Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dBpanos είπε

Καλησπέρα.

Ελαφρώς off-topic μιας και πρόκειται για διόρθωση λειτουργίας κουδουνιού, αν υποθέτω σωστά.

Στην πολυκατοικία μας έγινε αλλαγή πριν κάποιους μηνες η κεντρική πόρτα. Από αλουμινίου με απλή κλειδαριά και ηλετρικό κυπρί, πήγαμε σε θωρακισμένη με ηλεκτρική κλειδαριά cisa. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που κάποιος ένοικος πατάει το κουμπί στιγμιαία από το θυροτηλέφωνο του διαμερίσματος, η εντολή κάτω διαρκεί ορισμένα δευτερόλεπτα. Το αποτέλεσμα είναι ότι αν κάποιος σπρώξει την πόρτα και δεν κλείσει στον χρόνο που είναι ρυθμισμένη από την σούστα, τότε η κλειδαριά δεν ασφαλίζει και η πόρτα μένει ορθάνοιχτη.

Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να ρυθμίσω τη διάρκεια που δίνει εντολή το κουδούνι για απεμπλοκή, προκειμένου αυτό να διαρκεί ελάχιστα και να αποφεύγουμε τέτοια γεγονότα; Τα θυροτηλέφωνά μας και η κουδουνιέρα είναι μάρκας elvox.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνηθως αυτες οι πορτες εχουν proximity sensor δηλαδη εναν σενσορα μαγνητικό που οταν η κλειδαριά ερθει σε επαφη με την κάσα τοτε κλειδώνει. Οσο η πόρτα μενει ανοιχτή δεν θα πρεπει να κλειδωνει. Δηλαδη οταν καποιος αφου μπει και κρατάει την πορτα ανοιχτή γιατι πχ μεταφέρει κατι, η πορτα μετα απο Χ χρονο, κλειδώνει στον αέρα (εκτος κασας) ?

Αν γινεται αυτο προφανως υπαρχει καποιο timer delay κύκλωμα που ειναι εκει που ειναι ο μεταλλάκτης (κεντρικος) του θυροτηλεφώνου και μετα απο τον συγκεκριμενο χρονο δινει εντολη να κλειδωσει η πορτα. Αν ειναι ετσι αυτό ρυθμίζεται.Εφοσον ομως η εγκατασταση εγινε τωρα, καλυτερα ειναι να επικοινωνήσετε με τον εγκαταστατη σας και να μην βαλετε χερι εσεις.

3 ώρες πριν, andrewchron είπε

Καλησπερα, σε πορτα αλουμινιου που βγαινει στο μπαλκονι εχει τοποθετηθει ενας 65ρης cisa κυλινδρος χρηματοκιβωτιου (της πλακας). Το κουφωμα ειναι Europa 8500 και η κλειδαρια cisa τριαινα με τρια σημεια κλειδωματος (αυτη με το δοντακι που μπαινει στο κουφωμα). Για κυλινδρο σε επιπεδο ασφαλειας scudo dck ή και καλυτερο τι θα προτεινατε ? Ο dck θεωρειται ακομη ασφαλης αλλιως με λιγα παραπανω χρηματα τι επιλογες εχουμε? Επισης για τετοια πορτα αλουμινιου ξερετε αν μπαινει defender (φανταζομαι μικρο σε διαμετρο οχι οπως των θωρακισμενων πορτων εισοδου)

Για τον DCK δεν εχει αναφερθει μεχρι στιγμης κανενα τουλαχιστον καταγεγραμμένο κρούσμα, για αυτο και συνεχιζει να προτείνεται μεσα στο φορουμ.Για τα defender θα σου πουν οι ειδικοί που τα γνωρίζουν καλύτερα.

2 ώρες πριν, John899 είπε

Ευχαριστώ mclein και pintourikio για τις απαντήσεις σας.

