Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, madlab είπε

@swayback σε ευχαριστώ πολύ! Οφείλω να ομολογήσω πως από εκεί που πήγαινα στο full πακέτο με βάλατε σε δεύτερες σκέψεις όσον αφορά τουλάχιστον την κλειδαριά....

Το defender που ήδη υπάρχει ο τελευταίος κλειδαράς που πήγα να πάρω προσφορά μου είπε να το κρατήσω καθώς θέλει τροχό για να παραβιαστεί ...  αλλά προσωπικά δεν μου γεμίζει το μάτι (το defender εννοώ).

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη αν βάλω τον mottura c48 που βρίσκω πιο φθηνό (στη Θεσσαλονίκη) θα κανω σημαντική παραχώρηση σε σχεση με τον evva; Με ενημέρωσαν μάλιστα πως βγήκε και ο c55 υπάρχει κάποια γνώμη και γι αυτόν;

To defender οχι, δεν ειναι κανόνας οτι θέλει τροχό για να αφαιρεθεί. Δες ενα παράδειγμα εδω. και εδω.  Προτιμάμε τα defender που ειναι sferik και η ροζετα τους δεν βγαινει (οπως η δικη σου). 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@swayback O c55 μου δόθηκε στην τιμή των 250 € με διάθεση όμως να κατέβει και λίγο προς τα κάτω (ακριβή μάλλον). Αύριο όμως θα ρωτήσω και τον κύριο που φέρνει την c48 σε καλή τιμή και θα σε ενημερώσω αν τη διαθέτει και σε τι τιμή.

@Petros Electron Οπότε σίγουρα και αλλαγή defender!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, madlab είπε

@swayback O c55 μου δόθηκε στην τιμή των 250 € με διάθεση όμως να κατέβει και λίγο προς τα κάτω (ακριβή μάλλον). Αύριο όμως θα ρωτήσω και τον κύριο που φέρνει την c48 σε καλή τιμή και θα σε ενημερώσω αν τη διαθέτει και σε τι τιμή.

@Petros Electron Οπότε σίγουρα και αλλαγή defender!

πολυ μικρη διαφορα στο θεμα ασφαλειας C48 vs C55. (στον 55 εβαλαν 2 μπιλιες απο τον champions pro + οτι υπηρχε στον 48).

στα 250€ αγοραζεις MCS αυτη τη στιγμη 5 κλειδο.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, madlab είπε

@mclein² στη Θεσσαλονίκη την MCS μου την έδωσαν στα 420€... 

Ίσως να μπορείς να τον πάρεις από Αθήνα αν σκοπεύεις να δώσεις τόσα. Εννοείται πως ο MCS είναι πολύ ανώτερος (από άποψη ασφάλειας) σε σχέση με τους κυλίνδρους που αναφέραμε πιο πριν. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, να το πω αλλιώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, madlab είπε

@swayback O c55 μου δόθηκε στην τιμή των 250 € με διάθεση όμως να κατέβει και λίγο προς τα κάτω (ακριβή μάλλον). Αύριο όμως θα ρωτήσω και τον κύριο που φέρνει την c48 σε καλή τιμή και θα σε ενημερώσω αν τη διαθέτει και σε τι τιμή.

@Petros Electron Οπότε σίγουρα και αλλαγή defender!

Εγω θα έβαζα έναν ποιο οικονομικό κύλινδρο (πχ τον AGB Scudo DCK, που ειναι και value for money), και την διαφορά σε ενα κάλο μαγνητικό defender. 😉

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

απο defender απλό secureme μπορώ να αλλάξω εύκολα ακόμα και μονος σε κάποιο μαγνητικό;
Αν ναι σε ποιο;

Επίσης μετά είναι εύκολο να επαναφέρω το απλό ή θα αφήσει περιθώρια γύρω γύρω; (Σπίτι με ενοίκιο)

A6907601-0BFD-4AAE-BAF0-7CA84BD901B0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, kva21 είπε

Καλησπέρα!!

