πληρώσω σαφώς παραπάνω). Η πόρτα μου είναι η παρακάτω.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

20201002_101730_HDR~2.jpg

20201002_124103(1).jpg

20201002_101819(1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ο αφαλός ειναι ασυζητητί για αλλαγή, το defender που εχεις πανω ειναι της πλάκας..Το BKD250 - diamond (Αυτό έχω και εγω) ισως να ειναι υπερβολικό εκτός δεν μένεις σε πολυκατοικία  και μπορεί ο επίδοξος διαρρήκτης να κάνει θόρυβο. Η κλειδαριά δεν φαίνεται πια ειναι, αν την εχεις ομως πάνω απο 5 χρονιά καλο θα ηταν να την αλλάξεις για να μην έχεις και τον κίνδυνο μπλοκαρίσματος. Για τιμές θα σου πουν οι ειδικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κλειδαριά όντως δεν φαίνεται αλλά μαλλον δεν αξίζει να την κρατήσεις γνώμη μου...  Θα σου πουν βέβαια και οι ειδικοί του θέματος...

Επεξ/σία από Myrddin
Διόρθωση...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Η κλειδαριά δεν ξέρω ποιά είναι ούτε εγώ αλλά είναι γραναζωτή και σίγουρα 5ετιας. Μένω σε πολυκατοικία. Θα πρότεινες δηλαδή για defender το krypton ή το mrm29;

Επεξ/σία από madlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, madlab είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Η κλειδαριά δεν ξέρω ποιά είναι ούτε εγώ αλλά είναι γραναζωτή και σίγουρα 5ετιας. Μένω σε πολυκατοικία. Θα πρότεινες δηλαδή για defender το krypto ή το mrm29;

Αλλαγή του κυλίνδρου χθες, όπως σου είπαν και τα παιδιά. Και όντως, αν θες απλά να κάνεις την δουλειά σου και να έχεις αρκετά καλό επίεπδο ασφαλείας, αρκεί η αλλαγή του κυλίνδρου προς το παρόν.

Kripton BKS200 και MRM29 είναι και τα δύο αρκετά καλά. Το Kripton νομίζω είναι λίγο υπερβολή για διαμέρισμα σε πολυκατοικία και η τιμή του γενικά δεν είναι καλή, δεδομένου ότι με λίγα παραπάνω παίρνεις το αρκετά πιο ενισχυμένο Diamond BKS250. Θα προτιμούσα Monolito BD200 ή κάποιο μαγνητικό στην περίπτωση σου.

Δίλημμα η αντικατάσταση της κλειδαριάς. Δεν θα ήταν κακό να την αντικαταστήσεις, αλλά ίσως και να μην χρειάζεται ακόμα μιας και λες ότι είναι γραναζωτή.

Η τιμή, για Θεσσαλονίκη, είναι οκ σε γενικές γραμμές. Αθήνα το βρίσκεις περίπου από 300+ΦΠΑ το σετ αυτό (με τοποθέτηση).

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@swayback σε ευχαριστώ πολύ! Οφείλω να ομολογήσω πως από εκεί που πήγαινα στο full πακέτο με βάλατε σε δεύτερες σκέψεις όσον αφορά τουλάχιστον την κλειδαριά....

Το defender που ήδη υπάρχει ο τελευταίος κλειδαράς που πήγα να πάρω προσφορά μου είπε να το κρατήσω καθώς θέλει τροχό για να παραβιαστεί ...  αλλά προσωπικά δεν μου γεμίζει το μάτι (το defender εννοώ).

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη αν βάλω τον mottura c48 που βρίσκω πιο φθηνό (στη Θεσσαλονίκη) θα κανω σημαντική παραχώρηση σε σχεση με τον evva; Με ενημέρωσαν μάλιστα πως βγήκε και ο c55 υπάρχει κάποια γνώμη και γι αυτόν;

Επεξ/σία από madlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, madlab είπε

@swayback σε ευχαριστώ πολύ! Οφείλω να ομολογήσω πως από εκεί που πήγαινα στο full πακέτο με βάλατε σε δεύτερες σκέψεις όσον αφορά τουλάχιστον την κλειδαριά....

Το defender που ήδη υπάρχει ο τελευταίος κλειδαράς που πήγα να πάρω προσφορά μου είπε να το κρατήσω καθώς θέλει τροχό για να παραβιαστεί ...  αλλά προσωπικά δεν μου γεμίζει το μάτι (το defender εννοώ).

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη αν βάλω τον mottura c48 που βρίσκω πιο φθηνό (στη Θεσσαλονίκη) θα κανω σημαντική παραχώρηση σε σχεση με τον evva; Με ενημέρωσαν μάλιστα πως βγήκε και ο c55 υπάρχει κάποια γνώμη και γι αυτόν;

Ένα απλό defender είναι. Κάποια βασική προστασία την προσφέρει όμως. Η επιλογή του κυλίνδρου είναι σημαντικότερη. 

Ο C48 είναι πολύ καλός. Ο 4KS είναι ανώτερος (πιο πολύπλοκος) σαν μηχανισμός/συνδυασμό, όμως ο C48 πέρα από δυνατό συνδυασμό έχει και το πλεονέκτημα του ότι τα κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία (αυτό παράλληλα είναι και μειονέκτημα λόγω του υψηλού κόστους αντιγραφής κλειδιών - που όμως, λογικά τα 5 που έχει εξαρχής θα σε φτάσουν).

Η φήμη του C48 είναι πολύ καλή, οπότε μπορείς να φανταστείς τι ισχύει για τον C55. Βέβαια δεν ξέρουμε από θέμα αξιοπιστίας πως είναι ο C55 γιατι είναι καινούριος, αν και η Mottura γενικά βγάζει ποιοτικούς κυλίνδρους. Τι τιμή σου έδωσαν για τον C55; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...