Η κλειδαρια είναι γραναζωτή οπότε πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με τον abloy. Η τιμή που μου δώσανε είναι 190€ για τον hard με 5 κλειδιά και τοποθέτηση. Θεωρείται ότι είναι καλή τιμή ή υπάρχει κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτά τα λεφτά; 

Αν εχεις κάλο defender (γνώμη μου) ο hard ειναι περιττός. Θα μπορούσες να βάλεις και τον απλό.Επισης οπως εχει αναφερθει μερικά defender ,το ροτορακι τους που έχουν μπροστά, μπορεί να δυσκολεύουν την λειτουργία του abloy protec2

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Petros Electron νομίζω ότι ο @dBpanos λέει άλλο πράγμα.

Ότι η απεμπλοκή διαρκεί πολλή ώρα και όταν κλείσει η πόρτα (λόγω σούστας), η απεμπλοκή ανοίγει την πόρτα για δεύτερη συνεχόμενη φορά (με ένα πάτημα στο κουμπί).

Αν κάνω λάθος @dBpanos, διόρθωσε με. Προσωπικά δεν έχω γνώσεις και δε μπορώ να βοηθήσω, απλά για να διευκρινιστεί στους ειδικούς

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, John899 είπε

Ευχαριστώ mclein και pintourikio για τις απαντήσεις σας.

Η κλειδαρια είναι γραναζωτή οπότε πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με τον abloy. Η τιμή που μου δώσανε είναι 190€ για τον hard με 5 κλειδιά και τοποθέτηση. Θεωρείται ότι είναι καλή τιμή ή υπάρχει κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτά τα λεφτά; 

Ο hard είναι ίσως μια ωραία αχρειαστη υπερβολή. Εγώ θα προτιμούσα να διαθέσω την διαφορά σε κάτι άλλο ☺️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, John899 είπε

Ευχαριστώ mclein και pintourikio για τις απαντήσεις σας.

Η κλειδαρια είναι γραναζωτή οπότε πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με τον abloy. Η τιμή που μου δώσανε είναι 190€ για τον hard με 5 κλειδιά και τοποθέτηση. Θεωρείται ότι είναι καλή τιμή ή υπάρχει κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτά τα λεφτά; 

αν ειναι με φπα, καλα εισαι.

αν εισαι χωρις, ειναι πολλά.

επισης, περιττος ο hardened.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

@Petros Electron νομίζω ότι ο @dBpanos λέει άλλο πράγμα.

Ότι η απεμπλοκή διαρκεί πολλή ώρα και όταν κλείσει η πόρτα (λόγω σούστας), η απεμπλοκή ανοίγει την πόρτα για δεύτερη συνεχόμενη φορά (με ένα πάτημα στο κουμπί).

Αν κάνω λάθος @dBpanos, διόρθωσε με. Προσωπικά δεν έχω γνώσεις και δε μπορώ να βοηθήσω, απλά για να διευκρινιστεί στους ειδικούς

Σωστά τα λες @thodoris1985, επειδή ο χρόνος απεμπλοκής είναι μεγάλος (περίπου 5") είναι φορές που αν κάποιος σπρώξει την πόρτα (αντί να την αφήσει να κλείσει μόνη της με τη σούστα) τότε αυτή συνεχίζει και μένει ανοιχτή, αφού η γλώσσα-πίρος της κλειδαριάς δεν ασφαλίζει μιας και συνεχίζει να δέχεται ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Σωστά τα λες @thodoris1985, επειδή ο χρόνος απεμπλοκής είναι μεγάλος (περίπου 5") είναι φορές που αν κάποιος σπρώξει την πόρτα (αντί να την αφήσει να κλείσει μόνη της με τη σούστα) τότε αυτή συνεχίζει και μένει ανοιχτή, αφού η γλώσσα-πίρος της κλειδαριάς δεν ασφαλίζει μιας και συνεχίζει να δέχεται ρεύμα.

μεσα στην κουδουνιερα ειναι το programmer.

