Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο μενα.

 

εφτασε η ωρα της αντικαταστασης ενος κυλινδρου Cisa Rs3s. Ο λογος ειναι οτι πολλες φορες στην οικογενεια κανουμε λαθος και τον βαζουμε σε αλλη κλειδαρια με defender, και μαγκωνει το γλωσσακι που εχει. Οποτε αναγκαζομαστε να φωναξουμε κλειδαρα για να το βγαλει, το οποιο συνεπαγεται ταλαιπωρια και χρηματικο κοστος.  Το ειχαμε αναβαλλει στο παρελθον αλλα πλεον εφτασε η στιγμη της αντικαταστασης γιατι πλεον εχουμε ξεπερασει τις 6 7 φορες που εχει συμβει αυτο...:unsure::-(

Επισυναπτω φωτογραφιες. Ο αλλος κυλινδρος ειναι ο Cisa AP3s. Αν εχω καταλαβει καλα, αν εχω κλειδαρια με 2 κυλινδρους, μπορω να αισθανομαι ασφαλης και με 2 μετριους κυλινδρους, σωστα? Εχει νοημα να παω σε μια απο τις top επιλογες? Δεν εχω θεμα αν χρειαστει να δωσω παραπανω χρηματα απο οσο κοστιζει αυτος που θα βγαλω, αρκει να αξιζει...

Επειδη η προσφορα που βρηκα οταν αγορασα την πορτα δεν γραφει τι κλειδαρια εχω, μπορει καποιος να καταλαβει τι μαρκα ειναι και αν χρειαζεται αλλαγη. Επειδη φανταζομαι τα defenders ειναι της σειρας, οι 2 κυλινδροι με καλυπτουν ή να τα αλλαξω και αυτα?

Τι αλλες λυσεις προτεινετε σε οποιον θετει σε πρωτη πρωτεραιοτητα την ασφαλεια και σε δευτερη το κοστος. Εκτος απο τον κυλινδρο και το defender, τι αλλο μπορει να αναβαθμισει το επιπεδο ασφαλειας σε μια θωρακισμενη πορτα. Γιατι νομιζω οτι στατιστικα ελαχιστες ειναι οι περιπτωσεις που δρουν οι κλεφτες σε αλλο σημειο εκτος του κυλινδρου οταν εισβαλλουν απο την κεντρικη εισοδο ενος διαμερισματος?

 

Τελος, ειναι ευκολη τελικα η αντικασταστη diy του κυλινδρου? Αλλοι λενε ναι και αλλοι οχι. Πιανουν τα χερια μου για τα βασικα και εχω αλλαξει κυλινδρους σε απλες πορτες αλλα δεν εχω αγγιξει πορτα ασφαλειας. Αλλα φανταζομαι η λογικη ειναι ιδια.

 

 

IMG_20201102_222514.jpg

IMG_20201102_222522.jpg

IMG_20201102_222549.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, gasgounis είπε

...κανουμε λαθος και τον βαζουμε σε αλλη κλειδαρια με defender...

Σε άλλη = έχει τύχει να το βάλετε και σε άλλες πόρτες ή απλά μπερδεύεστε και βάζετε το κλειδί του RS3S στην κάτω κλειδαριά (AP3S) και μαγκώνει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cisa είναι και η εξώπορτα της πολυκατοικίας. Έχουμε βάλει το κλειδί του Rs3s και στην εξώπορτα της πολυκατοικίας και στη δεύτερη κλειδαριά του διαμερίσματος. Όσες φορές το έχουμε βάλει σε λάθος κλειδαριά σε μια από τις πόρτες που ανέφερα, πάντα μαγκωνει και δεν βγαίνει με τίποτα παρά μόνο με την βοήθεια επαγγελματία..