απο defender απλό secureme μπορώ να αλλάξω εύκολα ακόμα και μονος σε κάποιο μαγνητικό;
Αν ναι σε ποιο;

Καλησπέρα. 

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα μπορέσεις μόνος σου, γιατί τα μαγνητικά defender απαιτούν μεγαλύτερη τρύπα για να χωρέσει και η περιμετρική ροζέτα ασφαλείας, που δεν έχει αυτό που έχεις τώρα. Εκτός κι αν έχει ήδη τρύπα αρκετά μεγάλη. Βγάλε τη διακοσμητική ροζέτα με το σήμα της Securemme (είναι κουμπωτή) και δες τι κενό υπάρχει περιμετρικά του defender. 

Πάρε κσι μερικές προσφορές για μαγνητικό + τοποθέτηση από επαγγελματία. Αν το ψάξεις θα βρεις κάποιον να προσφέρει τοποθέτηση σε λογική τιμή. 

56 λεπτά πριν, kva21 είπε

Επίσης μετά είναι εύκολο να επαναφέρω το απλό ή θα αφήσει περιθώρια γύρω γύρω; (Σπίτι με ενοίκιο)

Ναι, θα μπορέσεις να βάλεις αυτό που έχεις τώρα και δεν θα φαίνεται τίποτα. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα μπορέσεις μόνος σου, γιατί τα μαγνητικά defender απαιτούν μεγαλύτερη τρύπα για να χωρέσει και η περιμετρική ροζέτα ασφαλείας, που δεν έχει αυτό που έχεις τώρα. Εκτός κι αν έχει ήδη τρύπα αρκετά μεγάλη. Βγάλε τη διακοσμητική ροζέτα με το σήμα της Securemme (είναι κουμπωτή) και δες τι κενό υπάρχει περιμετρικά του defender. 

Πάρε κσι μερικές προσφορές για μαγνητικό + τοποθέτηση από επαγγελματία. Αν το ψάξεις θα βρεις κάποιον να προσφέρει τοποθέτηση σε λογική τιμή. 

Ναι, θα μπορέσεις να βάλεις αυτό που έχεις τώρα και δεν θα φαίνεται τίποτα. 

Ευχαριστώ για την απαντηση!

κάτι ακόμα, πόσο πιθανό είναι να ταιριάξει το κλειδί άλλου μαγνητικού πάνω στο δικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, swayback είπε

Ίσως να μπορείς να τον πάρεις από Αθήνα αν σκοπεύεις να δώσεις τόσα. Εννοείται πως ο MCS είναι πολύ ανώτερος (από άποψη ασφάλειας) σε σχέση με τους κυλίνδρους που αναφέραμε πιο πριν. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, να το πω αλλιώς.

Παρόλο που τη σκέφτηκα αυτή τη λύση, θα ήθελα κάποιον ειδικό να μου την περάσει (αν και πιάνουν τα χέρια μου) και δεν ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν να δεχτεί κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kva21 είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση!

κάτι ακόμα, πόσο πιθανό είναι να ταιριάξει το κλειδί άλλου μαγνητικού πάνω στο δικό μου;

Δεν το γνωρίζω. Θα μου φαινόταν πιο πιθανό η προσπάθεια να γίνει με κάτι αυτοσχέδιο ή ακόμα και δύο χύμα ανεξάρτητα μαγνητάκια, παρά με κλειδί για μαγνητικό. Για να καλύψουμε και την πιθανότητα αυτή, πάντα φροντίζουμε ο κύλινδρος πίσω από το μαγνητικό defender να είναι αξιόλογος (AGB 9000 και πάνω). Και αν το επιτρέπει το budget, κοιτάμε και τα καλύτερα μαγνητικά με περισσότερα μαγνητάκια στον συνδυασμό τους. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madlab είπε

Παρόλο που τη σκέφτηκα αυτή τη λύση, θα ήθελα κάποιον ειδικό να μου την περάσει (αν και πιάνουν τα χέρια μου) και δεν ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν να δεχτεί κάτι τέτοιο...

