Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι εχετε αλλαξει κλειδαριες το τελευταιο διαστημα και εχετε κανει την ερευνα αγορας, ποσο πιο ακριβες ειναι στα κλειδαραδικα σε σχεση με το skroutz; Και ποσο κοστιζει η τοποθετηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, στο σπίτι που μόλις νοίκιασα θέλω να αλλάξω την κλειδαριά ασφαλείας, ιδανικά με κάτι καλό το οποίο να μπορώ να το πάρω όταν φύγω. Δεν ξέρω τιμές αλλά ας πούμε ένα μπάτζετ γύρω στα 300 ευρώ.

Η κλειδαριά είναι potent, δεν ξέρω μοντέλο και η πόρτα Blinda(Steel Doors;). Το κλειδί γυρίζει δυο φορές και η κλειδαριά έχει 4 πίρους πάνω από την γλώσσα που ανοίγει με το πόμολο (ελπίζω να τα λέω σωστά).

Επίσης θέλω έναν απλό κύλινδρο ασφαλείας για αποθήκη.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Επεξ/σία από BuckRodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BuckRodgers είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, στο σπίτι που μόλις νοίκιασα θέλω να αλλάξω την κλειδαριά ασφαλείας, ιδανικά με κάτι καλό το οποίο να μπορώ να το πάρω όταν φύγω. Δεν ξέρω τιμές αλλά ας πούμε ένα μπάτζετ γύρω στα 300 ευρώ.

Η κλειδαριά είναι potent, δεν ξέρω μοντέλο και η πόρτα Blinda(Steel Doors;). Το κλειδί γυρίζει δυο φορές και η κλειδαριά έχει 4 πίρους πάνω από την γλώσσα που ανοίγει με το πόμολο (ελπίζω να τα λέω σωστά).

Επίσης θέλω έναν απλό κύλινδρο ασφαλείας για αποθήκη.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

φωτογραφιες της πορτας θα βοηθουσαν.

κατα τ'αλλα για να παρεις τα πραγματα φευγοντας σκεψου οτι θα πρεπει να τροποποιηθει στο ελαχιστο η πορτα εκτος αν δεν υπαρχει προβλημα φευγοντας να πληρωσεις νεα διακοσμητικα ή/και νεο καπλαμα εξωτερικα σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης ειναι της φασαριας και ψαξει τι εκανες. (συνεβη προσφατα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Πρέπει να αλλαξω την υπάρχουσα  πόρτα εισόδου διαμερίσματος εσωτερικού χώρου σε τριώροφο οίκημα με μια θωρακισμένη διπλής θωράκισης με κλειδαριά ασφαλείας. Εχω κανει μια μικρη έρευνα αγοράς και ειμαι αναμεσα στην Atros του siamo, στην εταιρια Diamond doors και στην dierre. Θελω κατι οικονομικό αλλα ασφαλές. Τι εχετε να προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 4:19 ΠΜ, pintourikio είπε

Προφανώς παίζει ρόλο και το μπάτζετ που έχει κάποιος να διαθέσει..

Χρειάζεσαι:

1) Κλειδαριά, Γραναζωτη (3 πείροι πάνω, γλώσσα κάτω) για να αντικαταστήσει την παλιά.

2) Defender, κατά προτίμηση το disec bd200, αν θες να διαθέσεις περισσότερα χρήματα μπορείς να κοιτάξεις κάποιο μαγνητικό defender (όπως το disec mrm29), χωρίς να σημαίνει ότι το 1ο δεν είναι καλό.

3) Κύλινδρος, 1η κατ. (evva eps, winkhaus ntra κ.α.), 2η κατ. (evva ics, dom ix twido, kaba expert, multlock mt5, winkhaus xtra, mauer nw5, dom ix twinstar, κ.α.)

Η πρώτη κατηγορία κυλίνδρων είναι λίγο πιο οικονομική, αλλά προσφέρει καλή ασφάλεια, η 2η πιο ακριβή και θεωρητικά ασφαλέστερη.