Το είχα αναφέρει και παλιότερα και μου είχατε πει ότι ο λόγος που μαγκωνει είναι το γλωσσακι.Είχα ζητήσει και τότε βοήθεια στο φόρουμ αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Αυτό το μαγκωμα είναι ο μοναδικός λόγος που πάω για αλλαγή. 

Αλλά θα ήθελα βοήθεια και στις άλλες απορίες μου.

 

Επεξ/σία από gasgounis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gasgounis είπε

καλησπερα και απο μενα.

εφτασε η ωρα της αντικαταστασης ενος κυλινδρου Cisa Rs3s. Ο λογος ειναι οτι πολλες φορες στην οικογενεια κανουμε λαθος και τον βαζουμε σε αλλη κλειδαρια με defender, και μαγκωνει το γλωσσακι που εχει. Οποτε αναγκαζομαστε να φωναξουμε κλειδαρα για να το βγαλει, το οποιο συνεπαγεται ταλαιπωρια και χρηματικο κοστος.  Το ειχαμε αναβαλλει στο παρελθον αλλα πλεον εφτασε η στιγμη της αντικαταστασης γιατι πλεον εχουμε ξεπερασει τις 6 7 φορες που εχει συμβει αυτο...:unsure::-(

Επισυναπτω φωτογραφιες. Ο αλλος κυλινδρος ειναι ο Cisa AP3s. Αν εχω καταλαβει καλα, αν εχω κλειδαρια με 2 κυλινδρους, μπορω να αισθανομαι ασφαλης και με 2 μετριους κυλινδρους, σωστα? Εχει νοημα να παω σε μια απο τις top επιλογες? Δεν εχω θεμα αν χρειαστει να δωσω παραπανω χρηματα απο οσο κοστιζει αυτος που θα βγαλω, αρκει να αξιζει...

Επειδη η προσφορα που βρηκα οταν αγορασα την πορτα δεν γραφει τι κλειδαρια εχω, μπορει καποιος να καταλαβει τι μαρκα ειναι και αν χρειαζεται αλλαγη. Επειδη φανταζομαι τα defenders ειναι της σειρας, οι 2 κυλινδροι με καλυπτουν ή να τα αλλαξω και αυτα?

Τι αλλες λυσεις προτεινετε σε οποιον θετει σε πρωτη πρωτεραιοτητα την ασφαλεια και σε δευτερη το κοστος. Εκτος απο τον κυλινδρο και το defender, τι αλλο μπορει να αναβαθμισει το επιπεδο ασφαλειας σε μια θωρακισμενη πορτα. Γιατι νομιζω οτι στατιστικα ελαχιστες ειναι οι περιπτωσεις που δρουν οι κλεφτες σε αλλο σημειο εκτος του κυλινδρου οταν εισβαλλουν απο την κεντρικη εισοδο ενος διαμερισματος?

Τελος, ειναι ευκολη τελικα η αντικασταστη diy του κυλινδρου? Αλλοι λενε ναι και αλλοι οχι. Πιανουν τα χερια μου για τα βασικα και εχω αλλαξει κυλινδρους σε απλες πορτες αλλα δεν εχω αγγιξει πορτα ασφαλειας. Αλλα φανταζομαι η λογικη ειναι ιδια.

IMG_20201102_222514.jpg

IMG_20201102_222522.jpg

IMG_20201102_222549.jpg

DCK απο 90€ (ενναλακτικη Dom iX Twido)

Mauer Nw5 απο 145€ (ενναλακτικη Mul-T-Lock Mt5 ή Kaba experT)

Evva 4ks απο 165€ (εναλλακτική Mottura C48)

Evva MCS απο 235€ (εναλλακτικη απο 300€, Stealth) // η τιμη του MCS θα γινει 450€ συντομα

**στην εξισωση θα μπορουσε να μπει και ο abloy protec² αλλα αφου ειχες προβλημα με τον rs3s μενει εκτος**

***ολες οι επιλογες διαθετουν 5 κλειδια***

****ειμαι σιγουρος οτι καποιος επαγγελματιας θα τοποθετησει δωρεαν, οποτε απλα ψαξε λιγο παραπανω****

*****μην αλλαξεις τιποτα αλλο περαν του κυλινδρου*****

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mclein² είπε

DCK απο 90€ (ενναλακτικη Dom iX Twido)