εαν διαλεξες επαγγελματια και για την αρχικη αναβαθμιση, καλο θα ειναι να βρεις καποιον αλλο.

γιατι το ασημενιο ντιφεντερ με χρυσα τα υπολοιπα διακοσμητικα & τον κυλινδρο επισης χρυσο --> με ξεπερασαν.

4 ώρες πριν, kva21 είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση!

κάτι ακόμα, πόσο πιθανό είναι να ταιριάξει το κλειδί άλλου μαγνητικού πάνω στο δικό μου;

μαλλον αδιανοητο αλλα οχι με 0% πιθανοτητες.

5 ώρες πριν, kva21 είπε

Καλησπέρα!!

απο defender απλό secureme μπορώ να αλλάξω εύκολα ακόμα και μονος σε κάποιο μαγνητικό;
Αν ναι σε ποιο;

Επίσης μετά είναι εύκολο να επαναφέρω το απλό ή θα αφήσει περιθώρια γύρω γύρω; (Σπίτι με ενοίκιο)

A6907601-0BFD-4AAE-BAF0-7CA84BD901B0.jpeg

βαλε ενα bd200 ειτε μονος - ειτε με επαγγελματια και αφησε το εκει φευγοντας.

εναλλακτικα, βαλε το μαγνητικο που θελεις κ φευγοντας αγορασε ενα bd200 και βαλ'το για να μη φαινεται τιποτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνεις άποψη τι μπορεί να γίνει για να θεωρείται αυτή η κλειδαριά ασφαλείας;

Η πόρτα είναι της δεκαετίας 60, μάλλον και η κλειδαριά. Φυσικά η λύση αλλαγή όλη η πόρτα είναι η πιο επεμβατική, θα ήθελα όμως να κρατήσω την πόρτα που είναι σιδερένια με τζάμι (αν γίνεται) και να κάνω κάποια δουλειά πάνω σε αυτήν. Δείτε και μου λέτε :

ekso.jpg.edc987dccb533dfa3f219f4d71b871f3.jpgmesa.jpg.54add4d6db094a4f3ba7e29f54c6a182.jpgmesa2.jpg.aeb23855354c3265e826b00aff5cb525.jpgstahero.jpg.e823c5503ecdf87bba145dc0c4f82f94.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dchatz είπε

Έχει κάνεις άποψη τι μπορεί να γίνει για να θεωρείται αυτή η κλειδαριά ασφαλείας;

Η πόρτα είναι της δεκαετίας 60, μάλλον και η κλειδαριά. Φυσικά η λύση αλλαγή όλη η πόρτα είναι η πιο επεμβατική, θα ήθελα όμως να κρατήσω την πόρτα που είναι σιδερένια με τζάμι (αν γίνεται) και να κάνω κάποια δουλειά πάνω σε αυτήν. Δείτε και μου λέτε :

Θα βρεις εναν καλο σιδερά και στο πορτοκαλί σημείο θα του πεις να σου ηλεκτροκολλησει ενα παραλληλογραμμο που θα εξεχει τοσο ωστε να ειναι αδυνατο να πιασει καποιος με μια σκυλα τον κυλινδρο που εξεχει. 2-3 χιλιοστα παχος ειναι αρκετο αλλα και 5αρι να το κανεις δε χανεις τιποτα. προσοχη να φτιαχτει σωστα για να μη δυσκολευεσαι να κλειδωσεις/ξεκλειδωσεις.

ekso-jpg-edc987dccb533dfa3f219f4d71b871f

Εαν η κλειδαρια ειναι λειτουργικη 100% χωρις κανενα σκαλωμα, την κρατας και αλλαζεις τα κυλινδρακια μπρος πισω σε καποιον κλειδαρα.

Εχεις δυο επιλογες : Το κλασικο cisa logo που ειχε αρχικα επανω (και δεν ξερω γιατι αλλαχθηκε με no-name) ή με το ασφαλειας cisa astral ωστε να εχεις και προστασια σε pickers (πραγμα που σου χρειαζεται κατα 50% εαν φτιαξεις το προστατευτικο που σου ειπα γιατι δυσκολα θα ερθει καποιος με τετοια τεχνικη σε αυτη την πορτα.