επισης, αν συνεχισει η φαση των 5~7 δευτερολεπτων η κλειδαρια θα καει συντομοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Σωστά τα λες @thodoris1985, επειδή ο χρόνος απεμπλοκής είναι μεγάλος (περίπου 5") είναι φορές που αν κάποιος σπρώξει την πόρτα (αντί να την αφήσει να κλείσει μόνη της με τη σούστα) τότε αυτή συνεχίζει και μένει ανοιχτή, αφού η γλώσσα-πίρος της κλειδαριάς δεν ασφαλίζει μιας και συνεχίζει να δέχεται ρεύμα.

Συνήθως πανω στον μεταλλάκτη (εκει ειναι και ο Μ/Τ τροφοδοσίας)  του θυροτηλεφώνου υπάρχει ρυθμιστικό με τα ποσα δευτερόλεπτα θα δινει η έξοδος του ρελε για το κυπρί, η οτι αλλο συνδέεται πανω στο ρελε αυτο. Σε αλλα ειναι με ποτενσιόμετρο, σε άλλα ειναι με dipswitch που δίνει προκαθορισμένες θέσεις πχ 1'',5'',10'' κλπ. Άπλα το αναφέρω για θυροτηλεόραση πολυκατοικίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mclein² είπε

μεσα στην κουδουνιερα ειναι το programmer.

επισης, αν συνεχισει η φαση των 5~7 δευτερολεπτων η κλειδαρια θα καει συντομοτερα.

 

19 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Συνήθως πανω στον μεταλλάκτη (εκει ειναι και ο Μ/Τ τροφοδοσίας)  του θυροτηλεφώνου υπάρχει ρυθμιστικό με τα ποσα δευτερόλεπτα θα δινει η έξοδος του ρελε για το κυπρί, η οτι αλλο συνδέεται πανω στο ρελε αυτο. Σε αλλα ειναι με ποτενσιόμετρο, σε άλλα ειναι με dipswitch που δίνει προκαθορισμένες θέσεις πχ 1'',5'',10'' κλπ. Άπλα το αναφέρω για θυροτηλεόραση πολυκατοικίας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εικάζω ότι αναφέρεστε στο παρακάτω, από το οποίο αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να ρυθμιστεί η θύρα P1, σωστά; Αν ναι, πώς ρυθμίζεται; 🥴

 

 

IMG_0122.jpg

Επεξ/σία από dBpanos
Επισύναψη φωτογραφίας και αφαίρεση URL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dBpanos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εικάζω ότι αναφέρεστε σε αυτό εδώ, από το οποίο αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να ρυθμιστεί η θύρα P1, σωστά; Αν ναι, πώς ρυθμίζεται; 🥴

Δεν μου ανοιγει η  εικόνα στο link για να την δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dBpanos είπε

Την επισυνάπτω εδώ

IMG_0122.jpg

Πρέπει να εχει ποτενσιόμετρο μέσα, φώτισε με ένα φακο και λογικά θα το δεις. Με πολυ λεπτο κατσαβιδακι και προσεχτικά το γυρίζεις αριστερόστροφα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Πρέπει να εχει ποτενσιόμετρο μέσα, φώτισε με ένα φακο και λογικά θα το δεις. Με πολυ λεπτο κατσαβιδακι και προσεχτικά το γυρίζεις αριστερόστροφα.

Γύρισα και το P1 και το P3 τελικά, για να πετύχω στιγμαία εντολή. Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Είναι το πρώτο μου μήνυμα αυτό κι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακόμη να χειρίζομαι καλά το φόρουμ.

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, σε καμία περίπτωση όλες, και θα ήθελα τα φώτα σας.

Πρόκειται να αγοράσω θωρακισμένη πόρτα. Έχω επισκεφθεί, πριν την καραντίνα, Σιάμο, Europorta και κάποιους λιγότερο γνωστούς εμπόρους.

Έγερνα προς τον Σιάμο. Είδα μια πόρτα στα 1300 με μία κλειδαριά και 1700 με 2 κλειδαριές, όπου η δεύτερη ή θα μπλόκαρε την πάνω ή θα κλείδωνε μηχανικά με το κλείσιμο.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι, διάβασα εδώ ότι δεν βάζει και τόσο καλούς αφαλούς κι ότι το defender του αναβαθμίζετε πολύ δύσκολα.