Mauer Nw5 απο 145€ (ενναλακτικη Mul-T-Lock Mt5 ή Kaba experT)

Evva 4ks απο 165€ (εναλλακτική Mottura C48)

Evva MCS απο 235€ (εναλλακτικη απο 300€, Stealth) // η τιμη του MCS θα γινει 450€ συντομα

**στην εξισωση θα μπορουσε να μπει και ο abloy protec² αλλα αφου ειχες προβλημα με τον rs3s μενει εκτος**

***ολες οι επιλογες διαθετουν 5 κλειδια***

****ειμαι σιγουρος οτι καποιος επαγγελματιας θα τοποθετησει δωρεαν, οποτε απλα ψαξε λιγο παραπανω****

*****μην αλλαξεις τιποτα αλλο περαν του κυλινδρου*****

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να αιτιολογήσεις γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι άλλο;

Τι πλεονεκτήματα έχει τελικά η κλειδαριά με δύο κυλίνδρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gasgounis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να αιτιολογήσεις γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι άλλο;

Τι πλεονεκτήματα έχει τελικά η κλειδαριά με δύο κυλίνδρους;

αν λεγαμε οτι εχεις 2 κυλινδρους (Α & Α) και θελεις χρονο Β για να παραβιασεις τον ενα, ποσο χρονο θελεις για να παραβιασεις και τους δυο ;

τωρα λοιπον εσυ εχεις 2 κυλινδρους (Α & Β) και θελεις χρονο Γ για να παραβιασεις τον Α & χρονο Δ για να παραβιασεις τον Β...

καταλαβαινεις ποσο χρονο θελεις και για τους δυο....

φυσικα θα μπορουσε ο χρονος να μεγαλωσει κατα 5' ~ 10' εαν ηταν monolito bd200 τα defender σου αλλα προσωπικα δεν εχω δει τοσο μεγαλη διαρρηξη.

ειναι προτιμοτερο να πανε διπλα ή να ξηλωσουν την πορτα ή να μπουν απο παραθυρα μεσω του γειτονα κλπ κλπ κλπ

η εμπειρια μου λεει οτι ενας καλος κυλινδρος κ ενα νορμαλ ντιφεντερ ειναι ακομη υπερ-αρκετα. 

εαν η κλειδαρια σου δεν ειναι γραναζωτη, τοτε ενας ακομη λογος να μην μπουν καλυτερα defender.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι για την αμεση, οπως παντα και σε ολους εμας, απαντηση.

 

Οποτε προχωραω με νεο κυλινδρο. Θα παω σε μαγαζι στην περιοχη μου και θα παρω ενα απο οτι εχουν αναφερει στο φορουμ οι επαγγελματιες φιλοι μας, να δω τι θα πουνε και στο μαγαζι. Για evva με βλεπω παντως...

Το συμπερασμα που εβγαλα και μια συμβουλη προς τους συμφορουμιτες ειναι οτι αξιζε το κοπο που εβαλα κλειδαρια με 2 κυλινδρους.

Το μονο θεμα οτι θελεις ελαχιστα παραπανο χρονο για να κλειδωσεις και τον δευτερο κυλινδρο και οτι κουβαλας ενα κλειδι ακομα αλλα ανεβαινει αρκετα το επιπεδο ασφαλειας, αρκει να κλειδωνεις και τους 2 κυλινδρους οταν εισαι εκτος σπιτιου.

Ενδεχομενως να προκαλει ενα "ανεπιθυμητο καλεσμενο" λιγο παραπανω απο οτι μια συνηθισμενη πορτα ασφαλειας αλλα η σιγουρια ειναι αισθητα μεγαλυτερη, οποτε η ζυγαρια κλινει προς την διπλη κλειδαρια.

