Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, paylidis είπε

4000€ δε παιζει να εχει ουτε η πορτα της ΤΤΕ... εδω παιζει χοντρο δάγκωμα... 1400-1800 περιπου παει αυτο που ζητανε (αυτοματο κλειδωμα). 

Απο εκει κ περα κ εγω ειμαι υπερ του ηλεκτροπυρου (εφόσον μιλάμε για πορτα ασφαλειας και οχι καμια ξυλινη του 80)

εαν εχει φατσα 4 μετρα, εαν πρεπει να μπουν σταθερα δεξια - αριστερα + φεγγιτη + τζαμια + κανενα καγκελο + πορτα + αυτοματη κλειδαρια μια χαρα τα φτανει τα 4Κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

έχω μια πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά secura και κύλινδρο secura diamond k3

Να αλλάξω και τα κλειδαριά και κύλινδρο;

ή να κρατήσω την κλειδαριά και να πάω για κάτι καλύτερο σε κύλινδρο;

Μου προτάθηκε να μην προχωρήσω σε αλλαγή της κλειδαριάς αλλά την τοποθέτηση κάποιου iseo (δε διευκρίνισε ποιον) με κλειδιά και κάρτα αντιγραφής στα 100 τοποθετημένο.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα καλό κύλινδρο πρωτίστως, αλλά εάν είναι δώρον άδωρον με αυτή την κλειδαριά...

Ενδεχομένως να μπορούσα να πάω και μέχρι τα 150 - 200 ευρώ αν υπάρχει ουσιώδης διαφορά...

 

Επεξ/σία από LeoM
Αφαίρεση direct links
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

εαν εχει φατσα 4 μετρα, εαν πρεπει να μπουν σταθερα δεξια - αριστερα + φεγγιτη + τζαμια + κανενα καγκελο + πορτα + αυτοματη κλειδαρια μια χαρα τα φτανει τα 4Κ

Αν έχει φάτσα 4 μέτρα μάλλον μενουν Κολωνάκι όποτε δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση 🤣

σε μια πολυκατοικία παντως που ενοικιάζουμε ένα διαμέρισμα πρόπερσι δώσαμε για πόρτα ασφαλείας με ένα σταθερό τζαμί αλεξίσφαιρο (μη με ρωτησεις γιατί, οι ένοικοι το αποφάσισαν) κ αυτόματη κλειδαριά συν 36(!) κλειδιά που υποτίθεται δεν αντιγράφονταν* παρά μόνο στο εργοστάσιο σύνολο 1800 με τη τοποθέτηση (150 ανά διαμέρισμα). Εγώ που την είδα τις προάλλες από κοντά δε μου φάνηκε ότι άξιζε τόσο…….

 

*το έχασε όμως ένας και μπήκαν στο σπίτι του όποτε πήραν άλλη προχθες

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 8:13 ΠΜ, mclein² είπε

αφου τα εχεις ηδη γραψει πριν μερικα ποστ οτι ολα ειναι Cisa.

γιατι ανησυχεις τοσο ; 

 

Cisa είναι ο αφαλός και ISEO κλειδαριά. Κατά τα άλλα, η κατασκευή είναι πολύ καλή και έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ κλειδαριά & αφαλός έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Ως προς την αισθητική είναι πάρα πολύ καλή με inox προφίλ και αλουμινένια πρεβάζια κλπ. Η τοποθέτηση επίσης ήταν σωστή και μου έδωσαν γραπτές οδηγίες συντήρησης και φυσικά την σύσταση να μην την σκαλίσω καθόλου. 

Νατη και τελειωμένη 

 

1637007349553-1.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LeoM είπε

Καλησπέρα,

έχω μια πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά αυτή:

https://kleidaras-thessaloniki.gr/e-shop/kleidaries/kleidaries-thorakismenis-portas/secura-me-kleidoma-pomolou/

και κύλινδρο αυτόν:

https://kleidaras-thessaloniki.gr/e-shop/kylindroi/kylindroi-asfaleias/diamond-k3/

Να αλλάξω και τα κλειδαριά και κύλινδρο; ή

να κρατήσω την κλειδαριά και να πάω για κάτι καλύτερο σε κύλινδρο;

Μου προτάθηκε να μην προχωρήσω σε αλλαγή της κλειδαριάς αλλά την τοποθέτηση κάποιου iseo (δε διευκρίνισε ποιον) με κλειδιά και κάρτα αντιγραφής στα 100 τοποθετημένο.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα καλό κύλινδρο πρωτίστως, αλλά εάν είναι δώρον άδωρον με αυτή την κλειδαριά...

Ενδεχομένως να μπορούσα να πάω και μέχρι τα 150 - 200 ευρώ αν υπάρχει ουσιώδηες διαφορά...