Τελος, εαν εχεις διαθεσιμα 50~100 ευρω και λιγο χωρο κατω απο το τζαμι, μπορεις να βαλεις μια προσθετη κλειδαρια 2 στροφων της securemme με κλειδι τυπου χρηματοκιβωτιου ή μια gevy διστροφη κυλινδρο με αφαλο. (εαν χωραει κ τριστροφη μπορεις να δεις και τη securemme)

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mclein² είπε

Θα βρεις εναν καλο σιδερά και στο πορτοκαλί σημείο θα του πεις να σου ηλεκτροκολλησει ενα τετραγωνο που θα εξεχει τοσο ωστε να ειναι αδυνατο να πιασει καποιος με μια σκυλα τον κυλινδρο που εξεχει. 2-3 χιλιοστα παχος ειναι αρκετο αλλα και 5αρι να το κανεις δε χανεις τιποτα. προσοχη να φτιαχτει σωστα για να μη δυσκολευεσαι να κλειδωσεις/ξεκλειδωσεις.

ekso-jpg-edc987dccb533dfa3f219f4d71b871f

Εαν η κλειδαρια ειναι λειτουργικη 100% χωρις κανενα σκαλωμα, την κρατας και αλλαζεις τα κυλινδρακια μπρος πισω σε καποιον κλειδαρα.

Εχεις δυο επιλογες : Το κλασικο cisa logo που ειχε αρχικα επανω (και δεν ξερω γιατι αλλαχθηκε με no-name) ή με το ασφαλειας cisa astral ωστε να εχεις και προστασια σε pickers (πραγμα που σου χρειαζεται κατα 50% εαν φτιαξεις το προστατευτικο που σου ειπα γιατι δυσκολα θα ερθει καποιος με τετοια τεχνικη σε αυτη την πορτα.

Τελος, εαν εχεις διαθεσιμα 50~100 ευρω και λιγο χωρο κατω απο το τζαμι, μπορεις να βαλεις μια προσθετη κλειδαρια 2 στροφων της securemme με κλειδι τυπου χρηματοκιβωτιου ή μια gevy διστροφη κυλινδρο με αφαλο. (εαν χωραει κ τριστροφη μπορεις να δεις και τη securemme)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όσον αφορα το κομμάτι κοιλοδοκού που προτείνεις να κολληθεί μπροστά (λογικά όπως τα λές ένας κοιλοδοκός 60Χ30Χ2 θα κάνει) αυτός κάποιο καπάκι δε πρέπει να έχει; Και μετά η φάσα που έχει η κλειδαριά δε πρέπει να βιδωθεί πάνω στο καπάκι; Το λέω γιατί όπως καταλαβαίνω δε πρέπει να υπάρχει κενο μεταξύ κοιλοδοκού και κλειδαριάς ενω αν βάλλω το κομμάτι που λες θα έχει μετά έναν πόντο γύρω-γύρω.

Επίσης μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ από τα προϊόντα που λές ("cisa astral" , "προσθετη κλειδαρια 2 στροφων της securemme", "gevy διστροφη κυλινδρο με αφαλο"). Ρωτάω βασικά γιατί αυτή η κλειδαριά που έχω δεν είναι ένας κλασσικός κύλινδρος, είναι διπλός, τρίγωνος από μέσα, και κλασσικός απ 'εξω. Δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Επίσης ή άλλη που λες κάτω από το τζάμι δε γίνεται να είναι χωνευτή, πρέπει να είναι κάπως που να εξέχει από τη μέσα πλευρά. Αν έβλεπα φωτογραφίες από τα παραπάνω θα καταλάβαινω ακριβώς για ποιο προϊόν μιλάς.

Ο απ' εξω αφαλός αλλάχθηκε κάποτε που χάθηκαν όλα τα κλειδιά για προστασία (επειδή ρώτησες).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...