Διάβασα και για την Stilldoor, την οποία σκέφτομαι να επισκεφθώ.

Όπως φαίνεται, μπορώ να διαθέσω και τα 1700€, αρκεί να αξίζει.

Τι προτείνετε να κάνω;

Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

 

* επειδή δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω το θέμα και να γράψω, αν δεν σας είναι κόπος θα μπορούσατε να μου στείλετε και πμ.

Επεξ/σία από Nikos-81
Παιδιά, επειδή δεν μπορώ να επεξεργαστώ το κύριο μήνυμα, παρακαλώ κάποιος από τους διαχειριστές να το διαγράψει για να μην υπάρχουν οι επωνυμίες. Ευχαριστώ πολύ!!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Είναι το πρώτο μου μήνυμα αυτό κι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακόμη να χειρίζομαι καλά το φόρουμ.

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, σε καμία περίπτωση όλες, και θα ήθελα τα φώτα σας.

Πρόκειται να αγοράσω θωρακισμένη πόρτα. 

Είδα μια πόρτα στα 1300 με μία κλειδαριά και 1700 με 2 κλειδαριές, όπου η δεύτερη ή θα μπλόκαρε την πάνω ή θα κλείδωνε μηχανικά με το κλείσιμο.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι, διάβασα εδώ ότι δεν βάζει και τόσο καλούς αφαλούς κι ότι το defender του αναβαθμίζετε πολύ δύσκολα.

Διάβασα και για την Stilldoor, την οποία σκέφτομαι να επισκεφθώ.

Όπως φαίνεται, μπορώ να διαθέσω και τα 1700€, αρκεί να αξίζει.

Τι προτείνετε να κάνω;

Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

* επειδή δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω το θέμα και να γράψω, αν δεν σας είναι κόπος θα μπορούσατε να μου στείλετε και πμ.

Καλησπέρα.

Προσοχή λίγο με τις αναφορές όπως είπε και ο pintourikio.

Επί του θέματος..και οι δύο εταιρείες που έχεις ήδη επισκεφτεί, έχουν τάση να δίνουν έμφαση στην θωράκιση της πόρτας. Ειδικά ο πρώτος, ο οποίος όμως, όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι ευέλικτος με την επιλογή κυλίνδρου. Και πράγματι, το defender του αναβαθμίζεται δύσκολα. Ενώ ο δεύτερος που ανέφερες, είναι αρκετά πιο ευέλικτος. 

Παρόλα αυτά, αν έχεις τη διάθεση και την υπομονή, προτείνω να το πιέσεις με ωραίο τρόπο το θέμα και να ζητήσεις από τον πρώτο να σου βάλει κύλινδρο Mottura C48. Μήπως και..

Όσον αφορά τα μοντέλα θωράκισης, τα Extra 1 και Group S5 για τα οποία πήρες προσφορά, είναι και τα δύο πολύ καλά και πολύ ενισχυμένα. Το Group S5 ξεχωρίζει λόγω της Abloy μηχανικής κλειδαριάς αυτόματου κλειδώματος (πέραν της ενισχυμένης θωράκισης). Το μοντέλο Tank της άλλη εταιρείας είναι κι αυτό αρκετά ενισχυμένο και φυσικά εκεί πρέπει να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία να ζητήσεις πολύ καλή κλειδαριά μιας και σκοπεύεις να δώσεις αρκετά λεφτά.

Οφείλω βέβαια να σε ενημερώσω, ότι και με 1000€ περίπου, μπορείς να πάρεις πόρτα με αρκετά καλή θωράκιση και δυνατή κλειδαριά. Και από τους δύο που ανέφερες. Αυτό αν το δούμε αντικειμενικά. Αν από κει και πέρα θες να το πας ένα βήμα παραπέρα επειδή σου άρεσε όπως είπες το πόσο ενισχυμένα είναι τα μοντέλα θωράκισης που είδες, τότε μαζί σου. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...