 

κλειδαρια πρωτα = για να μην κλειδωθεις και για να μην εχεις πληρωσει αδικα τον κυλινδρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας για το πατρικό. Επειδή έγινε απόπειρα και ήρθαν face 2 face με τον επίδοξο ληστή, μπήκα στο τρυπάκι να κοιτάξω και την πόρτα.

Έχουν μια αλουμινίου με αφαλό CISA Asix (το κλειδί μοιάζει με αυτόν, αλλά δεν είναι break secure κτλ). Σκεφτόμουν να αλλάξω αφαλό γιατί έχουν χάσει μερικά κλειδιά κτλ και σε ερώτηση που έκανα σε επαγγελματία μου είπε να παίξω μέχρι 40 ευρώ με break secure γιατί του αλουμινίου ανοίγουν με λοστό και δεν έχει νόημα. Από πίσω για όταν είναι μέσα υπάρχει σύρτης.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Μέτρησα κύλινδρο και είναι 25 (μέσα) 30 (έξω) και υπάρχει αέρας.

Βάζω και μια σχετική φώτο.

 

πόρτα.jpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 40 ευρω δε κανεις σχεδον τίποτα...

για εμενα ριξε ενα κατοστάρικο και βάλε κατι καλύτερο και ισως ενα defender εξω για να δυσκολεψεις την κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας για το πατρικό. Επειδή έγινε απόπειρα και ήρθαν face 2 face με τον επίδοξο ληστή, μπήκα στο τρυπάκι να κοιτάξω και την πόρτα.

Έχουν μια αλουμινίου με αφαλό CISA Asix (το κλειδί μοιάζει με αυτόν, αλλά δεν είναι break secure κτλ). Σκεφτόμουν να αλλάξω αφαλό γιατί έχουν χάσει μερικά κλειδιά κτλ και σε ερώτηση που έκανα σε επαγγελματία μου είπε να παίξω μέχρι 40 ευρώ με break secure γιατί του αλουμινίου ανοίγουν με λοστό και δεν έχει νόημα. Από πίσω για όταν είναι μέσα υπάρχει σύρτης.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Μέτρησα κύλινδρο και είναι 25 (μέσα) 30 (έξω) και υπάρχει αέρας.

Βάζω και μια σχετική φώτο.

 

πόρτα.jpg.jpg

ο κυλινδρος εαν ειναι ακριβως ιδια διασταση με τον υφισταμενο δεν εχει σημασια αν ειναι break secure ή οχι μιας κ ερχεται προσωπο με το προφιλ του αλουμινιου = δεν μπορει να σπασει.

παρε εναν cisa astral s ή εναν agb 9000s και τελος === εφοσον θελεις ν'αλλαξεις κυλινδρο.

επισης, το προφιλ της πορτας (απ'οσο καταλαβαινω) δεχεται "ευκολα" μια κλειδαρια γραναζωτη (εγω προτιμω cisa mul-t-top) === ειναι μεγαλο σχετικα το κοστος (απο 90 εως 150 θεωρω οτι θα ακουσεις απο συναδελφους) αλλα ειναι αυτο που βασικα πρεπει να κανεις για να κοιμασαι "ησυχος".

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος εαν ειναι ακριβως ιδια διασταση με τον υφισταμενο δεν εχει σημασια αν ειναι break secure ή οχι μιας κ ερχεται προσωπο με το προφιλ του αλουμινιου = δεν μπορει να σπασει.

παρε εναν cisa astral s ή εναν agb 9000s και τελος === εφοσον θελεις ν'αλλαξεις κυλινδρο.

επισης, το προφιλ της πορτας (απ'οσο καταλαβαινω) δεχεται "ευκολα" μια κλειδαρια γραναζωτη (εγω προτιμω cisa mul-t-top) === ειναι μεγαλο σχετικα το κοστος (απο 90 εως 150 θεωρω οτι θα ακουσεις απο συναδελφους) αλλα ειναι αυτο που βασικα πρεπει να κανεις για να κοιμασαι "ησυχος".

 

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. επομένως κοιτάω ίδιες διαστάσεις ακριβώς;

ανέβασα και μια φώτο για την κλειδαριά που λες αλλά δε βλέπω να έχει πυρρους όπως αυτή που είπες.

Σε άλλη πόρτα (θωρακισμένη) όταν πήγα στο κατάστημα να αγοράσω αφαλό μου ανέφεραν, και αυτό θέλω να μάθω αν ισχύει ή όχι, ότι ο αφαλός θα πρέπει να βγαίνει προς τα έξω 3-4 χιλ και κακώς που είναι τσίμα τσίμα. 

door.png

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. επομένως κοιτάω ίδιες διαστάσεις ακριβώς;

ανέβασα και μια φώτο για την κλειδαριά που λες αλλά δε βλέπω να έχει πυρρους όπως αυτή που είπες.