 

 

Υ.Γ. αν ειναι λαθος το συμπερασμα μου, παρακαλω διορθωστε με...???

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mclein² said:

Evva MCS απο 235€ (εναλλακτικη απο 300€, Stealth) // η τιμη του MCS θα γινει 450€ συντομα

Θα αλλάξει κάτι άλλο πέρα από την τιμή; Γιατί είναι τεράστια η διαφορά που αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ο σύρτης νύχτας (σωστά το λέω?) έχει αρχίζει και τρίζει και δυσκολεύομαι/αντιστέκεται στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου για να βελτιωθεί η κατάσταση? 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Θα αλλάξει κάτι άλλο πέρα από την τιμή; Γιατί είναι τεράστια η διαφορά που αναφέρεις

η τιμη ήταν, ειναι και θα ειναι : 430 ~ 450€ για 5κλειδο κυλινδρο.

καποιοι πηραν 230 ~ 240 δωρο απο το εργοστασιο και λιγοι ακομη θα παρουν απο αττικη & θεσσαλονικη απ'οτι μαθαινω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Καλησπέρα,

ο σύρτης νύχτας (σωστά το λέω?) έχει αρχίζει και τρίζει και δυσκολεύομαι/αντιστέκεται στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου για να βελτιωθεί η κατάσταση? 

Ευχαριστώ

ισως εχει χαμηλωσει ελαφρως η πορτα // ισως απλα να εχει πιασει χνουδια.

στο πρωτο σηκωνεις απο τους μεντεσεδες // στο δευτερο ριχνεις καποιο καθαριστικο στον πυρο & τον δουλευεις ωστε να παει παντου

16 ώρες πριν, gasgounis είπε

Ευχαριστω και παλι για την αμεση, οπως παντα και σε ολους εμας, απαντηση.

Οποτε προχωραω με νεο κυλινδρο. Θα παω σε μαγαζι στην περιοχη μου και θα παρω ενα απο οτι εχουν αναφερει στο φορουμ οι επαγγελματιες φιλοι μας, να δω τι θα πουνε και στο μαγαζι. Για evva με βλεπω παντως...

Το συμπερασμα που εβγαλα και μια συμβουλη προς τους συμφορουμιτες ειναι οτι αξιζε το κοπο που εβαλα κλειδαρια με 2 κυλινδρους.

Το μονο θεμα οτι θελεις ελαχιστα παραπανο χρονο για να κλειδωσεις και τον δευτερο κυλινδρο και οτι κουβαλας ενα κλειδι ακομα αλλα ανεβαινει αρκετα το επιπεδο ασφαλειας, αρκει να κλειδωνεις και τους 2 κυλινδρους οταν εισαι εκτος σπιτιου.

Ενδεχομενως να προκαλει ενα "ανεπιθυμητο καλεσμενο" λιγο παραπανω απο οτι μια συνηθισμενη πορτα ασφαλειας αλλα η σιγουρια ειναι αισθητα μεγαλυτερη, οποτε η ζυγαρια κλινει προς την διπλη κλειδαρια.

Υ.Γ. αν ειναι λαθος το συμπερασμα μου, παρακαλω διορθωστε με...???

δεν προκαλει καποιος με διπλη κλειδαρια αυτο ειναι σιγουρα δεδομενο

αλλιως ουτε Σιαμος, ουτε Balomenos ουτε κανεις δε θα πουλαγε τις "καλες" πορτες με διπλο σεναριο.