Ψάξε σε τι τιμές κυμαίνονται στο διαδίκτυο και πήγαινε και πάρε προσφορά από κλειδαραδικα της περιοχής σου, που θα σε καθοδηγήσουν και για τις σωστές διαστάσεις.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να αγοράσω και τα 3 και να μου τα περάσει κάποιος ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, mclein² said:

φωτογραφιες της πορτας θα βοηθουσαν.

κατα τ'αλλα για να παρεις τα πραγματα φευγοντας σκεψου οτι θα πρεπει να τροποποιηθει στο ελαχιστο η πορτα εκτος αν δεν υπαρχει προβλημα φευγοντας να πληρωσεις νεα διακοσμητικα ή/και νεο καπλαμα εξωτερικα σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης ειναι της φασαριας και ψαξει τι εκανες. (συνεβη προσφατα).

Ευχαριστώ για την απάντηση. δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες που έχω επισυνάψει βοηθούν.35262948_JPG1.jpg.93d6ce35b5bc4032b9bbb8f95e4bb72b.jpgJPG2.jpg.786c4c10fa9f09f84ecb7ecc4dda00f2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BuckRodgers είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες που έχω επισυνάψει βοηθούν.35262948_JPG1.jpg.93d6ce35b5bc4032b9bbb8f95e4bb72b.jpgJPG2.jpg.786c4c10fa9f09f84ecb7ecc4dda00f2.jpg

εγω θα προτεινα omega plus.

η πορτα ειναι 20ετιας, εχει διπλο μαγγανιο μεσα και θεωρω οτι με 200€ παιρνεις οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα και φευγοντας τη βγαζεις χωρις να φαινεται τιποτα.

εναλλακτικα κλειδαριες κυλινδρου με sferik ή εαν υπαρχει αποδοχη απο τον ιδιοκτητη ξεκαθαρα προτιμηση σε monolito bd200 (ή οποιαδηποτε προταση ανταγωνισμου azzi, mottura κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα την καινούρια πόρτα ασφαλείας. Ξεκίνησε η τοποθέτηση νωρίς το πρωί με δυο άτομα της εταιρείας, τελείωσαν μετά από 3 ώρες. Τώρα κάνω τα ψιλο-μερεμέτια και πιστεύω αύριο το πρωί θα είναι έτοιμη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, costas_ είπε

Σήμερα παρέλαβα την καινούρια πόρτα ασφαλείας. Ξεκίνησε η τοποθέτηση νωρίς το πρωί με δυο άτομα της εταιρείας, τελείωσαν μετά από 3 ώρες. Τώρα κάνω τα ψιλο-μερεμέτια και πιστεύω αύριο το πρωί θα είναι έτοιμη. 

 

Καλησπέρα,γιατί μερεμέτια δεν στην αφησαν τέλεια τοποθετημένη΄;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα, έκαναν σωστά την τοποθέτηση και τα μερεμέτια είναι αρκετά. Μια μικρή γυψοσανίδα, κάτι σοβατεπιά, κάτι στοκαρίσματα, βάψιμο τοιχοποιίας και τρελή σκόνη που έχουμε σαλτάρει με την σύζυγο για να καθαρίσουμε το σπίτι. 

Να διευκρινήσω ότι έκανα αντικατάσταση της παλαιάς πόρτας ασφαλείας με καινούρια, οπότε είχα ξηλώματα και τοποθέτηση μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, costas_ είπε

Αστα, έκαναν σωστά την τοποθέτηση και τα μερεμέτια είναι αρκετά. Μια μικρή γυψοσανίδα, κάτι σοβατεπιά, κάτι στοκαρίσματα, βάψιμο τοιχοποιίας και τρελή σκόνη που έχουμε σαλτάρει με την σύζυγο για να καθαρίσουμε το σπίτι. 

Να διευκρινήσω ότι έκανα αντικατάσταση της παλαιάς πόρτας ασφαλείας με καινούρια, οπότε είχα ξηλώματα και τοποθέτηση μετά.

Ξηλώσατε και την κάσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...