Σε άλλη πόρτα (θωρακισμένη) όταν πήγα στο κατάστημα να αγοράσω αφαλό μου ανέφεραν, και αυτό θέλω να μάθω αν ισχύει ή όχι, ότι ο αφαλός θα πρέπει να βγαίνει προς τα έξω 3-4 χιλ και κακώς που είναι τσίμα τσίμα. 

door.png

η πορτα ηταν ξεκλειδωτη για να μπουν μεσα παντως.

η κλειδαρια των 5 σημειων δεν ανοιγει ακομη και με τον asix.

το μονο πραγμα που πρεπει ν'αγορασεις ειναι ενας σοβαροτερος κυλινδρος.

οι δυο που σου προτεινα θα βγουν 40 με 60 ευρω αναλογα το καταστημα.

12 ώρες πριν, costas_ είπε

Cisa είναι ο αφαλός και ISEO κλειδαριά. Κατά τα άλλα, η κατασκευή είναι πολύ καλή και έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ κλειδαριά & αφαλός έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Ως προς την αισθητική είναι πάρα πολύ καλή με inox προφίλ και αλουμινένια πρεβάζια κλπ. Η τοποθέτηση επίσης ήταν σωστή και μου έδωσαν γραπτές οδηγίες συντήρησης και φυσικά την σύσταση να μην την σκαλίσω καθόλου. 

Νατη και τελειωμένη 

 

1637007349553-1.jpg

εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ η πορτα.

εχω ενδοιασμο για το ντιφεντερ και μια μελλοντικη αναβαθμιση αλλα ευχομαι να χρειαστει σε 10 χρονια :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

..

εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ η πορτα.

εχω ενδοιασμο για το ντιφεντερ και μια μελλοντικη αναβαθμιση αλλα ευχομαι να χρειαστει σε 10 χρονια :D 

Σ ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο. Κοίταξε, για την καινούρια πόρτα ασφαλείας προτίμησα μια μεγάλη εταιρεία που στον χώρο είναι καταξιωμένη και διακρίνεται για τον επαγγελματισμό της. Έτσι, τόσο στο θέμα της αισθητικής η νέα πόρτα αναβάθμισε σημαντικά την εικόνα του σπιτιού μου αλλά και στο θέμα της ασφάλειας έχει πιστοποιημένη κλάση (νομίζω 4 το λέει ο προμηθευτής) και η οποία για τα επόμενα χρόνια θα υποστηρίζεται πλήρως (από εγγύηση, από υποστήριξη, από δυνατότητα αναβάθμισης κλπ). 

Εκ των υστέρων λοιπόν θα σχολιάσω ότι όταν έκανα την αρχική μου έρευνα αγοράς και πέρασα από διάφορους ειδικούς κλπ το τι άκουσα και είδα δεν περιγράφεται! 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, costas_ είπε

Σ ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο. Κοίταξε, για την καινούρια πόρτα ασφαλείας προτίμησα μια μεγάλη εταιρεία που στον χώρο είναι καταξιωμένη και διακρίνεται για τον επαγγελματισμό της. Έτσι, τόσο στο θέμα της αισθητικής η νέα πόρτα αναβάθμισε σημαντικά την εικόνα του σπιτιού μου αλλά και στο θέμα της ασφάλειας έχει πιστοποιημένη κλάση (νομίζω 4 το λέει ο προμηθευτής) και η οποία για τα επόμενα χρόνια θα υποστηρίζεται πλήρως (από εγγύηση, από υποστήριξη, από δυνατότητα αναβάθμισης κλπ). 

Εκ των υστέρων λοιπόν θα σχολιάσω ότι όταν έκανα την αρχική μου έρευνα αγοράς και πέρασα από διάφορους ειδικούς κλπ το τι άκουσα και είδα δεν περιγράφεται! 

καλα κι ο Σιαμος που εχει καλυτερη πορτα & καλυτερα συνεργεια υποστηριζει κ αναβαθμιζει αλλα φανταζομαι δε θα σου αρεσε ν'ακουσεις οτι πρεπει να βγαλουν + να παρουν την πορτα στο εργαστηριο για να την αναβαθμισουν.

γενικα οπως προειπα το μονο μειον της πορτας ειναι το defender κατα τ'αλλα ολα ειναι τελεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα ειναι απέραντο και δυσκολα διαβάζετε.

Οποτε ας ρωτήσω, νεα πορτα και κλειδαριά εννοείται, με 700-800 ευρω τι θα προτείνατε;

Παίζει ρολο η πόρτα ή ειναι κατα καποιο τροπο ολες ίδιες σε αυτή την τιμη;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, costas_ είπε

Νίκο καλησπέρα και από εδώ, καλά είσαι βρε θηρίο ??? 

Με τα χρήματα που αναφέρεις είσαι στο κάτω όριο όλων των πορτάδων 

Γιατι βρε εχω βρει με 750, τωρα τι παίζει δεν ξερω, αλλα μπορω να ανεβασω φωτό και μαρκα κλειδαριάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...