επισης, μπορεις να εχεις 2 ομοιους κυλινδρους δηλαδη ν'ανοιγουν με το ιδιο κλειδι για να μην ταλαιπωρεισαι.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Επειδή μου είναι λίγο αδύνατο να διαβάσω 337 σελίδες σχόλια και επειδή έχω πλήρη άγνοια επι του θέματος, θα ήθελα να σας πώ τι ζητάω και κάποιος γνώστης αν μπορεί να με συμβουλέψει. Ζητάω πόρτα ασφαλείας θωρακισμένη, εξώπορτα πολυκατοικίας που να πληρεί τα παρακάτω κριτήρια.

1) Να είναι απαραβίαστη. Εννοώ πως για να την ανοίξει κάποιος να πρέπει να την κόψει με τροχό, να την ανατινάξει με napalm, να την ρίξει με τανκς, να ρίξει όλο τον τοίχο κλπ.

2) Να έχει κλειδαρία μία η παραπάνω (Δεν έχω ιδέα επι του θέματος) της οποίας το κλειδί να μην αντιγράφεται. Εννοώ πως αν πάρεις ένα κλειδί και πας στον δικό σου λαμόγιο κλειδαρά και του πείς, με ένα 100ρικο αντέγραψε το, ακομα και να θέλει να μην μπορεί να το αντιγράψει χωρίς το πρωτότυπο, τον σειριακό αριθμό κλπ.

3) Η κλειδαριά να μην παραβιάζεται. Αν φέρεις κλειδαρά να σου την ξεκλειδώσει, να σου πεί πως θέλει όλη γκρέμισμα και πως η κλειδαριά της είναι απαραβίαστη

4) Το κόστος δεν με απασχολεί

Επεξ/σία από aggeliki :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aggeliki :) είπε

Καλησπέρα σας. Επειδή μου είναι λίγο αδύνατο να διαβάσω 337 σελίδες σχόλια και επειδή έχω πλήρη άγνοια επι του θέματος, θα ήθελα να σας πώ τι ζητάω και κάποιος γνώστης αν μπορεί να με συμβουλέψει. Ζητάω πόρτα ασφαλείας θωρακισμένη, εξώπορτα πολυκατοικίας που να πληρεί τα παρακάτω κριτήρια.

1) Να είναι απαραβίαστη. Εννοώ πως για να την ανοίξει κάποιος να πρέπει να την κόψει με τροχό, να την ανατινάξει με napalm, να την ρίξει με τανκς, να ρίξει όλο τον τοίχο κλπ.

2) Να έχει κλειδαρία μία η παραπάνω (Δεν έχω ιδέα επι του θέματος) της οποίας το κλειδί να μην αντιγράφεται. Εννοώ πως αν πάρεις ένα κλειδί και πας στον δικό σου λαμόγιο κλειδαρά και του πείς, με ένα 100ρικο αντέγραψε το, ακομα και να θέλει να μην μπορεί να το αντιγράψει χωρίς το πρωτότυπο, τον σειριακό αριθμό κλπ.

3) Η κλειδαριά να μην παραβιάζεται. Αν φέρεις κλειδαρά να σου την ξεκλειδώσει, να σου πεί πως θέλει όλη γκρέμισμα και πως η κλειδαριά της είναι απαραβίαστη

4) Το κόστος δεν με απασχολεί

Καλησπέρα. 

Υπερβολικές λύσεις υπάρχουν, το θέμα είναι αξίζουν όταν μιλάμε για κεντρική είσοδο πολυκατοικίας, όπου μπορείς να την προσπεράσεις πχ περιμένοντας να βγει κάποιος ή χτυπώντας κάποιο κουδούνι προσποιούμενος κάποιον τεχνικό; Γιατί συνήθως μία πόρτα ασφαλείας νορμάλ θωράκισης, μαζί με μία καλή κλειδαριά και μαζί με αυτόματο κλείδωμα, αρκούν για μία κεντρική είσοδο. 

Αν παρόλα αυτά δεν σε ενδιαφέρουν οι περιπτώσεις αυτές και θες γενικά κάτι πολύ καλό, μπορώ να αναφέρω ενδεικτικά κάποια προϊόντα (μοντέλα θωράκισης και κλειδαριές) που έχω στο νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, aggeliki :) είπε

Πρότεινε μου και αν μπορείς εξήγησε μου τι να προσέξω πιό πολύ.

Μοντέλα θωράκισης:

  • Πολύ ενισχυμένα: Μοντέλο θωράκισης Extra 1 ή μοντέλο θωράκισης Super 1 Champion ή μοντέλο θωράκισης Guard
  • Ενισχυμένα: Μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος  ή μοντέλο θωράκισης Armor

Σταθερά τμήματα περιμετρικά της πόρτας: συνήθως, στις κεντρικές εισόδους, περιμετρικά έχουμε σταθερά τμήματα. Αυτά μπορούν να είναι είναι εξ' ολοκλήρου μεταλλικά ή μπορεί να είναι συνδυασμός μεταλλικού σκελετού και γυαλιού, όπου το γυαλί μπορεί να είναι από απλό, τρίπλεξ μέχρι και αλεξίσφαιρο ή και με κάγκελα στο εσωτερικό. Τις επιλογές αυτές τις συζητάς με το κατάστημα της επιλογής σου.

Κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος: ηλεκτρομηχανική της Abloy ή ηλεκτρομηχανική Mottura X Nova (η Abloy κλειδώνει μόνο σε ένα σημείο αλλά είναι πολύ βολική, πρακτική και αξιόπιστη, ενώ η Mottura κλειδώνει όλα τα κινητά έμβολα(πείρους) της πόρτας, όμως η πιθανότητα να εμφανίσει κάποιο θεματάκι είναι μεγαλύτερη σε σχέση με την ηλεκτρομηχανική της Abloy. Η Mottura επίσης προσφέρει και διαφορετικούς τρόπους ξεκλειδώματος όταν πάμε να μπούμε (πληκτρολόγιο, καρταναγνώστη, κ.α.)).

Κύλινδρος: Αφού σε ενδιαφέρει να μην είναι εύκολα αντιγράψιμα τα κλειδιά, τότε πάς σε κύλινδρο με ελεγχόμενη αναπαραγωγή κλειδιών. Εκεί έχουμε δύο επιλογές. Κυλίνδρους με ελεγχόμενη αναπαραγωγή όπου για κάθε αντίγραφο απαιτείται μόνο η επίδειξη της κάρτας ιδιοκτησίας (με την οποία έρχεται ο κύλινδρος) και κύλινδρος όπου πάλι απαιτείται η επίδειξη της κάρτας ιδιοκτησίας αλλά σε αυτή την περίπτωση τα αντίγραφα των κλειδιών αναπαράγονται μόνο κατά παραγγελία από το εργοστάσιο της εκάστοτε εταιρείας στο εξωτερικό (αυτό βέβαια σημαίνει και πολύ ακριβά αντίγραφα κλειδιών (50+ Ευρώ/κλειδί). Οι προτάσεις κυλίνδρων είναι αρκετές έως πολλές. Το τι θα προτείνουμε εξαρτάται και από τον πορτά που θα επιλέξεις μιας και πολλοί δεν είναι και πολύ ευέλικτοι με την επιλογή του κυλίνδρου. 
 

Σημείωση: δεν επιτρέπεται να αναφερθούμε σε ονόματα εταιρειών με πόρτες ασφαλείας στο νήμα. Μπορείς να ρωτήσεις απορίες για μοντέλα θωράκισης και προϊόντα ή χαρακτηριστικά (πχ λεπτομέρειες ή όνομα ενός μοντέλου θωράκισης που είδες κάπου).

 

Αυτά συνοπτικά γιατί είμαι λίγο βιαστικός. Ότι απορίες έχεις, ελέυθερα.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι το σημαντικότερο είναι να δώσεις έμφαση στο αυτόματο κλείδωμα της πόρτας αλλά και στην επιλογή του κυλίνδρου.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...